Skocz do zawartości

The Audio Critic - krytyka współczesnego rynku audio


Kraft

Recommended Posts

Ja o tych kablach Ethernet już kiedyś pisałem, tez pisałem o korekcji błędu, sumie kontrolnej itd..

Tez jestem sieciowcem i dla mnie kable Ethernet za tysiące to jakaś masakra.

Latami inżynierowie sieciowcy obmyślali w jaki sposób transmitować dane w niezmieniony sposób na odległościach setek kilometrów czy setek metrów konstruując przy tym mechanizmy korekcji, kompresji, jak najefektywniejszego a zarazem najbezpieczniejszego przesyłu danych cyfrowych a tu takie coś.....

Przecież wiadomo że dobra nowa technologia zawsze trafia najpierw tam gdzie są pieniądze, banki, giełdy finansowe, centra finansowe. Gdyby taki kabel miał zwiększyć wiarygodność bądź poprawność przesyłanych danych to takie instytucje jako pierwsze by go używały - tymczasem wykorzystywane są tylko w audio.

 

Edytowano przez Inferno
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kable LAN to chyba największe nieszczęście audiofilskich recenzentów. Z jednej strony ciąży na nich obowiązek recenzowania i opisywania wspaniałych efektów ich działania, z drugiej - ich wynurzenia w temacie stanowią bardzo łatwy cel obiektywnej krytyki. W linkach podanych przez Fafniaka argumenty obiektywistów zostały bardzo zgrabnie wyłożone. Pan Pacuła może im przeciwstawić jedynie stwierdzenia typu "Czy wykonał pan zestaw testów odsłuchowych w kontrolowanych warunkach, kabli LAN? Dopóty nie ma o czym mówić.", "teoretycznie, to życie nie ma prawa istnieć, a jednak...", "Szanuję techniczne podstawy pracy urządzeń itp., ale jeszcze bardziej szanuję to, co słyszę." i "Dla mnie liczy się tylko organoleptyka - jak coś słychać, to zakładam, ze jest zmiana. A o to, dlaczego tak jest, niech się martwią ci, którzy uważają inaczej."

Dlaczego temat jest takim nieszczęściem? Bo w przypadku kabli LAN subiektywne doznania recenzenta bardzo łatwo zweryfikować. W przypadku kabli zasilających czy głośnikowych recenzent zawsze da radę się jakoś wywinąć. "Nie wszystko da się zmierzyć" i takie tam. Jakaś furteczka zawsze się znajdzie. A z LAN? Znikąd ratunku i możliwości wydostania się z potrzasku. Możemy dokładnie porównać informację przesyłaną tanim i drogim kablem i wykazać, że niczym się nie różnią. A skoro niczym, to jaką właściwie różnicę usłyszał recenzent? I dalej. Skoro przyłapaliśmy go w tym konkretnym przypadku na konfabulacji (kłamstwie?), to dlaczego mamy wierzyć w jego recenzje innych sprzętów: kabli zasilających, podstawek, bezpieczników...? I tak nieszczęsny kabel LAN wysadza w powietrze cały dorobek recenzenta i jego latami budowaną reputację. Było tych kabli w ogóle nie tykać. Niechby sobie pakieciki z muzyczką leciały zwykłymi. 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak gdyby ktoś chciał kupić naprawdę dobry patchcord sieciowy to zaproponuje za 39pln świetny przewód CAT8.1

I to już według mnie jest szaleństwo 😁

https://allegro.pl/oferta/kabel-lan-patchcord-cat-8-1-s-ftp-czarny-2m-7636103999?fromVariant=7636103999

Podaje to tak gdyby ktoś jednak szukał dobrego kabla mając w domu router czy switch TpLinka czy D-Linka 😁 czyli w przypadku sprzętu sieciowego jest to podpięcie Demiurga zasilającego do Chińskiego wzmacniacza w klasie D sprzedawanego za 32USD na Aliexpress 🤣

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Inferno napisał:

ednak gdyby ktoś chciał kupić naprawdę dobry patchcord sieciowy to zaproponuje za 39pln świetny przewód CAT8.1

No i ze "skrętki" z tego kabla można dopiero zrobić porządny kabel głośnikowy. 4 żyły na +, 4 na "-"  i gotowe. To tylko pomysł ;) Ale skoro nic nie psuje taki kabel i jest taki świetny to do głośników tym bardziej się nada. Zresztą kable do przesyłu danych cyfrowych m.in. wspomniany gdzieś wcześniej YTDY znane są z tego, że mają małe w porównaniu do innych kabli pojemności pasożytnicze :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Inferno napisał:

Jednak gdyby ktoś chciał kupić naprawdę dobry patchcord sieciowy to zaproponuje za 39pln świetny przewód CAT8.1

I to już według mnie jest szaleństwo 😁

https://allegro.pl/oferta/kabel-lan-patchcord-cat-8-1-s-ftp-czarny-2m-7636103999?fromVariant=7636103999

Podaje to tak gdyby ktoś jednak szukał dobrego kabla mając w domu router czy switch TpLinka czy D-Linka 😁 czyli w przypadku sprzętu sieciowego jest to podpięcie Demiurga zasilającego do Chińskiego wzmacniacza w klasie D sprzedawanego za 32USD na Aliexpress 🤣

 

Mam podejrzenia co do mojego 15 może 20 metrowego kabla...możesz podpowiedzieć co do 50-70 zł kupić z wyższej półki.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Kubakk napisał:

Kurdem ja mam kabel LAN taki jaki UPC dało , teraz nie wiem czy dobre granie ze spotify jednak nie było takie dobre skoro piszecie iż trzeba dobrego kabla LAN :P 

U mnie jeszcze idzie przez sieć elektryczną. Zbłądziłem i nawet nie wiedziałem ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Fafniak napisał:

Mam podejrzenia co do mojego 15 może 20 metrowego kabla...możesz podpowiedzieć co do 50-70 zł kupić z wyższej półki.

Jak sobie nie robisz ze mnie jaj 🙂 to proszę

  https://allegro.pl/oferta/kabel-sieciowy-lan-ethernet-rj45-utp-cat6-20m-6855564719?reco_id=3a1e7a3f-bf77-11e9-8b6f-246e9680bf28&sid=3ec404f37aa2fad6253fa5dd6bb023427743f77ee2f01bb84454c4701b8c0118

Albo na absurdalnym wypasie 

https://allegro.pl/oferta/duronic-cat7-20-kabel-kat-7-ftp-lan-czarny-20-m-7448315881

 dla prawdziwych męższczyzn 😘

https://allegro.pl/oferta/kabel-lan-patchcord-cat-6a-s-ftp-rozowy-20m-7391370839

a takim kładłem odcinki 120 - 130 metrów i też zapier............🤣

https://allegro.pl/oferta/kabel-sieciowy-skretka-s-ftp-cat6-100-cu-305m-8125432225

 

 

1 godzinę temu, Kubakk napisał:

skoro piszecie iż trzeba dobrego kabla LAN :P 

Trzeba najlepszego na jaki cię stać ! Jak nie stać to można kupić na raty! Na audio nigdy nie oszczędzaj 🤣

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audiofilski kabel LAN to dopiero początek. Bez audiofilskiego switcha niewiele znaczy. Spójrzcie na ofertę firmy Aqvox. Za jedyne 400 Euro możecie nabyć switche dedykowane do przesyłania sygnałów audio i video Aqvox AQ-Switch-8 AQ-SWITCH V1. Może i przypominają z zewnątrz kosztujące ok. 100 zł urządzenia DLink-DGS-108, ale według producenta i recenzentów działają nieporównanie lepiej.

"Poprawia odtwarzanie wideo i dźwięku (wszystkie formaty wideo i audio, wszystkie rozdzielczości", "Wszystkie media, które przechodzą przez ten audiofilski przełącznik, znacznie poprawiają jakość dźwięku i obrazu.", "NAS / Serwer podłączony przez AQ-Switch brzmi znacznie lepiej niż wewnętrzny dysk twardy / SSD lub zewnętrzny dysk twardy USB.", "Wreszcie ciesz się pełnym potencjałem dźwiękowym audiofilskich serwisów streamingowych", "przełącznik ma działanie poprawiające dźwięk, tłumiąc zakłócenia i optymalizując strumień danych." itd.

313557590_AQ-SWITCHV1.jpg.32c0a4673583d359d2144be7de55591d.jpg

audiophil-aqvox902x690aq-switch-8-1.jpg.166a27023d71af8e637f3f36187366f4.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Kubakk napisał:

Wygląda jakby wzięli zwykły switch , nakleili plakietkę , dorzucili historię i cena x4 ;) 

Cena raczej x16. Nie rób z oszustów zwykłych frajerów ;)

A po skompletowaniu switchy, routerów i kabli trzeba sprzęt wysłać na zajęcia z jogi: https://allegro.pl/oferta/tellurium-q-system-disc-plyta-do-wygrzewania-8085969781?utm_source=facebook&utm_medium=app_share&utm_campaign=AndroidShowitemShare :)

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Kubakk napisał:

Wygląda jakby wzięli zwykły switch , nakleili plakietkę , dorzucili historię i cena x4 ;) 

Wnętrze może się różnić od DLinka. Na pewno rozkręcali oryginał, bo w środku też znajdziemy logo Aqvox;). Wnętrze wygląda tak. Jak ktoś wie jak wygląda DLink, to może porównać. 

aqvox-aq-switch-8-zubehoer-hifi-40312.thumb.jpg.fbb5e909a1a1dc34274a1e7d29741a90.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O wysyłaniu na front walki z zakłóceniami EMI/RFI naturalnych materiałów (drewna, minerałów, jedwabiu, bawełny czy skóry) już trochę pisaliśmy w temacie. Nie wszyscy audiofile są jednak miłośnikami New Age i starożytnego materiałoznawstwa. Lukę rynkową dostrzegła niemiecka firma Holfi i zaproponowała produkt mający szansę zdobyć zaufanie osób bardziej technicznie nastawionych. Jest to niewielka płytka The Magician przypominająca płytkę obwodu drukowanego, którą należy umieszczać w różnych miejscach swojego systemu audio (np. nad trafami lub pod terminalami - standardowo dla tego typu produktów). Cena niewielka (ok. 100 zł/szt.), ale ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka - zaleca się stosowanie płytek w wielu lokalizacjach, więc ostatecznie możemy ich potrzebować w systemie nawet kilkunastu.

Płytka występuje w dwóch kolorach: zielonym i czarnym. Czarny jest udoskonalonym modelem z nowszej produkcji.

Nie będę cytował opisów recenzentów i zadowolonych klientów, by zaprezentować, co płytka robi z dźwiękiem. Ogólnie robi dokładnie to samo, co inne produkty tego typu.

PS Firma ostrzega przed krążącymi w sieci podróbkami. Jeśli więc przeczytacie gdzieś opinię, że zakupione płytki jednak nie zadziałały, upewnijcie się, że dotyczy ona oryginałów!

PPS Podoba mi się drukowany na płytce wzór. Nie tylko jest bardzo techniczny, ale przypomina też rozbłysk czarodziejskiej różdżki, celnie nawiązując do nazwy produktu. 

0bb5ca944759854328609544cadd.thumb.jpg.da31f5d87c25c19712dbe7be0da4ba7b.jpg

post-44057-0-40737500-1489522609_thumb.jpg.949ad8e4413cc520aca70e399148597d.jpg

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

À propos magii w Audio.  Znacie płyty CD do demagnetyzowania sprzętu? Wystarczy je odtworzyć, a zalegający w elementach toru szkodliwy magnetyzm zostaje z niego usunięty. Na okładkach dwóch takich płyt znalazły się słowa "Magic" i "Irrational". Zachodzę w głowę, dlaczego poważne firmy produkujące sprzęt audio, za jakie miałem Densena i Ayre, używają takich określeń dla opisywania swoich produktów? Inżynieria czy szarlataneria? Trzeba się na coś zdecydować. 

a99d2b1d44a2b55e1fcf2081b7a2.thumb.jpg.47e897eb34a8a2ea52003ec5aeaf2342.jpg

cd__1.jpg.fa97f411174f7b2642dd27b98db9780d.jpg

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.08.2019 o 17:33, JacSantana napisał:

U mnie jeszcze idzie przez sieć elektryczną. Zbłądziłem i nawet nie wiedziałem ;)

Mam bezpośrednio z rutera i przez sieć elektryczną , właśnie puściłem Maleńczuka ze Spotify / malina z Allo DigiOne/, i po przełączałem skrętki / własnej roboty/ między jednym i drugim sposobem dostarczenia sygnału różnica w dźwięku "0"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze o bezsensownej nomenklaturze używanej w audio. Stali bywalcy forum być może znają boje jakie toczę z branżą i ich legendarnym stwierdzeniem "amplituner nigdy nie zagra jak klasyczny wzmacniacz'. Tylko, co to znaczy dzisiaj "klasyczny wzmacniacz". Inspiracją do napisania tego posta była lektura starego testu wzmacniaczy zintegrowanych z miesięcznika Audio-Video (9-10.2016). Co tam możemy przeczytać? 

Musical Fidelity M3si

"Pod względem funkcjonalnym jest to typowa analogowa integra [...] Prócz wejść liniowych wzmacniacz ma dwa dodatkowe - USB do podłączenia komputera (24/96) i korekcyjne na wkładki MM"

Xindak XA6950 (II)

"Jak przystało na purystyczny wzmacniacz wyposażenie jest skromne. [...] XA6950 (II) ma wejście USB do podłączenia komputera [...] bazuje na układzie PCM2704"

Roksan K3

"To jedyny wzmacniacz w tej grupie z modnym dodatkiem w postaci modułu Bluetooth (aptX), powiązanego oczywiście z przetwornikiem C/A. [...] Poza tym K3 to całkiem klasyczny, analogowy wzmacniacz zintegrowany"

Jak widać posiadanie modułu BT, DAC-a, wejścia USB, czy gramofonowego przedwzmacniacza nie jest powodem dla którego powinniśmy rezygnować z określania urządzenia mianem "klasycznej, purystycznej, analogowej integry". Nawet posiadanie przez wzmacniacz modułu Wi-Fi i odtwarzacza strumieniowego nie zmusza nas do szukania dla niego nowego określenia. Szczególnie sprzedawcy NAD-ów wielokrotnie na forum dowodzili, że takie komba również należy określać (niewątpliwie korzystnym marketingowo) określeniem "klasyczny wzmacniacz". Co zatem musimy dodać do klasycznego wzmacniacza, by przestał on być klasyczny? Nie ma takiej rzeczy! Jedynym układem, który zmienia klasyczny wzmacniacz w nieklasyczny jest tuner FM,, tylko że wtedy to już nie jest wzmacniacz, a amplituner - urządzenie wiadomo jak grające.

A teraz małe repetytorium. Układy, które możemy dodać do klasycznych wzmacniaczy, po zastosowaniu których nie tracą one swoich doskonałych właściwości brzmieniowych:

SPDIF

Cart-SPDIF-2012-copie.thumb.jpg.9adbb06a97eb8554bda08e31bbc59826.jpg

Bluetooth

Modul-bluetooth-bezprzewodowe-AUDIO-BK8000-HF.jpg.dd1e502f6de53f4b0ad3a7a374ab9efa.jpg

DAC

1659941779_NADDAC.jpg.f41341f13b1f1e39ae1eb39ea59a16ca.jpg

Moduł sieciowy

855681194_MDCDD-BluOS..jpg.50fe69a0e96e07f30218fee04b5e69d2.jpg

Phono Stage

carte-phono-atoll-mm-mc-p100.jpg.26f7c81bd288be72a63c89d394473129.jpg

Prądożerne i siejące zakłóceniami? Bzdura! To wszystko niegroźne pryszcze na wzmacniaczowej dupie.

 

Prawdziwy czyrak czai się poniżej. To układ, który wszystko zmienia. Brzmieniowy armagedon. Ropień, który przekształca świetnie brzmiące, rasowe i krzepkie wzmacniacze w niedomagające, cherlawe amplitunery, które z wycieńczenia na pewno nie "napędzą" prawidłowo Waszych kolumn... kość radia FM. 

41O6WCY7KeL.jpg.6a2ef9f7bd3ace49a473ad4f3ed205f8.jpg

 

 

 

 

 

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...