Skocz do zawartości

The Audio Critic - krytyka współczesnego rynku audio


Kraft

Recommended Posts

  • 1 month later...
Dnia 23.01.2021 o 12:55, Kubakk napisał:

1299zł to tanio jak na takie gadżety = musi działać :D 

a tu taki kabel

aaaa.jpg

Eeee tam.... jesli z drugiej strony kabla również to jest zmontowane analogicznie jak "tu" to w sumie poza kolorami problemu nie widze! Będzie działać poprawnie :)

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
23 minuty temu, Fafniak napisał:

Czy ktoś ma pomysł co oznacza "pełne pasmo" w przypadku kabla USB ?

Myślę, że chodzi o pasmo od zera do 45 158 400 Hz (1024 * 44,1kHz), czyli zabezpieczające niezakłócony przesył sygnałów "cyfrowych" potocznie nazywanych DSD1024 lub podobnych sygnałów cyfrowych o innych parametrach inaczej opisywanych. Co prawda nie są to sygnały o charakterze napięć przemiennych, a bardziej impulsowych ale co to zmienia? Dla takich częstotliwości to zwykły kabel USB jest już prawie "linią długą" i obowiązują trochę inne zasady w przesyle sygnałów niż w przewodach analogowych. Oczywiście "zwykłe" zasady dotyczące przewodów "analogowych" też obowiązują ;) 

Kiedy USB będzie linią długą? Wtedy gdy długość przewodu L >= długość fali / 4. Policzmy L dla 45,2 MHz. Długość fali = 300 000 000 (m/s) / 45 158 400 (Hz) = 6,64 (m), zatem L = 1,66 m. Klasyczny USB 1m jeszcze nie spełnia warunku bycia linią długą ale 2 m już tak ;) 

Oczywiście dla konkretnego sygnału ale kto tam wie co tam jeszcze z tym sygnałem w kablu leci w postaci zakłóceń i o jakich częstotliwościach? Dla tych wysokich częstotliwości jeżeli kabel nie jest odpowiednio ekranowany to na pewno zaindukuje się tam sygnał zakłóceń ze stacji telewizyjnych lub radiowych. W takich przypadkach nawet krótsze przewody będą pracowały jako linie długie, mogąc powodować różnego rodzaju problemy w urządzeniach odbiorczych, DAC-ach lub innych wykorzystywanych w domowym sprzęcie audio. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Fafniak napisał:

tam jest 45mhz ale to nie jest usb

To jakim przewodem przesłać sygnał DSD1024 żeby go DAC odebrał? Wejścia Coax czy Spdif z tego co pamiętam pozwalają na odbiór sygnałów o "rzadszej" strukturze. "Gęste" pliki to raczej USB lub I2S. 

Mój Sabaj coaxem czy optykiem tylko do 192kHz pobierze. Po USB do 22,5MHz.

Podalem przykład DSD1024 bo są takie pliki ale nie każdy DAC je obsłuży. Nie zmienia to faktu, że tylko USB lub Hdmi kabelek to do urządzenia poda. 

Jeżeli jest inaczej to chętnie poczytam 👍

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podobno hdmi ale nie ten port jako taki tylko jego odmiana IIS LVDS

tak czy inaczej musisz zweryfikować swoje obliczenia ;)

Ale odbiegamy od tematu.

Myślę ze jednak "pełne pasmo" nie dotyczy tego co piszesz, co wynika ze słów umieszczonych troszkę dalej 

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie coś tu śmierdzi. Dla przesyłu danych po USB/optykiem/coaxem jest kompletnie obojętne jakie dane przesyłamy. Czy to zakodowany dźwięk, obraz czy inne dane. One nie są swoiste. To po prostu informacja w zapisie 0-1. Z początku myślałem, że MariuszZ sobie w wysublimowany sposób zażartował. 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej:

 Sygnał cyfrowy przesyłany jest "paczkami" i każda ma sumę kontrolną po to aby "paczka" po wyjściu ( np z komputera) zgadzała się na wejściu ( np w DAC ). Gdyby kabel "grał jasno" lub "gęsto" to paczki różniłyby się i na wejściu są odrzucane jako błędne - widać to po porównaniu sum kontrolnych.

Kabel nie ma to nic do "gadania"...

 To tak z grubsza.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę Koledzy nie rozumiem czego nie rozumiecie. Jeżeli coś źle tłumaczę to prostujcie zamiast kazać mi raz jeszcze przeliczać czy posądzać o żarty ;)  Forma cyfrowa sygnału w jakiejkolwiek formie będzie przesyłana w jakichś "kapsułkach" ale dalej nie zmienia to faktu, że impulsiki reprezentujące informację przesyłane w formie bitów, zer i jedynek czy stanów napięcia będą leciały w jakiejś określonej częstotliwości. Do przesyłu informacji zawartej w DSD1024 potrzebujemy aż 45,2 MHz inaczej to nie zadziała. 

Zdjęcie poniżej może będzie pomocne.

dsd (Medium).jpg

Edytowano przez MariuszZ
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, gienas napisał:

Kabel nie ma to nic do "gadania"...

Myślę, że z cyfrowymi kablami nie chodzi o sumy kontrolne i dokładne czytanie danych po przesyle bo to przewody cyfrowe potrafią doskonale. Zastanawiałem się jak to może działać i wymyśliłem, że obowiązują w kablach cyfrowych te same zasady co w analogowych co znaczy, że dłuższy lub chudszy przewód to większa rezystancja, Wystarczy powiązać to z faktem występowania pętli masowych między urządzeniami oraz fakt, że w szczególnych warunkach cyfrowy przewód o złych parametrach "sprowokuje" cyfrowy sygnał do korzystania z innych dostępnych ścieżek i przewodów o lepszych parametrach (mniejszej rezystancji). Taki cyfrowy sygnał "poleci nałożony na sygnał analogowy korzystając z faktu, że przewód masowy RCA ma mniejszą rezystancję niż przewód masowy Coaxa czy kabelka USB, skutecznie zakłócając sygnał analogowy podawany na wejście wzmacniacza. Stąd może rzekome "gadanie" przewodów cyfrowych. Pętle masowe. To moja teoria, którą tu kiedyś głosiłem ale nikt nie oprotestował to może mnie wybudź z tych moich fantasmagorii. Co Ty na to? ;) 

pętla.jpg

Edytowano przez MariuszZ
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...