Skocz do zawartości

The Audio Critic - krytyka współczesnego rynku audio


Kraft

Recommended Posts

1 godzinę temu, Melo-man napisał:

Oczywiście - pisałem o tym, również tutaj, że każdy inaczej stawia poprzeczkę.

Wady będzie miał każdy system. Tak mi się przynajmniej wydaje, bo nie użytkowałem systemów za milion i więcej.

Ale wiem jedno. Im lepszy system tym więcej płyt gra lepiej. Nie odwrotnie.

Stąd najczęściej wynikają różnice w odczuciach użytkowników sprzętu. To co dla jednego jest sufitem, dla drugiego podłogą. Zgadzam się w 100% że im lepszy system, odpowiednio zestawiony, tym więcej gatunków brzmi dobrze lub bardzo dobrze 😊

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Melo-man napisał:

Im lepszy system tym więcej płyt gra lepiej. Nie odwrotnie.

To po za sporem. Skoro lepszy system to taki, który lepiej odtwarza nagrania, to na lepszym systemie nagrania muszą brzmieć lepiej. Nie ma innej możliwości. Logicznie to samospełniająca się przepowiednia;)

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czemu wszyscy recenzenci piszą, że słabsze nagrania przyjemniej i zwyczajnie ładniej zabrzmią na systemach, które nie idą w kierunku wysokiej  precyzji, neutralności, rozdzielczości? Przecież to też jest logiczne wytłumaczenie... 

Czemu na precyzyjnych, rozdzielczych paczkach PMC czy Audiovectorach zgrzytałem zębami przy słuchaniu niektórych płyt (było za sucho, za twardo, za szkieletowo, za ostro) a na paczkach stawiających na wypełnienie, nasycenie, gładkość, miękkość jak Dali czy Dynaudio każde nagranie gra mniej lub bardziej ale jednak zawsze strawnie, przyjemnie? Czy to oznacza, że Dali i Dynaudio to lepsze głośniki niż bardziej rozdzielcze i dynamiczne Audiovectory czy PMC? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, kaczadupa napisał:

Inaczej, dobre realizacje najlepiej zabrzmią na Audiovector i PMC a gorsze lepiej zabrzmią na Dynaudio i Dali. Co lepsze? 

A że jeszcze teraz większość z nas leci na strimingu to robi się jeszcze ciekawej co wybrać... 

Przed chwilą, seba3002 napisał:

ATC 😝

No nie, góra naszych ATC nie jest mistrzostwem świata, chyba się zgodzisz? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, kaczadupa napisał:

Inaczej, dobre realizacje najlepiej zabrzmią na Audiovector i PMC a gorsze lepiej zabrzmią na Dynaudio i Dali. Co lepsze? 

Nie ma tak prosto. To wszystko jest uznaniowe. Skąd mamy wiedzieć, że to dobra realizacja, skoro zabrzmiała słabo (na jednych kolumnach). A czemu nazywać słabą tę, która brzmi dobrze (na innych). To tylko zabawa słowami, dlatego proponuję nie przywiązywać się tak do swoich sądów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Kraft napisał:

Nie ma tak prosto. To wszystko jest uznaniowe. Skąd mamy wiedzieć, że to dobra realizacja, skoro zabrzmiała słabo (na jednych kolumnach). A czemu nazywać słabą tę, która brzmi dobrze (na innych). To tylko zabawa słowami, dlatego proponuję nie przywiązywać się tak do swoich sądów.

Idąc tym tropem nigdy nic nie ustalimy bo każdy będzie miał swoje odmienne zdanie... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kaczadupa napisał:

To czemu wszyscy recenzenci piszą, że słabsze nagrania przyjemniej i zwyczajnie ładniej zabrzmią na systemach, które nie idą w kierunku wysokiej  precyzji, neutralności, rozdzielczości? Przecież to też jest logiczne wytłumaczenie...

Ale co to w ogóle znaczy słabsze nagranie? Bo może właśnie tym terminem recenzent tłumaczy niedostatki swojego systemu?

Jeżeli sprzęt nie będzie grał szczegółowo to większość nazwijmy to ostrych płyt (jak np. Sonic Youth, Kichten of Destinction) będzie brzmiała rzeczywiście jako ściana dźwięku ( o czym tu już pisano). Jeżeli jeszcze w systemie zabraknie tonalności to dojdzie ostrość, a muzyka będzie odbierana wręcz jako hałas. Przerabiałem to, wierz mi - nie raz. Aż w końcu okazuje się, że i takie płyty mogą zagrać co najmniej dobrze.

1 godzinę temu, kaczadupa napisał:

Czemu na precyzyjnych, rozdzielczych paczkach PMC czy Audiovectorach zgrzytałem zębami przy słuchaniu niektórych płyt (było za sucho, za twardo, za szkieletowo, za ostro) a na paczkach stawiających na wypełnienie, nasycenie, gładkość, miękkość jak Dali czy Dynaudio każde nagranie gra mniej lub bardziej ale jednak zawsze strawnie, przyjemnie? Czy to oznacza, że Dali i Dynaudio to lepsze głośniki niż bardziej rozdzielcze i dynamiczne Audiovectory czy PMC? 

A nie zastanawiałeś się, że po prostu to nie wina głośników, ale całych systemów? Może są po prostu zwyczajnie źle dobrane?

Uważasz, że realizatorzy nagrań za przeproszeniem pierd... swoją robotę i odwalają kitę, albo np. trochę ironicznie - umawiają się i ustalają, że dzisiaj tą płytę to nagramy dziadosko? Bądźmy poważni. 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Fafniak napisał:

o ale ten mityczny dobry system gra podobno wszystko dobrze (co realnie przekłada sie "na akceptowalnym poziomie". Czyli nie jest wybitny w żadnym z obszarów ? Tylko uniwersalny. Cos mi to przypomina

Naprawdę nie miałeś nigdy sytuacji, że po zmianie systemu jakaś płyta zagrała nagle dobrze?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Melo-man napisał:

Naprawdę nie miałeś nigdy sytuacji, że po zmianie systemu jakaś płyta zagrała nagle dobrze?

Przecież tak jest prawie zawsze aż do czasu, gdy brzmienie nam się osłucha i zabawa zaczyna się od nowa, pod warunkiem, że karta bankowa na to pozwala.

PS. Tak, wiem, są systemy które nigdy się nie osłuchają... ;)

13 minut temu, Melo-man napisał:

 

 

14 minut temu, Melo-man napisał:

Nie - pytam poważnie. Bo recenzent tak napisał?

Czemu założyłeś, że Pacuła czy Kisiel są głusi i g..o się znają a Ty nie? 

 

Edytowano przez kaczadupa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kaczadupa napisał:

Przecież tak jest prawie zawsze aż do czasu, gdy brzmienie nam się osłucha i zabawa zaczyna się od nowa, pod warunkiem, że karta bankowa na to pozwala.

Myślę, że od pewnego poziomu brzmienie ma już taką jakość, że można z tym żyć. Oczywiście będą ludzie, którzy szukać będą zawsze.

3 godziny temu, kaczadupa napisał:

Czemu założyłeś, że Pacuła czy Kisiel są głusi i g..o się znają a Ty nie? 

Pacuła wypowiada się, że płyty rockowe są źle nagrane, co nie jest prawdą. Jego Top Ten nagranych płyt CD jest też trochę dziwny. O warunkach odsłuchowych i wciśniętymi Herbatnikami nie będę nawet się wypowiadał. W testach w ogóle nie korzysta z płyt z muzyką klasyczną. To mi wystarczy jednak jakoś to ocenić.

Poza tym - co znaczy recenzent audio? Trzeba jakąś szkołę skończyć, odbyć jakieś kursy, zdobyć uprawnienia? No proszę Cię...

Aha! Jakiś czas temu do jego systemu wpięli Bouldera 866, tam i w połowie "Joshua tree" podobno musieli przerwać odsłuch, tak źle to brzmiało. Akurat znam - jak chyba większość tą płytę - i wiem, jak brzmi. Dla mnie to dobrze, jeżeli nawet nie lepiej nagrana płyta. Tam nie ma prawa nic "denerwować".

19 minut temu, Fafniak napisał:

ohhh nie raz i nie dwa ;) ale miałem też tak ze coś zabrzmiało fantastycznie ale drugie jakoś gorzej :D

A to naprawdę dziwne. Raczej w mojej prawie 30-letniej przygodzie z audio, raczej takich sytuacji nie pamiętam...

Edytowano przez Melo-man
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Melo-man napisał:

Poza tym - co znaczy recenzent audio? Trzeba jakąś szkołę skończyć, odbyć jakieś kursy, zdobyć uprawnienia? No proszę Cię...

Na pewno wyższe studia pisarskie, kursy z poezji, a uprawnienia? Hmm, tu nie wiem :D Tak naprawdę, to każdy mógłby być recenzentem audio. Każdy. Nawet ja, sprzętowy niedzielniak.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...