Skocz do zawartości

The Audio Critic - krytyka współczesnego rynku audio


Kraft

Recommended Posts

Dla przypomnienia co młodszym czytelnikom, to kiedyś na każdej kolumnie producent przyklejał tabliczkę z wykresem jej pasma przenoszenia. Rozumiem, że uważał, że to ważna informacja dla klienta. I nikt się nie burzył, że oszalał.

1509386929_CopyofIMG_4171_1.JPG.552568c96cf9adedc9aa432c160e8a9b.JPG

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, tomek4446 napisał:

Powtórzę , widziałeś kogokolwiek ,kto polazł z wydrukowanymi pomiarami na odsłuch ? :)

Przeciez wiesz dobrze że procedura ma miejsce, ale nie jest prowadzona w tak "przesmiewczy" sposób jaki tu demonstrujesz, badz próbujesz demonstrować. 

Wybrałem "uszami" ale wpierw też rzuciłem okiem na specyfikacje i wykresy. Czy to oznacza że do salonu polazłem z folderem pełnym wykresów? Dajcie żyć... 🤣

26 minut temu, Kraft napisał:

Dla przypomnienia co młodszym czytelnikom, to kiedyś na każdej kolumnie producent przyklejał tabliczkę z wykresem jej pasma przenoszenia. Rozumiem, że uważał, że to ważna informacja dla klienta. I nikt się nie burzył, że oszalał.

1509386929_CopyofIMG_4171_1.JPG.552568c96cf9adedc9aa432c160e8a9b.JPG

Fajnie by było gdyby nadal obok terminali montowano takie informacje

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

Wybrałem "uszami" ale wpierw też rzuciłem okiem na specyfikacje i wykresy.

No , dobra , to inaczej. A jak wracasz z odsłuchu ,to analizujesz charakterystykę kolumn ,które odrzuciłeś. Przeglądasz wykresy , że może jednak coś źle słyszałeś  , czy poprzestajesz na wrażeniach słuchowych i nie wracasz do tematu.

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, tomek4446 napisał:

czy poprzestajesz na wrażeniach słuchowych i nie wracasz do tematu.

Tomek, te wrażenia słuchowe to często lipa. Nieznana akustyka, nieznane utwory, różne rozstawienie kolumn, różne poziomy głośności, stres, pośpiech... 

Żadna wyrocznia. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Kraft napisał:

stres

Dlatego o cenę pytam potem :)

No , dobra. A u siebie w chałupie jak słuchasz wypożyczonych kolumn to analizujesz wykres charakterystyki ?

Kurde , dzisiaj przez cały dzień napotykam na opór " materiału " 😀Jakiś pech czy jak ?

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Kraft napisał:

Jak jest dostępny, to zerkam. Szukam korelacji tego, co słyszę z tym, co na wykresie. 

Ale tak z grubsza. V-ka, zapaść na przełomie wysokich i średnich, przebieg basu itp. Nie analizuję każdej górki na średnicy. 

Ale żeby to się pokryło z wykresem, reszta toru musi być neutralna. A szansa na to, ze jest neutralna u kogoś, kto o to specjalnie nie zadbał, jest niewielka. Więc spora część tej korelacji to może być psychoakustyka na zasadzie "szukajcie, a znajdziecie".  :)

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, halik napisał:
6 godzin temu, TomekN napisał:

Masz spinoramę, sferyczny pomiar i ERR tych kolumn?

Nie, nie mam. Nie wiem nawet co to jest. Ale pewnie Amir ma.

Czyli masz małe pojęcie o pomiarach kolumn, a jednocześnie deprecjonujesz ich przydatność?

Może najpierw uzupełnij swoją wiedzę - teraz jest łatwo, bo wszystko jest w necie w zasięgu ręki (linka). Trzeba tylko znać j. angielski. Polecam Ci te filmiki poniżej. Amir jest na ostatnich dwóch, na pierwszych trzech jest ktoś inny - Erin.

https://www.youtube.com/watch?v=6j-hg_hRUDM
https://www.youtube.com/watch?v=dltza-EGtCg
https://www.youtube.com/watch?v=j_-b6A1xJaw
https://www.youtube.com/watch?v=JkHNhSRDqqw
https://www.youtube.com/watch?v=TwGd0aMn1wE

 

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, TomekN napisał:

Czyli masz małe pojęcie o pomiarach kolumn, a jednocześnie deprecjonujesz ich przydatność?

Czyli jest możliwe na podstawie pomiarów tym ustrojstwem trafienie w mój gust czy nie ?

I drugie , dzięki pomiarom dowiem się jakie kolumny kupić do pomieszczenia A a jakie do B / zdjęcia/

nisko.jpg

wysoko.jpg

7 minut temu, Kraft napisał:

Ludzie o tym książki piszą.  Niestety, nie da się tak w dwóch zdaniach. 

Ludzie piszą książki o Marsjanach , ale żadnego skurczybyka nie spotkałem :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, halik napisał:

Czy uważacie Jarku i Tomku że pomierzone kolumny zagrają tak samo w każdym z naszych pomieszczeń ?

Ja tak nie uważam. 

11 minut temu, tomek4446 napisał:

Ludzie piszą książki o Marsjanach , ale żadnego skurczybyka nie spotkałem :) 

Ja też nie, więc chyba czas kończyć tę dyskusję. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, halik napisał:

Czy uważacie Jarku i Tomku że pomierzone kolumny zagrają tak samo w każdym z naszych pomieszczeń ?

Nie. Ale to nie znaczy, że pomiary nie są przydatne. Kolumny o wąskiej dyspersji dźwięku w danym paśmie pokojem nie poszerzysz - będzie wąska w każdym. Kolumnę ze zwaloną charakterystyką w danym zakresie trzeba będzie "naprawiać" (tymi lub innymi metodami) w każdym pomieszczeniu. Kolumnę z dobrą charakterystyką trudniej popsuć słabym pomieszczeniem, albo przynajmniej łatwiej naprawić korekcją. Kolumnę źle mierzącą się, czasami nie da się niczym poprawić. Itd, itp. Dlatego moim zdaniem warto nauczyć się czytać i rozumieć pomiary, zamiast działać po omacku, we mgle, posługując się tylko bardzo nieprecyzyjnym i zwodniczym instrumentem jakim jest ludzki słuch. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

ale co z czynnikiem ludzkim ?

Czynnik ludzki jest najważniejszy. Przykład to ostatnio przez Was słuchane Qln Prestige Three. 

Dla Ciebie zagrały muzykalnie. Tobie i wielu innym się podobały ale co z tymi co patrzą na charakterystyki? Mogły im się podobać pomimo, że widać w parametrach niedoskonałości w postaci dołka amplitudowego na częstotliwości podziału. SR nie jest doskonały. Prawdopodobnie pochylenie kolumny nie załatwiło sprawy zgrania w czasie przetworników, a kombinacje w zwrotnicy z przycinaniem rezonansów i prostowaniem przebiegu impedancji przyhamowało konstruktora by zgrać je w czasie "elektrycznie". 

Możliwe, że konstruktor przewidział je głównie do wzmacniaczy lampowych i stąd wyrównana impedancja. 

Możliwe, że celowo jest rozstrojona by dźwięk nie był "nudny" tylko lekko podkolorowany. 

Możliwe, że ma brzmienie się podobać, a nie być technicznie poprawne, płaskie, bez rezonansów czy innych zniekształceń nieliniowych, które ewidentnie wpływają na barwę i charakter kolumn. 

Może te detale których doszukują się patrzący przez pryzmat pomiarów są efektem kompromisów między brzmieniem, a techniczną poprawnością. Skąd możecie o tym wiedzieć patrząc na wykresy i nie rozmawiając z konstruktorem?

Ponizej charakterystyka Qln ze strony

Screenshot_20220701_180741_edit_344790135930721.thumb.jpg.69ea993e2755f29ea2fecb4b5e130186.jpg

Ostatnio napotkałem upgrade zrobiony przez GR-Research na kolumnach Klipsch i zastanawiam się dlaczego i po co poprawiać taką renomowaną markę. Dla technicznej poprawności czy dla klienta, któremu brakuje "pasma" i chce na charakterystyce "płasko" mieć?

https://youtu.be/NH4xI5VXR_o

Oczywiście upgrade kolumn się udał o czym nagrał film nie kto inny jak nasz przyjaciel Amir prześwietlając je dokładnie. 

https://youtu.be/-eWnYAgiMwQ

Screenshot_20220701_183414_com.google.android.youtube_edit_345247693430130.thumb.jpg.03fca77ac6ac355bdb0a466e2a676d57.jpg

Może to słuszne podejście żeby kolumny miały charakterystyki pretendujące je do studia nagrań, a może to "czynnik ludzki" powinien o tym decydować w sposób tradycyjny czyli słuchając jak brzmienie kolumny nam leży. 

Przyglądanie się charakterystykom i wyciąganie wniosków jest bronią obosieczną bo może sugerować, że kolumna zagra "słabo" co może być na wyrost opinią nieprawdziwą. Sugerując się wykresem możemy przegapić fajnie grające paczki jakimi na przykład są te z początku posta. 

Sugerując się wykresem jak w przypadku Klipsch powyżej możemy popsuć markowe brzmienie zbędnym upgradem.

Sam padłem ofiarą wykresów kombinując z moimi BMN. Co prawda podoba mi się brzmienie po upgrade ale gdybym miał oceniać przed i po to... było barwniej. Czy to źle? Te górki i dołki tylko kolorują brzmienie. To nie jest tak jak powiedział w jednym z powyższych filmików autor, że mu ten dołek zabrał kawał muzyki ze środka pasma. To tak nie działa 😉

Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...