Skocz do zawartości

The Audio Critic - krytyka współczesnego rynku audio


Kraft

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
11 minut temu, TomekN napisał:

Amir vs audiofilska listwa zasilająca 😁

No rozbawił mnie gość. Wychodzi, że miałem rację z tym pokazywaniem półprawdy przez badaczy mitów. Amirm bada listwę z filtrami EMI/RFI, które tak naprawdę filtrują zakłócenia ponad 100kHz, a on ustawia pomiar do 90kHz. Rozbawił mnie do łez. Jeszcze sugeruje, że szuka zakłóceń w paśmie akustycznym, w sieci hehe. Przecież on wie, że zakłócenia do 90kHz to nawet na transformatorze się wysypią, bo częstotliwośc za mała jest żeby przez pojemności międzyuzwojeniowe myknąć na obwody.  Szkoda jego wysiłku. Najgorsze, że to przemawia do ogółu, który nie musi się orientować we wszystkich zawiłościach zakłóceń ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Stolarz napisał:

Czyli ta listwa jednak działa? To nie ściema audiofilska?

Oczywiście, że działa. Widać na screenie, że filtruje już od 30kHz wzwyż. Nie wiem co producent w opisie dał i może coś tam nawymyślał jak zwykli magicy od audiovoodu wypisywać ale listwa działa i filtruje zakłócenia EMI/RFI co widać ;) 

amirm.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Stolarz napisał:

Ale czy to się przekłada na słyszalność tych zmian?

Tego nie badał. Zakłócenia w paśmie ponad akustycznym o odpowiednio dużej częstotliwości mogą mieć wpływ na pracę urządzeń cyfrowych, CDków, daków itp. Te zobrazowane na grafice do 10kHz mają wpływ na pracę zasilacza. Duża ilość harmonicznych 60Hz, jak widać chyba głównie nieparzystych świadczy, że kształt tego sinusa zasilającego z sieci jest bardziej "prostokątny". Czy ma to znaczenie na pracę transformatora zasilającego? Nie wiem. Mógłby Amirm sprawdzić przy okazji ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, MariuszZ napisał:

Tego nie badał. Zakłócenia w paśmie ponad akustycznym o odpowiednio dużej częstotliwości mogą mieć wpływ na pracę urządzeń cyfrowych, CDków, daków itp.

Badał. Nie obejrzałeś filmu dokładnie, więc obejrzyj jeszcze raz, ze szczególnym uwzględnieniem sekcji od minuty 6:30.

 

Clipboard01.thumb.jpg.8e5988c2989e8964cdd375d6ec59588b.jpg

 

Jeśli nie zgadzasz się z twierdzeniem zaznaczonym powyżej (tj. że w przypadku innych urządzeń wpływ filtrowania byłby równie nieznaczący i znacznie poniżej granicy słyszalności), to może zgłoś na forum ASR swój postulat odnośnie przetestowania innego DACa czy CDka, który Twoim zdaniem może wykazać taki wpływ. Jeśli ten wpływ będzie w jakikolwiek sposób uprawdopodobniony (i nie będzie tylko opinią człowieka nie uznającego znaczenia skali), to Amir z pewnością to przebada 😉
 

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, TomekN napisał:

Mariusz, nie obejrzałeś filmu dokładnie. Obejrzyj go jeszcze raz, z uwzględnieniem sekcji od minuty 6:30.

OK. Obejrzę na spokojnie i przemyślę co napisałem ale wiedz, że pokazuje Amirm co mamy z tego brudnego zasilania na wyjściu daka Atom Lab, który jest zasilany z superaszczego zasilacza z 10-oma regulatorami. Jednym słowem przyłożyli się i do takiego urządzenia nie potrzebna ta listwa jest. Mógłby pokazać co na wyjściu Toppinga D10 będzie zasilanego przez gniazdo USB z laptopa (nie mojego) z użyciem tej listy i bez niej ;)

Nie zrozum mnie źle. Nie bronie tej listwy bo w wielu systemach ona nic nie poprawi ale są przypadki szczególne gdzie filtrowanie może mieć znaczenie. Zasilacze smps i ich przetwornice dc-dc kluczują na częstotliwościach już zaraz za pasmem akustycznym do MHz i w zależności od konkretnego przypadku należałoby się odnieść czy będzie lepiej czy nie. W przypadku omówionym przez Amirma sprawa jest oczywista. Sprawdził "śmieci" z sieci. Nie wpływają na pracę Atoma. Zewnętrzny zasilacz Atoma jest na tyle dobry, że śmieci do 90 kHz odfiltrował znakomicie. Nie sprawdził Amirm wpływu "śmieci" powyżej 90kHz omijając listwę (ważne!), nie sprawdził czy na innych dakach byłoby podobnie, nie sprawdził czy podłączone do listwy często używane zasilacze smps siejące do sieci nie miałyby wpływu na pracę tego daka itd. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wsadzone w każdej z listew po dwa takie

https://pl.mouser.com/ProductDetail/Schaffner/FN2090-10-06?qs=fosVUi2b00zb2z5IeyYwPA%3D%3D&gclid=CjwKCAiAp4KCBhB6EiwAxRxbpBLLnNe59Gkbf1ETqXeQhyyX7V0xt_mdxEFaeVaQsHAiz3x-yFpdMRoCqZ0QAvD_BwE

Czy słyszę ? Słyszę , a raczej słyszałem , bo chwilowo walczę z przydźwiękiem. Nie są to żadne audiofilskie filtry , po prostu porządnie wykonane filtry EMI/RFI z papierami .

To co wpinamy do naszej elektrycznej sieci domowej, ma wpływ na to co potem słyszymy

poniżej specyfikacja i wykresy.

fn 2090.PNG

fn 2090 1.PNG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, tomek4446 napisał:

Czy słyszę ? Słyszę , a raczej słyszałem , bo chwilowo walczę z przydźwiękiem. Nie są to żadne audiofilskie filtry , po prostu porządnie wykonane filtry EMI/RFI z papierami .

To co wpinamy do naszej elektrycznej sieci domowej, ma wpływ na to co potem słyszymy

A pokazałbyś jakieś pomiary na wyjściu z DACa albo ze wzmacniacza to potwierdzające? Albo chociaż ślepe testy, jeśli nie masz precyzyjnego sprzętu pomiarowego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, TomekN napisał:

Albo chociaż ślepe testy, jeśli nie masz precyzyjnego sprzętu pomiarowego.

Sprzęt mam , chyba , bo na pomiarach się nie znam, ale wiem kto się zna , np. kolega Piotr / @nowy78

A co do ślepych testów to proponuje przeczytać wątek

Ja osobiście sprawdzałem brzmienie z listwa i bez z dziesięć razy . Po za tym zostawiłem w listwach po dwa gniazda bez filtrów i choćby w samym natężeniu przydźwięku jest różnica między gniazdami z filtrem, a bez.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, czyyyyyli....? Te zakłócenia nie powinny mieć żadnego wpływu na dźwięk, ale być może w pewnych okolicznościach mogą, tyle że nie mogą, ale może blablabla.... Jasnej konkluzji brak, a przy tym - jak zwykle - sto wymówek, żeby nie przeprowadzić ślepego testu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Dzik napisał:

Jasnej konkluzji brak, a przy tym - jak zwykle - sto wymówek, żeby nie przeprowadzić ślepego testu.

Powtarzam , przeprowadzałem "ślepy" test i różnica jest U MNIE , BO MIESZKAM W BLOKU I SIEĆ ELEKTRYCZNA JEST TAKA, JAKA JEST. Są różnice choćby w samym przydźwięku między ranem, a późną nocą. Nie wiem jakie urządzenia mają sąsiedzi , a PE jest jedno dla całej instalacji. Te filtry to nie po to by poprawić dobre , tylko dla ochrony przed złym. Z audiofilizmem nie ma to nic wspólnego. Jak ktoś mieszka w domu jednorodzinnym i ma oddzielną linię zasilania do audio, to taka listwa zapewne nic nie da. Coś jak Dirac Live , w dobrze zaadoptowanym  pomieszczeniu odsłuchowym , ale w trudnych warunkach akustycznych się przydaje.

Kolejna kwestia to co i ile urządzeń jest wpiętych w sieć. Ja mam samego audio 17 szt + TV . w tym zasilaczy impulsowych 6 szt. Jak ktoś ma dwa klocki na trafach, to też będzie inaczej .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, tomek4446 napisał:

Kolejna kwestia to co i ile urządzeń jest wpiętych w sieć. Ja mam samego audio 17 szt + TV . w tym zasilaczy impulsowych 6 szt. Jak ktoś ma dwa klocki na trafach, to też będzie inaczej .

Tomek jesli nie ogarniesz bałaganu z kablami za szafka, to moze sie okazać ze jakiekolwiek inne próby spełzną na niczym. Pisałem juz Tobie w innym wątku by pogrupowac i separować zasilanie od ic i głośnikowych. Mało tego kiedys ok 2-miesiace temu chyba, walczyles z przydzwiekami i tam również proponowałem porzedek w kablach...   i co? Na dzien dzisiejszy jak miałeś tam balagan tak masz nadal. (Zdjecia w innym temacie) Jedynie cO zmieniłeś to dlugosc ic (o ile dobrze pamietam) i zmiana położeń końcówek mocy. Ręce opadają....

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Chyba Miro 84 - nie przesadzaj. Porządek dobrze jest mieć, ale dla samego porządku. Też mam podobnie jak Tomek i nie mam żadnych problemów z przydźwiękiem, a jedyny który miałem był spowodowany zasilaczem lampki LED. Dodam, że wiekszość przewodów u mnie nie jest ekranowana. Poza tym jeśli ktoś używa 3-5 sprzętów i jednych kolumn to może sobie pozwolić na porządek. Spróbuj to zrobić używając kilku wzmacniaczy, preampów i kilku kompletów kolumn. O pozostałych urządzeniach już nawet nie wspomne.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomek4446 napisał:

A co do ślepych testów to proponuje przeczytać wątek

 

Mógłbyś wskazać konkretnie miejsce w tym 34-stronicowym wątku, na które powinienem zwrócić uwagę?
Bo na końcu tegoż wątku jest taki oto mój wpis:

"Poświęciłem czas, aby przeczytać cały ten wątek. [...] Niestety, wnioski i obserwacje przedstawione w tym wątku nie są konkluzywne. Nie dopatrzyłem się też obiektywnych dowodów na faktyczną poprawę dźwięku z powodu wspomnianych filtrów."

 

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Powtarzam , przeprowadzałem "ślepy" test i różnica jest U MNIE , BO MIESZKAM W BLOKU I SIEĆ ELEKTRYCZNA JEST TAKA, JAKA JEST. Są różnice choćby w samym przydźwięku między ranem, a późną nocą. Nie wiem jakie urządzenia mają sąsiedzi , a PE jest jedno dla całej instalacji. Te filtry to nie po to by poprawić dobre , tylko dla ochrony przed złym.

Filtrowanie napięcia AC w celu leczenia nieistniejących problemów, a walka z realnymi problemami typu hum noise spowodowanymi np. pętlami uziemienia czy bałaganem w instalacji elektrycznej, to chyba trochę inne rzeczy. Ground loop można wyleczyć np. przez ground lifting - powietrze jest dość dobrym i tanim separatorem 😉

I tradycyjnie już, jak na audiofila przystało, nie pokazałeś ślepego testu w przedmiocie sporu (filtrowanie napięcia AC w celu poprawy brzmienia).

 

PS.
A swoją drogą, ja aktualnie też mam ogromny bałagan w okablowaniu (tymczasowy!) i żadnych przydźwięków nie mam. Listwa z MediaMarkt musi czynić cuda! 😏

 

balagan_20210304_152911_x2048.thumb.jpg.d6b828f84f4126c65df18cf8f32cea89.jpg

 

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...