Skocz do zawartości

The Audio Critic - krytyka współczesnego rynku audio


Kraft

Recommended Posts

Dnia 12.06.2022 o 22:54, DiBatonio napisał:

Lata temu, kiedy jeszcze grałem na zestawie CA Azur 540, poszedłem umówiony na odsłuch niezłego setu. Krell FBI z ich topowym CD Playerem

To ja opowiem Ci historię mojego przyjaciela, który jest prawdziwym malkontentem. W dziedzinie audio, ma raczej średniej jakości zestaw i aż dziw, że niedawno kupił ode mnie kolumny. Ten stan wynika właśnie z jego charakteru. Niejednokrotnie wypożyczał do domu urządzenia dużo droższe, które jak twierdził niczego nowego i lepszego nie wnoszą. Ale niemal zawsze jak oddawał ten sprzęt i wracał do słuchania na swoim systemie, to od razu słyszał różnicę, że ten jego system gra jednak gorzej. Zresztą sam mi to wielokrotnie opowiadał.

Co do FBI, to nie do końca jestem zwolennikiem tej maszyny, jak i ogólnie Krella. W ogóle amerykański high-end średnio mnie kręci. Nigdy nie rozumiałem tych zachwytów na FBI, który poza rzeczywiście wybitną mocą niczego nadzwyczajnego nie pokazuje.

5 godzin temu, TomekN napisał:

Hm, jak stoję na płycie lotniska obok samolotu który waży 170 ton, to zdrowy rozsądek podpowiada mi, że coś tak ciężkiego nie ma szansy oderwać się od ziemi.
A jednak lata.

To jest słaby przykład, bo to się da fizyką wytłumaczyć. Grających podstawek drewnianych pod kable już nie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Melo-man napisał:

niemal zawsze jak oddawał ten sprzęt i wracał do słuchania na swoim systemie, to od razu słyszał różnicę, że ten jego system gra jednak gorzej. Zresztą sam mi to wielokrotnie opowiadał.

Nie o to  mi chodziło, że mój był super duper. Raczej o to, że jednak FBI potrzebował czasu by pokazać swoje walory.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, DiBatonio napisał:

Nie o to  mi chodziło, że mój był super duper.

Nie to miałem na myśli. Po prostu chciałem podkreślić, jak audio potrafi być subiektywne, a przy tym przewrotne.

ps. Nawet po 10 godzinach grania FBI to ja tam za bardzo nie słyszę melodyjności. Zresztą jak z większości tranzystorów. Ale FBI jest jeszcze bardziej suchy niż przeciętna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Kraft napisał:

Tylko o jakiej technologii w przypadku audio mówimy? Technologia jest zasadniczo stara i opanowana. Wzmacniacze i źródła były już doskonałe dziesiątki lat temu (ostatnio tylko podgoniły wzmacniacze "cyfrowe"). Pozostaje mozolny postęp w technice głośnikowej, ale akurat tutaj Chińczycy nie brylują (tak, jak np, Indonezyjczycy). Chińska specjalność, to zrobić audio tak samo dobre, ale tańsze. Taki postęp w bok. Podobnie w poprzek audio rozwija zachód. Robią tak samo dobre, ale droższe (lub absurdalnie droższe). 

Zgadzam się co do tego, że Chińczycy [póki co] nie istnieją w technice głośnikowej oraz że ich specjalnością jest robić tak samo dobrze, tylko taniej. I to jest prawda np. wobec wszystkich DACów w przedziale 100-500 USD. Osobiście nie uważam tego jednak za postęp w bok, bo "same but cheaper = better" i dla mnie to jednak jest jakiś mały postęp do przodu.

Ale pisząc o rozwoju miałem jednak ma myśli konstrukcje chińskie, które łamią kolejne "rekordy". Np. D90SE, który złamał rekord ASR wśród DACów czy np. LA90, który złamał rekord wśród wzmacniaczy. Jasne, że to nie ma istotnego znaczenia praktycznego, bo nawet te DACi za 100$ są już dla ludzkiego słuchu transparentne. Ale świadczy to o tym, że mają potencjał konstrukcyjny do samodzielnego tworzenia rzeczy doskonalszych technicznie niż na zachodzie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biznes się kręci. Pojawiły się własnie nowe podstawki pod kable ESTACADE BLACK polskiej firmy Thunder Melody.  Kawałek pobejcowanego Panzerholzu za jedyne 2300 zł/szt. Oczywiście oprócz bejcy w produkcie zastosowano też technologię "X", ale producent nawet redaktorowi Pacule nie zdradził na czym ona polega. I dobrze. Inaczej musieliby go zabić. Firma obsesyjnie dba o ochronę swoich własności intelektualnych. Jeśli nie pamiętacie, to inny swój produkt, platformę antywibracyjną Monument, wyposażyła nawet w mechanizm autodestrukcji!

222326002_02(1).jpg.682b9d7e3f41ed95034fa2f0b008b404.jpg

Cena podstawek kosmiczna, ale ponoć warto. Redaktor Pacuła pisze:

"Podstawki Thunder Melody pogłębiają przekaz, wydłużają perspektywę i energetyzują dźwięk. Ten jest przy tym gładszy przyjemniejszy i bardziej naturalny. To jest wysoki high-end, a produkt jest całkowicie dopracowany."

 

I jeszcze jedna ciekawostka z ostatniego numeru niezawodnego Highfidelity, kabel zasilający Cammino HP
M 15.3 REFERENCE. Kabel, jak kabel, ale ciekawa jest story firmy. Czytamy:

"CLAUDIO TREVISANELLO, główny konstruktor, założył firmę CAMMINO, przeszedł drogę typową dla wielu producentów audio. Niezadowolony z dysproporcji między ceną i jakością produktów zaczął sam szukać rozwiązań, które by go satysfakcjonowały. Mając wykształcenie techniczne – elektryka i elektronika – postawił tezę, która wśród audiofilów jest dzisiaj powszechnie akceptowana, ale wówczas wciąż była nowinką. A mianowicie, że najsłabszym ogniwem łańcucha audio jest zasilanie – kable oraz listwy (kondycjonery) AC."

I zrobił to. Przywrócił równowagę między ceną i jakością. Przecież 13 000 zł za 2m kabla, to nie jest drogo, skoro kabel jest super. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Kraft napisał:

Oczywiście oprócz bejcy w produkcie zastosowano też technologię "X"

Cena podstawek kosmiczna, ale ponoć warto. Redaktor Pacuła pisze:

"Podstawki Thunder Melody pogłębiają przekaz, wydłużają perspektywę i energetyzują dźwięk. Ten jest przy tym gładszy przyjemniejszy i bardziej naturalny. To jest wysoki high-end, a produkt jest całkowicie dopracowany."

Ja bym kupił te podstawki. Tak się składa, że mam kable głośnikowe ekranowane i mam obawy, czy ta rewelacyjna technologia "X" przeniknie przez ekrany przewodów do środka. A fakt, że przy okazji coś wydłuża, wygładza jest przyjemniejsze i naturalne to dla mnie osobiście byłoby rewelacyjne :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

postawił tezę, która wśród audiofilów jest dzisiaj powszechnie akceptowana, ale wówczas wciąż była nowinką. A mianowicie, że najsłabszym ogniwem łańcucha audio jest zasilanie – kable oraz listwy (kondycjonery) AC."

Tez jestem wśród audiofilów i stawiam tezę że najsłabszym ogniwem jest kolumna! 

      》》 Najsłabsze ogniwo w sprzecie audio jest tam gdzie jest największy potencjał zmiany w dzwieku! 《《 - to jest Moja teza (Chyba Miro 84) ;)

Ps: jest jeszcze akustyka - i to tez jest najsłabsze ogniwo - ale tu mowa akurat o sprzecie audio ;)

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, audiowit napisał:

Nie jestem też pewien czy są lepsze od moich i nigdy się tego nie dowiem :)

To przecież łatwo sprawdzić. Wypożycz do domu, posłuchaj - będziesz wiedział 😉

A tak odnośnie podstawek (bo Mariusz ukrył moje posty w wątku nasze zestawy).

Czytałem jakiś czas temu, że w roku 2016 FDA (amerykańska agencja leków i żywności) zmieniła przepisy nakazując producentom preparatów homeopatycznych sprzedawanych na terenie USA czytelne oznaczanie tych produktów informacją, że "produkt nie posiada żadnego udowodnionego działania". Wiadomo, że to dotyczy ludzkiego zdrowia więc temat jest bardziej wrażliwy, ale wyobrażacie sobie gdyby podobne wymogi rynkowe obowiązywały produkty audio? 😉 Wówczas taka recenzja brzmiałaby tak:

Cytat

Podstawki Thunder Melody pogłębiają przekaz, wydłużają perspektywę i energetyzują dźwięk. Ten jest przy tym gładszy przyjemniejszy i bardziej naturalny. To jest wysoki high-end, a produkt jest całkowicie dopracowany.

Zastrzeżenie: Produkt nie posiada żadnego udowodnionego działania.

😄

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kraft napisał:

Biznes się kręci. Pojawiły się własnie nowe podstawki pod kable ESTACADE BLACK polskiej firmy Thunder Melody.  Kawałek pobejcowanego Panzerholzu za jedyne 2300 zł/szt. Oczywiście oprócz bejcy w produkcie zastosowano też technologię "X

Słyszę kable, mam system audio w cenie- uznając polskie realia - bardzo dobrego samochodu, ale moja wiara w audio ma swoje granice.

Parę razy miałem różne podstawki pod kable i nigdy, ale to nigdy nie słyszałem najmniejszej nawet różnicy. No bo skąd ta różnica ma się proszę Was wziąć?

Tłumnie drgań w kablach głośnikowych? Jakich drgań? Na poziomie molekuł atomów??? Skąd te drgania? Bo że atomy cały czas drgają, to ja wiem z podstawówki z lekcji fizyki.

Tutaj mamy jedną podstawkę po 2300 zeta. Pewnie pod jeden kabel trzeba by podstawić z 4-5 sztuk. Razem daje to 10x2300=23000 zł.

Przepraszam, za to, co teraz napiszę, ale trzeba być poj...nym, aby to kupić. 🤪

I ta technologia X. 🤣

2 godziny temu, misiek x napisał:

Tak się składa że znam ojców założycieli ( właścicieli ) Thunder Melody

Tak z ciekawości - chciałbym zobaczyć ich laboratorium i osprzęt do badania kabli i podstawek...

Edytowano przez Melo-man
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Melo-man napisał:

I ta technologia X. 🤣

Redaktor Pacuła spekuluje tak:

"Do środka nie da się dostać, nie wiadomo więc, z jakich technik firma korzysta. Zakładam jednak, że stosuje mieszankę materiałów mających własności piezoelektryczne, jonizujące i absorbujące drgania."

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Melo-man napisał:

Słyszę kable, mam system audio w cenie- uznając polskie realia - bardzo dobrego samochodu, ale moja wiara w audio ma swoje granice.

Parę razy miałem różne podstawki pod kable i nigdy, ale to nigdy nie słyszałem najmniejszej nawet różnicy. No bo skąd ta różnica ma się proszę Was wziąć?

A dlaczego tę granicę masz na podstawkach pod kable, a nie na samych kablach?

To że je "słyszysz" może być jedynie wpływem... pewnego zjawiska pozafizycznego 😉 No bo skąd ta różnica w brzmieniu miałaby się proszę Ciebie wziąć? Parę razy miałem różne kable i nigdy, ale to nigdy nie słyszałem najmniejszej nawet różnicy. Widziałem też parę razy null test różnych kabli i sygnał odwrócony się zawsze znosił, co dodatkowo potwierdza że nie ma różnicy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Melo-man napisał:

Tak z ciekawości - chciałbym zobaczyć ich laboratorium i osprzęt do badania kabli i podstawek...

Nie ma szans. 

"Na poziomie organizacji produkcji dostawcy, komponenty, materiały są anominizowane, nikt poza nami ich nie zna i nie zna także receptur materiałowych. Nawet dostawcy nie znają bliższego zastosowania komponentów i materiałów."

Skunk Works Lockheeda, to przy nich harcerzyki. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, misiek x napisał:

Napisałem wtedy ,żeby sam popatrzył w lustro (Pacuła) i zobaczył jakie bzdury sam wypisuje.

Czyli Twierdzisz że wypisuje bzdury na temat produktu w/w? 

15 minut temu, Kraft napisał:

Pokręciłeś. Studium było autorstwa Kulpy z Audio-Video. 

 

11 minut temu, misiek x napisał:

Sorry, masz rację....co nie zmienia postaci rzeczy. Jeden wart drugiego 

 @misiek x czyli kto tu wkońcu pisze bzdury Twoim zdaniem? Bo mozna się pogubić :)

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serio? A piszac ze prowokuje "narażasz" tym słowotokiem mnie! 🧐

4 minuty temu, Rafał S napisał:

Nie prowokuj - gdyby odpowiedział szczerze, to pewnie zarobiłby punkty karne od moderatorów. ;)

 

Przecież misiek pisał w "odpowiednim" tonie a to Ty próbujesz..... (nie powiem na głos - ale domyśl sie!!!).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

Serio? A piszac ze prowokuje "narażasz" tym słowotokiem mnie! 🧐

Fakt. Dzięki za uczciwość i przypomnienie. Już wysyłam donos na Ciebie do Mariusza. ;)

Przed chwilą, misiek x napisał:

Poszukaj co napisałem o Kulpie....to samo tyczy Pacuły 

Może jego wrażenia z podkładek to fantasmagorie, ale o kilku urządzeniach, których słuchałem, napisał w swoim czasie bardzo rzeczowo i trafnie. Moje odczucia mocno pokrywały się z jego spostrzeżeniami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, proszę o spokój. Bo przyjdzie Mariusz i w imię świętego spokoju zamknie kolejny ciekawy temat, gdzie w ogóle odbywa się jakakolwiek interesująca dyskusja. Chyba nikt nie chce, aby forum zostało sprowadzone do roli giełdy sprzętu, "czego słuchasz" oraz pytań początkujących jaki wzmacniacz kupić i jak podłączyć kolumny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc właśnie przenieście dyskusję gdzieindziej jeśli nie posiadacie podstawek pod kable najlepiej do "wątku nie wiem ale napiszę"

A tak na marginesie dawno temu z niejakim Simpsonem zmieszaliśmy z błotem Wojtka Wpszoniaka za jego podstawki pod kable. A teraz sam ich używam. Więc troszkę pokory się nauczyłem.

To co znów czyszczenie wątku?... współczuję modowi....

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...