Skocz do zawartości

The Audio Critic - krytyka współczesnego rynku audio


Kraft

Recommended Posts

2 godziny temu, J4Z napisał:

Dokładnie, taka jest nasza droga. Tu trzeba być twardym a nie miękkim.

Moim zdaniem wystarczy odrobina rozsądku i otwarta głowa (byle nie na oścież;). W przedziale 5-10 tysięcy złotych można kupić nowy sprzęt, który zagra tak realistycznie, że papcie spadają (co nie znaczy, że najlepiej na świecie). Do tego wyboru można dokonać szybko, bez dziesiątków odsłuchów. 

Naprawdę szanuję audiofilską pasję kolegów, ale nie mogę nie zauważyć, że jej forumową emanacją jest mgła gęsta jak noc, w której osoby chcące sobie po prostu skompletować przyzwoity sprzęt potrafią się kompletnie zatracić. Błąkają się w niej często latami, zamiast ogarnąć temat w miesiąc, a potem skupić się już tylko na frajdzie jaką daje słuchania muzyki w jakości Hi-Fi.

Sorry. Sturm und drang nie jest jedyną opcją. Wojna trzydziestoletnia też nie;)

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Melo-man napisał:

To kolejne w kółko błędnie powielanie pojęcie. Proces miksu powoduje, że KAŻDY dźwięk jaki słyszymy potem jest pozorowany

Miks to podstawa i nie zamierzam o tym dyskutować bo się w pełni zgadzam ale popatrz na technologię Atmos w wydaniu głośnik skierowany w sufit. Źródłem dźwieku oprócz głośnika staje się sufit. Słyszymy dźwięk ze źródła pozornego nad głową. 

Wracając do stereo. Miks to dwa kanały ale czy nie można generować dźwięku jednym kanałem tylko? 

Zjawisko pozornego przesunięcia obrazu dźwiękowego od kolumny jest związane z naszym ograniczeniem w rozróżnianiu fali bezpośredniej od fali odbitej, gdy opóźnienie pomiędzy nimi jest zbyt małe, a dźwięk odbity nie jest zbyt stłumiony. Dla opóźnień do 5 ms pojawia się wrażenie rozszerzenia postrzeganego źródła dźwięku, występuje wtedy również doznanie słyszenia źródła z punktu odbicia na przykład wspomnianego sufitu. Odbicia z opóźnieniami dłuższymi niż 5 ms, ale krótszymi niż 80 ms wciąż pozwalają na prawidłową lokalizację źródła dźwięku i miejsca jego odbicia ale zwiększają poczucie kubatury pomieszczenia. 

Pomijając tworzenie pozornych źródeł miksem można uzyskać podobny efekt wykorzystując jeden kanał i odbicie od ściany, sufitu czy podłogi. Podobnie jest chyba w tworzeniu (nagrywaniu) dźwięków binauralnych, gdzie dla uzyskania podobnego efektu dwa kanały muszą być całkowicie od siebie odseparowane.

Tak to rozumiem ale chętnie poznam inny punkt widzenia. 

Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Kraft napisał:

ale nie mogę nie zauważyć, że jej forumową emanacją jest mgła gęsta jak noc, w której osoby chcące sobie po prostu skompletować przyzwoity sprzęt potrafią się kompletnie zatracić. Błąkają się w niej często latami, zamiast ogarnąć temat w miesiąc,

No i przegiąłeś :) 

Jasne , ze można ogarnąć nawet w dwa dni , tylko nie o to chodzi. Zauważ , że jak ktoś pyta o kolumny , czy sprzęt za 1tys. , 3 tys. ,5,tys, 10 tys. ....... to nie padają dziesiątki propozycji. Nie piszę się takiemu delikwentowi , że ma przez 10 lat odsłuchiwać dziesiątki elementów ,by wybrać właściwy , jak chłop chce tylko posłuchać ulubionych kawałków w domu. Ale zupełnie czym innym jest traktowanie Audio jako pasji. Jarek , zadam Ci pytanie , po jaką cholerę uczestniczysz w Zlotach , czy testowałeś masę kolumn ? Po co dzieliłeś się spostrzeżeniami ? 

Przecież :

26 minut temu, Kraft napisał:

zamiast ogarnąć temat w miesiąc, a potem skupić się już tylko na frajdzie jaką daje słuchania muzyki w jakości Hi-Fi.

nie prościej ? :) 

O czym , no o czym mielibyśmy gadać jak każdy by odsłuchał jeden system, ten swój i finish ? Taki jest charakter każdego hobby , by się rozwijać trzeba poznawać, nie ma innej drogi. Dlatego @TomekN jak ktoś przedemną już napisał to co Ty określasz mianem " krew , pot i łzy" dla mnie stanowi oderwanie od szarzyzny codzienności i prawdziwą frajdę. Nikt nikogo do niczego nie zmusza , każdy obiera własną drogę. Gro ludzi pyta o dobór systemu , kupuje i znika ,bo także po to jest to Forum. A są ludzie, których wymiana doświadczeń , spotkania , odsłuchy trzymają tu latami. Nic w tym niezwykłego. Fajnie jest zadzwonić do kogoś z doświadczeniem jak ma się problemy z systemem , lub po prostu pogadać. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Kraft napisał:

Naprawdę szanuję audiofilską pasję kolegów, ale nie mogę nie zauważyć, że jej forumową emanacją jest mgła gęsta jak noc, w której osoby chcące sobie po prostu skompletować przyzwoity sprzęt potrafią się kompletnie zatracić.

A kiedy ty wyjdziesz ze swojej mgły? 

Pytanie retoryczne, nie oczekuję odpowiedzi.

To że ktoś dzisiaj ma system kompletny na być może drogich elementach, kablach, głośnikach i innych duperelach, nie musi oznaczać, że przez wiele lat błądził. 

1 minutę temu, J4Z napisał:

Dlaczego nie poszedłeś tą drogą tylko wybrałeś krew, pot i łzy? Wszak, ile Ty tych kolumn przetestowałes już u siebie? 

👍

A ile to pomiarufffff i nadal doopa.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Moim zdaniem wystarczy odrobina rozsądku i otwarta głowa (byle nie na oścież;). W przedziale 5-10 tysięcy złotych można kupić nowy sprzęt, który zagra tak realistycznie, że papcie spadają (co nie znaczy, że najlepiej na świecie). Do tego wyboru można dokonać szybko, bez dziesiątków odsłuchów. 

Naprawdę szanuję audiofilską pasję kolegów, ale nie mogę nie zauważyć, że jej forumową emanacją jest mgła gęsta jak noc, w której osoby chcące sobie po prostu skompletować przyzwoity sprzęt potrafią się kompletnie zatracić. Błąkają się w niej często latami, zamiast ogarnąć temat w miesiąc, a potem skupić się już tylko na frajdzie jaką daje słuchania muzyki w jakości Hi-Fi.

Pięknie napisane! Tak samo to widzę

 

19 minut temu, tomek4446 napisał:

Jasne , ze można ogarnąć nawet w dwa dni , tylko nie o to chodzi.

No tak, niektórym nie chodzi o to by złapać króliczka, ale by gonić króliczka 😉 I wszystko by było fajnie, gdyby Ci goniący nie gardzili (DOSŁOWNIE!) tymi, co chcą go po prostu złapać. Lub złapali 😎

19 minut temu, tomek4446 napisał:

Gro ludzi pyta o dobór systemu , kupuje i znika ,bo także po to jest to Forum.

I ja nie widzę w tym nic złego, ale - jak już kiedyś pisaliśmy o tym - niektórzy to znikanie traktują jako "bolączkę" forum, a za znikanie użytkowników obwiniają..... mnie 😆  

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, tomek4446 napisał:

Jarek , zadam Ci pytanie , po jaką cholerę uczestniczysz w Zlotach , czy testowałeś masę kolumn ?

 

6 minut temu, J4Z napisał:

Dlaczego nie poszedłeś tą drogą tylko wybrałeś krew, pot i łzy? Wszak, ile Ty tych kolumn przetestowałes już u siebie? 

Odpowiedź jest oczywista. Bo żaden z bardziej doświadczonych kolegów nie powiedział mi, że można prościej. Musiałem do tego dojść sam (trochę to trwało;).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, tomek4446 napisał:

O czym , no o czym mielibyśmy gadać jak każdy by odsłuchał jeden system, ten swój i finish ? Taki jest charakter każdego hobby

Przecież napisałem, że szanuję. 

Problem w tym, że część osób chce się hobbować, a część "tylko" słuchać muzyki w dobrej jakości. I ci pasjonaci tym drugim mówiąc oględnie nie pomagają. 

Powinna być strona startowa. Czego oczekujesz od forum? Spełnienia się w pasji czy informacji praktycznych potrzebnych do zbudowania dobrze brzmiącego systemu. Czerwony guzik. Niebieski guzik. I nie byłoby konfliktów.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, TomekN napisał:

a za znikanie użytkowników obwiniają..... mnie

Chyba się przeceniasz :) 

33 minuty temu, TomekN napisał:

niektórzy to znikanie traktują jako "bolączkę" forum

Nie mam pojęcia jak to widzą ' niektórzy " , mogę mówić za siebie. Sprawa jest prosta , jak chciałem kupić rower to zapytałem na Forum rowerowym. Kupiłem i więcej nie piszę , bo to nie moja pasja. Nie wymądrzam się cytując opinie znanych kolarzy ,czy speców od jednośladów, skoro moim jedynym doświadczeniem jest rower sztuk jeden :) 

33 minuty temu, Kraft napisał:

Bo żaden z bardziej doświadczonych kolegów nie powiedział mi, że można prościej. Musiałem do tego dojść sam (trochę to trwało;).

Cholera , trzeba było mnie zapytać , albo posłuchać branży Nad 356 BEE + kolumny Melodika BL 40 i jesteś Pan zadowolony :) 

27 minut temu, TomekN napisał:

Pacjent szuka basu pewnie do teraz. A może już znalazł, wie ktoś może?

U tego , jak to "piszesz "Pacjenta " będę za trzy tygodnie to go zapytam.

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, DiBatonio napisał:

 Mlowanki, coś jak laurka, no pięknie. 

😂😂😂

Rozumiem, że to dwa bardzo uniwersalne systemy i każdemu się spodoba brzmienie, kurde czas sprzedać swoje graty.

😁😁😁

Heh, normalnie miałem to samo napisać 😁 pewnie się ładnie mierzą całkiem, niektórym to starczy 😂

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Kraft napisał:

Przecież napisałem, że szanuję. 

Dobreeeee....

To zacznij szanować naprawdę, a nie w samozachwycie i ocenie własnej osoby.

Wykaż szacunek dla tych, którzy chcą podzielić się wrażeniami z tego co usłyszeli po wpieciu sieciowki zasilającej, podkładek pod sprzet, kabli sygnałowych, czy innych głośnikowych,.

Szanuj ich wybory, zamiast dyskredytować ich wpisy, a wtedy możesz o sobie powiedzieć, że szanujesz.

Na razie to mowa trawa. Blablabla....

Nie wyjeżdżaj z Amirami, ASRami i innymi takimi, to nikogo nie interesuje.

My słuchamy muzyki, a nie wykresów i charek kolumn.

Dla mnie ważne jak co gra, a co siedzi w środku, to może być nawet nasrrra...e, byle dobrze grało.

W podobnym tonie odniósł się kiedyś do mnie Pan z Lasera 66 na Głogowskiej, kto pamięta ten wie....  wtedy też podniecałem się tabliczkami znamionowymi i tym co siedzi we wzmacniaczu, czy innym źródle. 

Stare czasy...

 

 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że powinieneś posłuchać u kogoś zestawu stereo przy co najmniej 80db żeby zobaczyć jak powinno grać 😉. Wtedy dopiero gra muzyka i wszystkie niuanse słychać. Jeśli zrobi się porządnie akustykę to można mieć scenę 3m w głąb 😊. Właśnie opanowałem odbicia boczne Bartka optymalizowanymi, dębowymi dyfuzorami więc wiem co piszę 😁

Jak będziesz kiedyś w okolicy, to zapraszam 😊

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę ze kluczową kwestia jest tu to, że wielu ludzi posiadających duże kolumny, po to aby mieć "rezerwę mocy" nie słucha na nich muzyki głośniej niż mogą grać takie stosunkowo nieduże monitory. A te wbrew pozorom nie są aż tak bardzo ograniczone możliwościami generowania dużych poziomów głośności. Panuje opinia ze głośno mogą grać tylko duże kolumny , na podstawie doświadczeń z kiepskimi i bardzo tanimi kolumnami. Takimi które były budowane do napędzania stosunkowo słabymi wzmacniaczami. Kogoś kto ma takie doświadczenia moze zaskoczyć nawet  Accustimass od Bose w układzie 2.1 z wręcz mikroskopijnymi satelitami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, muzofan napisał:

Myślę że powinieneś posłuchać u kogoś zestawu stereo przy co najmniej 80db żeby zobaczyć jak powinno grać 😉. Wtedy dopiero gra muzyka i wszystkie niuanse słychać. Jeśli zrobi się porządnie akustykę to można mieć scenę 3m w głąb 😊

Wierzę. Miałem okazję słuchać u kogoś głośno i miałem podobne odczucia. Tylko, że dla mnie to było za głośno. Po sesji byłem zmęczony. Nie tęsknię.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...