Skocz do zawartości

The Audio Critic - krytyka współczesnego rynku audio


Kraft

Recommended Posts

39 minut temu, Kraft napisał:

Jak już jesteśmy przy zwalczaniu zakłóceń, to nowatorską formę walki z nimi, a dokładniej z zakłóceniami EMI, zaprezentowała swego czasu firma LessLoss. Litwini oferowali ustrój o nazwie The Blackbody, który według nich absorbował promieniowanie EMI znajdujące się w pomieszczeniu i nie pozwalał na wpływanie metalowych przedmiotów na sygnały audio. Efekt? Bardzo proszę. Szczęśliwy nabywca pisze:

"Natychmiast mogłem usłyszeć mroczniejsze tło, wokal stał się bardziej skupiony, a szorstki i ostry dźwięk skrzypiec, który zwykle pojawia się na tej płycie, zniknął. Teraz słucham prawdziwego brzmienia skrzypiec. W ciągu następnych trzech godzin wielokrotnie odtwarzałem kilka znanych utworów z i bez Blackbody, teraz jestem pewien, że nie mogę żyć bez tych małych czarnych skrzynek, kiedy słucham muzyki. I zastanawiam się, co jest w tym blackbody? Ale kogo to obchodzi?! Tak długo, jak może przywrócić życie muzyki, zbliżyć mnie do piosenkarza, to jest warte każdego centa."

W odróżnieniu od innych wytwórców audiofilskich gadgetów panowie z LessLoss nie skąpią nam naukowego wyjaśnienia zasad działania urządzenia, a nawet publikują kilka wykresów i pomiarów. 

Jak wiesz jestem bardzo zainteresowany wpływem zakłóceń EMI i innych... Więc proszę o drobne wyjaśnienie:

  • w jaki sposób metalowe przedmioty wpływają na dźwięk? Co dokładniej ma wspólnego absorbowanie zakłóceń EMI z nagromadzonymi metalowymi przedmiotami?
  • co to jest mroczniejsze tło? Nie znam takiego terminu, więc pytam.
Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, wpszoniak napisał:

Jak wiesz jestem bardzo zainteresowany wpływem zakłóceń EMI i innych... Więc proszę o drobne wyjaśnienie:

  • w jaki sposób metalowe przedmioty wpływają na dźwięk? Co dokładniej ma wspólnego absorbowanie zakłóceń EMI z nagromadzonymi metalowymi przedmiotami?
  • co to jest mroczniejsze tło? Nie znam takiego terminu, więc pytam.

To już temat do samodzielnego studiowania. Ewentualnie można pytania przesłać do producenta. Pewnie najlepiej jednak osobiście wypróbować. W końcu "kogo to obchodzi?!", jak to działa. Ważne, że działa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, audiowit napisał:

Mroczne tło to jest coś w czym tkwimy Wojciechu w/g Audiofila Krafta ;)

Acha... Hi hi hi... Ja tam mroku nie widzę do godziny 16.30, ale po tej godzinie i owszem. Ale jeśli rzeczywiście o tym mroku mowa, to tkwimy w nim wszyscy akurat.

3 minuty temu, Kraft napisał:

To już temat do samodzielnego studiowania. Ewentualnie można pytania przesłać do producenta. Pewnie najlepiej jednak osobiście wypróbować. W końcu "kogo to obchodzi?!", jak to działa. Ważne, że działa.

Znam tę treść.... Już "przestudiowałem". Inaczej zrozumiałem niż Ty nam tu przedstawiasz (świetny sprzęt, jeśli wierzyć opiniom)
 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Kraft napisał:

Cóż, temat nie jest chyba łatwy do zrozumienia. Mogłem coś pokręcić. Chętnie poczytam, jak Ty to widzisz.

@Kraft. pozwolę sobie w odpowiedzi zacytować Twoje slowa skierowane do mnie, ciutek wcześniej... Oto one:

8 minut temu, Kraft napisał:

To już temat do samodzielnego studiowania. Ewentualnie można pytania przesłać do producenta. 

,
 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak, to wytłumacz sam sobie (choćby) swój wpis- otóż napisałeś: "według nich absorbował promieniowanie EMI znajdujące się w pomieszczeniu i nie pozwalał na wpływanie metalowych przedmiotów na sygnały audio" Odpowiedz sobie na pytanie jaki związek ma metalowy przedmiot z tymi falami? Wiem, to chyba (to tylko moje przypuszczenie) po prostu nieprecyzyjne tłumaczenie z języka angielskiego, bo raczej chodzi o przedmioty takie fale emitujące (np kable, przez które akurat przepływa prąd). Zdajesz sobie zapewne sprawę z tego, że skoro już wiemy co to EMI (nie chodzi w tym przypadku o wytwórnię płytową) to... Hmmm... Nieprecyzyjność Twojej wypowiedzi niezorientowanych w zagadnieniu może co nieco zmylić... Prawda? Może pomyśli, że metalowy widelec też należy zmienić na drewniany gdy kolację spożywa przy słuchaniu muzyki?

P.S. Akcesorium LossLess działa jak antena.

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przytoczę jeden z fragmentów o interakcji o którą mi chodziło (w oryginale):

"Quite simply, different materials proximate to your circuitry will affect that circuitry. Your component enclosures, equipment rack, scattered CD collection, and all other objects in the room—including the air surrounding your circuitry—are active participants in the shared EM ecosystem. In this mutual network of interaction, the EM radiation emanating from your gear interacts with all other objects’ absorption and reflection patterns in a complex fashion, much like the echo and diffusion of sound waves from various objects in a church, only much more quickly, to the point of occurring practically instantaneously."

Miałeś rację. Niepotrzebnie użyłem słowa "metalowe". Chyba autorom chodzi o wszystkie przedmioty.

PS czyli zmiana widelca na drewniany nic nie pomoże. I tak będzie wpływał na EMI!

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Więcej na stronie producenta: https://www.lessloss.com/blackbody-p-200.html

Swietnie sie to czyta. 95% tekstu tu szczegolowy opis faktycznych zjawisk fizycznych. Pozostale 5% to wrzucone w odpowiednim miejscu jednozdaniowe stwierdzenia ze wplywaja one na dzwiek, oczywiscie bez zadnego wytlumaczenia mechanizmu tego wplywu, ani zadnych dowodow na jego istnienie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, niowluka napisał:

 ani zadnych dowodow na jego istnienie.

Dowodem wystarczającym może być doświadczenie- stawiasz The Blackbody w pewnej odległości od odtwarzacza i wzmacniacza i jeśli usłyszysz różnicę (najlepiej pozytywną) w dźwięku przed i po eksperymencie to bedzie znaczyło jedno- DZIAŁA.

P.S. Mam urządzenie podobne (tylko podobne), które redukuje wpływ RFI/EMI na zasadzie "anteny" (na fotografii) i zapewniam- TO DZIAŁA!

4620fc5db52c1.jpeg.137303eb007592fc4565f35a082383cc.jpeg

74d15.jpeg.940a18b2857094f6c0f50349bd166c0a.jpeg

 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, wpszoniak napisał:

Dowodem wystarczającym może być doświadczenie- stawiasz The Blackbody w pewnej odległości od odtwarzacza i wzmacniacza i jeśli usłyszysz różnicę (najlepiej pozytywną) w dźwięku przed i po eksperymencie to bedzie znaczyło jedno- DZIAŁA.

P.S. Mam urządzenie podobne (tylko podobne), które redukuje wpływ RFI/EMI na zasadzie "anteny" (na fotografii) i zapewniam- TO DZIAŁA!

To jest ta deseczka co jak ją zdjąłeś to zaproszony muzyk nie usłyszał żadnej zmiany?

Twierdzisz że działa ale (jak sam gdzieś wcześniej napisałeś) nie robisz ślepego testu, żeby upewnić się czy zmysły nie robią ci psikusa.

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Fafniak napisał:

To jest ta deseczka co jak ją zdjąłeś to zaproszony muzyk nie usłyszał żadnej zmiany?

Ani to deseczka, ani to przedmiot, którego wpływu muzyk nie usłyszał (wpływu innych zjawisk, jak np rozgrzewania sprzętu, też nie słyszy).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, wpszoniak napisał:

Ani to deseczka, ani to przedmiot, którego wpływu muzyk nie usłyszał (wpływu innych zjawisk, jak np rozgrzewania sprzętu, też nie słyszy).

Może dlatego że jako muzyk zwraca uwagę na coś innego. np. na nuty ? 

Podobnie wielu literatów i pisarzy będzie zwracać większą uwagę na treść książki , niż na fakturę papieru na której ją wydrukowano.

Muzycy dość często zupełnie inaczej odbierają muzykę niż audiofile :)

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, MobyDick napisał:

Może dlatego że jako muzyk zwraca uwagę na coś innego. np. na nuty ? 

Podobnie wielu literatów i pisarzy będzie zwracać większą uwagę na treść książki , niż na fakturę papieru na której ją wydrukowano.

Muzycy dość często zupełnie inaczej odbierają muzykę niż audiofile :)

Tak, dokładnie. Już zwracałem na to uwagę, ale @Fafniak raczy zapamiętywać z opowiadanych historii co mu wygodnie. Ja nawet analizowałem (co onegdaj przedstawiłem) z tym muzykiem dziwną dla mnie sytuację-  słuchał jak się okazało inaczej- on całościowo, analizując linię melodyczną (nawet podśpiewywał) i rytm, a ja analitycznie. On nie potrafił wyławiać jeden/dwa aspekty z materiału muzycznego, a ja potrafię "filtrować"... Mam też innego znajomego- profesjonalnego harmonijkarza bluesowego, który jest bardzo wytrawnym audiofilem.... Bywa różnie.

P.S. Gdy słucham niezobowiązująco muzykę potrafię wyłaczyć audiofilskie nawyki, choć przyznaję- nie do końca.

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, audiowit napisał:

Czasem to hobby przeszkadza w sluchaniu muzyki :)

Taaa,  to prawda. My- audiofile rzeczywiście inaczej słuchamy, ja oprócz linii melodycznej wsłuchuję się w barwy, a potknięcia muzyków stają się mniej istotne. Pewno, że szczerość wypowiedzi, spontaniczność w grze, interpretacja są też bardzo ważne, ale i tak zwracam na nie mniejszą uwagę (poza sytuacjami gdy muszę przeprowadzać analizę plyt, vide blog).

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa grafika przygotowana przez Goldenears ukazująca, jakie zniekształcenia do sygnału wprowadzają poszczególne komponenty systemu audio (dane na podstawie kilkuset testowanych przez nich urządzeń).

Diagram może być wskazówką, w jakie elementy systemu najbardziej opłaca się inwestować pieniądze. Jak widać na czoło wybijają się wyraźnie głośniki i akustyka pomieszczenia. 

 

d9c8eb7fbf8bfe6f0da35c759e8263d5.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...