Skocz do zawartości

Podmiana kolumn w zestawie 5.1


jjan81

Recommended Posts

Dzień dobry,

Jestem początkujący w "Audio" (jak widać to mój pierwszy post, chociaż czytam od jakiegoś czasu) i potrzebuję fachowej pomocy w delikatnym tuningu mojego zestawu kina domowego.

Posiadam amplituner Yamaha RX-V483 z zestawem głośników Yamaha NS-P40. W kine domowym sprawdza się super, natomiast z muzyką trochę gorzej i chciałbym to poprawić.
Wpadłem na pomysł, żeby wymienić tylko głośniki przednie a resztę zostawić z zestawu. Czy to ma sens?

Rozglądam się za kolumnami podstawkowymi ze względu na brak miejsca (będą stały na szafce obok TV).
Słyszałem brzmienie kolumn JBL Arena 130 i mi pasowało, natomiast głośniki te mają impedancję 8 Ohm a mój zestaw 5.1 ma 6 Ohm. 

Moje główne pytanie to: 
Czy mogę zrobić coś takiego, żeby kolumny przednie były innej impedancji niż reszta? Czy nie uszkodzę amplitunera/kolumn?
Czy będzie różnica w brzmieniu? Czy powinienem raczej rozejrzeć się za głośnikami 6 Ohm? 

Jeśli te JBL nie dadzą rady to ewentualnie jakieś inne propozycje?

Przeglądałem mnóstwo istniejących postów, ale tylko zgłupiałem.

Muzyka to głównie rock i metal. Lubię, kiedy bas jest mocny i dynamiczny (ale nie dudniący).
Muzyki nie słucham głośno, ale lubię kiedy ma ona dynamikę na każdym poziomie głośności.

Salon otwarty ok. 40 m2 ale miejsce odsłuchu ok. 3m od głośników.
Budżet ograniczony niestety do max 1000 zł.

Z góry dziękuję za porady.

Pozdrawiam,
Janusz
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączenie JBL Arena 130 do Twojego wzmacniacza nie powinno stanowić problemu, jeśli chodzi o obciążenie. Najlepiej jednak jeśli głośnik centralny pochodzi z tego samego zestawu co frontowe. Najprawdopodobniej po uruchomieniu kalibracji centralny zostanie dopasowany brzmieniowo do nowych kolumn. Bardzo z resztą prawdopodobne że JBL Arena 130 mają niższą impedancję niż podaje producent. To stało się ostatnimi czasy wręcz regułą. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, zupełnie nie pomyślałem o centralnym.

Jeśli wymienię tylko fronty i będą one dużo mocniejsze od centralnego to przy kalibracji amplituner dopasuje moc do słabszego (tzn nie będzie wykorzystywał w pełni nowych frontów), czy do mocniejszego (centralny będzie przeciążany)? Czy sobie da jakoś radę :) ?

Jeśli powinno się też wymienić centralny to chyba wygodniej byłoby już kupić nowy zestaw 5.0 i z mojego zestawu zostawić tylko subwoofer...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu chodzi o coś zupełnie innego. Głośnik centralny bardzo często jest dużo słabszy niż fronty i to nie stanowi problemu. Chodzi o to że głośniki w zestawie dobiera się tak aby miały dość podobne brzmienie. Podobną charakterystykę pasma przenoszenia i fazy. Bez tego głośnik centralny nie będzie się integrował z zupełnie innymi kolumnami. Dlatego najlepiej jeśli centralny jest z tego samego zestawu. System kalibracji  dźwięku w amplitunerze powinien rozwiązać ten problem. Dlatego bez kalibracji może to kiepsko grać. Dlatego koniecznie musisz to zrobić po podłączeniu nowych kolumn. Do słuchania muzyki dobrze jest wyłączyć centralny w ustawieniach. 

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...