Skocz do zawartości

Jaki gramofon na początek? Do 1200-1500zł


Recommended Posts

Witam. Piszę do was z prośbą o polecenie mi jakiegoś fajnego gramofonu na początek przygody z analogami. Chciałbym kupić nowy sprzęt w kwocie tak do +/- 1200 zł. Sprzęt z którym miałoby to zagrać to Yamaha RN602 + Heco Victa Prime 502. Mam na oku model Audiotechnica At-Lp120. Co o nim sądzicie? 

Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Gramofon Audio-Technica AT-LP120USBHC to bardzo dobre urządzenie na początek przygody z analogiem. Jest pełne wyposażenie włącznie ze złączem USB, fabrycznie zamontowana wkładka, wbudowany przedwzmacniacz. Nic nie trzeba robić, włączamy i gra.

Natomiast jeśli bardziej zależy Ci na gramofonie, który po pierwsza zaoferuje lepsze brzmienie, daje większe możliwości rozbudowy, na pewno zwróciłbym Twoją uwagę na dwie marki, trudniące się już od wielu lat produkcją gramofonów - austriacko-czeski Pro-Ject oraz brytyjska Rega. W tych przypadkach zaczynamy prawdziwą zabawę w czarną płytę. W założonym budżecie masz dwa świetne urządzenia - Rega Planar 1 oraz Pro-Ject Essential III

Przyjrzyj się moim propozycjom, w przypadku pytań oraz specjalnej oferty cenowej dla forumowicza, oczywiście służę pomocą. Zapraszam jednak serdecznie do naszego salonu na prezentacje gramofonów. Oczywiście jeśli masz pytania, wątpliwości związane z wyborem, jesteśmy do dyspozycji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Fuuuku napisał:

Witam. Piszę do was z prośbą o polecenie mi jakiegoś fajnego gramofonu na początek przygody z analogami. Chciałbym kupić nowy sprzęt w kwocie tak do +/- 1200 zł. Sprzęt z którym miałoby to zagrać to Yamaha RN602 + Heco Victa Prime 502. Mam na oku model Audiotechnica At-Lp120. Co o nim sądzicie? 

Pozdrawiam. 

Napisz proszę "dlaczego" chcesz gramofon...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Fafniak napisał:

Napisz proszę "dlaczego" chcesz gramofon...

Ha, pytanie nie co prowokacyjne, miejmy nadzieję że nie odstraszy przyszłych miłośników ...ale faktycznie czasami te tematy z gramofonami to jakby moda.  Napisze z pozycji osoby która świadomie nie ma gramofonu, tak, tak, a słyszała tu i tam parę systemów z gramofonem.

Jak dla mnie kupno gramofonu ma sens w dwu, góra w trzech wypadkach...1) odziedziczyłeś kolekcję winyli i chcesz je sobie posłuchać 2) masz sporą kasę na sprzęt i płyty i miejsce na to kosztowne hobby, 3 ) ..moda, chcę zestaw, nieważne jak zagra, no ale jest gramofon.  O ile brzmienie płyt na dobrze dobranym systemie z faktyczną synergią,  czyli gramofon, wzmacniacz, kolumny jest zwykle zaskakujące czarujące, dobre i to ma jak najbardziej sens, o tyle podpięcie gramofonu do przypadkowych urządzeń, ba nawet nieraz drogich ( tak!) , daje nieraz brzmienie nieciekawe. Oczywiście wydatek na "gramofonową przygodę" rzędu 1200-1600zł nie jest niczym ryzykownym w skali innych wydatków, ale finał wrażeń może być  jak marzenie o wycieczce i przygodzie w Amazońskiej dżungli, a finalnie wybranie się w traperach do miejskiego parku.   Czytając opis tegoż gramofonu AT, powinien uzupełniać się brzmieniowo z  tymi nieco jasnymi i niestety w kontekście reszty mocno budżetowymi kolumnami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat moda nie ma tu nic do rzeczy :D Odkopałem jakiś czas temu na strychu starą kolekcję winyli rodziców i chciałbym je przesłuchać szczególnie, że to głównie moje ulubione zespoły. Chce poznać muzykę właśnie od tej strony. Ciągle chodzi mi to po głowie.  Na początek nie jestem zbyt wymagający -  niech sprzęt będzie w miarę solidny, nie odstraszający właśnie, pasujący brzmieniem z resztą zestawu. Może od tego zacznie się właśnie dalsza przygoda. Nie musi być to koniecznie ta Audiotechnica, może być to inny model w podobnym budżecie, fajnie gdyby miał wbudowany przedwzmacniacz.  Załóżmy, że budżet mogę naciągnąć do 1500zł. 

Edytowano przez Fuuuku
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.01.2018 o 11:37, Q21 napisał:

 W założonym budżecie masz dwa świetne urządzenia - Rega Planar 1 oraz Pro-Ject Essential III.

Ten Pro-Ject Essential III zawiera wbudowany przedwzmacniacz? Czy w przypadku, gdy mam w amplitunerze wejście phono nie potrzebuje do gramofonu dokupować przedwzmacniacza? Bo akurat co do tej funkcjonalności mojego wzmaka jestem zielony :D

Miał ktoś do czynienia z modelem Dual DTJ-301? Możecie mi coś o nim powiedzieć?

Edytowano przez RoRo
Korzystaj z funkcji EDYTUJ by uzupełnić swój post - zamiast pisać swoje posty jeden po drugim.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gramofon Pro-Ject Essential III nie posiada przedwzmacniacza, natomiast taki przedwzmacniacz jest wbudowany w Twój amplituner, tak więc na początek bez problemu taki zestaw połączysz. Natomiast niestety wbudowany w amplituner przedwzmacniacz nie jest wysokiej klasy, warto ewentualnie w przyszłości dokupić zewnętrzny przedwzmacniacz, który w dużym stopniu polepszy jakość dźwięku. Pozostając przy marce Pro-Ject warto spojrzeć na model Pro-Ject Phono Box MM lub znacznie lepszy Pro-Ject Phono Box. Ciekawą alternatywą jest także Vincent PHO-200.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety większość (oj, chyba nawet wszystkie) modeli gramofonów, które posiadają wbudowany przedwzmacniacz niestety odbiega klasowo od systemu - gramofon i dedykowany zewnętrzny, nawet tańszy przedwzmacniacz. Zresztą nawet jeśli na początku chcemy trochę zaoszczędzić, przedwzmacniacz jest wbudowany w amplitunerze i przez pewien czas można z niego spokojnie korzystać. A zawsze dokupując dobry, dedykowany przedwzmacniacz wskoczymy do góry z klasą dźwięku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długi czas miałem sparowany pro-ject debut carbon 2m red z jakimś tanim (100-200zł) przedwzmacniaczem i grało elegancko , teraz idzie bezpośrednio przez wejście phono w amplitunerze , chociaż wg mnie gorzej niż na tym tanim przedwzmaku i słabiej niż na starym wzmaku yamahy ;)

Bierze tego essentiala , dokup na początek jakiś tani przedwzmak albo jak masz wejście phono to będzie grało

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Q21 napisał:

Niestety większość (oj, chyba nawet wszystkie) modeli gramofonów, które posiadają wbudowany przedwzmacniacz niestety odbiega klasowo od systemu - gramofon i dedykowany zewnętrzny, nawet tańszy przedwzmacniacz. Zresztą nawet jeśli na początku chcemy trochę zaoszczędzić, przedwzmacniacz jest wbudowany w amplitunerze i przez pewien czas można z niego spokojnie korzystać. A zawsze dokupując dobry, dedykowany przedwzmacniacz wskoczymy do góry z klasą dźwięku.

Zaczynam więc skłaniać się bardziej ku Pro-Ject Essential III lub Rega Planar 1. Możesz mi jakoś określić ich brzmienie? Pasowałoby w miarę do dynamiki, wyeksponowanych skrajnych pasm Yamahy z czystym basem?

5 minut temu, Kubakk napisał:

Długi czas miałem sparowany pro-ject debut carbon 2m red z jakimś tanim (100-200zł) przedwzmacniaczem i grało elegancko , teraz idzie bezpośrednio przez wejście phono w amplitunerze , chociaż wg mnie gorzej niż na tym tanim przedwzmaku i słabiej niż na starym wzmaku yamahy ;)

Bierze tego essentiala , dokup na początek jakiś tani przedwzmak albo jak masz wejście phono to będzie grało

Nie ukrywam, że bardzo mi się spodobał ten model. I planuję właśnie zrobić tak jak radzisz, na początku posłucham przez wejście phono, a potem dokupię jakiś konkretniejszy przedwzmacniacz i dobry kabelek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma jakiś ogromnych różnic brzmieniowych, natomiast w tych konkretnych konfiguracjach z fabryczną wkładką Pro-Ject jest bardziej detaliczny, analityczny, dokładny. Rega natomiast gra bardziej plastycznie, analogowe ze świetnym wypełnieniem, gęstym dźwiękiem. Do zestawu Yamaha chyba bardziej proponowałbym gramofon Rega. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Q21 napisał:

Niestety większość (oj, chyba nawet wszystkie) modeli gramofonów, które posiadają wbudowany przedwzmacniacz niestety odbiega klasowo od systemu - gramofon i dedykowany zewnętrzny, nawet tańszy przedwzmacniacz. Zresztą nawet jeśli na początku chcemy trochę zaoszczędzić, przedwzmacniacz jest wbudowany w amplitunerze i przez pewien czas można z niego spokojnie korzystać. A zawsze dokupując dobry, dedykowany przedwzmacniacz wskoczymy do góry z klasą dźwięku.

Najtańsze przedwzmacniacze kosztują kilkadziesiąt złotych i po prostu są kiepskie. Więc wg mnie pisząc "tańszy przedwzmacniacz" lepiej określić ramy cenowe i odpuścić sobie najtańsze bezfirmówki i poszukiwania rozpocząć od preampów powyżej 150zł.
I tak jak napisał Q21 skorzystać na początek z pre wbudowanego w amplituner i za jakiś czas kupić porządny przedwzmacniacz gramofonowy (czyli co najmniej kilkaset złotych za używany).

Fajne jest to, że od razu nie trzeba kupować całości, tylko poszczególne elementy systemu xD

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tej kwestii już się zdecydowałem i w przyszłości zamierzam kupić jakiś porządny zewnętrzny przedwzmacniacz. Teraz skłaniam się ku Pro-Ject Essential III, ale mam wątpliwości między nim, a Rega Planar 1. Pojawił się jeszcze do wyboru Teac tn300 i Denon DP 300f. To dobre modele? 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezłe i w miarę solidne, no i możesz porównać wbudowany w nich preamp gramofonowy z tym który masz w amplitunerze.
Kupując gramofon zastanów się od razu z jakimi wkładkami można je kupić (czasami można dopłacić i wziąć od razu lepszą niż oferowana standardowo w komplecie).
Z tej pary sugerowałbym jednak TEACa. Pełen automat w Denonie jest wygodny, ale TEAC będzie solidniejszy - wygodne jest również to, że nie ma na stałe podłączonych kabli cinch - więc w przyszłości można poeksperymentować z kablami.


Poczytaj przy okazji o testach tych gramofonów przeprowadzonych przez AUDIO:
https://audio.com.pl/testy/stereo/gramofony/2424-tn-300
 
https://audio.com.pl/testy/stereo/gramofony/2419-denon-dp-300f

Pozdrawiam
PS. Uzupełniłem w tytule Twojego wątku interesujący Ciebie zakres cenowy (1200-1500zł), tak będzie bardziej czytelnie :-)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia - na podanych stronach masz jeszcze pare innych gramofonów z tego zakresu cenowego.
Patrz na strony sklepów (firmowych jak np. Top HiFi czy Denona oraz pojedynczych salonów audio, bo jest sporo promocji i wyprzedaży - warto z nich skorzystać).
 

Pozdrawiam
PS. Tylko proszę przy kolejnych wpisach - nie cytuj całej wypowiedzi poprzedni, bo to tylko zaciemnia obraz i przedłuża czytanie... (dając dodatkową robotę Administracji i Moderatorom :| )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Audiotechnica AT LP120 + w przyszłości zewnętrzny przedwzmacniacz to dobre rozwiązanie? Po czasie oczywiście zmieniłbym też wkładkę. :) Czy jednak jeśli biorę już pod uwagę dokupienie takiego przedwzmacniacza to lepiej wybrać inny gramofon bo mają one lepszą jakość przekazywanego dźwięku? Może warto zwrócić też uwagę na rodzaj muzyki jakiej słucham. Jest to głównie stary, dobry rock, metal, ale też pop i elektronika. Najwięcej z głośników wydobywa się Depeche Mode :D

Edytowano przez Fuuuku
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duży wpływ na dźwięk po zakupie miałby fabryczny RCA w Rega Planar 1 w przypadku, gdybym w przyszłości podłączył go pod zewnętrzny przedwzmacniacz, a przedwzmacniacz do Yamahy jakimś lepszym kablem np. Oechlbach? Byłoby to duże ograniczenie w jakości dźwięku przez ten fabryczny RCA Regi? 

Edit

Zagłębiłem się trochę w temat i zaczynam brać pod uwagę sprzęt używany. Na co zwracać uwage przy poszukiwaniach? 

http://allegro.pl/technics-sl-3310-po-przegladzie-piekny-stan-i7115110927.html

To dobry model? I cena? :D

Załóżmy, że na używany gramofon chciałbym przeznaczyć kwotę do 1000 złotych, a resztę na jakiś dobry przedwzmacniacz. 

Edytowano przez Fuuuku
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...