Skocz do zawartości

Polk Audio S50 czy S55? Pokój 18m2.


masniaq

Recommended Posts

Czołem,

Panowie potrzebuję wsparcia :-) Nie mam doświadczenia w doborze gabarytów kolumn.

Mianowicie zdecydowałem się na Polk Audio S50 lub S55. Najpierw miałoby to grać z Rotelem RA-05, docelowo z czymś z wyższej półki. Cena i gabaryt zdecydowanie na korzyść S50 natomiast ciągle gdzieś obawiam się czy to nie są zbyt małe kolumny, a jednocześnie czy S55 nie są zbyt duże (nie cierpie rezonansów itp.).Pomieszczenie ma 18m2. mniej wiecej 3.70 x 4.80. Klumny będą na dłuższej ścianie mniej więcej po środku rozstawione na około 2 metry max. 

S50 to głośniki 5.25" a S55 6.5". Różnica dość znaczna pewnie i w całym paśmie średnicy oprócz dołu. Słucham wszystkiego po trochu ze wskazaniem na hard rock i jakąś popową muzykę typu Bruno Mars. Do tej pory grałem na starych KEF Q30 i jak dostane 15% więcej fajnego dołu to dla mnie w zupełności wystarczy. 

Polk'i porównywałęm np. z Pylon Audio Opal 23 i w Opalach dołu jest znacznie więcej ale nie specjalnie podobał mi się niski środek, trochę zbity, mało rozdzielczy. Do tego jakby Opale staneły pod ścianą i przy komodzie z jednej strony to pewnie łeb by urywało ;-)

Może ktoś z Was posiada S50 lub S55 w podobnym pomieszczeniu i podzieli się spostrzeżeniami? Niestety nie mam możliwości wypożyczenia sprzętu.

Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten model ma wylot BR w dół i nie powinien mieć problemów z bliskością ścian jak teoretycznie niektóre kolumny z tylnym BR. Wielkość tych drugich 55 nie dyskwalifikuje je w tym pokoju, co nie oznacza, że model mniejszy będzie zły, czy za mały.Faktycznie szkoda że nie możesz ich wypożyczyć.

 

6 minut temu, Piotr Maśniak napisał:

S50 to głośniki 5.25" a S55 6.5". Różnica dość znaczna pewnie i w całym paśmie średnicy oprócz dołu.

Dół pasma też będzie się różnił, model mniejszy może mieć bas szybszy, a model większy bardziej rozłożysty, czy bardziej miękki.  Nieraz mniejszy głośnik kontra nieco większy, ale w obudowie tej samej wielkości potrafi dać dobry efekt, zależy co się oczekuje. Tylko czemu tu piszesz że różnica pewnie dość znaczna, a potem że je porównywałeś, słuchałeś z pylonami ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jacek za szybką odpowiedź. 

7 minut temu, jacek75 napisał:

 Nieraz mniejszy głośnik kontra nieco większy, ale w obudowie tej samej wielkości potrafi dać dobry efekt

Obudową też się te kolumny różnią.

Co do mojego bardzo "twórczego" zdania dotyczącego różnicy w calach głośników - sam nie rozumiem co napisałem więc już poprawiam :-) Porównywałem z (S50) Pylonami bo z S55 nie bardzo miałem jak w tym samym pomieszczeniu odsłuchowym. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Widzę że do tematu podchodzisz poważnie, czy nie myślałeś aby gdzieś podjechać do salonu i je porównać. Niby czasem parę godzin tracisz w sytuacji dojazdu, ale masz klarowną i komfortową sytuację, czyli wiesz co kupujesz. Przy okazji porównać coś jeszcze... Szkoda że Polk nieszczególnie popularny, ale w partu salonach jest jednak.  Można też umówić się na zakup dwu z opcją zwrotu nie pasującej pary (zresztą kupując przez net zawsze można zwrócić towar bez podania przyczyny)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...