Skocz do zawartości

Jaki przedwzmacniacz do mojego sprzętu?


DamianRyn

Recommended Posts

Witam

Proszę wszystkich o pomoc w doborze przedwzmacniacza do posiadanego przeze mnie sprzętu.

Obecnie posiadam:

Kolumny: Thiel CS3.6.

Końcówka mocy : Musical Fidelity A5CR

Pre: Atoll Pr100

Żródło: Onkyo Integra Dx-6850

Kable do kolumn: WireWorld Eclipse

Po wielu godzinach odsłuchów postanowiłem, że nadszedł czas na zmiany. Myślę, że najlepiej i na dzień dzisiejszy najrozsądniej będzie wymienić pre. Dodam, że swój mam już praktycznie sprzedany. Chciałbym wprowadzić do swojego systemu dużo więcej ciepła, bo uważam, że system gra zbyt jasno i na dłuższą metę staje się zbyt męczący.

Zasięgnąłem dość sporo lektury i z tego co wyczytałem to uważam, że najlepszy dla mnie byłby jakiś pre lampowy?! Potwierdźcie lub obalcie moją tezę jeżeli się mylę :)

Poniżej zamieszczam kilka propozycji które znalazłem (budżet jaki chciałbym poświęcić to około 2000,00zł, no chyba, że za jakieś niedużo większe pieniądze trafi się coś ekstra):

Vincent sa31

http://allegro.pl/vincent-sa-31-i7109156551.html

Vincent sa91

http://allegro.pl/vincent-sa-91-przedwzmacniacz-dual-mono-i7112641917.html

Usher P303

http://allegro.pl/usher-p-303-przedwzmacniacz-cze-wa-od-reki-i6904742437.html

Sansui CA-2000

http://allegro.pl/preamplifier-sansui-ca-2000-po-serwisie-i7112357855.html#thumb/1

A może ewentualnie dołożyć troszkę i :

Krell hts

http://allegro.pl/przedwzmacniacz-krell-hts-okazja-i7105333603.html

Klon Lamma

http://allegro.pl/pre-mpw-klon-lamma-na-ecc88-i-ecc82-i7109733141.html

Na temat Vincentów trochę się naczytałem i z opisów wynika, że właśnie tego bym potrzebował o pozostałej reszcie nie wiem zbyt dużo. Co poradzicie? Czy podążam dobrym torem?

A może sensowniej by było sprzedać jeszcze końcówkę i za około 5500,00 - 6000,00 kupić coś sensowniejszego np:

Vincent D-150 + Ls1

http://allegro.pl/vincent-d-150-ls-1-dzielon-hybryda-lampowa-i7116339266.html

Najchętniej to bym zakupił coś takiego...

http://allegro.pl/vincent-991-plus-hi-endowe-monobloki-300-w-klasa-a-i7115309354.html

...ale niestety nie mój przedział cenowy ;) Choć szczerze powiedziawszy trochę duża cena za te monobloki?! W 2006 roku można je było kupić za około 10000 jako nowe?!

Zaczynamy ;)

Pozdrawiam

Daniel

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 72
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Bo to ciekawa opcja. Jesli nie znasz tej lampy to poczytaj sobie w necie. Oczywiscie pre w pelni symetryczne z pominieciem selektorow z maxymalnie krotkim torem sygnału itd.

Thiele dają w kość? Mialem cs1.6 ale to trochę inna liga choć jedne z najbardziej udanych. Nad Thielami musisz się mocniej pochylić to już wysoka półka i będą wymagajace dla elektroniki. A powiedz czy mf5 daje radę je wysterować? Uważam, ze dla Ciebie Atoll nie był dobrym wyborem.

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już siadam do lektury :)

MF jakoś sobie radzi, choć od dłuższego czasu nie dawałem jej ostro w kość (z przyczyn podanych w innym wątku). Z tego co pamiętam to są utwory w których jak pojawia się zbyt dużo niskich tonów to MF nie radzi sobie, nie "trzyma"  glośnika nikotonowego i traci nad nim kontrole. Słychać to jako nieczyste uderzenie basu. Choć nieczystość nie płynie z samego głośnika nikotonowego a z głośnika pasywnego. 

Na szczęście to tylko przejściowa końcówka, a docelowa będzie w swoim czasie :)

Na dzień dzisiejszy też stwierdzam, że Atoll nie jest dla mnie. Ale człowiek uczy się na błędach i kto nie próbuje ten nie ma zabawy :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I słusznie, trzeba się umieć bawić audio.. Do Thieli polecalbym mocny lampowy wzmacniacz ale taki to już nie te przedzialy cenowe o ktorych rozmawiamy. A masz coś na oku? Mam nadzieję, ze zapytasz o poradę, a nie tak jak z tym MF ,,na przekór wszystkim'' ;) uparciuchu.

Ale żeczywiscie lampowym pre możezz zachowując wysoką (a nawet wyższą) dynamikę złagodzić brzmienie. Ale musisz dobrze przemysleć jakie lampy. Pre lampowe wcale nie musi być lagodne... Ja teraz mam 3 lampowe pre ;). Plusem takich konstrukcji jest mozliwosć regulacji brzmienia doborem lamp.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do końcówki mocy to jeszcze się nie zastanawiałem, choć nie powiem, że się nie rozglądam :) Na Lampach zupełnie się nie znam więc tu bardziej przeglądałem hybrydy Vincenta lub Xindaka. Chciałbym docelowo mieć dwa monobloki a nie jedna końcówkę jeszcze jakby się trafiły lampowe to byłoby super :) Oczywiście, że będę się Was doradzał. Wtedy trochę pośpiech i trochę chęć szybkiego odsłuchu spowodowała tak szybkie zakupy ;) Przepraszam to się więcej nie powtórzy :)

Co do pre to też tak czytałem, że nie wszystkie są ciepłe. Dlatego kilka sztuk z alledrogo odrzuciłem. Czy te pre o którym rozmawiamy to Ty masz na sprzedaż? 

Wiem, że można dużo bawić się lampowcami i nawet je nieźle tuningować, ale trzeba się troszkę na tym znać. No cóż wszystko przede mną :)

Teraz co dla mnie najważniejsze to dużo ciepła i dużo mięsistego nisko schodzącego basu. To jest to co tygryski lubią najbardziej :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to moje pre. Ale szczegóły na prv albo telefonicznie.

Czyli dociążenia, barwy, zlagodzenia. Prawdę powiedziawszy to czekalem aż sie odezwiesz. Juz się niepokoiłem, że znalazleś innych doradcow i nie odezwiesz się :).

Z akustyką jest u Ciebie w poządku? Moze być też tak, ze może wkurzać, niepokoić, drażnić kiepska akustyka. Juz na tyle dlugo grasz, ze chyba rozpoznajesz co jest przyczyną. Akustyka czy elektronika? Bo moze bezkosztowo uda się rozwiazać problem.

Z tego co pamietam MF było też niedrogie. Lepiej powiedz, ze tak bo to jest logiczne wytłumaczenie. Nie przyjmuję tego, ze niecierpliwileś się bo to najwiekszy wrog audiofili, napalanie się ;)

Niedtety monosy lampowe na poziomie Thieli to już poteżna kasa. Chyba sklanialbym się bardziej do tranzystora...

Pamietaj, ze w ukladzie pre, koncówka to pre gra główne skrzypce w ksztaltowaniu dźwieku. Koncowka wzmacnia sygnał. Twoje Thiele są zarlokami energii elektrycznej. Lampy mają też mniejszy damping factor co oznacza, ze może i zlagodzą i rozciagną bas ale jak bedzie trzeba to wylożą się na dynamicznym dźwięku.

Ewentualnie mogłbyś pomysleć o VTL...ale jak mowię, używki  powyzej 10kzł. A VTL i tak jest stosunkowo tani.

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Audiowit napisałem wiadomość do Ciebie na priv. Mam nadzieję że w dobrym miejscu ;)

Innych doradców nawet nie szukałem. Porostu musiałem się oswoić że swoim systemem i sprawdzić co mi w nim pasuje a co nie. Dużo lektury spowodowało to że zdecydowałem się w pierwszym kroku na zmianę pre. Później przyjdzie czas na koncowke/ki. Zrobię porządek z pre nazbieram trochę kaski na końcówkę i będziemy zakładali nowy wątek :)

Akustyka puki co nie jest najlepszych lotów ale nad tym też pracuje. Powoli dokańczam swoje pomieszczenie odsłuchowe i wstawiam coraz więcej mebelków, kwiatów, półek, szafek itp. W najbliższym czasie ścianę za kolumnami będę wykładał płytka z cegły i myślę żeby na skosach w okolicach kolumn zawiesić jakieś panele akustyczne. 

Myślę, że większą rolę odgrywa tu pre lub końcówka gdyż podczas odsłuchów w poprzednim pomieszczeniu odsłuchowym (gdzie było ono zdecydowanie za małe i dość pokaźnie umeblowane) wszystko grało bardzo podobnie. Zresztą jak jeszcze słuchałem Thieli na moim ampli Onkyo to przy włączeniu różnych przebarwień grało to całkiem fajnie i potrafiło ładnie zatrząść pokojem :) Przyplacilem to spaleniem jednego wysokotonowca co bardzo bolało moja kieszeń (ładne pre by za to kupił), ale wiem że Thiele potrafią nieźle narozrabiać z odpowiednią elektroniką :)

MF kosztował początkowo 3000,00zl a kupiłem ją za 2500,00zl także jest to bardzo tania końcówka. Liczę się z tym, że po kupnie czegoś lepszego Thiele dostaną to czego oczekują, ale ta końcówka też ma niezła moc gdyż przy 4 omah generuje 416W na kanał. 

Niecierpliwy byłem, bo audiofilem nie jestem, dopiero staram się zaczynać nim być :)

Kiedyś podesłaliście mi jakąś propozycję monobloków lampowych z okolic Gdańska za około 9000,00zl tylko wtedy to była dla mnie kasa kosmos. Teraz też to jest nie mało ale małymi kroczkami dojdziemy do końca :)

Pozdrawiam 

P. S. Dziś przyszły stendy granitowe (5cm grubości) :) Będzie test, tylko dopiero w weekend gdyż dziś wypożyczam swoje pre dla potencjalnego kupca. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam

Pre lampowe zamówione :) Trochę budżet przekroczony ale myślę, że będzie warto. Niczym nie ryzykuję bo w razie czego mogę oddać.

Dzięki audiowit za wszelkie doradztwo i pomoc. Myślę, że gdyby nie Ty nigdy bym się na coś takiego nie zdecydował :)

Teraz tylko oczekiwanie...

Jak tylko dojdzie to wrzucę fotki i opiszę wrażenia z odsłuchów :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam

Podczas oczekiwania na pre zacząłem zabawę że stendami. Kupiłem granitowe 5cm na kolcach i postawiłem na nich kolumny też na kolcach. Przeglądałem różne zdjęcia z neta i powiem szczerze że nie widziałem drugiej takiej konfiguracji. Albo kolce są pod stendami, a kolumny stoją na nich bez kolców, albo stendy stoją bez kolców, a na nich kolumny na kolcach. Tu rodzi się moje pytanie : czy dokonałem przerostu treści nad formą, czy też tak może być?

Pozdrawiam 

DSC_0474.JPG

DSC_0475.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, DamianRyn napisał:

Witam

Podczas oczekiwania na pre zacząłem zabawę że stendami. Kupiłem granitowe 5cm na kolcach i postawiłem na nich kolumny też na kolcach. Przeglądałem różne zdjęcia z neta i powiem szczerze że nie widziałem drugiej takiej konfiguracji. Albo kolce są pod stendami, a kolumny stoją na nich bez kolców, albo stendy stoją bez kolców, a na nich kolumny na kolcach. Tu rodzi się moje pytanie : czy dokonałem przerostu treści nad formą, czy też tak może być?

Pozdrawiam 

 

Ważne jest czy został osiągnięty pożądany skutek. Najsensowniej by było pomiędzy kolumny a płyty granitowe umieścić jakąś substancję lepiąca typu bluetack , a kolce powinny przebić wykładzinę i do tego powinny stać na niej bez podkładek. Kolce najlepiej jeśli mogą się w coś wbić. Tak naprawdę do tego służą.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze powiem, że nie próbowalem innej konfiguracji gdyż te klocki ważą ponad 50kg za sztukę. Szczerze powiem również , że podczas ich stawiania na stendach dokonałem modyfikacji ustawienia kolumn oraz trochę doposarzyłem pomieszczenie więc nie bardzo wiem co w jakim stopniu wpłynęło na różnice w dźwięku ;) A na koniec szczerze dopowiem, że nie miałem zbyt wiele czasu na odsłuchy i porównania. Napisałem tu na forum bo w momencie gdy popełnił bym prosty techniczny błąd na pewno byście mnie z niego wyprowadzili. Niestety audiowit zainspirowałeś mnie i będę musiał przekonać się o wszystkim na własne uszy :)

Co do pre to nadal chodzi mi po głowie czy nie zdecydować się na układ w pełni symetryczny? Jeżeli nie jest oczywiście już na to za późno?! 

Nie do końca wiem co w praktyce oznacza taka konfiguracja sprzętu ale czytałem, że dźwięk "dostaje oddechu". 

Podzielone są opinie co do tego czy żeby to działało to źródło i końcówka też muszą być w pełni symetryczne?!  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpełni symetryczny system audio ma pewien sens. Symetryzacja sygnału do przesyłania go przewodami w takim układzie ma sens głównie na większych odległościach: np. gdy końcówki mocy stoją obok kolumn lub mamy kolumny aktywne. Gdy sprzęt stoi obok siebie wtedy redukcja zakłóceń w przewodach traci sens. Pozostają cechy brzmieniowe samych układów elektronicznych i z tym może być różnie. Na pewno symetryzacja sygnału jeśli używamy wzmacniacza SE w klasie A niema sensu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam

Zostawimy zatem temat symetrycznego toru przedwzmacniacza, gdyż pojawiła się opcja dobudowania zewnętrznego pre gramofonowego z dodatkowymi wejściami liniowymi rca co dodatkowo nadszarpnie mój budżet ;) Ach te audio...

Wczoraj wieczorem wymieniłem w końcu głośnik wysokotonowy w swoich Thiel-ach i... O.o, mało mi gały z orbit nie powyskakiwały :) Ściana dźwięku jaka się pojawiła to miód lany do moich uszu, a scena stereo to wręcz coś niesamowitego :). Przesłuchałem już wszystkie ulubione kawałki na nowo i odkryłem je na nowo :D.

Stary głośnik niby grał dużo ciszej ale grał, ale żeby aż taka zmiana?! 

Teraz tylko oczekiwanie na nowy pre lampowy :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy Piotrek skończy Ci pre? Czyli zdecydowałes się zrobic pre gramofonowe w Wba? Szkoda, ze wczesniej na to nie wpadłeś bo spokojnie mozna bylo to zrobic w jednej obudowie. Ale podejzewam, że ustalenia przebiegly owocnie :). Tzn Wba zrobi wszystko na miarę. Niesamowite ile mozna jak się chce. Nieprawdaż? :)

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj się go o to pytałem i dostałem taką odpowiedź:

"Dzień dobry. Prace trwają. Testuję aktualnie kilka rozwiązań tak by uzyskać jak najlepsze brzmienie. Zastosowanie gramofonowego wejścia jest możliwe z wykorzystaniem jednej pary wejść RCA. Koszt takiego modułu to 350zł."

Po pierwsze nie chcę go pośpieszać. w rozmowie telefonicznej nie podał mi konkretnych terminów gdyż jak twierdzi jest to jego najwyższy model i chce go bardzo dobrze dopracować :)

Jak widzisz mogłem zdecydować się na wewnętrzne pre ale kosztem jednego wejścia. Zostałoby mi tylko jedno a to trochę mało więc wolę troszkę dopłacić i dostać w zamian pre gramofonowe + jeszcze trzy pary wejść rca razem z selektorem.

Myślę, że najlepiej będzie jak to wszystko zrobi mi WBA bo chyba nie ma co kombinować z zakupem innych urządzeń?! Muszę jeszcze tylko poznać cenę tego maleństwa ;)

Oj można, można... :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam

Nie wiedziałem, że oczekiwanie na sprzęt może byc aż tak męczące ;)

Za nic w świecie nie chce poganiać Piotrka, ale to czekanie jest..., no nic muszę się uzbroić w audiofilską cierpliwość, której jak stwierdzam chyba nie posiadam ;)

W międzyczasie dogadałem się z Piotrkiem na preamp gramofonowy. Myślę, że 650,00zl za takie urządzonko to nie dużo?! Dałem już sygnał dla Piotrka, że preamp gramofonowy też robimy :)

Ach te audio...  :)

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...nie pokazywał Ci zdjęć? Z tego co wiem to pre już zestrojone. Myślę, że juz dlugo nie bedziesz czekał.

Ruszył już z nową stroną. Bardzo fajna. Wczoraj wieczorem ją obgadywaliśmy. Twoje pre już jest w regularnej ofercie.

Jestem równie ciekaw jak Ty brzmienia. Ehhh gdyby nie ta kasa...

Cena za pre bardzo dobra.

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wczoraj nad ranem dostałem kilka fotek :) Swoją drogą Piotrek chyba jest wampirem i nie potrzebuje snu  ;) ?! Zdjęcia dostałem około 4 nad ranem.

Okazalo się, że panel przedni jest nie od mojego preampu, bo ja zamawiałem ze wskaźnikami wychyłowymi, a Piotrek przykręcił panel bez wskaźników. Na szczęście wszystko jest już sprostowane :)

Mam nadzieję już nie długo cieszyć się nowymi dźwiękami :)

Muszę przejrzeć stronę Piotrka. 

Co do preampu gramofobowego to też myślę, że cena dobra więc bez wahania potwierdziłem, że robimy :)

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...