Skocz do zawartości

kolejny "mój pierwszy zestaw stereo"


Dyklu

Recommended Posts

Witam serdecznie forumowiczów, to mój pierwszy post na forum.

Postanowiłem uzupełnić salon o dobry zestaw audio, ponieważ do tej pory mam tylko TV ;/ - szkic salonu w załączniku.

Nie miałem do tej pory z dobrej jakości zestawem nagłośnieniowym i ciężko mi dostrzec detale podczas odsłuchów (kontrola basu, szerokość sceny), ponieważ nie słuchałem nigdy profesjonalnego sprzętu, dlatego będę wdzięczy na wszelkie Wasze sugestie.

Na zestaw planuje przeznaczyć do 6000zł.

Źródło -  Spotify premium, TV + netflix, muzyka z laptopa (MP3, flac), streaming bluetoth z telefonu

rodzaj muzyki: Rock, Pop, Metal, Elektroniczna (Ayreon, Dream Theater, Daft Punk, Justice, muzka komercyjna pop)

Napęd: po lekturze forum wybór padł na Yamahę RN602 - ze względu na pozytywne opinie oraz mnogość funkcji. W salonie TOP HIFI w Katowicach miałem okazję posłuchać jak gra i oczywiście bardzo mi się spodobało. Niestety nie mają w ofercie konkurencyjnych amplitunerów (np Onkyo 8250, Pioneer SX-N30DAB czy Harman Kardon HK3770) więc nie mogłem porównać. Na droższy sprzęt - Yamaha RN803 już sobie pozwolić nie mogę i nie chcę - za duży skok cenowy, a nie wiem czy usłyszę różnicę. Bardzo zirytowało mnie brak możliwości przewijania podczas odsłuchu...

Testowałem 3 zestawy głośników. Sprzedawca doradził mi głośniki z bass refleksem z przodu, ze względu na to że mogą stać przy samej ścienie
1. Imagine X1T - bardzo fajny bas, dobrze kontrolowany, lecz wydawało mi się że jego górne pasmo (lub dolna średnica) grały za mocno - może dałoby się to zniwelować eualizerem. Góra przyjemna, nie przytłoczona basem.

2. TESI 561 - bas schodził niżej ale nie był taki dynamiczny i dobrze kontrolowany jak w X1T, góra chyba troszkę bardziej szczegółowa

3. ELAC Debut F5 (bass refleks z tyłu ale kolumna jest stosunkowo krótka) - podobne odczucia jak przy poprzedniku 561, wydawało mi się jednak, że bas znikał przy niektórych częstotliwościach, może już byłem zmęczony odsłuchem

 

Ciężko mi się teraz na cokolwiek. Czy jest sens odsłuchiwać droższe zestawy (Debut F6, Imagine X1T), Czy duża różnica dźwięku będzie w innych kolumnach (Zensor 7, Heco 900, Magnat 677, Klipsch r26), oraz inne amplitunery (wymienione powyżej)?

czy będzie duża różnica w odbierze jeśli głośniki nie będą ustawione w szerokości na 3,5m (odległość od ściany z TV do głowy) a na 2 m (zaraz przy TV)

 

IMG_20180103_192438.jpg

Edytowano przez Dyklu
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Na pewno warto posłuchać kilku innych rozwiązań, szczególnie alternatywnych kolumn. Zacznę jednak od elektroniki - w podobnym budżecie masz wspomniany amplituner Yamaha R-N602 oraz bezpośrednia konkurencja Onkyo TX-8250 oraz Pioneer SX-N30AE. Pod względem wyposażenia wszystkie urządzenia są bardzo bogato wyposażone, są natomiast pewne różnice w systemach nagłośnienia wielopomieszczeniowego. Yamaha stawia na swój autorski system Music Cast, natomiast Onkyo i Pioneer na systemy otwarte Google Chromecast i DTS Play:Fi. Brzmieniowo Yamaha jest mocna, efektowna, dynamiczna, eksponujące wyraźniej skraje pasma. Onkyo i Pioneer grają bardziej spokojnie, dokładnie, plastycznie, z lepszym wypełnieniem. Różnice te nie są ogromne, natomiast w bezpośrednim porównaniu wyraźnie slyszalne. 

Kwestia kolumn - biorąc pod uwagę Twoje preferencje brzmieniowe oraz uwagi po odsłuchu kolumn, na pewno namawiałbym na posłuchanie kolumn Monitor Audio Silver 6. To świetna dynamika, mocny i szybki, dobrze kontrolowany bas, szczegółowa góra pasma. Wydaje mi się, że byłaby to najlepsza dla Ciebie opcja. Jako akternatywa na pewno warto także posłuchać duńską konstrukcję Dali Zensor 7. To spokojniejszy, cieplejsze, bardziej plastyczne granie, podobnie jak Kef Q550

Na koniec dwie bardziej ambitne konstrukcje, które jednak mogą okazać się dla Ciebie najciekawszymi rozwiązaniami - spójrz na polską kolumnę Audio Academy Phoebe III. To spojniść, świetne wypełnienie, bardzo plastyczny, dopełniony dźwięk z aksamitną górą pasma. Druga opcja to trochę droższa kolumna System Audio Saxo 40. W przypadku tych dwóch propozycji może warto także rozważyć zakup klasycznego wzmacniacza np. NAD C326 BEE i odtwarzacza sieciowego np. Yamaha WXAD-10.

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, w przypadku pytań oraz specjalnej oferty cenowej dla forumowicza, oczywiście służę pomocą. Zapraszam jednak serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania, z Katowic masz do nas całą drogę szybkiego ruchu, na miejscu ogromy prywatny bezpieczny parking. Na miejscu poza wyżej wymienionymi konfiguracjami, do dyspozycji masz dziesiątki urządzeń i kolumn, które w komfortowych warunkach możesz odsłuchać i porównać. Jesteśmy salonem niezależnym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie czarnym koniem tego wyścigu w kwestii elektroniki jest Onkyo. Najlepiej gra, ma funkcje, które faktycznie działają, producent długo wspiera swoje urządzenia, serwis jest szybki i bezproblemowy. Na Twoim miejscu rozważyłbym ewentualnie wyższy model

https://sklep.rms.pl/onkyo-tx-8270-tx8270-amplituner-stereo-z-hdmi-bluetooth-wi-fi-i-spotify-chromecast

https://sklep.rms.pl/onkyo-tx-8250-tx8250-amplituner-stereo-z-wifi-bluetooth-airplay

 

Masz dobry czuły słuch i widać, że lubisz zrównoważony dźwięk z dobrą dynamiczną podstawą basową. Dlatego polecę Ci Polk Signature S50 lub S55

https://sklep.rms.pl/polk-audio-signature-s55-s-55-podlogowe-kolumny-stereo-klasy-hi-fi-2-szt

https://sklep.rms.pl/polk-audio-signature-s50-s-50-kolumny-podlogowe-2szt

 

Nie zapomnij też o kablach - mamy bardzo szeroki wybór

https://sklep.rms.pl/kable-glosnikowe 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za opinie. 

DoPabianic do Q21 trochę daleko (ponad 2h jazdy), ale widzę że warto będzie się udać.

Rms.pl dzięki również za rady. Czy macie salony stacjonarne z możliwością odsłuchu czy tylko sprzedaż internetowa?

Trochę się jeszcze waham czy nie zainwestować w zestaw 5.0. kolega bardzo mi doradzał. Pewnie lepiej by się sprawdził w filmach. On posiada DENON AVR-X2100W + DALI Zensor 5 (w przyszłym tygodniu jadę posłuchać). Czy w muzyce jest duża przepaść między są mplitunerami stereo a wielokanałowymi? I jak to jest, odtwarzając sygnał 5.1 na systemach stereo - kanały tylne i centralny są ucinane, czy "wmontowywane" w frontowe kolumny?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam serdecznie, nawet jesli są to 2 godziny jazdy do nas, to proszę potraktować to jako przyjemność, możliwość posłuchania wielu urządzeń i kolumn. Myśle, że to fajna opcja przed zakupem, a może znajdziemy na miejscu jeszcze inne, równie ciekawe konfiguracje.

Co do porównania systemu stereo i kina domowego, to niestety w podobnym budżecie kupimy znacznie gorszy brzmieniowo system wielokanałowy. W praktyce żeby osiągnąć podobną klasę dziełem, na zestaw kina domowego trzeba wydać 2-3 razy więcej pieniędzy. 

W przypadku zestawu kina domowego i odsłuchu muzyki, można słuchać jej w klasycznym trybie stereo w dwóch kanałach, ewentualnie sztucznie to uprzestrzenniać.

Zapraszam jeszcze raz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Cytat

 

Witam ponownie. Po odsłuchach (Yamaha RN602 vs Yamaha 483 vs Onkyo 676) nie usyszałem aż tak dużego spadku jakości stereo vs kino domowe, więc chyba pójdę w kino domowe Onkyo (funkcjonalność!). Jeśli chodzi o głośniki to najbardziej przypadły mi do gustu Dali Zensor 7. Srednie i wysokie tony były super, jednak bas jakby lekko rozmyty, nie precyzyjny (zarówno w stereo RN602 jak i kinie RN676). Czy w podobnym przedziale cenowym znajdą się głośniki, które zagrają podobnie w średnicy i górze ale z bardziej kontrolowanym basem?

I jeszcze pytanie które mnie gnębi. Onkyo RN676 czy Denon X2400? (czy może założyć osobny temat w odpowiednim dziale)?

Edytowano przez Dyklu
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Znajdziesz. Heco Aurora 700 to często wybierane kolumny właśnie zamiast Zensora. Bass jest obszerniejszy i bardziej kontrolowany. Możesz też sprawdzić coś z dużym basem, ale bardziej punktowym - Magnat quantum 727. Jeśli szedłbyś bardziej w kierunku Zensora czy Aurory, to polecam jednak Onkyo 676 lub Yamahe 683. Natomiast z Magnatem, który gra, twardziel Denon x2400 ładnie się zgrywa.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Wybór finalny:

Onkyo RN676E + Heco Aurora 700. Ustawienie Bass na -6bB i treble na +3dB

Wahałem się między Heco a Magnat Quantum 727 i Zensorami 7. Magnat miał świetny bas, najlepszy ze wszystkich. Jak dla mnie idealnie grał. Ale "góra" w muzyce kompletnie mi nie pasowała, nie potrafiłem skorygować equalizerem. W "górze" natomiast najbardziej podobały mi się Zensory 7, które odpadły za bas - niekontrolowany, rozlewający się. Heco to taki kompromis.

Dziękuję bardzo S4Home za cierpliwe wypożyczanie sprzętu! ;]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...