Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam im więcej czytam, tym bardziej nie wiem co zrobić. 

Już byłem bliski zakupu amplitunera yamaha r n602

https://m.ceneo.pl/40841036?se=-IXssTfRS9v9RuASgPXQg8suYNmaiX-8&gclid=Cj0KCQiA4bzSBRDOARIsAHJ1UO73E3IzxRFpEfSKMmN_l3DyOISm4jNC75TtZ3hzFvGzSMp4WMEIv9MaAul7EALw_wcB 

+kolumny indiana line nota

https://m.ceneo.pl/45282137#mh=M4C7ANhR72012indiana-lineECQM62Wgv8NKbfh0ptVe3SEkyhOQpTqyJExwgQsFZie1CZq8_z9qmYaydvS2ZtyJE6j9uDMD7ZbwRIsrUPRfZA8tCswpjOlKYr0mSgft7c0rifkfiP66Y3W_UuQC748I11gZsiEQy3rM96rse2bzacZ0-ZWRvX9Owgb5hMLN6jq5CAUeVSPeoUAsTSSEWdJ70 

lub indiana line tesi 560  https://m.ceneo.pl/47381033#tab=reviews

Ale tak jak pisałem mam coraz większy mętlik w głowie. 

Co chciałbym osiągnąć - lepszą jakość dźwięku w muzyce i filmach które oglądam i słucham na laptopie. 

Więc zastanawiam się nad sensem amplitunera który właściwie nie jest potrzebny bo najczęściej słucham muzyki z radia internetowego lub spotify z laptopa  . Firmy też oglądam z laptopa podpiętego przez hdmi do TV 

Nie jestem jakoś bardzo wymagający i kolumny do których podałem linki wydają mi się dla mnie odpowiednie ale nie wiem jak je podłączyć do komputera -laptopa na chwilę obecną za dźwięk odpowiada zewnętrzna karta creativ sound blaster x-fi

https://www.google.pl/search?q=sound+blaster+x-fi&client=ms-android-samsung&prmd=isvn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwj56YaJ8sHYAhUKhSwKHb5uCmkQ_AUIESgB&biw=360&bih=559#imgrc=-BUo7lsHaQLj_M: 

i głośniki Logitech X530 5.1  https://goo.gl/images/hyVMmq 

Pokój ok 24 m2, odległość od głośników do punktu odsłuchu  ok 1,5 - 2m.

Muzyka jakiej słucham jest bardzo różna Depeche Mode, Metallica, Iron Maiden, Kult, Republika, Róże Europy, Ania Dąbrowska, Agnieszka Chylińska

Ile chcę wydać - myślałem o max 4 k ale wydaje mi się to dużą kwotą więc chętnie zamknął bym się w mniejszych pieniądzach. 

Możecie mi pomóc? 

Edytowano przez py1szczak2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W karcie SB masz wyjścia: cinch, 3,5 mm jack, optyczne.
Podłączasz do amplitunera albo analogowo (cinch) albo cyfrowo (optyczne).

Twój pokój jest dość duży i warto wejść w porządny sprzęt (a takim jest stereofoniczny amplituner sieciowy R-N602) i kolumny podłogowe. Taki sprzęt ma duży potencjał i warto go wykorzystać (a poza tym jest również lepszy jakościowo od komputerowych kolumn 5.1, które lubią się psuć...). Poza tym nie musisz mieć cały czas włączonego laptopa by słuchać muzyki oraz masz wygodę zdalnego sterowania sprzętem.

Tak więc lepszą jakoś dźwięku niż obecnie powinieneś osiągnąć bez problemu - o ile sprzęt będzie porządnie rozstawiony.

Na początek odpowiedz na pytanie czy będziesz mógł porządnie rozstawić kolumny podłogowe (zgodnie z zasadami akustyki - bez problemu wyszukasz sobie w necie artykuły na ten temat). Bo jeśli ustawisz je gdzieś w rogu czy za Tobą, to będzie wydatek niezbyt optymalny - choć przyda się na imprezy...
 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Co do polepszenia sobie odsłuchu muzyki względem obecnego zestawu PC nie trzeba bardzo wiele, już mini-wieża pokroju pianocrafta, czy Denona m, Marantza mcrz markowymi kolumnami podstawkowymi zagra w muzyce lepiej. W ogóle porównywanie sprzętu audio komputerowego z audio( tym typowym) nie ma sensu. Ten audio komputerowy jest fajny, ale cóż do gier, filmiku, czy aby muzyka sączyła się w tle, ale nie by posłuchać, czy dać sobie frajdę, to zupełnie inny level , używając porównań ze świata gier, tu le levele bardzo skrajne.

2)Niemniej duża uwaga, zestaw jak masz gra w sposób bardzo efekciarski tzn jest bardzo podbity wyższy bas, wycofana średnica, sporawo góry, taki umc, bumc i cyk...muzyka metalowa brzmi atrakcyjnie, podobnie popowa/disco i wiele osób przesiadając się na coś ze świata audio PC na audio prawdziwe, co gra bardziej liniowo na początku była nieco zniesmaczona, że owszem słychać nowe dźwięki, szczegóły, jest scena, głębia, dynamika pasma, ale czasem jakby niema efekciarskiego wow, bum. Na pewno zaskoczeniem będzie odsłuch muzyki "z wokalistą" bo na logitech to porażka.

3) Zdanie że nie potrzebujesz amplitunera bo słuchasz radia internetowego jest wobec  amplitunerów sieciowych bez sensu, bo mając takowy amplituner masz dostęp do tysięcy stacji muzycznych i typowo  tematycznych bezpośrednio, więc nie musisz odpalać komputera by słuchać muzyki i łączyć go z innym sprzętem( więc prościej i lepiej). Kolejna rzecz w taki amplituner wpinasz duży pendriv z plikami, płytami i tez nie musisz go podłączać do kompa ( i to też nowa jakość i prostota- a jedno wynika z drugiego ).

4) Kolumny Indiana lina są naprawdę warte uwagi w swej cenie, ale np. Nota to inne brzmienie od Tesi, Tesi nieco bardziej miękkie , plastyczne, Nota nieco bardziej charakterne, precyzyjne, nieco twardsze. Rodzi się pytanie czy nie za małe na 24m kw , plus taki że potem piszesz że jednak siedziec będziesz blisko.

5) Akustyka pokoju i rozstaw kolumn. Pokój 24 m kwto dużo, a problem z ustawieniem jakby było 12m kw... Pomijając ich rozmieszczenie w pokoju względem ścian ( też ważne) najważniejszym jest byś Ty siedział maksymalnie centralnie między nimi, by te były też w miarę szeroko 2-2,5m podczas gdy Ty jesteś od nich też te 2-2,5m . Kolumny L i P wzajemnie bliżej siebie to węższe stereo, szerzej od siebie- szersze, odpowiednie dogięcie kątem do miejsca odsłuchu, warto eksperymentować. Kiedy kolumny są blisko siebie i Ty blisko nich każdy cm odstępstwa robi różnicę ( burzy się stereo), siedząc dalej i kiedy kolumny są szerzej ten margines dla nie symetryczności siedzenia robi się nieco większy.  Siedząc jak należy tworzy Ci się efekt stereo, wirtualna scena, głębia, efekt dźwięku 3D. Nie można siedzieć z boku kolumny, czy mieć je za plecami, lub cały zestaw mieć gdzieś z boku, to jakbyś swój dobry tv powiesił u sąsiada na balkonie, albo na sąsiednim bloku i spoglądał za firanki, także Twego opisu rozmieszczenia nie bardzo rozumiem.

6) Pamiętaj najważniejsze, mając upatrzony wzmacniacz, amplituner , aby dobrać do niego odpowiednie brzmieniem kolumny, aby finalnie brzmienie całości pasowało Tobie.  A czy lepsze będą te,  czy tamte trudno stwierdzić, akurat te Indiany to różnice brzmieniowe nie tak duże, jednak są. Wybór kolumn jest bardzo duży więc można grymasić, doszlifowywać niuanse i można naprawdę sobie dogodzić. Pamiętaj też, że w kolumnach jest dużo większy potencjał, te są niezłe, ale jak będzie niedosyt warto szukać dalej czegoś lepszego, innego, droższego. I wspomniana wcześniej w pkt5, akustyka, jak jest zła to nawet zestaw za 20 tys za gra gorzej niż taki za 5 ustawiony dobrze.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacek75

Dziękuję za bardzo wyczerpującą odpowiedź.

Co do kolumn to myślę że postawię na indiana line Nota - je przynajmniej słyszałem ;-)

Na  akustykę niestety nie mam wpływu, małe mieszkanie w bloku nie pozwala na szaleństwa, więc do puki czegoś nie kupię i ustawię to się nie przekonam.

Co do umc umc umc to nie jestem zwolennikiem potężnego dudniącego basu, ale że jestem rocznik 72 to bardzo lubię jak w głośnikach "cyka" ;-)

Muzyki nie słucham głośno, no może czasem jak jestem sam w domu.

Tak więc chyba pozostanę przy pierwotnym pomyśle czyli yamaha r-n602 + indiana nota 550 - pozostaje cierpliwie składać na nie kasę.

Zainteresowała mnie ta mini wieża Marantza mcr tam już jest CD ale czy to lepszy sprzęt od r n602 - chyba nie. 

Mojego pomysłu na rozstawienie kolumn nie potrafię wytłumaczyć ;-) ale z tego co opisałeś to chyba najlepsze będzie ustawienie ich pod ścianą przy fotelach i skierować na środek sofy na której będę delektował się dźwiękiem :D 

Nie mam pojęcia dla czego tekst powyżej był  przekreślony :$ Naprawiłem :D

Edytowano przez py1szczak2
Przekreślony tekst
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Zaniepokojony po przeczytaniu wątku "Sens kupowania nowego stereo za 10-12 tys zł" chwyciłem za metrówkę i rozpocząłem pomiar pokoju.

Wyszło 3,3 X 4,7 m czyli 15,5 m 2 ,trochę mniej jak podałem na początku - pomiar na oko.

Najbardziej optymalne ustawienie kolumn było by po bokach foteli widocznych na zdjęciu i skierowanie ich frontów na sofę - jako miejsce odsłuchowe.

Wyjdzie prawie idealny trójkąt równoboczny  o bokach 2,5 m z możliwością przesuwania kolumn w celu odsunięcia ich od ściany na czas wymagającego słuchania.

Ampli wybrany yamaha r-n602 +

- indiana nota 550

- Monitor Audio MR4

- STX Electrino 250

Pokój jest i salonem i sypialnią i jadalnią więc salą akustyczną nigdy nie będzie, więc czy dobrze robię chcąc wydawać ciężko zarobione pieniądze na sprzęt który w sali odsłuchowej zagra "pięknie" ale w tym pokoju może okazać się tylko drogim gadżetem.

 

Edytowano przez py1szczak2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...