Skocz do zawartości

Wybór pierwszego gramofonu


Recommended Posts

Witam. 
Jestem absolutnym laikiem jeśli chodzi o gramofony dlatego liczę na waszą pomoc i wyrozumiałość.
Zdecydowałem się zakupić gramofon i mam do wyboru kilka modeli:
Jvc JL-A20 - 350pln
Akai Ap-001c - 400 pln
Lub coś z tego:
https://allegro.pl/uzytkownik/Cytrix-Audio/gramofony-gramofony-20078?order=m
Co wybrać?
Z góry dziękuję za pomoc.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślam sie że nie jak tokarki ;)

Pytanie brzmi dlaczego chcesz kupić gramofon.

- bo mam taki kaprys (tu nie ma co dyskutować)

- bo uważam że płyty winylowe brzmią lepiej (dyskusyjne)

- niektórych płyt nie można dostać na Cd

- urzeka mnie magia winyli

i pewnie dziesiątki innych

jaka jest twoja historia? ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się pomóc w tym jak wybrać.

Po pierwsze kierowałbym się wyborem według firm które sie specjalizowały/specjalizują w gramofonach.

owszem były jakieś rebrandowane sprzęty gdzie firma kupiła całość u znanego dobrego wytwórcy, ale trzeba by poszukać.

Po drugie, jeżeli nie masz kogoś zaufanego kto sprzedaje gramofon to kierowałbym swoje kroki do firmy która udziela gwarancji

Po trzecie wszedłbym na winyl.net gdzie jest dobre gramofonowe forum i rady co i jak kupować plus cała masa dobrych rad „na początek”

Wybralbym „swoje” typy i poczytał czy przypadkiem nie maja jakiś znanych przypadków awaryjności itp.

DObralbym wkładkę. Na początek bardzo przyzwoita shure 75 z igłą typu ED

zdajesz sobie sprawę że gramofon wymaga wstępnego wzmocnienia zanim sygnał trafi do wzmacniacza?

Chyba że wzmacniacz ma wejścia phono.

Thorens, Lenco, Dual, Technics (trzeba by poczytać)

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę dobrze

Czy one mają wycięcia na talerzu i wbudowane lampy strobo do pomiaru ilości obrotów?

 

edytka.

Za brzmienie głównie odpowiada wkładka wraz z przedwzmacniaczem gramofonowym (który masz wbudowany w sprzęcie jak sam napisałeś)

Z tego co widzę to headshell masz dostosowany do standardu - więc kłopotów z wymianą wkładki nie będzie.

Poczytaj o ustawianiu ramienia, antiskatingu, nacisku igły

sprawdź jak to wygląda w obydwu przypadkach i jeżeli mają lampy strobo to zobacz na ile pływają obroty

jeżeli tej lampy nie ma, to musisz starać sie posłuchać

 

edytka 2 - obydwa nie posiadają chyba tych nacięć - czyli wszystko na słuch chyba...

Kiedyś widziałem coś takiego jak nakładka którą kładziesz zamiast płyty a oddzielna lampą strobo sprawdzasz czy obroty są właściwie. Ale o ile pamiętam to przewyższy albo zrówna to koszt zakupu gramofonu.

Może wystarczy przyjąć że jak nei słyszysz jakiegoś "pływania" dźwięku to jest po protu ok..?

 

http://allegro.pl/szablon-kalibracji-wkladki-mata-strobo-pro-ject-i6939830499.html

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gramofon JVC AL-20 jest niezbyt wyszukanym (co nie znaczy że złym...) półautomatycznym gramofonem JVC z napędem paskowym, nie ma stroboskopu ani podziałki na talerzu.
Nienajgorsze ramię (poruszając się wśród gramofonów poniżej 500zł) i wygoda którą daje półautomat (powrót ramienia na żądanie oraz po zakończeniu płyty i wyłączenie silnika).

A korzystając z wyszukiwarki możesz znaleźć szablon do sprawdzenia prędkości i wydrukować go sobie.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo zbyt wiele widziałem wydruków które miały przekłamane wymiary. Po prostu połączenie elementów program/sterownik drukarki/drukarka nie do końca jest przewidywalny dla amatora.

natomiast jakbyś dostał wydruk zwymiarowane na płytę, to już nie ma wątpliwości :)

tak czy inaczej warto by mieć stabilizowana lampę bo pomiar na sie iowym zasilaniu to dodatkowa zmienna

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Fafniak napisał:

natomiast jakbyś dostał wydruk zwymiarowane na płytę, to już nie ma wątpliwości :)

tak czy inaczej warto by mieć stabilizowana lampę bo pomiar na sie iowym zasilaniu to dodatkowa zmienna

Jak masz podziałkę milimetrową na wydruku to łatwo sprawdzić poprawność odwzorowania. Poza tym należy drukować w skali 1:1 i wyłączyć "dopasowanie wydruku do strony". Więc wystarczy odrobinę się postarać, zamiast szukać przeszkód xD

A jak ktoś kupuje odpowiednią lampę stroboskopową (z własnym generatorem, a nie bazującym na niedokładnej częstotliwości sieci -o czym słusznie wspomniałeś) to warto sobie od razu kupić porządny  i trwały szablon :-)

Poza tym akurat do sprawdzenia prędkości obrotowej to nie ma znaczenia sprawa ewentualnego skalowania - ilość "kresek" się nie zmienia i na dobrą sprawę wystarczy nawet mała mata zakrywająca np. tylko label płyty.  

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...