Skocz do zawartości

Prośba o pomoc w doborze sieciowego stereo


MrTeatime

Recommended Posts

Cześć,

jakiś czas temu postanowiłem skomponować swój pierwszy zestaw stereo. Nie są to moje pierwsze kroki w dziedzinie audio, ponieważ do tej pory słucham na całkiem niezłym zestawie słuchawkowym podpiętym do komputera.

Przymierzam się do zakupu amplitunera stereo z funkcjami sieciowymi i pary kolumn podstawkowych (wszystko nowe, nieużywane). Planuję na ten cel wydać 3000-3500, maksymalnie 4000 zł. Źródłem pozostaje PC, ale zależy mi na połączeniu przez WiFi. Pokój, w którym będzie stał sprzęt, jest niewielki (6x4m; 3,5m wysokości). Nie sugeruję się tym do końca, gdyż w przyszłości nie wykluczam zmiany pokoju odsłuchowego na większy, dlatego sprzęt powinien mieć jakąś rezerwę mocy.

Co do specyfikacji technicznej amplitunera nie mam szczególnych wymogów. Ważne - jak wspomniałem - aby pliki flac zapisane na dysku mojego komputera odtwarzał przez WiFi. Nie zależy mi na transporcie CD, radiu internetowym, odtwarzaniu mp3 z pendrive'a, Airplay itp. Ważne jest jednak brzmienie. Słucham głównie muzyki poważnej, czasem trochę elektronicznej, dlatego lubię zrównoważone, raczej neutralne, szczegółowe brzmienie (na tyle, na ile jest to oczywiście możliwe w moim pułapie cenowym).

Sporo czytałem na temat różnych konfiguracji zestawów stereo i oto moje typy (kolejność wg preferencji):

Amplituner:

1. Yamaha MusicCast R-N402D

2. Yamaha MusicCast R-N602

3. Pioneer SX-N30

4. Pioneer XC-HM86D (ewentualnie)

Kolumny:

1. Acoustic Energy 301

2. Indiana Line Tesi 260

Wiem, że zdania nt. Yamahy R-N402 są podzielone. Słyszałem dobre opinie o tym amplitunerze, zachwalające jego brzmienie ponad Pioneera SX-N30, jednak na forach internetowych jest raczej krytykowany, zwłaszcza w zestawieniu z R-N602. Z tego powodu trudno mi rozstrzygnąć pomiędzy pierwszą a drugą opcją. W przypadku kolumn jestem raczej zdecydowany na Acoustic Energy. Dodam, że raczej nie mam możliwości wybrać się na odsłuch sprzętu.

Proszę o komentarz mojego wyboru, ewentualnie inne propozycje. Z góry dziękuję.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Biorąc pod uwagę Twoje preferencje muzyczne, warto zwrócić szczególną uwagę na dobór systemu, na pewno lepszym rozwiązaniem byłby klasyczny, dobry wzmacniacz stereo. Jeśli koniecznie musimy zbudować system na amplitunerze sieciowym, skłaniałbym się w kierunku Pioneer SX-N30AE lub bliźniaczy Onkyo TX-8250. Sam charakter brzmienia moim zdaniem lepiej pasuje do Twoich preferencji, niż ten oferowany przez amplituner Yamaha. 

Kwestia kolumn - Acoustic Energy to stosunkowo jasny charakter brzmienia z cofniętym środkiem. Jeśli takie brzmienie szukasz, to rzeczywiście jest to dobry wybór. W innym przypadku zasugerowałbym no. Tannoy Mercury 7.4 , może Indiana Line Tesi 561 lub jeśli rozważasz kolumny podstawkowe - Kef Q350 lub System Audio Saxo 5.

Przemyśl jako opcja zastosowanie klasycznego wzmacniacza np. NAD C326 BEE lub świetną francuską integrę Advance Acoustic X-i50BT w połączeniu z zewnętrznym odtwarzaczem np. Yamaha WXAD-10. NAD to dynamika, szybkość, energia przy dobrym wypełnieniu. Advance Acoustic to trochę spokojniejsze brzmienie, bardziej stawiające na wypełnienie, barwę, dokładność.

Przemyśl temat, w przypadku pytań oraz specjalnej oferty cenowej dla forumowicza, oczywiście służę pomocą. Zapraszam jednak serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania poszczególnych rozwiązań. Poza wyżej wymienionymi rozwiązaniami, w naszym salonie znajdziesz dziesiątki urządzeń i kolumn, które w komfortowych warunkach możesz odsłuchać, porównać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

Wypożyczamy sprzęt na odległość i możesz go sprawdzić w domu. Bo widzę że musisz. Masz zbytnią rozbieżność w modelach. Mini wieża pioneera rn402 który nie leżał nawet koło rn602. 

Zdecydowanie rn602! Do tego albo tesi 260 albo elac b6 i masz zestawił który zagra dynamicznie, dobrze i jest do tego funkcjonalny.

Jak masz pytania to wal śmiało.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za opinię.

5 godzin temu, Q21 napisał:

Jeśli koniecznie musimy zbudować system na amplitunerze sieciowym, skłaniałbym się w kierunku Pioneer SX-N30AE lub bliźniaczy Onkyo TX-8250. Sam charakter brzmienia moim zdaniem lepiej pasuje do Twoich preferencji, niż ten oferowany przez amplituner Yamaha. 

Czy mógłbym prosić o jakieś szczegóły nt. różnicy pomiędzy Pioneerem i Yamahą R-N602?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trochę inny charakter brzmienia. Yamaha gra bardziej otwartym, dynamicznym, efektownym brzmieniem, wyraźniej eksponując skraje pasma. Pioneer i Onkyo to spokojniejsze, bardziej ciepłe, dokładne, równe granie. Sądzę, że do Twoich gatunków muzycznych brzmienie Pioneer i Onkyo będzie bardzie pożądane.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem faktycznie wezmę je pod uwagę.

Zastanawiam się jeszcze nad jedną sprawą. Czy różnica pomiędzy niższym a wyższym modelem Yamahy jest aż tak radykalna, że - jak twierdzą niektórzy - w ogóle nie warto zastanawiać się nad zakupem R-N402? Pytam, bo był to mój pierwszy typ, a różnica cenowa pomiędzy nim a proponowanym Onkyo to aż 700 zł, dlatego nie chciałbym z niego tak łatwo zrezygnować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam że Pioneer gra cieplej i spokojniej, ale tutaj też zależy z jakimi kolumnami. Osobiście niedawno nabyłem SX-N30, i padło na Pioneer tylko dlatego że lepiej grał niż RN-602 z kolumnami na które się napaliłem czyli Heco900. Z moich odsłuchów to yamaha np lepiej grała z Indiana Line tesi 561 a pioneer znowu grał lepiej niż yamaha z bardzo dobrymi podstawkami Magnat 753. Sugeruję żebyś podjechał gdzieś do salonu na odsłuchy, wg mnie każdy słyszy inaczej i tylko to pozwoli Ci zweryfikować co najlepsze dla Ciebie.

P.S. Polecam Ci skontaktować się z S4HOME, pełen profesjonalizm i wypożyczają sprzęt do domu na odsłuch.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie najbardziej neutralny dźwięk osiągniesz z Onkyo TX-8250. Indiana LIne to przyjemnie ocieplone brzmienie ale w przypadku muzyki klasycznej przydałaby się bardziej detaliczna kolumna. Uważaj na Heco i Magnat bo to granie z grubej rury, niuansów tu nie usłyszysz. Dobrze, że idziesz w monitory, szczególnie tanie oferują zdecydowanie bardziej zrównoważone i detaliczne brzmienie. Na Twoim miejscu zainteresowałbym się KEFem, gdyż pomimo wyższej ceny będzie w klasyce grał o kilka półek wyżej niż inne kolumny

https://sklep.rms.pl/kef-q350-q-350-kolumny-podstawkowe-2-szt

 

Jeśli zaś budżet jest absolutnie nieprzekraczalny zerknij na monitory od Polka - zdobyly szereg wyróżnień za dobre rozciągnięcie pasma i bardzo szczegółową średnicę. Do tego są oklejone fornirem

https://sklep.rms.pl/polk-audio-rti-a1-rtia1-kolumny-podstawkowe-surround-2szt

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, rms.pl napisał:

Jeśli zaś budżet jest absolutnie nieprzekraczalny zerknij na monitory od Polka - zdobyly szereg wyróżnień za dobre rozciągnięcie pasma i bardzo szczegółową średnicę. Do tego są oklejone fornirem

https://sklep.rms.pl/polk-audio-rti-a1-rtia1-kolumny-podstawkowe-surround-2szt

Muszę przyznać, że zainteresowały mnie te ostatnie monitory. Jestem ciekawy jak wypadają w porównaniu z wspomnianymi przeze mnie na początku Acoustic Energy 301. Widzę na stronie, że w RMS mieliście je kiedyś w sprzedaży (teraz są w archiwum).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...