Skocz do zawartości

Rozbudowa systemu audio


Kamil C

Recommended Posts

Cześć,

pierwszy post, więc witam Wszystkich serdecznie? Jako że jest początek roku to planuję sobie budżet na tzw. zbędne wydatki? Obecnie dysponuję wzmacniaczem nad c326bee i kolumnami stx electrino 250. Muzyki słucham głównie z winyli, ale póki co za urządzenie odsłuchowe służy mi djski setup (wiec tu mogloby byc lepiej). Słucham różnej muzyki - rapu (polskiego i amerykańskiego), soulu, r'n'b, reggae (od rootsu po modern dancehall), rock, california punk, muzyka miejska (coś alla flirtini), elektroniki (gramatik, parov stellar, rjd2), jazz. 

Jeśli chodzi o brzmienie to to, co mam nawet mi odpowiada - gra to ciepło, czuć przestrzeń, bas nisko schodzi (choć mogłoby być go trochę więcej?), wysokie tony nie jazgoczą. Mogłoby być w tym więcej swobody, ale bez wymiany wzmacniacza sie nie obejdzie pewnie.

Przechodząc do sedna - chciałbym swój setup trochę rozbudować: poza winylami mam trochę CD, korzystam ze spotify. Niebawem może przeprowadzka gdzie chciałbym electrino wykorzystać jako fronty do kina domowego.

Na razie dużo czytam (niestety do większych miast gdzie jest możliwość odsłuchu mam kawałek, a chciałbym pojechać posłuchać konkretnych pozycji). Nie chcę zmieniać głośników i wzmacniacza - wolałbym raczej budować na razie system na tej półce, a resztę kasy pchać w winyle, żeby się trochę nacieszyć.

1. Gramofon, wkładka, przedwzmacniacz
Jak pisałem wcześniej obecnie mam djski setup (2 decki i mikser) i napewno wymiana na porządny pasek i przedwzmacniacz zdecydowanie poprawiła by odbiór muzyki. Co bym chciał przez wymianę osiągnąć? Lepszą scenę (?), tzn. żeby bardziej bylo czuć przestrzeń, może trochę więcej basu. Wizualnie podoba mi się gramofon pro ject rpm 5 carbon. Z przeczytanych testów i opinii wnioskuję, że brzmieni powinno mi się też podobać (ładna średnica, ciepło, bas).  Brałbym to z wkładką orthofon quinted red. Teraz pytania:
- czy do mojego wzmaka i głośników nie jest to "za dobry" gramofon? W sensie czy wykorzystam jego potencjał bez zmiany sprzętu? Czy lepiej wziac np rpm 3?
- jaki przedwzmacniacz do tego?  Czytałem też że preampy pro jecta ladnie z tym gramofonem grają, ale może w cenie phono boxa ds można coś lepszego dostać? Zainteresował mnie też lahmannaudio black cube statement. Myślałem też nad jakąś lampą - ale pro jectowe tube boxy ponoć podkreślają średnicę i mam obawy czy przy moim nadzie i stxach nie będzie jej za dużo?

2. Odtwarzacz strumieniowy
Tu nie mam pojęcia co bym chciał. Fajnie jakby byla obsługa sieci po wifi - odtwarzanie z dysku sieciowego, obsługa spotify/tidal, bluetooth (jakby ktoś znajomy na jakiejś imprezie chciał się sparować) i obsługa radia internetowego (mieszkam w takim rejonie, ze polskiego radia fm nie uświadczysz - tylko 1,2 i maryja). I fajnie jakby przetwornik CA wbudowany był spoko bo zakup porządnego daca to plan na odległą przyszłość. Co byście polecili? 

3. Odtwarzacz CD
To dla mnie ostatnie źródło dźwięku. Ponoć CD od NADa ładnie ze wamacniaczem sie zgrywają (no i nawet jakoś kompletnie by to wyglądało. Nie jest to priorytet, ale nie ukrywam że trochę na tym mi zależy). I tu pytanie czy c516bee mi wystarczy czy też warto dołożyć do c546bee? Podkreślam, ze korzystałbym dość rzadko, głównie winyl.

4. DAC do TV
Chciałbym też zestaw wykorzystać do odtwarzania dźwięku z TV (netflix, showmax, hbo go, konsola), więc przydałby się jakiś rozsądny DAC. Nie chciałbym pakować w niego dużo kasy, bo za 2 lata przeprowadzka na inne mieszkanie i wtedy chciałbym budować zestaw do kd, ale o tym dalej. Czyli szukam przyzwoitego daca, który mógłbym później z powodzeniem odsprzedać (bo zakładam, że zarówno w cd jaki odtwarzaczu strumieniowym przetwornik będzie lepszy? Od jakiej półki cenowej zaczynają się daci, które mogłyby służyć za selektor źródła cyfrowego i zapewniały lepszą jakość od tych wbudowanych w sprzęty?)

5. Kabelki
Obecnie głośniki mam podpięte jakimiś nonameami. Zawsze uważałem, że to sprzęt gra, a nie kable, no ale jak już buduje sound to ten element też chciałbym mieć dobrej jakości. Czytałem, że nad i stx spięte qedami ładnie grają? Warto inwestować w kable konfekcyjne pokroju qed performance xtc albo qed performance silver xt? Czy usłyszę różnicę między nimi? Czy też wziąć kabel na metry i podpiąć zaciskami?
Jakie interkonekty to zależy jaki sprzęt kupię,  ale orientacyjnie jaka to półka cenowa? Kable do głośników chciałbym kupić "na dniach".

6. Dalsza rozbudowa
To już totalne gdybanie i ciekawość. Za 2 lata mniej wiecej się przeprowadzam i chciałbym wykorzystać na nowym lokum zgromadzony do tego czasu sprzęt. Głośniki chciałbym wykorzystać jako fronty do zestawu kd. Jak rozumiem musiałbym dokupić amplituner 5.1/7.1 z wyjściem pre-out (na nada z frontami), subwoofer i reszta głośników pod amplituner. Podobnie tv z wpiętymi zrodlami (czy lepiej każde źródło osobno pod amplituner?). A sprzęt do muzyki pod nada. I to byloby dobre rozwiązanie?

Czy głośnik centralny i efektowe serii electrino od stx fajnie w filmach grają? Niestety nigdzie nie znalazłem testów takiego setupu. No i podobno sub od stx jest "takise". Czemu pytam o electrino? Bo 250 jako fronty zostaną na 99% i chciałbym żeby całość też ładnie wyglądała.

W głowie siedzi mi jeszcze ewentualnie wymiana wzmacniacza na nada 356bee, bo hmmm charakterystyka dzwieku jest ponoc podobna do mojego, a gra na zdecydowanie większym luzie.

Uffff. To by było na tyle. Z góry przepraszam za język ale jestem laikiem w temacie a nie audiofilem, ale obiecuję poprawę?

Pozdrawiam serdecznie,
Kamil

Edytowano przez Kamil C
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

1. Nie wiem bo nie wiem jak to wyjdzie w praktyce. Z DJ owym gramofonem mam styczność przy djce :)

2. Sam odtwarzacz strumieniowy to Yamaha wxad 10. Poprawi też brzmienie całego systemu o bas. A jeśli chodzi o cos z daciem to na 8005 wyprzedawanych obecnie? Pioneer n70a?

3.no i już sobie sprawę załatwiłeś. Nie idź w NADa tylko w marantza nd8006 masz wszystko w jednym. CD nada są przeciętne.

4. To samo urządzenie:)

5. Warto podłączyć oehlbachy! Serio qed oczyści ci górę. A posrebrzany oehlbach poprawi i górę i dół.

6. Tam musiał byś mieć ampli z wyjściem pre out. To pierwsza sprawa. Druga zakup pozostałych kolumn. Stx jest tani i stosunkowo ok. Fakt tylko ten najwyższy model suba jest godny polecenia. Magnat w tej kwestii wypada lepiej. A to ile będziesz miał funduszy przewidzianych na resztę systemu to wtedy zdecydował byś w jaką rozbudowę pójść.

Moim zdaniem z electrino 250 lepiej zagra 356. Wyciągnie z nich to czego im brakuje.

Zapraszam po wypożyczenie.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@S4Home może troche namieszałem, setup djski to taki okruch historii, który mi pozostał - kiedyś coś tam zdarzyło ki się grać po klubach. Planuję sprzęt sprzedać lub oddać chrześniakowi na prezent? teraz szukam czegoś odsłuchowego typowo. 

Reasumując - project rpm 5 carbon dobrym gramofonem jest i mi się podoba. Pytanie tylko czy to nie za wysoka półka w stosunku do wzmacniacza i głośników (nad c326bee i stx electrino 250)?

Jeśli chodzi o maszyny, które podałeś - marantz nd8006 wygląda ciekawie i mam go na mojej wishliscie właśnie? pytanie - nie powinno się dążyć do separacji sygnału (specjalizacja urządzeń) żeby pomijać cenę układy? Czy to tylko w analogu, a dla cyfry nie ma takiego znaczenia? 

Wszystko byłoby super tylko mój budżet chyba tego nie wytrzyma?

Project rpm 5 carbon to ok 5000 zl, marantz drugie tyle, a jeszcze przedwzmacniacz i kable?

Co do oehlbacha - wysłałem pw. 

Pozdrawiam serdecznie, 

Kamil

 

Edit:

Co do wypożyczenia to się wstrzymam póki co. 326 gra u mnie od maja i jeszcze się nie nacieszyłem?

Edytowano przez Kamil C
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamilu, 

podpowiem Ci przede wszystkim w temacie gramofonu i źródła cyfrowego. Gramofon Pro-Ject RPM-5 Carbon to bardzo dobra konstrukcja, rozwojowa. Biorąc jednak pod uwagę aktualny system, rzeczywiście nie wykorzystasz potencjału jakosciowego tego gramofonu. Moim zdaniem, szczególnie jeśli budżet masz napięty, zwróciłbym uwagę na trochę tańszy gramofon, np. RPM-3 Carbon lub moim zdaniem technicznie lepszy, chociaż bardziej klasyczny Pro-Ject 1-Xpression Carbon Classic lub od brytyjskiej konkurencji Rega Planar 3 oraz dobry przedwzmacniacz. Uwierz mi, przedwzmacniacz ma ogromny wpływ na jakość dźwięku. Rzeczywiście dobrą opcją będzie Pro-Ject Phono Box DS, natomiast zwróciłbym jeszcze Twoją uwagę na świetny pre-amp dzielony Vincent PHO-8 lub niestety droższą wersję lampowa Vincent PHO-701.

Odtwarzac CD - jeśli jest tylko dodatkiem, to można spokojnie pozstać przy urządzeniach NAD, myśle że nawet model C516 BEE będzie w pełni Cię satysfakcjonował. Natomiast w kwestii odtwarzaczy strumieniowych zwróciłbym Twoją uwagę na urządzenia Onkyo i Pioneer. To bardzo nowoczesne odtwarzacze, pracujące na stabilnym oprogramowaniu, oferujące bardzo dobrą jakość dżwieku w swoim przedziale cenowym. Spójrz proszę na Onkyo Ns-6170 oraz Pioneer N-50AE.

Zapraszam serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, wszystkie propozycje oraz dziesiątki innych urządzeń możesz w naszym salonie w komfortowych warunkach odsłuchać, porównać. W przypadku pytań oraz specjalnej oferty cenowej dla forumowicza oczywiście służę pomocą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Q21, dzięki za odpowiedź. Odnośnie budżetu - dopiero go planuję, więc jeszcze napięty nie jest :P Co do gramofonów - tak właśnie się obawiałem, że pełne wykorzystanie rpm  carbon będzie wymagało zmiany soundsystemu. Widzę, że w Pro Jectach się orientujesz to mam jeszcze jedno pytanie - jak się w tym wszytkim plasuje Pro Ject RPM 5.1? To starsza wersja RPM 5 czy też bliżej mu do RPM 3? I jak wypada w stosunku do 1-pression Carbon Classic - pytam bo gdyby się pojawił jakiś używany w dobrej cenie to bym może potestował. Na pewno wybiorę się na odsłuchy do Was, bo chciałbym usłyszeć proponowane przez Ciebie rozwiązania (ale to raczej gdzieś na marzec bym się  umawiał). Mam jeszcze jedno pytanie - podobna półka cenowa to TEAC TN-550, choć czytałem że ma problemy z trzymaniem obrotów, ale jak wypada w stosunku do proponowanej Regi i 1-Xpression?

Co do źródeł cyfrowych - proponowany Pioneer N-50AE chyba spełnia wszystkie moje wymagania... Pytanie tylko czy nie lepiej zamiast niego i cd od nada pójść w stronę Marantza nd8006 proponowanego przez @S4Home? Tu ponawiam pytanie o jakość dźwięku z takiego combo a sytuacji gdy każde źródło jest oddzielenym urządzeniem. Choć teraz jak tak myśle to pytanie powinno brzmieć czy przetwornik C/A w marantzie jest lepszy od przetworników w pioneerze n50ae i nad516?

Powoli mi się to wszystko w głowie układa :) Kiedy można się spodziewać jakiś testów marantza nd8006, bo to chyba młodziutkie urządzenie jest?

 

Pozdrawiam,

Kamil

Edytowano przez Kamil C
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia oceny gramofonu zależy od wielu czynników, bardzo ogólnie najnowszy model RPM-5 to prawie starszy 5.1, natomiast pewne aspekty są poprawione. Natomiast technicznie, jakościowo pod względem budowy, solidności zdecydowanie zamiast serii RPM wolałbym 1-Xpression, to naprawdę lepsze gramofony. A jeśli już myślimy o tej półce cenowej, spójrz proszę na świetny gramofon EAT B-Sharp Super Pack. To wydzielona marka z Pro-Ject, która zajmuje się najbardziej ekskluzywnymi konstrukcjami. Natomiast w kwestii gramofonów temat przekazałbym koledze Rafałowi Golec lub Michałowi Chmieleckiemu, którzy w naszym salonie odpowiadają za cześć analogową, koledzy dokładnie odpowiedzą na wszystkie pytania związane z ofertą gramofonów oraz porównają poprzenie modele do obecnych. 

Kwestia cyfrowego źródła - w tym temacie mogę odpowiedzieć w pełni fachowo odpowiedzieć, to moja działka. Marantz ND8006 brzmieniowo będzie bardzo podobny do NA8005, czyli dźwięk będzie bardzo dobrej klasy, oczywiście wyposażenie nowego modelu jest nieporównywalnie lepsze. Natomiast odtwarzacz CD w ND8006 jest trochę dodatkiem, nie jest to klasa SA8005. Tak więc wybór zależy od Twoich preferencji i miejsca. Osobiście wolałbym te dwa segmenty rozdzielić i kupić osobno odtwarzacz sieciowy np. wspomniany Pioneer i dobry odtwarzacz CD. NAD moim zdaniem jest dobrym rozwiązaniem, ale zawsze możemy także wybrać np. Marantz CD6006. ND8006 to rzeczywiście zupełnie nowe urządzenie, myślę że pierwsze testy pojawią się w najbliższych tygodniach. Natomiast z mojego doświadczenia sugeruję, żeby najlepiej zaufać własnym doznaniom. Zapraszam do nas na odsłuchy, tak naprawdę przy tak wielu opcjach najlepiej jest w jednym miejscu, identycznych warunkach posłuchać i porównać poszczególne rozwiązania i wybrać opcję najbardziej dopasowaną pod nasze preferencje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...