Skocz do zawartości

Sprzęt stereo i do kina


Robert Rob

Recommended Posts

Witajcie. Zaczerpnąłem nieco informacji z innych wątków, trochę już wiem, czas otworzyć swój temat :)
Chcę kupić sprzęt, który grałby kino domowe 5.1 i jednocześnie dobrze muzykę. Pokój nie jest duży, ale póki co pominę rozmowę o kolumnach.
Podoba mi się połączenie Marantz PM8005 + Marantz NR1607, nie ukrywam, że cenowo przekracza trochę zaplanowany budżet, dlatego myślę również o Yamaha RX-A1060 podobno gra już ładnie w stereo? choć też nie tanio jak dla mnie. Nie wiem czy mogę jeszcze coś innego znaleźć?
Chciałbym żeby jak najprościej wyglądało przełączanie z kina na muzykę. Druga sprawa, kolumnami frontalnymi będą na pewno kolumny podstawkowe umiejscowione niestety blisko ścian, chciałbym aby przy stereo były one wspomagane przez subwoofer, żeby automatycznie to pogodzić. Reszta spraw myślę później ....
 

Edytowano przez Robert Rob
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yamaha 1060 choćby chciała nie zagra w stereo jak pm8005. Ani nie ma startu. Mimo że to faktycznie i tak dobre brzmieniowo urządzenie.

Moim zdaniem jeśli chcesz zachować zdrowy rozsądek, a przy tym fundusze. To do wspomnianego amplitunera kina podłącz po prostu nad 326. On ma wybitne końcówki mocy w tej cenie.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jest duży problem z pogodzeniem stereo i kina domowego w rozsądnych budżetach. Pewnym rozwiązaniem jest zastosowanie amplitunera wielokanałowego z dobrymi wyjściami z przedwzmacniacza i podpięcie końcówki mocy lub wzmacniacza z wejściami na końcówkę mocy. Takie rozwiązanie jednak wiąże się z bardziej rozbudowanym systemem. Moim zdaniem najlepszą opcja będzie wybór możliwie najlepszego amplitunera wielokanałowego, który sprosta także w temacie dobrego stereo.

Na pewno od razu nasuwa mi się propozycja świetnego amplitunera Anthem MRX-310. To bardzo potężna, klasycznie zbudowana konstrukcja, urządzenie świetnie radzące sobie z muzyką, mogące konkurować ze wzmacniaczami stereo z przedziału 2-3 tys. zł. Myśle, że przy odpowiednim dobraniu kolumn, taki system powinien Cię w pełni usatysfakcjoniwać. Anthem dodatkowo posiada bardzo zaawansowany i skuteczny system kalibracji akustyki pomieszczenia. Jedyna wadą urządzenia jest brak funkcji sieciowych. Dopiero modele z końcówką „20” są wyposażone w funkcje sieciowe. Jeśli jednak to nie jest problem, a zazwyczaj funkcjonalność sieciową maja także inne segmenty, to jest moja rekomendacja.

Mam także dla Ciebie inne alternatywy, jeśli wchodzi w rachubę urządzenie poekspozycyjne, ale w stanie idealnym, spójrz na dwa bardzo dobre amplitunery - NAD T758 v3 oraz Onkyo TX-RZ1100.

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, oczywiście w przypadku pytań jestem do dyspozycji. Zapraszam jednak serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania. Oczywiście wszystkie wymienione powyżej urządzenia mamy fizycznie w salonie, jest także Yamaha RX-A1070, Denon AVR-X4400H czy także wyróżniający się w stereo Marantz SR6012. Wszystko możesz w komfortowych warunkach posłuchać i porównać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie masz pojęcia jak mnie ucieszyłeś swoją odpowiedzią! Wszystkie z wymienionych propozycji bardzo mi się spodobały, wszystkie. Delikatnym faworytem myślę, jest Anthem MRX-310, jego minusy: Brak Wi-Fi i Bluetooth, liczba wyjść ograniczona do konfiguracji 5.1, czy też może mniejsza moc, absolutnie mi nie przeszkadzają, z kolei na pewno pozwalają zaoszczędzić trochę kasy na lepsze kolumny. Nie wiem na ile sprawdza się system korekcji pomieszczenia ARC, ale to też może być dużym plusem dla mnie. Natomiast wspomniany Onkyo TX-RZ1100 kusi olbrzymim rabatem. Na pewno nie jestem audiofilem, który łatwo dostrzeże minimalne różnice w odbiorze wymienionej trójki (jeśli takowe są), ale słoń też mi na ucho nie nadepnął. Moje pomieszczenie nie należy do "łatwych" jeśli chodzi o dobór konfiguracji sprzętu, pokój średnio umeblowany 3,8x4,7m (z jedną dłuższą ścianą w 1/2 otwartą). Jeśli w/w propozycje mogłyby u mnie zagrać bardzo podobnie (w stereo, bo w kinie to na pewno nie zauważę różnicy) to prawdopodobnie wybór padnie na Anthema.
Wstępnie przejdźmy więc dalej, kolumny, oraz przełączenie między trybami stereo/kino. Jak wspomniałem kolumny podstawkowe, pewnie uboższe od podłogowych w tony niskie, żeby ich nie brakowało w stereo chciałbym używać subwoofera. Jak wygląda ta kwestia w Anthemie? 

Oczywiście potrzebuję pełnego zestawu 5.1 kolumn. Moje preferencje to ciepłe kolumny ale z niebrakująca górą. Słucham na niskich poziomach głośności.

Wasz salon chętnie odwiedziłbym, problem odległości (jestem z opolskiego), ale myślę, że nie będzie problemu w zorganizowaniu sobie wolnego dnia na wycieczkę. Zakup sprzętu planuję za jakiś czas (jestem na etapie remontu mieszkania) nie śpieszy mi się.

Edytowano przez Robert Rob
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma za dużych, za mocnych subwooferów. To jeden z aspektów pozytywnego działania suba. Jeśli jest jak to ujales za duży, za mocny to tylko przy niższej poziomie głośności gra lepiej. Do póki nie zamykasz go w szafie 1m kwadratowy, albo nie stosujesz subwoofera estradowego w domu to jest ok. Jak tylko cię stać to opcja jest dobra. Inna sprawa czy barwa i funkcjonalność subwoofera ci odpowiada. 

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Impacty mają tylko auto-on, czyli jak będziesz cicho słuchał to się nie załączy. Albo w trakcie filmu się załączy. Chyba że to poprawili w nowych egzemplarzach, ale pewnie nie. Dlatego zdyskwalifikowałbym tego suba na starcie. Co do wielkości - 12" może być trochę duży do współpracy w stereo z podstawkowymi, do kina super. Ale dobry 12" calowiec da sobię w miarę radę z szybkością basu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz że jakiś amplituner kd gra już ładnie w stereo, ok, nie neguje. Tylko czy nie warto już poszukać wtedy zacnych monitorów, które grają dobrze bez suba? Bo tak to trochę oszukuwanie samego siebie ,  bo niby dobrze gra w stereo, bo jakiś już dobry amplituner kinowy, jakieś kolumny, ale muszą być wspomagane subwooferem. Potem jeszcze kwestia akustyki, ustawienia, czy będzie dobra, czy też z kompromisami, czy innymi ale.

Edytowano przez jacek75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monitory dobrze grające w stereo to będzie wysoka kwota!

Dobry subwoofer wcale nie jest taka zła opcja. Oczywiście wszyscy myślą od razu o umcy umcy. Ale odpowiednio ustawiony, skonfigurowany da na prawdę dobry efekt. Oczywiście musi to być też sub który do stereo się nadaje. Są konstrukcje typowo kinowe gdzie nie uzyskasz odpowiedniego efektu. 

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, don napisał:

Impacty mają tylko auto-on, czyli jak będziesz cicho słuchał to się nie załączy. Albo w trakcie filmu się załączy. Chyba że to poprawili w nowych egzemplarzach, ale pewnie nie. Dlatego zdyskwalifikowałbym tego suba na starcie. Co do wielkości - 12" może być trochę duży do współpracy w stereo z podstawkowymi, do kina super. Ale dobry 12" calowiec da sobię w miarę radę z szybkością basu.

Poczytałem trochę i znalazłem komentarz kogoś kto tak jak ja szukał suba do kina + stereo, na dodatek miał tej samej powierzchni pomieszczenie co ja, odsłuchiwał u siebie kilka modeli najlepiej sprawdził się REL T5. Co myślicie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.01.2018 o 14:13, don napisał:

Velodyne też ok, ale seria wyżej od Impact czyli EQ-Max

Ok, chciałbym przeznaczyć na suba ok 2,5 tys.
W tej cenie widzę Velodyne EQ-MAX 8 oraz REL T5i, (przypominam pokój niecałe 18m2, z otwartą 1/2 ściany)
z tych dwóch powinienem celować w Velodyne? to lepsza propozycja? 

Edytowano przez Robert Rob
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozsądnie kombinujesz. Dużo łatwiej wybrać dobrze grające w stereo kolumny podstawkowe za 2000zł, niż kolumny podłogowe. Skoro wybierasz stosunkowo ciepło grającego Anthema to warto zrównoważyć go kolumnami grającymi skrajami pasma np Klipsch czy Cabasse lub Focal

https://sklep.rms.pl/klipsch-reference-premiere-rp-150m-rp-150m-kolumny-podstawkowe-2-szt

https://sklep.rms.pl/cabasse-surf-kolumny-podstawkowe-surround-2-szt

https://sklep.rms.pl/focal-chorus-706-706-kolumny-stereo-surround-2szt

 

Jeśli bardziej interesuje Cię muzyka niż efekty kinowe, spróbuj z KEFem. Nie będzie tak wybuchowy w kinie, ale odwdzięczy się genialną reprodukcją w stereo

https://sklep.rms.pl/kef-q350-q-350-kolumny-podstawkowe-2-szt

 

Jeśli szukasz czegoś kompromisowego, zerkniji na Polk RTi A3. Wymagają dużo prądu, ale Anthem sobie poradzi

https://sklep.rms.pl/polk-audio-rti-a3-rtia3-kolumny-podstawkowe-surround-2szt 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróćmy jeszcze do mojego suba (Velodyne EQ-MAX 8), który u mnie ma grać i w kinie i przy stereo. Dwa pytania:
1. Czy do tego potrzebne jest jakieś specjalne połączenie suba? jak trzeba go podłączyć?
2. Czy po wybraniu źródła dźwięku w Anthem MRX-310, będzie on automatycznie grał w kinie kolumnami 5.1 a w stereo 2.1? żadne inne ręczne przełączanie nie będzie potrzebne?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...