Skocz do zawartości

Ciche słuchanie muzyki


bartek2

Recommended Posts

Z mojego skromnego doświadczenia (jeden brzdąc)wynika:

- wzmacniacz który jest dość dynamiczny (audiolab 8200a wystarczy)

- ciepłe kolumny

- dobrze zrobiony potencjometr który ma "długi rozbieg" (audiolab odpada ;) )

 

Przy cichym słuchaniu według mnie liczą się głownie ciepłe kolumny i ich dobre ustawienie

Jeśli chodzi o wzmacniacz to co opisałem według mnie jest najważniejsze - reszta jest drugorzędna

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Fafniak napisał:

Z mojego skromnego doświadczenia (jeden brzdąc)wynika:

- wzmacniacz który jest dość dynamiczny (audiolab 8200a wystarczy)

- ciepłe kolumny

- dobrze zrobiony potencjometr który ma "długi rozbieg" (audiolab odpada ;) )

 

Przy cichym słuchaniu według mnie liczą się głownie ciepłe kolumny i ich dobre ustawienie

Jeśli chodzi o wzmacniacz to co opisałem według mnie jest najważniejsze - reszta jest drugorzędna

Zgadzam się, co do wzmacniacza.

Mam starego NADa - za cholerę nie ustawię żeby grał cicho ;-)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do cichego słuchania to raczej kolumny o niskiej skuteczności, żeby nie było potrzeby mocno przyciszać na potencjometrze. Do tego warto aby miały charakterystykę  pasma przenoszenia zbliżoną do fizjologicznej dla cichego słuchania, czyli z wyeksponowanymi skrajami pasma. Tą kwestie może rozwiązać wcześniej wspomniany filtr fizjologiczny lub po prostu regulacja barwy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dlatego, że grają ciszej, tylko dlatego, że każda kolumnach w okolicach 100-300Hz ma najniższą impedancję, a tym samym jest najbardziej wymagająca prądowo względem wzmacniacza. Im skuteczniejsza kolumna, tym większa szansa, że bas pojawi się przy mniejszej dawce prądu. Im większa potrzebna dawka prądu, tym głośniej będzie grał tweeter, a bas będzie milczał do pewnego momentu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, rms.pl napisał:

Nie dlatego, że grają ciszej, tylko dlatego, że każda kolumnach w okolicach 100-300Hz ma najniższą impedancję, a tym samym jest najbardziej wymagająca prądowo względem wzmacniacza. Im skuteczniejsza kolumna, tym większa szansa, że bas pojawi się przy mniejszej dawce prądu. Im większa potrzebna dawka prądu, tym głośniej będzie grał tweeter, a bas będzie milczał do pewnego momentu.

Piszesz jakieś absurdalne bzdury :) . Skuteczność kolumny to natężenie dźwięku jakie reprodukuje przy określonej ilości dostarczanej mocy. Nawet gdy jest podawana napięciowo to skutkiem  napięcia na impedancję jest natężenie które to dają moc, czyli ilość energii w czasie. Do kolumny o niższej skuteczności trzeba dostarczyć więcej energii elektrycznej aby wyprodukować tyle samo energii akustycznej. To wszystko. Najprawdopodobniej mylisz efekt dużych kolumn o niżej schodzącym basie z mniejszymi , które są zwykle mniej skuteczne i z gorszym pasmem przenoszenia od dołu. Taka duża kolumna w niezbyt dużym pomieszczeniu może przytłaczać basem przy normalnym poziomie głośności. Przy cichym słuchaniu może być ok. Jednak z dwóch kolumn o tej samej wielkości z reguły to ta o niższej skuteczności będzie niżej schodziła z basem. Sprowadza się to do tego że skuteczność niema z tym nic wspólnego. Tylko pasmo przenoszenia i kształt charakterystyki. Tak to wygląda teoretycznie i praktycznie. Twoje wnioski wzięły się chyba z odczuć nie potwierdzonych wiedzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn tak zwana "wiedzę..  opierasz na praktyce nie popartej prawdziwą wiedzą i wprowadzasz ludzi w błąd. Dlatego może lepiej zachowaj ją dla siebie. Rozumiem ze w pewnych przypadkach się to zgadza z rzeczywistością , lecz jest zupełnie sprzeczne w innych. Zaobserwowałeś coś, do czego usiłujesz na silę dorobić jakąś teorię. Tyle że to ma się zupełnie nijak do rzeczywistości.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.01.2018 o 21:57, bartek2 napisał:

Jakie muszą być spełnione warunki, aby sprzęt zagrał bardzo dobrze podczas cichego słuchania? Może jakieś przykłady sprzętu.

Szkoda, że nie podałeś wielkości pomieszczenia i budżetu. Mam natomiast konkretny, przetestowany u siebie zestaw  w pomieszczeniu ok 16m2.

Kolumny Pylon Audio Opla 20 - kolumny co ważne 8 Ohm, więc już z tego tytułu trzeba przekręcić Volume bardziej w prawo, a przy tym grające z lekko wycofana średnicą i dość nisko schodzącym basem.  Grały z Denon Ceol N9, który posiada funkcję automatycznego podbijania basu w zależności od głośności (typowe loudness podbija również wysokie tony), a także z Magnatem MA 600 - hybrydą z dobrym potencjometrem głośności - wyświetlacz, który tak naprawdę zaczyna grać cicho od poziomu 10 w skali 0-40.

PS. Pisze to jako ojciec dwójki dzieci ;)

Edytowano przez sturek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • RoRo unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...