Skocz do zawartości

Jakie kolumny podłogowe JBL


Jacek Sz.

Recommended Posts

Witam serdecznie, 

Jestem tutaj nowy, więc proszę o zrozumienie ?

Mianowicie, myślę o zakupie zestawu stereo firmy JBL napewno z drugiej ręki, ponieważ budżet jest ograniczony i wynosi ok 600 zł. 

Zdecydowałem się akurat na tą markę, bo wyczytałem mnóstwo pochlebnych opinii na temat tej firmy. Poza tym mam taki mały głośnik bluetooth JBL Go i jeżeli coś tak małego potrafi zagrać tak, że uszy mnie nie bolą jak godzinami słucham w pracy różnej muzyki, to jak może zagrać duża kolumna głośnikowa. Zwracam się do Was z prośbą o radę i opinie, ponieważ nie znalazłem nigdzie żadnych informacji na temat tych kolumn, a mam już złe wspomnienia z kupnem kolumn. Jakiś czas temu kupiłem kolumny Sony SS-F6000P używane za 650 zł i byłem bardzo rozczarowany brzmieniem tego zestawu. Grało to mniej więcej tak jakbym zamknął je w szafie i słuchał muzyki ? teraz mam Altony 80 i grają o niebo lepiej, ale to też nie to co chciałbym usłyszeć. Nie jestem audiifilem, ale też dobrze słyszę (jestem muzykiem i może stąd wyczulenie na dźwięki lub bardziej na ich brak ?) z racji wieku i też miejsca zamieszkania (mieszkam w bloku) nie preferuje głośnej muzyki. Chciałbym posłuchać na rozsądnym zakresie głośności (cicho wieczorem, a w dzień trochę głośniej ale też podczas jakiejś imprezki domowej, żeby przy glośniejszym słuchaniu dało się to znieść ? 

Chodzi mi o w miarę nisko schodzący, miękki bas, średnie tony na fajnym poziomie i oczywiście wysokie, żeby dało się wytrzymać długo słuchanie, vo powiem szczerze, że Altonów długo nie da się słuchać, bo te wysokie tony są na dłuższą metę nie do zniesienia. Zastanawiałem się nad JBL tlx 275, lub tlx 4. 

Co sądzicie na ten temat, a może jakieś inne propozycje. Nie musi być koniecznie ta marka. 

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie. 

Pozdrawiam serdecznie, 

Jacek. 

Edytowano przez Jacek Sz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie nieco mało kasy na fajne kolumny podłogowe, chociaż z te 200-400 zł więcej to można poszukać, pogrymasić nad ciekawą używką. Inna rzecz że w 12 m podłogówki nie potrzebne, kupisz duży badziew za 600zł który dodatkowo i tak poddusi się w 12 metrach. Druga rzecz to ten kinowy amplituner Technicsa, wybacz ale ani z niego amplituner kinowy, bo nie te wejścia i kodeki, ani tym bardziej stereo, bo gra jak to Technics z tego okresu, czyli nieco sucho , chwilami "technicznie" .  Tak więc takim modelem amplitunera nic nie zyskujesz, nad wzmacniaczem stereo, a tracisz brzmieniowo, bo w nowych ampli. czasem kartą przetargową są dla niektórych wejścia  .  Jbl nie zawsze jest grzeczny w górze pasma, czy ciepły w dole i średnicy... W 12 metrów lepiej jakieś dobre, czy po prostu pasujące brzmieniem większe monitory, jak na takie z klimatem, miękko w dole, ciepła średnica, łagodniej w górze polecę Mission m32i, lub coś od Quadrala np. Dauphin, starsze Cantony.

Oczywiście monitory też należy dobrze ustawić, czyli standy, a nie przysłowiowy regał, czy półka( inna rzecz że solidne monitory i tak nie wejdą w takie miejsca).

Edytowano przez jacek75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli trzeba by się rozejrzeć za lepszym wzmacniaczem? No tak mi się też wydawało, że coś może być nie tak. Miałem kiedyś polski amplituner Radmor i lepiej ten zestaw brzmiał z tymi altonami. A z tymi kolumnami, to tak myślałem, że małe pomieszczenie. Myślę bardziej przyszłościowo, bo ten sprzet za jakiś rok będzie grał w salonie 42m2 i stąd taki a nie inny wybór ?

Zależało by mi na takim brzmieniu, żeby przy małej głośności słychać było wszystko to co powinno być słychać, ale też tak jak pisałem wcześniej, przy okazji jakiejś impezki, też pokazały, że potrafią zagrać także głośno ?

Jacek. 

A coś w tym przedziale cenowym plus powiedzmy 150 zł, innej marki Yamo, Koda, Klipsh itd...? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polskie wzmacniacze grały znów w druga stronę, niż te Technicsy, były trochę skrojone pod nieciekawie czasami  grające nasze kolumny . Wydaje mi się że już nie te czasy, by kompletować takie PRL-owskie vintage, chyba że ktoś lubi, czy jako drugi zestaw. Plus taki, że nie trzeba mocno szukać by kupić coś lepszego niż ten Technics, zwłaszcza kinowy. 

Niestety teraz małe ale, niestety kubełek zimnej wody, kolumnami jakie podałeś, czy innymi za 600-800 zł nie nagłośnisz 42 metrów, to bardzo dużo, kwotę trzeba by pomnożyć przez minimum 2-3, mam na myśli dalej używki. Chyba że planujesz jakąś strefę muzyczną np. około 4 x 4 metry, to tak, tak się często robi i ma to sens. Pytanie czy  zestaw do głośnych imprez, czy do normalnych odsłuchów muzyki, bo albo coś sprawdzi się lepiej w jednym, a gorzej w drugim, bo w tej kwocie  ciężko to pogodzić, by w każdej materii było dobrze. Pytanie jak często głośne imprezy, względem normalnego słuchania a codzień.

 

22 minuty temu, Jacek Sz. napisał:

Zależało by mi na takim brzmieniu, żeby przy małej głośności słychać było wszystko to co powinno być słychać, ale też tak jak pisałem wcześniej, przy okazji jakiejś impezki, też pokazały, że potrafią zagrać także głośno ?

 

W takim budżecie nieosiągalne, nawet w parokrotnie większym to śmiałe marzenie... chyba że mamy inne wyobrażenie tego czegoś co piszesz. Wiele osób mocno osłuchanych, pyta i szuka sprzętu który przy cichym wieczornym słuchaniu zagra "pełnią pasma", tak jak w sytuacji kiedy może odkręcić mocno volume.

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiając tutaj z Wami, zaczynam rozumieć, że moja wiedza na temat audio jest, że się tak wyrażę mizerniutka, ale dobrze jest poznać opinie osób, które się na tym znają i w przyszłości bazować na zdobytej wiedzy ? dzięki wielkie. Przyznaję się bez bicia że jestem laikiem w tej dziedzinie, z małym budżetem, który chce w domowym zaciszu wieczorami usiąść sobie z małżonką w salonie i posłuchać myzyki w taki sposób, żeby to nie męczyło uszu, tylko sprawiało przyjemność, bo chyba o to w tym chodzi ? czy naprawdę nie polecicie mi żadnego zestawu, mieszczącego się w tym przedziale cenowym do normalnego odsłuchu? Większe imprezy będą może kilka razy w roku, poczas imienin itd. Ale do tego mogę wykorzystać te altony. Rozmieszczenie kolumn planuje mniej więcej w ten sposób - będą stały po dwóch stronach telewizora w odległości ok 4-5m od siebie, a miejsce do słuchania muzyki ok 4 m od tv. I tak sobie wyobrażam to miejsce do odsłuchu ? 

Ktoś może jeszcze coś...? Jakieś pomysły? 

Jacek.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Daniel Daniel napisał:

Niestety Twój budżet jest tak niski że nic Ci nie poradzimy oprócz zwykłych głośników które będziesz w ręku trzymał bo na obudowę do nich nie starczy :-) bez urazy ale taka prawda,masz tam na olx coś to popatrz sobie z czasów PRL lub jakiejś mikro wieży 

Mam budżet jaki mam i uwierz mi, że jakbym miał więcej kasy, to pewnie bym tu nie prosił o pomoc, tylko pojechał do salonu, odsłuchał i kupił takie, jakie wedlug mojego słuchu najbardziej mi odpowiadają, ale niestety nie dysponuje takim budżetem jakim może Ty dysponujesz. Trudno jest jak jest i inaczej nie będzie ? napisałem tutaj, o myślałem, że może ktoś cos doradzi i tylko i wyłącznie o to mi chodziło. Nie chcialem nikogo urazić. Poprostu się nie znam na tym i chciałem zasięgnąć opinii osób, które lepiej się znają na zagadnieniu niż ja. 

Ale za kwote około tysiąca złotych, kupię kolumny i to wyobraź sobie - głośniki razem z obudowami i nie będę musiał trzymać samych głośników w ręku - bez obaw. I nie będą one z prl, bo takowe już posiadam ☺️

Mimo wszystko dziękuję za wszystkie próby pomocy, wszelkie opinie i odpowiedzi. 

Temat do zamknięcia ?

Pozdrawiam, 

Jacek. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie, trzy minuty na allegro, i coś można wybrać. Takie dwie, całkiem możliwe opcje - szczególnie to Heco, względnie świeży model. Ale aukcja nie ma zdjęć - więc ryzykowny temat, jak to już bywa z używkami. :P

http://allegro.pl/kolumny-glosnikowe-stereo-wharfedale-diamond-8-4-i7128716461.html

http://allegro.pl/heco-victa-700-kolumny-podlogowe-700-701-702-i7123176624.html

Jakby poświęcić więcej, niż te dwie, trzy minuty, można pewnie by znaleźć coś jeszcze lepszego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek Sz.
Jeśli dopiero za rok będziesz miał duże pomieszczenie 42m^2, to lepiej kup coś mniejszego na ten rok.

Najlepszym wyjściem będzie sprzedaż Technicsa i kupienie u zywanego amplitunera stereo (albo oddzielnie wzmacniacza i tunera) oraz kolumn podstawkowych (lub ew. małych podłogowych). W cenie do tysiąca złotych uda się skompletować taki zestaw.

Daniel Daniel,
jak masz takie pomysły (sprzęt z PRLu), to jest to kiepskie rozwiązanie...  i może trochę bardziej konkretnie (dotyczy to również Twoich poprzednich wpisów)

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, RoRo napisał:

Najlepszym wyjściem będzie sprzedaż Technicsa i kupienie u zywanego amplitunera stereo (albo oddzielnie wzmacniacza i tunera) oraz kolumn podstawkowych (lub ew. małych podłogowych). W cenie do tysiąca złotych uda się skompletować taki zestaw.

Racja, można za te pieniądze wybrać już na prawdę całkiem możliwe kolumny podstawkowe, z podłogowymi jak widać jest już zdecydowanie ciężej. Ale się da.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i to są konkretne i rzeczowe odpowiedzi ? naprawdę szczerze dziękuję. 

Pewnie z biegiem czasu pomyślę nad sprzedażą tego technics'a i zakupie czegoś co będzie lepiej brzmiało. 

Koledzy, a co sądzicie o Klipsch F1(za około 900 zł można już wyrwać) i do tego póki co narazie ten ampli, który mam? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam ponownie, 

Chciałem tylko dodać, że zdecydowałem się w końcu, po odsłuchach różnych kolumn na Tannoy Mercury M2 których dźwięk najbardziej przypadł mi do gustu w parze z moim wzmacniaczem Technics SA-EX510 którego nie chcę zmieniać, bo kompletuje całą wieżę. Co do wrażeń, to powiem szczerze, że Tannoy w porównaniu z Altonami - to Mercedes z maluchem - takie porównanie przychodzi mi do głowy. Można słuchać godzinami i nie męczą mi się uszy - jak było w przypadku Altonów. Góra bardzo przyjemna, średnie tony wyważone, a dół - no cóż, według mnie schodzi bardzo nisko, jak na tak małą średnicę głośnika i ten bas jest w miarę miękki. To takie moje odczucia odnośnie tego zestawu, no i w końcu jestem zadowolony z brzmienia ? 

Chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy chcieli pomóc, a zdaję sobie sprawę, że z takim budżetem jakim dysponowałem, jest to bardzo trudne... Chodząc po salonach, widziałem ile kosztują kolumny, więc tym bardziej dziękuję ?

Pozdrawiam serdecznie, 

Jacek. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...