Skocz do zawartości

Zmiana amplitunera Yamaha RX-V650


Pitexx

Recommended Posts

Witam. Bardzo proszę o pomoc.

Posiadam amplituner Yamaha RX-V650, do którego podłączone są kolumny Infinity Alpha 5HCS/II (ze wzglęu na zbyt mały pokój korzystam w tym momencie tylko z 2 przednich głośników + Subwoofer).

Niestety amplituner odmawia posłuszeństwa (bardzo rzadko udaje się go włączyć), dlatego noszę się z zamiarem kupna nowego.

Nie orientuję się za bardzo w tym temacie. Najważniejsze, żeby był zbliżony jakościowo do obecnego i posiadał Auto Kalibrację (tak jak YPAO Yamahy).

Cena ok. 1000 zł. W 95% wykorzystuję go do oglądania filmów.

Czy Yamaha RX-V383 będzie dobrym wyborem?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yamaha RX-V383 to model podstawowy i trudno tu mówić o tym samym poziomie jakosci. Obecnym odpowiednikiem RX-V650 jest Yamaha RX-V683. Tyle że taki amplituner kosztuje 2,5 tyś. Aby kupić taniej coś lepszego trzeba by szukać wśród używanego sprzętu. Yamaha RX-V383 zapewne da radę napedzić kolumny które masz i posiada on system automatycznej kalibracji głośników YPAO™.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producenci mają zwykle swoje firmowe brzmienie, do tego każdy zwykle oferuje jakieś szczególne cechy. Poziom w zbliżonej cenie jest na ogół wyrównany. Jeśli któryś producent oferuje nieco więcej funkcji to na ogół zaoszczędził na czymś co wpływa na brzmienie. Myślę ze się nie zawiedziesz w odniesieniu do innych amplitunerów w takiej cenie. Jednak nie licz na poziom jakości jaki miałeś. Aby precyzyjnie ocenić sprzęt w odniesieniu do tego co ktoś lubi trzeba by go przetestować w domu na kolumnach które masz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Jednak całkowicie odpuściłem Yamahę RX-V383.

Czy model RX-V483 (nagroda EISA)  będzie wystarczający do mojego zestawu kolumn z pierwszego posta? Czy może warto dopłacić prawie 300 zł do wyższego, ale niestety starszego modelu RX-V581 (Dolby Atmos i DTS:X, ale np. brak skalowania obrazu 1080p do 4K)?

P.S. Czy amplituner nie posiadający dekodera Dolby Atmos np. wspomniany RX-V483 odczyta ścieżkę Dolby Atmos jako Dolby True HD czy w ogóle jej nie odtworzy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już ustaliliśmy Yamaha RX-V383 powinna wystarczyć do zestawu kolumn który masz. Zawsze można jednak lepiej. Kupując sprzęt używany w dobrym stanie można kupić zawsze coś z wyższej półki niż nowy. Taka jest tego zaleta. Jeśli masz TV 4K to skalowanie praktycznie zawsze najlepiej jest zrobić w samym telewizorze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując. Postawię na sprzęt nieużywany.

Skoro Yamaha RX-V383 powinna wystarczyć do posiadanego przeze mnie zestawu kolumn, to RX-V483 wystarczy tym bardziej.

Myślałem jeszcze przez pewien czas nad Onkyo 676, ale musiałbym sporo dopłacić (ok. 600 zł) a i tak pewnie nie wykorzystałbym tych jego możliwości.

No i ten Onkyo nie posiada programów Cinema DSP oraz YPAO, dlatego pozostanę raczej wierny Yamasze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cienema DSP posiada tylko Yamaha, ale prawdę mówiąc nie rozumiem ich stosowania. To zaburzanie oryginalnej ścieżki dźwiękowej.

Kalibracja YPAO to własność Yamahy tak jak AccuEQ jest własnością Onkyo. Masz jeszcze MCACC w Pioneerze i Audyssey w Denonie i Marantzu.

Wszystkie posiadają kalibrację. Zostań jednak przy Yamaszce bo jak widzę będziesz miał problem z przyzwyczajeniem się do innej funkcjonalności :)

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

@Infinity007 jeżeli to nie jest amplituner od autora postu to spoko ;) a tak na serio, jeżeli masz okazję kupić w pełni sprawny amplituner za rozsądne ( tak uważasz ) pieniądze to warto. Wszystko jest uzależnione od kwoty jaką chcesz na ten cel przeznaczyć i to co chcesz osiągnąć kupując urządzenie. Z czym to będzie grało?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aby naświetlić temat, zacznę od historycznej chwili kiedy dostałem Tonsile Fenix I 100W i tak stoją wiele wiele lat, służą jako podstawki na ramki ze zdjęciem.

Postanowiłem nabyć tani wzmacniacz, aby po prostu zaczęły grać bo skoro już są, a tu nagle kolega mówi, że sprzeda mi za symboliczną kwotę RX-V650 , bo leży u niego w garażu.

No i teraz zacząłem się zagłębiać w temacie ogólnie audio i myślę co by tu na początek zrobić :)

Edytowano przez Infinity007
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.06.2021 o 09:29, S4Home napisał:

Antene zrobisz bez problemu.

A faktycznie na giełdzie w Krakowie sprzedają zamienniki pilotów.

Znalazłem kiedyś producenta na Aliexpress miał tego tony.

Poszukaj.

Piotr

kupiłem pilot Yamahy RAV315 i nie pasuje, tzn działa ale nawigacja strzałkami działa inaczej nie mogę ustawić głośników. Masz coś sprawdzonego?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, S4Home napisał:

ten?

https://pl.aliexpress.com/item/32812166542.html

https://allegro.pl/oferta/pilot-yamaha-rav249-rxv596rds-rxv650-9278112910

Z tym że nie sprawdzone. Bo nie kupowałem do Yamahy. Szukałem do Sanyo i działał.

 

pierwszy mam, nie działa tak jak powinien.

drugiego nie znam, ale na 1 rzut oka widzę, że nie ma przycisku AMP (swoją drogą opis na tej aukcji mocno wątpliwy)

Edytowano przez Infinity007
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...