Skocz do zawartości

Zestaw do malutkiego pokoju


Tomasz Modzel

Recommended Posts

Czołem wszystkim.

 

Proszę o pomoc w wyborze zestawu stereo do mojego bardzo małego pokoju. Pomieszczenie ma powierzchnię zaledwie 8m2 i kształt prostokąta (w załączeniu przesyłam zdjęcie). Proszę o doradzenie mi, jaki sprzęt najlepiej zagra w takich warunkach.

Muzyki słucham wszelakiej - pop, rock, dance, hip-hop, nawet klasycznej. Zależy mi na solidnym, nisko schodzącym basie.

Tylko nowy sprzęt. Budżet - 3 tys. zł.

26782226_1983026048625886_1745135112_o.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokój nie jest duży, natomiast widzę to tak, żeby postawić dwa monitory po bokach szafki. Nie wspomniałeś nic o źródle, zakładam, że budujemy system z odtwarzaczem sieciowym wbudowanym we wzmacniacz, czyli korzystał będziesz z cyfrowych źródeł dżwięku.

Wracając do konkretów, spójrz proszę na zestaw Yamaha R-N402 z kolumnami Indiana Line Tesi 260. To nowoczesny, dynamicznie grający amplituner w połączeniu z plastycznymi, bardzo muzykalnym kolumnami o charakterystyce raczej cieplej. Bardzo ciekawą alternatywą jest zestaw Onkyo TX-8250 z brytyjskimi monitorami Q Acoustics QA3020. To połączenie, gwarantujące szybki, dynamiczny, dobrze wypełniony dźwięk. To także kolumny, które świetnie sprawdzają się jako odsłuchy bliskiego pola (u Ciebie taka sytuacja będzie występowała). Można jeszcze rozważyć jako alternatywa także brytyjskie monitory Tannoy Mercury 7.2 oraz bardzo dobrą, polską konstrukcję Pylon Audio Pearl Monitor

Jeśli natomiast koniecznie chciałbyś postawić kolumny podłogowe, spójrz na zestawy Yamaha R-N402D z kolumnami STX Electrino 150.

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, w przypadku pytań oczywiście jestem do dyspozycji. Zapraszam jednak serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania poszczególnych rozwiązań.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja za czasów młodości miałem 9 m i wcale.mi to nie przeszkadzało żeby stały tam ikon 6mkII :) teraz uważam że to był poniesiony pomysł ale grało :)

Masz pewne oczekiwania. I da się to zrobić. 

Modelami amplitunerow rn402 czy też niższymi od 8250 od onkyo tego nie zrobisz.

Moim zdaniem rozwiązania są dwa. 

1. Pokój jest na tyle mały że da się zastosować monitory aktywne. 

+ Dobra kontrola dołu, dobrany odpowiednio wzmacniacz, kasa pozwoli ci na dobry wybór

2. Opcja dwa to czysty wzmacniacz z podłączeniem do innego urządzenia które zapewni funkcjonalność czyli komputer, chromecast czy inny HD player, oraz spore kolumny podstawkowe.

Tu dźwięk możesz mieć jeszcze lepszy, ale dochodzą problemy. Aby to prawidłowo grało musisz je prawidłowo ustawić. Nie na szafie, nie na łóżku nie na podłodze a takie historie widziałem. Standy w ostateczności szafka a konkretnej wysokości.

Wtedy to się da zrobić.

Przyglądaniu się temu co pisałem to jeśli któraś opcja będzie ci bliższa zaproponuje konkretne modele.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muzykę będę odtwarzał głównie z serwisów Spotify, Tidal (raczej z tego drugiego, bo oferuje jakość bezstratną). Zestaw będzie służył również jako audio do konsoli PS4 (gry i Netflix), podłączony do złącza AUX w monitorze.

Jeśli chodzi o kolumny, to właśnie podłogowe najchętniej, bo mam akurat na nie miejsce po obu stronach szafki. Tylko czytałem, że kolumny podłogowe nie nadają się do grania w małych pokojach, ale te zaproponowane przez Ciebie wyglądają jakby większą ich część stanowił stand, a sam głośnik był rozmiarów półkowego. Byłbym wdzięczny za objaśnienie tej kwestii, bo jeśli podłogówki nie są wcale złym pomysłem w takim pomieszczeniu, to wolałbym właśnie takie postawić.

Najważniejsza jest dla mnie jakość dźwięku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, S4Home napisał:

Ja za czasów młodości miałem 9 m i wcale.mi to nie przeszkadzało żeby stały tam ikon 6mkII :) teraz uważam że to był poniesiony pomysł ale grało :)

Masz pewne oczekiwania. I da się to zrobić. 

Modelami amplitunerow rn402 czy też niższymi od 8250 od onkyo tego nie zrobisz.

Moim zdaniem rozwiązania są dwa. 

1. Pokój jest na tyle mały że da się zastosować monitory aktywne. 

+ Dobra kontrola dołu, dobrany odpowiednio wzmacniacz, kasa pozwoli ci na dobry wybór

2. Opcja dwa to czysty wzmacniacz z podłączeniem do innego urządzenia które zapewni funkcjonalność czyli komputer, chromecast czy inny HD player, oraz spore kolumny podstawkowe.

Tu dźwięk możesz mieć jeszcze lepszy, ale dochodzą problemy. Aby to prawidłowo grało musisz je prawidłowo ustawić. Nie na szafie, nie na łóżku nie na podłodze a takie historie widziałem. Standy w ostateczności szafka a konkretnej wysokości.

Wtedy to się da zrobić.

Przyglądaniu się temu co pisałem to jeśli któraś opcja będzie ci bliższa zaproponuje konkretne modele.

Piotrek

Skłaniałbym się raczej ku rozwiązaniu nr 1. Co zatem proponujesz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, DiBatonio napisał:

Pokój jest na tyle mały, ze nie da się uzyskać przyzwoitego brzmienia.

Skłaniałbym się do systemu słuchawkowego, chyba mniej rozczarowań.

Chyba, że mowa o plumkaniu dla przytupywania nóżką to można by się pokusić o jakąś mikrowieżę np, Denon z serii DM

Wiem, że nawet w takim pomieszczeniu można uzyskać dobre brzmienie, bo nieraz byłem tego świadkiem. Dla przykładu - moja znajoma jest szczęśliwą posiadaczką starej wieży Philipsa, model FW C700 (https://sprzedajemy.pl/wieza-philips-fw-c700-ideal-jak-nowa-wysylka-elblag-0010c9-nr51319382). Pamiętam, że grała cudownie, bas miała wyśmienity - niski, mocny, mięciutki. Nawet przy małej głośności - nawet w jej pokoju, który wielkością i kształtem jest zbliżony do mojego. A kolumny, tak jak u większości mugoli, były wciśnięte w regał, między półki, postawione obok siebie (to znaczy wieża tylko między nimi). :)
Bardzo podobną wieżę - z wyglądu i brzmienia - miał kiedyś mój brat cioteczny. Była ona chyba marki Kenwood. To samo - znakomity, silny, niedudniący, wspaniały bas, RÓWNIEŻ w małym (kwadratowym w tym przypadku) pokoju.
Zatem da się. I chciałem taką wieżę kupić, ale... Nigdzie takich nie ma... Wszystkie te dzisiejsze mają podobne, małe, dwudrożne kolumienki, które sprawiają wrażenie "bezbasowych", a komentarze w sieci to potwierdzają.

Do tej pory u siebie miałem tylko zestawy komputerowe typu 2.1. Ale nawet najdroższe (powyżej tysiąca złotych) 2.1 do komputera nie są w stanie wydobyć z siebie niskich tonów takiej jakości jak wspomniane wyżej wieże.
Ktoś mi napisał niedawno: "Żaden z zestawów komputerowych nie zaproponuje takiego dźwięku jak kolumny do typowych systemów stereo (+ ewentualny subwoofer). Dlatego ma Pan wrażenie, że u znajomej zwykła wieża Philipsa gra lepiej niż zestaw u Pana."

Dlatego chcę kupić Hi-Fi. Pomóżcie, proszę. :)

PS. Co do słuchawek, to też chcę nabyć porządne, ale słuchawki nie zastąpią mi kolumn. To inny dźwięk. Moim zdaniem nie dający takich doznań jak muzyka słuchana z zestawu głośnikowego.

Edytowano przez Tomasz Modzel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli cały czas mowa o plumkaniu, bo wsuniete kolumienki w regał nie potrafią zbudować głębi sceny muzycznej np. 1 i 2 planu nie wspomnę o 3cim. Bas z pewnością obecny będzie pewno inne zakresy też, ale to wszystko.

Przyjmując, że aby w miarę poprawnie odwzorować scenę muzyczną, lokalizację muzyków i instrumentów ich barwę należy odpowiednio ustawić kolumny w odległości od tylnej i bocznych ścian i jest to załóżmy 1-1,5 i 0,5-1m nie da się w tak małym pokoju.

Co do słuchawek oczywiście,  że nie oddadzą brzmienia kolumn, ale tu mowa o ich poprawnym i zgodnym z zasadami akustyki ich ustawienia w tym wypadku nie wiem, czy słuchawki nie zrobią lepszej roboty przynajmniej na słuchawki nie ma wpływu wielkość pokoiku o ustawieniu kolumn nie wspomnę.

P.S.

Ja mam podobne doświadczenia z ustawieniem jak u twojej znajomej, niestety co do brzmienia wręcz odwrotne sprzęt za krocie... z pewnością wielu by się to podobało może tobie też, jak ktoś lubi płasko lewo środek prawo to O.K.  wracam do siebie i mam wszystko na miejscu i jak trzeba scena rozłożona w głąb w wszerz plany, barwa etc.

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...