Skocz do zawartości

Zestaw stereo do 4500 PLN


TrojanPL

Recommended Posts

Witam!

Po dyskusji z żoną i sugestiach forumowiczów zrezygnowałem z kina domowego, o które pytałem tutaj: 

Zdecydowaliśmy się na stereo, więc proszę o porady w doborze wzmacniacza i głośników do około 4500 zł. Zastosowanie: muzyka 70%, filmy 30%. 

Kolumny będą głównie używane na prostokącie ograniczonym kanapami o szerokości 2,5 m i długości 3,3 m. Okazjonalnie muzyka będzie słuchana w całym pomieszczeniu o powierzchni 32 m2 (np. przy stole). Na zdjęciu rysunek poglądowego rozkładu głośników. 

Jeśli chodzi wzmacniacz to zastanawiałem się nad Yamaha RN-602. Zależy mi na łączności: Spotify Connect, Bluetooth, Wi-Fi/ethernet, obsługa przez aplikację. Będzie możliwość podłączenia w przyszłości subwoofera chociaż jest ciężko z miejscem na niego. 

Jeśli chodzi o kolumny to nie ma pojęcia jakie wziąć. Rozważam również używane, chociaż wolałbym nowe. Dobrze by było gdyby kolumny nie były zbyt duże, bo widać na rysunku - jest ciasno. No i bass reflex z tyłu też odpada, nie mogę za bardzo odsuwać głośników od ściany. 

Słucham w sklepach kilku różnych soundbarów i to nie jest dla mnie. Muzyka na tym brzmi kiepsko, a kosztują nawet 5-6 tysięcy złotych. 

Mam aktualnie wypożyczone na testy Yamaha R-N402D i kolumny Wilson Raptor 5. Nie jestem zadowolony z brzmienia tych kolumn, brakuje niskich i jest takie wrażenie hali. Część utworów brzmi lepiej na tanich komputerowych głośnikach Genius SP-HF1800A, których tymczasowo używam. Planuję wypożyczyć Yamaha RN-602 tylko nie wiem jakie głośniki.

1.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dziwię się że nie jesteś zadowolony z aktualnie testowanego sprzętu. Gra płasko, bez emocji , dźwięk się wydobywa z kolumn i to wszystko.

W tym budżecie moim zdaniem warto zwrócić uwagę na RN 602 oraz melodika bl40mkII albo nieco większe modele stx electrino 250 lub magnat quantum 677. Póki jeszcze są.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Q21 napisał:

Spójrz na Indiana Line Nota 550X, gabarytowo jest to kolumna nieduża, oferująca bardzo plastyczny, dobrze wypełniony dźwięk z dobrym podparciem basowym i neutralną górą. Idealnie połączenie z elektroniką Yamaha. Trochę drożej, ale nieporównywalnie lepiej Epos K2. Zapraszam na odsłuchy.

Ta Indiana rzeczywiście jest 3- drożna i realizuje 38Hz przy użyciu jednego 135mm przetwornika ? ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jamo S 809 to najnowsza konstrukcja od Jamo, ciekawa propozycja. To kolumny oferujące raczej równy dźwięk, dobrze wypełniony, neutralny w górze pasma. Bas jest także równy, dobrze kontrolowany. Jeśli wymagasz mocnego uderzenia, to warto pomyśleć o subwooferze.

Jeśli kolumny białe, to spójrz proszę na bardzo ciekawą i przede wszystkim dobrą brzmieniowo konstrukcję Pylon Audio Pearl 25. To dobre i bezpieczne rozwiązanie, kolumny uniwersalne.

Zapraszam na odsłuchy, w przypadku pytań i wyceny jestem do dyspozycji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Kubakk napisał:

Ta Indiana rzeczywiście jest 3- drożna i realizuje 38Hz przy użyciu jednego 135mm przetwornika ? ;) 

Raczej to 2,5 drożna konstrukcja( nawet tak mówi opis testu, a słuchając też miałem takie wrażenie) , więc rozwiązanie  popularniejsze, niskie tworzą więc dwa głośniki, a jeden z nich bierze na siebie też średnicę. Na marginesie jednak jeden nie był by niczym złym, bo pracujący w danej skrzynce miałby dobre warunki, aby zejść czasami jeszcze niżej. Co do Noty to niskie tony zaskakują, może nie ilością, bo nie są dla fanów umc, umc czy subsonicznych doznań i naparzania z imprez,  ale niezłym zejściem, twardym basem, reszta pasma też zacna i ładnie podana- bo przecież słuchamy kolumny, a nie składowych,całość jest na dobrym poziomie, klasa za dobrą cenę. Noty 550 kupiły dwie osoby ze znajomych( po odsłuchach) i są bardzo zadowolone do dziś, ale do pokoi 18m kw , a autor ma aż 30m, to spora różnica. Jak coś "nie zagra" obwiniać trzeba siebie, nie dobranie do warunków,  a nie kolumny. Co do porównania nota 550 do PP25 to nota 550 według mnie jawi się brzmieniowo dojrzalej,a nawet bardziej uniwersalnie( w dobrym znaczeniu tego słowa), co do wykończenia PP25 jest daleko za nota 550. Nota jest w tej kwestii ciekawa bo nawet starsza siostra czyli Indiana line Tesi jest jakaś prosta i ma skromną skrzyneczką względem noty.

2 godziny temu, Kubakk napisał:

W tym budżecie pearle chyba są bezkonkurencyjne ? ;)  Żonie spodobają się , pylon ma super wykończenie , szczególnie białe piano (Q21 ma w cenie 899zł/szt ale warto + pewnie jakąś promocję by zrobili)

Bo konkurencji nie za dużo w tym budżecie( 1500-1600zł), niemniej jak +200/300 zł nie jest bariera nie do pokonania to jest. Jak dla mnie PP25 w ogólnej skali średnio...Pearl 25 mają super wykończenie, może wykonanie też, proszę Cię...schludny wygląd, ale tylko z paru kroków ratuje wizerunek , ale poza tym;) cóż. Co do wykończenia piano, kwestia naniesienia równo lakieru i wszystko lśniąco i "ładnie" wygląda jak szafka w łazience.  Co do pylon i numerka 25 skokiem in plus jest model ale Pylon Saphire 25...może autor trafi używkę młodą, tak jak używki innych dobrych, odpowiedniejszych gabarytami kolumn np wspominane Dali zensor 7.

TrojanPL kolumn białych i innych kolorów jest sporo więcej niż pozornie się wydaje się , tylko trzeba wejść czasami na stronę producenta i się przekonać. Można też wpisać w wyszukiwarkę czy dany model w wersji white się wyświetli. Z tanich Taga 616(ok 2500, choć jak na rozwiniecie serii 606 raczej drogo;) ,  seria Canton gle(470, 496itd  ), Jbl arena 180, Wharfedale Diamond 230, 240, Magnat shadow 207 to tylko z tych popularnych do posłuchania nawet w elektro-markecie, te Jamo s809 też posłuchać gdzieś na koniec bo to nowość, może nie wszędzie jeszcze są.

Edytowano przez jacek75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź poważnie pod uwagę Onkyo 8250 - brzmieniowo nie ustępuje Yamaszce, a funkcjonalnie powinno być nawet lepiej. Dobre kolumny przednim bas refleksem to np Tannoy Mercury 7.4

https://sklep.rms.pl/tannoy-mercury-7-4-kolumny-podlogowe-2szt

Jeśli interesuje Cię więcej basu i wysokich to Klipsch

https://sklep.rms.pl/klipsch-reference-r-24f-r24f-kolumny-podlogowe-2-szt

A jeśli łagodne potoczyste brzmienie oparte o bas to Polk

https://sklep.rms.pl/polk-audio-tsx330t-tsx-330-t-kolumny-podlogowe-2-szt

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj byłem na odsłuchach w dwóch sklepach (Bydgoszcz). Słuchałem:

- Polk Audio TSx330T - spoko brzmienie jak na pieniądze

- Polk Audio S55 (chyba) - grają ładnie, ale kompletnie odpadają wizualnie, więc nie skupiałem się na tym modelu

- Klipsch R-26F - grają poprawnie, ale jak dla mnie trochę za dużo wysokich

- Dali Zensor 7 - naprawdę fajne kolumny, podoba mi się ich brzmienie, jest wyrównane, na razie mi do nich najbliżej

- Jamo S 809 - rozczarowanie, trochę brakuje dołu, dźwięk jest taki bezbarwny... 

- Focal Chorus 716 - jestem zły, że sprzedawca mi je pokazał, grają rewelacyjnie, ale są dla mnie za drogie

Z audio i pieniędzmi mam problem. Ciężko jest mi znaleźć górną granicę do wydania, ciągle mi budżet rośnie, bo droższy sprzęt gra jednak trochę lepiej (chociaż nie zawsze!). Zakładałem budżet 4,5k, a dzisiaj jest mi najbliżej do Dali Zensor 7, który z Yamahą R-N602/Oknyo TX-8250 proponują mi za 5k (3+2). Budżet znowu nagięty, ale te głośniki grają zauważalnie lepiej od Polk Audio TSx330T i chyba warto dołożyć. Jestem zły, że sprzedawca pokazał mi te Focale. Naprawdę piękne brzmienie, które proponuje mi w wersji lakierowanej za 4k. Nie dam się namówić, żeby tyle nagiąć budżet, choć cena dobra.

Jeśli chodzi o wzmacniacze to Yamaha ma faktycznie podbitą górę i dół względem Oknyo, jednak dla mnie ta różnica, choć zauważalna, nie jest na tyle duża, żeby dźwięk decydował, który wzmacniacz wybrać. Jakie są inne różnice pomiędzy nimi? Wiem, że Onkyo ma Chromecasta. Yamaha ma z kolei plus wizualny za biały (kontra zielony) wyświetlacz. Który producent bardziej dba o aktualizacje i dodawanie nowych funkcji, który starczy na dłużej?

Dziś chce jechać do dwóch innych sklepów i kontynuować odsłuchy. Co byście poradzili?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dali zensor 7 najbardziej Ci pasują, to spróbuj magnat quantum 677 a najlepiej 727,  u mnie wygrały z dali właśnie dlatego że nie ma w nich tak ostrej góry i według mnie głośniej grają,  maja więcej energi. Bas może nie jest tak potężny,  ale też nie jest taki pudełkowy. U mnie co prawda gra z rn 803d ale naprawdę warto spróbować. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trojan - mam te focale , w swoim budżecie wg mnie są bezkonkurencyjne ;) oddalone od ściany nie tracą na dolnym paśmie

Ale dali zensor 7 to też dobra kolumna , początkowo mając niższy budżet rozważałem mniejszą wersję , jednak przeskok jakościowy zestawów za 2-3 a 4+ tysiaka był na tyle duży ,że wolałem dorzucić $$$ , dzięki czemu mam codziennie przyjemność z muzyki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, TrojanPL napisał:

Musiałem mieć nieodświeżoną stronę i nie zauważyłem Twojego posta. 

Nie to po prostu moderacja tak działa.

4 godziny temu, Greatweasel napisał:

Jak dali zensor 7 najbardziej Ci pasują, to spróbuj magnat quantum 677 a najlepiej 727,

What? A co ma Zensor 7 do Quantum 677 czy też do 727 ??? Nie no serio. Jeśli podobają Ci się Zensory, to sprawdź Heco Aurora 700.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytaj ze zrozumieniem. Pisał że Góra w dali za ostra dla mnie też więc wybrałem magnaty. Dla mnie grają też równo, bas lepszy. Co do heco słuchałem ms900 i jak dla mnie to moje głośniki bluetooth Creative grają lepiej. A do dali im bardzo daleko i oddałem je od razu. Dlatego nie ma się czym sugerować tylko jechać i słuchać taka prawda. S4home.pl polecaliscie mi heco gdy pisałem że nie lubię perkusji,  a w nich aż mnie głowa bolała od niej więc może ja mam inny słuch... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu.  Każdy ma różny słuch dlatego uważam że dobór sprzętu to kwestia indywidualna, nie ma sensu czytanie czy to lepsze czy to bo dla jednego okaże się lepsze dla drugiego nie. Najlepiej jechać posłuchać i tyle. Dla mnie wychowalane pod niebiosa kolumny okazały się nędzne a magnaty najlepsze. A mimo to że opisywałem jakie brzmienie lubię jakie nie wszystkie kolumny które mi polecano okazały się zupełnie nie w moim guście,  więc szczerze polecam jechać i słuchać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...