Skocz do zawartości

Filmy i muzyka w stereo


py1szczak2

Recommended Posts

Początkowo założyłem ten wątek  

Ale teraz mam pewne wątpliwości .....

Zaniepokojony po przeczytaniu wątku "Sens kupowania nowego stereo za 10-12 tys zł" chwyciłem za metrówkę i rozpocząłem pomiar pokoju.

Wyszło 3,3 X 4,7 m czyli 15,5 m 2 ,trochę mniej jak podałem na początku - pomiar na oko.

Najbardziej optymalne ustawienie kolumn było by po bokach foteli widocznych na zdjęciu i skierowanie ich frontów na sofę - jako miejsce odsłuchowe.

Wyjdzie prawie idealny trójkąt równoboczny  o bokach 2,5 m z możliwością przesuwania kolumn w celu odsunięcia ich od ściany na czas wymagającego słuchania.

Ampli wybrany yamaha r-n602 + właśnie do końca nie wiem , ale biorę pod uwagę.

- indiana nota 550

- Monitor Audio MR4

- STX Electrino 250

Pokój jest i salonem i sypialnią i jadalnią więc salą akustyczną nigdy nie będzie, więc czy dobrze robię chcąc wydawać ciężko zarobione pieniądze na sprzęt który w sali odsłuchowej zagra "pięknie" ale w tym pokoju może okazać się tylko drogim gadżetem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle, że nie będzie tak źle jak piszesz pod względem akustyki. Uwierz mi, że gorsze są pomieszczenia duże, w których użyto wiele twardych materiałów (płytki na podłodze, szkło itp.). U Ciebie raczej nie spodziewalbym się problemów z nagłośnieniem.

Wracajac do konkretów - Yamaha R-N602 (https://www.q21.pl/yamaha-r-n602.html) to bardzo dobry amplituner, w pełni wyposażony i przede wszystkim oferujący mocny, szybki i dynamiczny dźwięk. Z każdą podaną przez Ciebie konstrukcją zagra dobrze, Indiana Line to ciepłe, miękkie, bardzo plastyczne brzmienie. STX jest trochę przeciwieństwem, zagra szybko, mocno, akcentując skraje pasma. Monitor Audio to kompromis pomiędzy łagodnością Indiana Line i koncertowoscią STX. Kwestia indywidualnych preferencji, zapraszam serdecznie na odsłuchy do naszego salonu. Oczywiście w przypadku pytań oraz specjalnej oferty cenowej dla forumowicza, oczywiście służę pomocą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Indiana Line to spokojne, ciepłe, miękkie, relaksujące granie. Natomiast to o tyle ciekawe kolumny, że nawet przy cichym odsłuchu generują wyraźny, szczegółowy i dynamiczny dźwięk. Myślę, że będzie to najlepsza opcja, chociaż podobnie mógłbym opisać Monitor Audio. W przypadku MA dźwięk jednak nie jest tak ciepły, zaokrąglony, jest trochę szybszy, bardziej swobodny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

W efekcie końcowym dzięki wskazówkom Q21 padło na zestaw 

Yamaha R N602 + kolumny Monitor Audio MR4 zestaw spięty kablami Melodika MDC 2250 sekcja wysokotonowa kolumn z sekcją A amplitunera sekcja niskotonowa z sekcją B

Słucham tego  zestawu od tygodnia i moje pierwsze wrażenia po przejściu z głośników komputerowych jest hyyyyyym dziwne, niby słyszę więcej szczegółów słuchając ciszej. Ale czegoś mi w tym brakuje jest bardzo neutralnie jakoś tak płasko, ale jak pisałem wcześniej mój słuch nie jest idealny po 25 latach w hałasie.

Po podkreceniu potencjometra basu do oporu i delikatnym podbiciu wysokich jest trochę więcej dynamiki ale kiedy włączę tryb Pure direct wszystko znowu się splaszcza wiem, ta funkcja omija ustawienia korekt. 

Nie rozumiem też działania pokrętła loudness , działa jak zwiększ /zmniejsz głośność nie słyszę rzadnych zmian w dźwięku. 

Może muszę się do tego przyzwyczaić, efekt Wooooow wywołują u mnie wydobywajace się szczegóły których wcześniej nie słyszałem. 

Muzyki słucham z radia internetowego amplitunera  lub płyt CD Blue Ray z PS3 po kablu optycznym. 

Pokój nie jest ideałem do akustyki, to sypialnia, czasem jadalnia i pokój dzienny . Słuchając stawiam sobie fotel na dywanie na przeciwko telewizora starając zachować proporcje trójkąta równo bocznego. 

 

20180206_115605.jpg

20180206_115716.jpg

Edytowano przez py1szczak2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, py1szczak2 napisał:

spięty kablami Melodika MDC 2250 sekcja wysokotonowa kolumn z sekcją A amplitunera sekcja niskotonowa z sekcją B

A po co? Co Ci to daje?

18 godzin temu, py1szczak2 napisał:

Słucham tego  zestawu od tygodnia i moje pierwsze wrażenia po przejściu z głośników komputerowych jest hyyyyyym dziwne, niby słyszę więcej szczegółów słuchając ciszej. Ale czegoś mi w tym brakuje jest bardzo neutralnie jakoś tak płasko, ale jak pisałem wcześniej mój słuch nie jest idealny po 25 latach w hałasie.

No takie są MR4. Szkoda że nie nas zapytałeś. Dał bym Ci możliwość wypożyczenia do domu. I na pewno nie te.

Jak daleko stoi ta kolumna od kaloryfera? Uważaj na to bo może okleina zejść.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S4Home

Pytałem przed zakupem , i tu na forum i w prywatnych wiadomości alternatywą były kolumny Indiana Nota 550X o których mówiono że grają jeszcze spokojniej od MA MR4. 

Podłączyłem tak kolumny bo są do tego przystosowane i zaleca to producent Yamahy i akurat miałem nadmiar kabla. 

Uważam że jest delikatna różnica w dźwięku na + , wcześniej kolumny były podłączone jednym kablem przeplecionym przez oba zaciski sekcji A i B

1517999025240151794644.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, py1szczak2 napisał:

których mówiono że grają jeszcze spokojniej od MA MR4

Grają mocniej basowo.

Bo to połączenie Bi-Wire. Jak włączasz A+B to spadek mocy jest przez pół :) Więc realnie, jest taki kolega na forum, który neguje to połączenie.

No ale miałeś kabel to spoko. Nie zaszkodzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, py1szczak2 napisał:

A co jest złego w takim połączeniu? 

Nic, ale też nie ma realnych fizycznych podstaw do uważania że będzie lepiej.

Jedyna różnica mogła by być kiedy dane kanały nie mają spadku mocy poniżej pewnego poziomu, ale wątpię aby zasilacz tak pracował.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.02.2018 o 21:09, Kubakk napisał:

Jak przekręcisz z flat na drugą stronę to masz ciszej ,ale tak bardziej stonowany dźwięk , nie ma mocnej góry , za to jest więcej dołu czy średnicy ;)

Filmy z yt jedynie na dobrych słuchawkach należy słuchać inaczej nic się nie usłyszy

Załapałem w końcu :1_grinning: po zmianie loudness muszę zwiększyć głośność, wtedy pojawia się bas i to całkiem spory :D Dzięki

Zawsze to jakiś ratunek przed zmianą kolumn ....

Edytowano przez py1szczak2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę impedancję twoich kolumn (6 Om - niektórzy twierdza, że 4,5 Om) - spróbowałbym zmienić wartość impedancji z domyślnej 8 na 4 (ustawienia zaawansowane wzmacniacza), założyć zworki w kolumnach i posłuchać jak zagrają po podłączeniu jedynie pod zaciski „A” (zamiast A+B włączone A). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, steff napisał:

Biorąc pod uwagę impedancję twoich kolumn (6 Om - niektórzy twierdza, że 4,5 Om) - spróbowałbym zmienić wartość impedancji z domyślnej 8 na 4 (ustawienia zaawansowane wzmacniacza), założyć zworki w kolumnach i posłuchać jak zagrają po podłączeniu jedynie pod zaciski „A” (zamiast A+B włączone A). 

Gdzie znajdę te ustawienia, i czy jest to bezpieczne? Kompletnie się na tym nie znam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Daniel Daniel napisał:

Czyli dźwięk jest lepszy gdy w bi wire damy po dwa kable w jedną zworke tylko z zasilenia A,a nie na A+B ?

Nie ma znaczenia. W ogóle Bi Wire to tylko podłączenie dwoma kablami. Bi-Amping ma wnosić poprawę. Część producentów kolumn w ogóle tego nie stosuje bo nie wierzy w to.

4 godziny temu, py1szczak2 napisał:

Jak znajdę czas to sprawdzę czy będzie jakaś różnica. 

Zmień, zmień, nie chodzi o to czy ma grać lepiej. Ale nie będzie się tak grzał. Przedłużysz jego żywotność.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, S4Home napisał:

Nie ma znaczenia. W ogóle Bi Wire to tylko podłączenie dwoma kablami. Bi-Amping ma wnosić poprawę. Część producentów kolumn w ogóle tego nie stosuje bo nie wierzy w to.

Zmień, zmień, nie chodzi o to czy ma grać lepiej. Ale nie będzie się tak grzał. Przedłużysz jego żywotność.

Piotrek

Czy po zmianie na 4 Ohm muszę też zmieniać podłączenie kabli tak jak sugerował Steff ? Czy ma to znaczenie?  

Edytowano przez py1szczak2
Literówka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tylnym panelu znajdują się następujące oznaczenia: 

- Dla 4 Om:    A lub B -> 4 Om,    A+B ->  8 Om

- Dla 8 Om:    A lub B -> 8 Om,    A+B -> 16 Om

Wydaje mi się, że kable mogą zostać podłączone podwójnie ale od strony kolumny zworka i nie używaj trybu A+B lecz wybierz A lub B (w końcu to tylko próba...)  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...