Skocz do zawartości

Kino domowe vs. Stereo


S4Home

Recommended Posts

56 minut temu, marcinc napisał:

Może będzie upgrade sprzętu dodający (między innymi) obsługę WIFI 5GHz, co jest chyba konieczne dla AirPlay 2.

Dzięki za info!  Czyli trzeba troszkę poczekać 🙂  Ciekawe kiedy będzie upgrade? Czy szykują się jakieś targi sprzętu HIFI w najbliższym czasie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów, muzycznych pasjonatów . Jestem tutaj zupełnie nowy. Nie jestem audiofilem (jak na razie) i na sprzęcie nie znam się prawie wcale. Jestem w trakcie zakupu nowego lokum, co skłania mnie do wielu przemyśleń, między innymi w kwestii mojego pierwszego „pełnoprawnego” sprzętu rozrywkowego. Jeszcze do zakupu trochę czasu, ale kto pyta, nie błądzi.

Wracając do tematu wątku, moim zdaniem sam opisany dylemat nie jest dla wielu największym problemem. Niemal każdy jest bowiem w stanie wskazać, która dziedzina pochłania w większym stopniu. Nawet jeśli różnica jest niewielka, to zawsze jakaś jest. U mnie z przodu jest muzyka.

Szkopuł w tym, by przy założonym budżecie i założonej preferencji, nie odcinać się zupełnie od dziedziny, która nie jest tą wiodącą. Chciałbym znaleźć coś czego z pewnością szuka spora rzesza nowicjuszy. Jeden uniwersalny system stereo, na którym będzie się słuchało filmów chętniej niż na telewizorze czy soundbarze za tysia. Dodam też, że nie przewiduję wystarczającej ilości miejsca na system wielokanałowy.

Z cyklu pytania laika. Czy dźwięk z blu-ray puszczony w stereo będzie tak podły, że będzie się miało ochotę wyrzucić odtwarzacz przez okno, włączyć kablówkę i słuchać dźwięku z telewizora? Czy mogą być jakieś znaczne „ubytki” w ścieżce dźwiękowej?

Będę poszukiwał sprzętu głównie do streamingu audio (Tidal), mniejszym stopniu do płyt CD i w jeszcze mniejszym do „słuchania” filmów. Taka jest hierarchia priorytetów. Jak każdemu zależy mi na możliwie wysokiej jakości dźwięku.

Co do preferowanej muzyki, nie będzie jednoznacznej odpowiedzi. Staram się czerpać co najlepsze z różnych gatunków, poza najbardziej radykalnym metalem i muzyką symfoniczną. Disco polo nie wymieniam w jednym zdaniu z poprzednimi gatunkami, bo moim zdaniem na to nie zasługuje. Salon 30m2.

Jako że Tidal, prawdopodobnie padnie na system MusicCast Yamahy. Stąd prośba o analizę moich trzech pomysłów na zestaw w tej samej cenie. Jeżeli są w nich jakieś niedorzeczności, to prośba o wyjaśnienie. Trochę czytałem, ale to nie robi ze mnie znawcy. Najlepiej byłoby porównać te zestawy pod kątem:

1.       Jakości dźwięku Tidal.

2.       Jakości dźwięku CD.

3.       Jakości dźwięku blu-ray.

Zestaw A)

Amplituner sieciowy stereo: YAMAHA MUSICCAST R-N803D 3400zł

Odtwarzacz Blu-ray: YAMAHA BD-A1060 (z funkcją CD-mode) 2300zł

Kolumny: 2x DALI ZENSOR 7 3400zł

Suma: 9100zł

Zestaw B)

Wzmacniacz: YAMAHA A-S701 2400zł

Odtwarzacz sieciowy/CD: YAMAHA CD-NT670 1600zł

Kolumny: 2x DALI ZENSOR 7 3400zł

Blu-ray: Panasonic DP-UB450 (Coaxial) 900zł

DAC do Blu-ray: CAMBRIDGE AUDIO DACMAGIC 100 700zł

Suma: 9000zł

Zestaw C)

Wzmacniacz: YAMAHA A-S701 2400zł

Odtwarzacz sieciowy: YAMAHA MUSICCAST WXAD-10 600zł

Odtwarzacz CD: YAMAHA CD-S300 1100zł

Kolumny: 2x DALI ZENSOR 7 3400zł

Blu-ray: Panasonic DP-UB450 (Coaxial) 900zł

DAC do Blu-ray: CAMBRIDGE AUDIO DACMAGIC 100 700zł

Suma: 9100zł

W temacie aplikacji MusicCast też trochę czytałem. Wiem, że kwestii Tidala są pewne niedogodności. Temat słynnego przewijania utworów nie jest dla mnie problemem. Kto wie może jest w tym jakaś edukatorska myśl Yamahy? :D Tu mogę przytoczyć coś w rodzaju anegdoty. Jakiś czas temu fascynowało mnie wykorzystywanie (samplowanie) staroci (funk, soul, disco) z lat 70 i 80 w muzyce współczesnej. Głównie w hip-hopie i house. Jarałem się szukaniem źródeł tych sampli jeszcze przed erą whosampled.com i spędziłem kawałek życia przy youtube. Jest wiele starych przeciętnych piosenek powiedzmy 8-minutowych, w których genialnych jest kilkanaście sekund. Takie krótkie urywki często były wykorzystywane jako motywy główne w nowych produkcjach. Gdybym słuchał pobieżnie, to wielu z nich bym nigdy nie usłyszał. To nauczyło mnie cierpliwości, szacunku do zmienności utworu i słuchania „od deski do deski”, albo wcale. 

Z góry dzięki za wszelką pomoc.

Pozdrawiam,

Michał

Edytowano przez MadMike
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Hubinin napisał:

Dzięki za info!  Czyli trzeba troszkę poczekać 🙂  Ciekawe kiedy będzie upgrade? Czy szykują się jakieś targi sprzętu HIFI w najbliższym czasie?

Jedne największe juz były. W Las Vegas. Teraz niedawno w Monachium. Jakoś w wakacje w Krakowie są Inteligetne domy czy coś takiego,. A Audio show w Warszawie w listopadzie.

@MadMike fajnie podszedłeś do tematu. Napisze zatem krótko a zwięzłe. BD Yamahy zagra na poziomie modelu CDS300. Ale moim zdaniem lepiej jest pójść w tańszy odtwarzacz jak Panasonic a wyjść z niego cyforowo do DACA. To co zaproponowałeś w opcji C.

To moim zdaniem  było by najbardziej optymalne.

To pod warunkiem że już jesteś zdecydowany na dzwięk Yamaha + Dali.

No i zapraszam po lepsze wyceny.

Pisz

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, S4Home napisał:

fajnie podszedłeś do tematu. Napisze zatem krótko a zwięzłe. BD Yamahy zagra na poziomie modelu CDS300. Ale moim zdaniem lepiej jest pójść w tańszy odtwarzacz jak Panasonic a wyjść z niego cyforowo do DACA. To co zaproponowałeś w opcji C.

Dzięki za odpowiedź.

W kwestiach CD i blu-ray mamy jasność. Zestaw C. Nawet mi to pasuje, bo nowy odtwarzacz Panasonic ma pełną obsługę 4k, HDR 10 i Dolby Vision, czego próżno szukać w starszym modelu Yamahy, który ma chyba tylko upscaling do 4k. Odtwarzacz CD z kolei można wymienić na lepszy, gdyby okazało się, że słucham CD w większym zakresie niż w tej chwili to zakładam.

Najistotniejsza kwestia. Co z Tidalem hi-fi? Nie będzie różnicy? W końcu to trzy różne urządzenia.

No i jak z tymi ubytkami przy blu-ray? Nie będzie to gubiło ścieżek przy miksie? Nie chciałbym by jakaś kwestia dialogowa do mnie nie dotarła :D Dlatego jestem ciekaw porównania takiego zestawu do soundbara za 1k-2k przy słuchaniu blu-ray.

 

Kwestię głośników zostawię sobie na koniec i pewnie pokuszę się o jakieś odsłuchy gdy już będę kupował. Z komentarzy w sieci Zensor 7 wypadają dobrze. Trochę ocieplają, co mam wrażenie by mi odpowiadało. Do tego dobrze wyglądają.

Pozdrawiam,

Michał

Edytowano przez MadMike
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie na początek pójdę w MusicCast. Yamaha na pewno ten system będzie rozwijać.

Czy będzie jakaś różnica w dźwięku Tidal między R-N803D i A-S701+WXAD-10?

Obie opcje mają swoje zalety.

Ponadto ostatnio przeczytałem na forum wypowiedzi szczęśliwego posiadacza R-N602+Zensor7, który twierdzi, że gra to lepiej niż R-N803D+Zensor7 i przyznam że jestem lekko wstrząśnięty, niezmieszany. Może faktycznie niższe modele bardziej eksponują skraje pasma i brzmią mniej płasko? Ale czy to oznacza lepiej, skoro jest regulacja tonów na klocku?

I co z tym gubieniem kanałów blu-ray-stereo?

Pozdrawiam, 

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co jednemu się podoba bardziej , niekoniecznie sprawdzi się dla kogoś innego. Audiofilski odsłuch zwykle przewiduje nie używanie regulatorów barwy, bo ich użycie oznacza zwykle większe zniekształcenia i pogorszenie jakości dźwięku. Czasem te różnice są niewielkie a na innym wzmacniaczu mogą być bardzo istotne. Dlatego regulację barwy lepiej sobie zostawić na nagrania które brzmią gorzej bez regulacji niż z nią. 

W przypadku DAC-ów prawidłowo działający powinien kanał centralny dzieli po równi pomiędzy 2 kanały. Daje to efekt że słychać to co ma być ze środka na środku sceny z 2 kanałów. Podobnie informacje z kanałów tylnych wprawdzie nie usłyszymy z tyłu lecz powinniśmy to słyszeć z przodu. Często wymaga to ustawienia sygnału stereo na wyjściu bluraya, czasem trzeba ustawić na jego wyjściu sygnał PCM.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy pisze że jego sprzętu grają najlepiej. To jest ogólna polska domena forów w Polsce. Obojętnie jakiej tematyki. Do tej pory spotkałem jednego użytkownika który przyznał że jego sprzęt nie gra najlepiej słyszał lepsze ale brał to bo była promocja i jednak żona go zmusiła pod kątem wizualnym. 

Co do twojego pytania to myślę że różnica będzie minimalna na korzyść 701 w dobrym akustycznie pomieszczeniu i na 803 w pomieszczeniu gdzie jednak ypao się przyda. 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie przesadzał bym z tym że wyższy model zawsze musi zagrać lepiej. Ważniejsza jest synergia z resztą systemu i z pomieszczeniem. To co w jednym systemie zagra płasko i nienaturalnie w innym systemie może właśnie trafić idealnie. Problem w tym że jeśli mamy bardzo neutralnie brzmiący cały system to dołożenie czegoś co gra zupełnie inaczej, sprawi ze będzie to rzutowało na wynik końcowy. Bywało że droższe klocki miewały mniej neutralne brzmienie. Często bardzo drogie systemy są nakierowane na specyficzny gust i nie każdemu muszą się podobać. Ich posiadacz jeśli trafiły w jego gust może być nimi zachwycony.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Jesteście bardzo pomocni, za co dziękuję.

A wracając do odtwarzacza CD. Czy przy blu-rayu z zewnętrznym DAC, dokładanie klocka YAMAHA CD-S300, to jest gra warta świeczki? Może lepiej dopłacić parę stów do konwertera (powiedzmy DAC do 1200 zł) i słuchać CD z blu-ray? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed zakupem chciałbym przetestować Blu-ray pod kątem szybkości i głośności napędu przy słuchaniu CD.

Ostatnie prośba zanim Moderator się zeźli.

Chodzi porównanie pod kątem Yamaha + Zensor 7 dwóch DACów.

Aune X1S vs. Musical Fidelity V90-DAC.

A może coś innego w tej cenie? Nie chciałbym nic droższego.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta dyskusja może być pomocna dla ludzi, którzy zdecydują się na uniwersalny zestaw stereo i jednocześnie nie będą chcieli rezygnować z oglądania filmów z dźwiękiem lepszym niż z telewizora.

Dziękuję wszystkim za pomoc. Na tą chwilę wiem to, co chciałem wiedzieć.

Edytowano przez MadMike
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Czy znacie Państwo sklep, w którym można kupić Yamahę Pianocraft 870D srebrną, z polskiej dystrybucji, w oryginalnym opakowaniu (nie z ekspozycji, czy testów) ?   Zakup w tym tygodniu  /wysyłka kurierem ?

(ps. aktualnie żaden sklep nie ma już tej yamahy na stanie... nawet jeśli w ceneo podaje, że jest dostępna).

Edytowano przez Hubinin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety 870D nie ma już w całej Polsce (nawet sklepy z ceneo, czy allegro, które podają, że ją mają, faktycznie jej nie mają). 

 Ten pianocraft spełniał wszystkie nasze wymagania: ciepły "yamahowy" dźwięk, radio internetowe, wymiary sprzętu pozwalające schować sprzęt w szafce RTV o głębokości 40cm łącznie z kablami z tyłu, a przy okazji podłączenie do telewizora (optyczne, ale jednak) co by pozwoliło cieszyć się lepszym dźwiękiem podczas nadchodzącego Konkursu Chopinowskiego....   

.....a teraz jak nie wiadomo, czy 870D jeszcze w ogóle będzie w sprzedaży, ani nie wiadomo czy ten model zostanie zastąpiony innym i kiedy (Audioklan nic nie wie)  to pozostaje ponowne szukanie podobnego zestawu wśród innych producentów....  ewentualnie złożenie czegoś podobnego za 4000-5000pln....  i to najlepiej w ciągu najbliższych 2 tygodni....     

Może mielibyście jakieś propozycje?   z góry dziękuję.

  1. muzyka poważna + blues
  2. CD/radio internetowe/spotify
  3. kolumny podstawkowe (najlepiej z bas refleksem z przodu, ale niekoniecznie)
  4. wejście optyczne lub hdmi (do podłączenia TV)
  5. głębokość sprzętu pozwalająca zmieścić go do szafki RTV o gł.40cm (zamykanej)
  6. cena 4000-5000pln
  7. wielkość pomieszczenia ok, 20m2
  8. raczej ciche słuchanie.
  9. najlepiej obudowa w kolorze srebrnym (prośba żony).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeśli obie nie wiedzą to kto ma wiedzieć?:)

Moim zdaniem punkt 5 rozwiewa wszelkie wątpliwości o sprzęcie audio. I całe szczęście że nie ma już tej mini wieży bo wiesz że serwis nie naprawia sprzętu który tak przegrzany?

A jak ten punkt będzie wyeliminowany a musi to mamy szeroki wybór.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...