Skocz do zawartości

Kino domowe vs. Stereo


S4Home

Recommended Posts

To wejście optyczne wyżej wygląda podobnie do wyjścia w Chromecast Audio, tyle że złącza elektryczne obsługują wejście koaksjalne i wyjście na subwoofer dzięki kabelkowi jack 3,5 mm stereo / 2 RCA. Jak widzisz jeśli umieścisz tam wtyk jack optyczny to będzie on wprawdzie do użycia zamiennie z wejściem elektrycznym, lecz zablokuje możliwość użycia subwoofera.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Symeon napisał:

A czy jest szansa dostać takie combo dac ze wzmacniaczem żeby były dwa wejscia optyczne toslink?

Wiele amplitunerów KD i niektóre wzmacniacze mają więcej niż jedno wejście optyczne, tyle że zwykle kosztują znacznie więcej. Z SMSL np taki SMSL A8 .

Możesz też użyć konwerter https://pl.aliexpress.com/item/32805789063.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam czy po zastosowaniu tych konwerterów lub przejściowek jakość dzwięku bedzie drastycznie lepsza niż przy podłączeniu przez wyjście słuchawkowe? Głównie zależy mi na chromecascie puszczonym optykiem. Do tej pory miałem tv podłączone do wzmacniacza zawsze przez wyjście słuchawkowe i w sumie jakość mi odpowiadała. Czy po optyku dzwiek z tv naprawde jest zauważalnie lepszy? Co moge zyskac takim połączeniem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, bede musiał organoleptycznie się przekonać. Myślałem, że są jakieś twarde argumenty za tym, że trzeba po optyku i basta ;)

Mam jeszcze pytanie z innej beczki. Gdybym sobie wymyślił, że potrzebuje subwoofer to jaki się nada do tego wzmacniacza? Ewentualnie czy byłby sens szukać jakichś lepszych kolumn niż te co posiadam( klony totem mite)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twardym argumentem za podłączeniem do Q5pro jest to że sygnał z wejścia analogowego trafia na niezbyt wyrafinowany przetwornik analogowo/cyfrowy i sygnał w postaci cyfrowej jest poddawany obróbce i przetwarzaniu do postaci analogowej w końcówce mocy i filtrach rekonstrukcyjnych. W TV zapewne również jest niezbyt doskonały DAC do którego jest podłączone wyjście słuchawkowe. Podłączając TV na drodze cyfrowej pomijasz te 2 przetworniki i dwie niepotrzebne konwersje.

Do tego wzmacniacza, mimo jego niskiej ceny, jest sens podłączać dużo bardziej wyrafinowane kolumny niż te które masz. Jeśli chodzi o subwoofer to do muzyki wybrał bym raczej dobrze grający jakiś sub w obudowie zamkniętej typu REL-a lub jakiś fajny DIY. Odradzał bym jednak podłączanie subwoofera do wyjść głośnikowych ( jak to zaleca REL ) , bo można doprowadzić do zwarcia połowy końcówek mocy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok rozumiem.Dziękuje za wyczerpujące wytłumaczenie. Subwoofer podłączać pod wyjście sw jakim kablem? I ma być aktywny czy pasywny?

Obecne kolumny posiadam juz 10 lat. Jestes w stanie zaproponowac jakies monitory, ktore fajnie zagrają z tym wzmacniaczem? Muzyki słucham różnej bez nastawienia się na konkretny gatunek. Z obecnych jestem zadowolony i ogólnie podoba mi się brzmienie. Jedynie w cięższych kawałkach rockowych czy metalowych gitary brzmią trochę płytko i męcząco. Szukałbym w nowych jakiegoś powiewu świeżości ;)

Edytowano przez Symeon
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sub podłącza się pojedynczym kablem RCA z dobrym ekranem, takim jakim podłącza się zwykle subwoofery. Do subwoofera pasywnego musiałbyś mieć wzmacniacz z przeznaczoną do niego końcówką mocy lub zewnętrzny wzmacniacz do niego. To chyba oczywiste. Q5pro ma wyjście na wzmacniacz subwoofera.

Kolumny powinieneś dobrać sobie takie jakie będą Ci najbardziej pasowały i na miarę możliwości finansowych. Tyle że o zmianie kolumn możesz myśleć w jakiejś przyszłości, może nie koniecznie już teraz. Warto abyś posłuchał jak to zagra z kolumnami które masz i dopiero wtedy oceniał czego potrzebujesz więcej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam. Od czasu kiedy uziemiła mnie kontuzja na dobre kilka tygodni, a posiadany sprzęt video/audio nie sprostał jakościowo i technologicznie potrzebie chwili, postanowiłem odświeżyć zasoby. Zakupiłem TV OLED 65” od Philipsa z głośnikami od Bowers & Wilkins, następnie kolumny frontowe MA Gold 200. Przyszła kolej na wymianę leciwego już amplitunera kina domowego Denona AVR-X1100W i tutaj pojawiły się wątpliwości:

Kino domowe cd czy stereo? A może jedno i drugie?

1.       czy pójść dalej drogą amplitunera kina z opcją dołożenia wzmacniacza do stereo:

Maranz SR6014 i PM8006 lub Musical Fidelity M2si

Denon AVR-X4500H i Cyrus One lub Rega elex-r (Naim, Atom)

2.       czy też doinwestować amplituner kina domowego i odpuścić wzmacniacz: 

ARCAM AVR550 (obecnie wiele przecen) lub może ARCAM AVR10, Cambridge CXR120, Anthem MRX-520

3.       a może odwrócić kierunek i wybrać lepszy wzmacniacz stereo i dobrać tańszy (może używany) amlituner kina domowego

Planuję oczywiście odsłuch, ale liczę na cenne wskazówki i doświadczenie Kolegów.

Słucham muzyki w 70% (Chromecast Audio i Spotify, CD, radio internetowe), filmy 30% (Netflix, DVD); żonka raczej filmy 100%; mamy salon 35m2; preferowana obsługa poprzez aplikacje na tablet i smartphone, mniej piloty (to ostateczność); planowany wydatek ok 10k

Mam obecnie TV 65OLED, amplituner kina DENON AVR-X1100W (wymiana), odtwarzacz blu-ray DENON DBT1713UD, zabawka CHROMECAST AUDIO od Google (likwidacja po zakupie amplitunera z odtwarzaczem strumieniowym); kolumny 5.0 MA Gold 200, Paradigm CC 170, JBL E30

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego ci nie powiemy

 

Wszystkie 3 drogi masz przemyślane.

Klasyczny japończyk z funkcjami i wzmacniacz gra dobrze

Amplituner AVR Cambridge czy nad gra dobrze i w kinie i w stereo

Sam wzmacniacz to samo stereo. Jest dobrze

Nie słuchaj osób które powiedzą ci ją mam tak. Ja mam amplituner i wzmacniacz i co? To mój system a twój jest twój. Jedyne co mogę ci doradzić to sprawdzić czy dany amplituner kinowy wystarczą ci w stereo. Wypożycz do domu. Jeśli tak odpowiedź jest prosta. Jeśli nie to też wiesz na czym stoisz 

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukając nowych frontów miałem okazję posłuchać nie tylko kolumn, ale też wzmacniaczy i amplitunerów. Duże wrażenie zrobiły na mnie kolumny Focal Aria 926 podpięte do Cyrusa One i one były długo faworytem. Pokonały je MA Gold 200 podłączone do Arcama AVR550 i Cambridge Audio CXN V2. Zamieniliśmy potem amplituner Arcama na wzmacniacz Cambridge CXA-80 i diametralnie zmieniły się moje odczucia odsłuchowe. Subiektywnie, Arcam był precyzyjny szybki, bardzo dynamiczny, ale wysokie tony zbyt mocno wyeksponowane i momentami za ostre. Cambridge był słodki, ciepły, bardzo przestrzenny (muzyka klasyczna z akcentami gitarowymi), ale przy bardziej dynamicznej muzyce jakoś rozlazły (Metalica). 

Nie słuchałem jeszcze Maranza, co muszę uczynić niebawem, dlatego przeglądałem forum z jakimi wzmacniaczami dobrze współpracują. Seba3002 wybrał Cyrusa One, a to ważna podpowiedź. Rozważę też MM7025 (Zenobi). SR, podobnie jak Denon ma plusika za intuicyjną aplikację Heos, a model SR6014 dodatkowo za słuchawki bezprzewodowe Bluetooth, co pozwoli mi na wyeliminowanie plątającego się po podłodze kabelka (4mb).

12 minut temu, S4Home napisał:

Tylko trzeba akceptować "ograniczenia" marantza w kinie.

 

Jakie ograniczenia masz na myśli? Nie znam zupełnie Maranza. Porównuję markę, być może niesłusznie,  do swojego Denona, który jest ogólnie ok, choć jakościowo dość płaski, a to teraz ten sam koncern i możliwe, że czerpią z tych samych laboratoriów i rozwiązań technicznych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To amplitunery które są chwalone za uniwersalność połączenia kina i stereo. A one grają po prostu najłagodniej. Delikatniej. I znajdziesz takie informacje wszędzie.

W momencie scen ekspresyjnych zdarza się że dynamika nie jest na takim poziomie jak w przypadku konkurencyji. Jest to świadomy zabieg. Proszę nie szukać w tym wady. Jeśli jednak ktoś szuka amplitunera do kina to musi akceptować taki dźwięk.

Ja bym polecal do marantza kolumny jasne, energiczne. Nawet Vki

 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, może kolejność wymiany sprzętu obrałem nieodpowiednią. Kolumny już kupiłem, Monitor Audio akustycznie najbardziej mi odpowiadały. Mam nadzieję, że pozostałe urządzenia dopasuję idealnie i będę "zadowolony". Podejrzewam, że na pojedynczym odsłuchu się nie skończy, ale wcześniej chciałbym coś wyselekcjonować. Akceptuję ograniczenia dźwiękowe wynikające z zastosowania amplitunera KD w zamian za uniwersalność (filmy bluray, Netflix; "audio", streamer, radio internetowe, bluetooth, aplikacje do obsługi) itd. Czytając forum pomyślałem, że na bazie doświadczeń Kolegów, wybiorę zestaw dźwiękowo i zadaniowo odpowiedni. A na końcu głównym kryterium i tak pozostanie odsłuch i subiektywny odbiór odtwarzanej muzyki. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

 

pozwolę sobie dołączyć, bo nurtuje mnie podobny problem. Za jakiś rok wprowadzamy się do nowego mieszkania, więc przydałoby się odświeżyć system. Teraz mam stereo zbudowane na:

- wzmacniacz Dual CT5650 z 1988,

- kolumny Jamo S 801,

- DAC SMSL sanscrict 10th,

- źródło appleTV.

Odtwarzam wszystko z neta bezpośrednio z aTV lub po airplay z iphone. Dzięki zastosowaniu smsl mogę sterować dźwiękiem pilotem od aTV, bo ten DAC ma irde. Wcześniej
przez długi czas miałem to połączone przez gniazdo słuchawkowe, ale to jednak porażka. Gra to dla mnie wystarczająco dobrze, ale w nowym domu chciałbym móc poczuć surround filmów, więc chcę pójść w KD, ponieważ 70% u mnie to filmy, a tylko 30% to muzyka i to puszczana ze spotify. Żona nie chce się zgodzić na tidal, bo spotify jest dla niej użyteczniejszy.

 

Jednak nie do końca uśmiecha mi się wywalać obecny sprzęt, szczególnie, że do kompletu mam tuner Dual CT 5750 i gramofon Artech (Dual)  także oba z 1988.

Co byście mogli doradzić jak zbudować system, żeby coś z tego użyć. Sofa będzie dosunięta prawie do ściany naprzeciw tv, więc głośniki tylne będą prawie na równi z głową tylko wyżej.

 

Obecny system w załączniku :)

Dzięki za rady.

IMG_0015.JPG

Edytowano przez włóczykij2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dobrze widziałem na zdjęciach w necie to ten Dual (CV 5650, nie CT 5650 :) ) ma wejście na końcówkę (Main-In). Wtedy jest rozwiązanie. Dobry amplituner do kina i łączysz wyjście Pre-Out z amplitunera na wejście Main-In Duala. Do stereo masz Duala (fronty), a do kina amplituner i Duala (te same fronty).

Edytowano przez Zenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Jerzyk_Kr napisał:

No cóż, może kolejność wymiany sprzętu obrałem nieodpowiednią. Kolumny już kupiłem, Monitor Audio akustycznie najbardziej mi odpowiadały. Mam nadzieję, że pozostałe urządzenia dopasuję idealnie i będę "zadowolony". Podejrzewam, że na pojedynczym odsłuchu się nie skończy, ale wcześniej chciałbym coś wyselekcjonować. Akceptuję ograniczenia dźwiękowe wynikające z zastosowania amplitunera KD w zamian za uniwersalność (filmy bluray, Netflix; "audio", streamer, radio internetowe, bluetooth, aplikacje do obsługi) itd. Czytając forum pomyślałem, że na bazie doświadczeń Kolegów, wybiorę zestaw dźwiękowo i zadaniowo odpowiedni. A na końcu głównym kryterium i tak pozostanie odsłuch i subiektywny odbiór odtwarzanej muzyki. 

Monitor audio też by były ok. To fajne kolumny. Uniwersalne. W kinie nie będą nudne w stereo nie zagrają ostro.

1 godzinę temu, włóczykij2 napisał:

Może być używany. Chodzi o to, że nie wiem ile mam wydać, bo ten wzmacniacz kupiłem za niecały 1000 zł, a kolumny za 600 zł. Jednak z opinii to taki wzmak dorównuje dzisiejszym za przynajmniej kilka tysięcy, więc nie wiem ile i na co. Czy te kolumny da się zestroić w 5.1 i co do tego?

 

 

Nie idź w jamo do kompletu. Szukaj używanych magnatów, monitor audio czy heco. Dostaniesz je taniej a to dobre i wartościowe produkty. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...