Skocz do zawartości

Kino domowe vs. Stereo


S4Home

Recommended Posts

6 minut temu, MobyDick napisał:

Kanały tylne w konie domowym mają dostarczać dźwięków dochodzących z tyłu lub ewentualnie z boków. Przy czterech kolumnach stereo możesz sobie wybrać na których ma być dźwięk stereo. Jeśli włączysz oba zestawy kolumn powinny być raczej obok siebie. W przeciwnym przypadku nie masz stereo, tylko jakieś rozdzielone nagłośnienie pomieszczenia... Musisz pamiętać że 4 kolumny podłączone równocześnie w zestawie stereo obciążają po dwie na raz jedną końcówkę mocy. Wymaga to kolumn o odpowiednio wysokiej impedancji. Do tego wiele kolumn na których pisze coś co wskazuje że mają impedancję 8 ohm w rzeczywistości mają ją mniejszą i ich równoczesne podłączenie po dwie kolumny na kanał może w krótszym  lub dłuższym czasie doprowadzić do uszkodzenia wzmacniacza, szczególnie gdy będziesz chciał grac głośniej.

Niekoniecznie, myślałem raczej o amplitunerze 7.1, wtedy są właśnie dwa zestawy surround : front oraz back. Chciałbym je tak podpiąć, aby uzyskać dźwięk przestrzenny. A mam dodatkowo już puszczone kable audio na 4 głośniki w rogach salonu pod sufitem i to byłoby dla mnie najwygodniejsze.

10 minut temu, MobyDick napisał:

Kanały tylne w konie domowym mają dostarczać dźwięków dochodzących z tyłu lub ewentualnie z boków. Przy czterech kolumnach stereo możesz sobie wybrać na których ma być dźwięk stereo. Jeśli włączysz oba zestawy kolumn powinny być raczej obok siebie. W przeciwnym przypadku nie masz stereo, tylko jakieś rozdzielone nagłośnienie pomieszczenia... Musisz pamiętać że 4 kolumny podłączone równocześnie w zestawie stereo obciążają po dwie na raz jedną końcówkę mocy. Wymaga to kolumn o odpowiednio wysokiej impedancji. Do tego wiele kolumn na których pisze coś co wskazuje że mają impedancję 8 ohm w rzeczywistości mają ją mniejszą i ich równoczesne podłączenie po dwie kolumny na kanał może w krótszym  lub dłuższym czasie doprowadzić do uszkodzenia wzmacniacza, szczególnie gdy będziesz chciał grac głośniej.

Niekoniecznie myślałem raczej o amplitunerze 7.1, w nim są oddzielne wejścia na głośniki surround front i back. Tak bym chciał podpiąć głośniki, aby uzyskać dźwięk przestrzenny. Zwłaszcza że mam już puszczone kable audio w 4 rogach salonu, pod sufitem i to byłoby dla mnie najwygodniejsze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Cześć. Jestem laikiem i poniższe przemyślenia opieram na tym co udało mi się wyszukać w Google. Planuję zakup wzmacniacza i monitorów. Mój budżet to ok. 5 tysięcy. Sprzęt będzie służył przede wszystkim do słuchania muzyki z komputera w formacie FLAC, a w dalszej kolejności do nagłośnienia TV. Ze względu na ograniczenia budżetowe i lokalowe zamierzam kupić głośniki Elac Debut 2.0 B6.2. Natomiast nie jestem pewien jaki wzmacniacz. Priorytetem jest jakość dźwięku i tutaj poważnie rozważam Cyrus One HD. Ale on nie ma HDMI. Alternatywą jest Onkyo TX-8390, które ma HDMI, ale podobno gra gorzej niż Cyrus i ma mnóstwo funkcji z których i tak nie będę korzystał.  Podstawowe pytanie jest chyba takie: co dokładnie tracę kupując wzmacniacz bez HDMI? Jeśli dobrze rozumiem, HDMI byłby mi potrzebny gdybym chciał używać wzmacniacza jako amplituner kina domowego i podłączyć więcej niż 2 głośniki. Ale jeśli z góry zakładam że wystarczą mi dwa monitorki, czy mogę się nie przejmować brakiem HDMI? I czy  Cyrus One HD + Elac Debut 2.0 B6.2 to dobre połączenie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiać w stereo nic nie tracisz.

HDMI jest potrzebne tylko do urządzeń które nie mają innego możliwego połączenia. Analogowe, coaxial czy optyk.

Ostatnio do ELAC B6.2 podłączaliśmy także nowego Cambirdge AXR 100 i gra to na prawdę dobrze. Mimo że to amplituner to jego także warto wziać pod uwagę ze względu na podłączenia. Cyrus także dobrze się z nimi zgrywa.

Zapraszam po wyceny.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Minęło już trochę czasu i pora podsumować moje wybory muzyczne.

Po odsłuchaniu wielu zestawów Stereo i KD, u zawsze sympatycznych profesjonalistów, ostatecznie zdecydowałem się na zakup zestawu stereo opartego na wzmacniaczu zintegrowanym Roksan Kandy K3, napędzającego kolumny Monitor Audio Gold200, przez kabelki Chord Epic. Spotify, radio internetowe, Oled-a oraz obsługę z aplikacji PC/Smartphone zintegrowałem ze streamerem Cambridge Audio Azur 851N. Pozostawiłem tymczasowo odtwarzacz CD/BluRay Denona DBT1713.

Obecnie coraz rzadziej korzystam z Azura, bo wygodniej jest obsługiwać Roksana przez źródło BT-aptX z aplikacji mobilnych. Spotify Premium uzupełnił Tidal Hifi. TV podłączyłem też bezpośrednio do K3 kabelkiem audio rezygnując z optyka i CA851N.

Powyższy zestaw wybrałem z pośród trzech faworytów: Naim Unity Star i Sonus Sonetto III (tu niestety budżet nie sprostał, a było pięknie i chyba numer 1 w moich subiektywnych doznaniach muzycznych), Cyrus One i Focal Aria 926 też zrobiły duże wrażenie i miło było posłuchach tego sprzętu.

Wybór słuszny, z którego jestem zadowolony, choć po pewnym czasie, przy wieczornym słuchaniu muzy, zaczęło mi brakować odrobiny ciepłego basu. Planuję dobrać jakiegoś suba. Może Rel 7i, SVS SB-2000 lub coś podobnego. 

Dziękuję Wam za dobre rady.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jerzyk_Kr napisał:

Wybór słuszny, z którego jestem zadowolony, choć po pewnym czasie, przy wieczornym słuchaniu muzy, zaczęło mi brakować odrobiny ciepłego basu. Planuję dobrać jakiegoś suba.

Wzmacniacz lampowy na triodzie w układzie DM,SE dałby to czego brakuje ;) 

Z czasem przychodzi refleksja ,że zbyt punktowy , zbyt szybki bas staje się męczący kiedy chcemy się zrelaksować
Jak widać także na tak zacnym zestawie jak Twój , efekt jest podobny do tego jaki mam na amplitunerze KD - tam dopiero z sub-em jest przyjemnie , chociaż nie tak jak na lampie - mam beresforda przełącznik i ostatnio przetestowałem w przeciągu 40s zmianę stopując jeden kawałek :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Kubakk napisał:

Wzmacniacz lampowy na triodzie w układzie DM,SE dałby to czego brakuje ;) 

Z czasem przychodzi refleksja ,że zbyt punktowy , zbyt szybki bas staje się męczący kiedy chcemy się zrelaksować
 

Dokładnie tak, czasami odnoszę wrażenie, że słuchana muzyka jest nazbyt perfekcyjna, dokładna w brzmieniu, precyzyjna w wykonaniu i trochę natarczywa. Podobny efekt odczułem zmieniając winyle na CD. W takim momencie wracam do klasyki, najczęściej do koncertów, gdzie artyści grają i śpiewają na instrumentach akustycznych. To mi poprawia humor 🙂

Dobierając nowy sprzęt w salonach, odsłuchując go w salkach akustycznie dostosowanych, miałem wrażenie, że mój wybór będzie doskonały. Nic bardziej mylnego. W domu nie osiągnąłem ideału. Może następnym razem poeksperymentuję z lampą 😉 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.11.2020 o 20:00, Kubakk napisał:

@Jerzyk_Kr obadaj fb sinusaudio , są ciekawe wzmacniacze np. SE KT120/KT150 , klasa pracy A , dwa zasilacze czyli w pełni odrębne 2 kanały / oraz wiele innych. O tym wspominam bo jest dobry stosunek brzmienie/cena

Ciekawy sprzęcik, widać solidna, ręczna robota, pewnie pod zamówienie, ale niedaleko. Jak będzie okazja w lepszych czasach to chętnie posłucham brzmienia lampy. Może mnie zakręci ...   

14 godzin temu, seba3002 napisał:

@Jerzyk_Kr, a może jakieś zdjęcia do działu "nasze systemy" 🙂

Wrzuciłem fotkę mojego skromnego sprzęciku w dziale "Wasze systemy"; "nasze" przyblokowane przez admina  😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, S4Home napisał:

No to sub ci tego nie zmieni. Dojdzie miększy cieplejszy bas. Ale góra i środek nadal pozostaną czyste.

To połączenie tych dwóch elementów tworzy taki dzwięk.

Może warto pomyśleć o innym wzmaku? Ciepłym tranzystorze albo lampie?

Piotr

Może właśnie odrobina basu w dolnym pasmie uzupełni ten brakujący element. Większość słuchanych utworów jest ok. Niestety czasami trafię na coś, co zaburzy dobre wrażenie i stanie się męczące. Odsłuchiwałem wiele wzmacniaczy: Atoll In200, Moon 240i, Musical Fidelity M5si, Cambridge CXA80, Naim Nait 5si, Arcam (amplituner) i z całej gamy najlepsze wrażenie sprawił Roksan. Zapewniaj dobrą dynamikę i sporo basu. Jednakże przy cichym słuchaniu muzyki pozostał tylko środek i góra. Pewnie duże znaczenie na wybór miały pomieszczenia odsłuchowe, bo w domu warunki są zdecydowanie trudniejsze. Tak zdecydowałem i jest mi całkiem dobrze, choć niestety będę szukał dalej.

Może faktycznie jeszcze odsłucham jakiś ciepły tranzystor, ale na pewno z możliwością sprawdzenie w domu. Może masz jakieś propozycje? Ewentualnie lampa 🙂; coraz bardziej kusi. Jak coś mnie zauroczy, to nie będę się długo opierał 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

dzień dobry jestem totalnym laikiem w sprawie sprzętu audio...planuję zakup no właśnie czego ? potrzebuję sprzętu głównie do słuchana muzyki, z płyt cd,  z yt z tv, ewentualnie aplikacji z telefonu  czy tv...czasami chciałabym również podłączyć sprzęt do tv aby obejrzeć film...czy mogłabym poprosić o pomoc w doborze sprzętu?? jakiś czas temu z półtora roku temu doradzono mi zestaw stereo z yamaha n303 lub 503 plus kolumny zdaje się NOTA550, proszę mi doradzić czy to dobry wybór?? ewentualnie czym mam się kierować przy wyborze sprzętu i czy zestaw stereo to faktycznie dobry wybór...budżet na sprzęt to około 4000 złotych

 

z góry dziękuję za pomoc

Gosia

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pani Gosiu, dobrzy by było gdyby określiła Pani wielkość pomieszczenia, w którym sprzęt ma grać. Warto też określić czy zależy Pani na funkcjonalności amplitunera, który da możliwość sluchania muzyki z serwisów muzycznych typu Spotify, tital etc czy też wystarczy klasyczny wzmacniacz z wejściami cyfrowymi, do którego podłączy Pani TV i inne źródła dźwięku. Czy sprzęt ma być nowy, czy też może być z drugiej ręki. I na jakim dźwięku Pani zależy o ile ma Pani jakieś porównanie?

Pozdrawiam, Sebastian 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...