Skocz do zawartości

Kino domowe vs. Stereo


S4Home

Recommended Posts

20 minut temu, Justyna eM napisał:

Dobre stereo zagra lepiej na filmie niż taniutkie i stare KD?

W aspekcie jakości dźwięku - tak. W aspekcie przestrzenności dźwięku i efektów - to zależy :)

 

21 minut temu, Justyna eM napisał:

A drugie pytanko, czy na wzmacniacz mogę postawić odtwarzacz blu-ray czy szukać innego miejsca? Pytanie może i głupie, ale jednak mnie zastanawia 🤭

To wcale nie jest głupie pytanie, ale chyba ma uniwersalnej odpowiedzi. Połóż rękę na wzmacniaczu po godzinę typowe pracy i sama poczujesz, czy jest tam za ciepło czy nie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, TomekN napisał:

W aspekcie jakości dźwięku - tak. W aspekcie przestrzenności dźwięku i efektów - to zależy :)

 

To wcale nie jest głupie pytanie, ale chyba ma uniwersalnej odpowiedzi. Połóż rękę na wzmacniaczu po godzinę typowe pracy i sama poczujesz, czy jest tam za ciepło czy nie.

Zależy od wzmacniacza. Generalnie nie, ale przy niektórych nie zrobi to na nich wrażenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Justyna eM napisał:

Pisząc efekty, co masz na myśli?🤭

Przez efekty w KD rozumie się efekty dźwiękowe w dodatkowych kanałach np. surround (głośniki po bokach kanapy) oraz efekty basowe z subwoofera. Ścieżka dźwiękowa 5.1 ma kanał LFE "Low Frequency Effects" - to jest to .1 i niesie specjalne dźwięki o częstotliwości, o ile pamiętam, do 120Hz. Niektóre amplitunery mieszają też kanał LFE z pasmem innych kanałów poniżej punktu cross-over, np. 80Hz). Wiele kolumn nie jest w stanie odtworzyć basu zbyt niskiego - na ogół schodzą do ok. 40...50 Hz. A subwoofery nawet poniżej 20 Hz, dlatego są tak polecane do kina bo zapewniają przejmujący, niski dźwięk.

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Justyna eM napisał:

Czyli gdyby okazało się, że ten mój zestaw stereo jest niewystarczający podczas oglądania filmow, to mogę dokupić subwoofer. Zagra wtedy podobnie, ale bez tego suurround. Dobrze to rozumiem?

Ogólnie rozumiesz dobrze, tylko pamiętaj że wzmacniacz stereo musisz mieć z wyjściami pre-out RCA

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jam mam jeszcze jedno pytanie. Nie bardzo mam miejsce na ścianie tylnej n montaż satelitek, muszę je "jakoś" przyklajstrować do sufitu. Te Q acoustics 3010 są dość duże i tutaj pojawia się pytanie- czy mogę użyć głośników instalacyjnych Q Install QI65RP (albo innych) i wmontować je w karton-gipsowy sufit, żeby pełniły rolę głośników satelitarnych? Czy one do czegoś innego służą?

Przód 3050i + centralny + sub.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Barti44 napisał:

A jam mam jeszcze jedno pytanie. Nie bardzo mam miejsce na ścianie tylnej n montaż satelitek, muszę je "jakoś" przyklajstrować do sufitu. Te Q acoustics 3010 są dość duże i tutaj pojawia się pytanie- czy mogę użyć głośników instalacyjnych Q Install QI65RP (albo innych) i wmontować je w karton-gipsowy sufit, żeby pełniły rolę głośników satelitarnych? Czy one do czegoś innego służą?

Przód 3050i + centralny + sub.

Zamiast z boku sofy na wysokości uszu, chcesz zrobić w suficie, z tyłu za kanapą...?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie mam gdzie dać tych satelitek, sofa stoi tuż przy ścianie, nie ma tam miejsca na stojaki z głośnikami. Na ścianie już też nie powieszę, bo tam będą zasłony.

No i kombinuję jak to zrobić. Czy taki głośnik w suficie ma sens jako element 5.1??

 

A jeśli nie to czy kino 3.1 (czyli kolummy + centralny + sub ma jakikolwiek sens?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu. Montowaliśmy takie układy. Owszem coś tam gra. Ale to jest dalekie od klasycznego kina domowego.

Taka proteza.

Ja natomiast uważam że lepiej jest wybrac średnio-niskiej jakości kino, ale kompletne niż średni sprzęt stereo jeśli ktoś korzysta właśnie pod filmy.

Może dlatego że teraz nie wyobrażam sobie zycia bez filmow :P

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Barti44 napisał:

No właśnie nie mam gdzie dać tych satelitek, sofa stoi tuż przy ścianie, nie ma tam miejsca na stojaki z głośnikami. Na ścianie już też nie powieszę, bo tam będą zasłony.

No i kombinuję jak to zrobić. Czy taki głośnik w suficie ma sens jako element 5.1??

 

A jeśli nie to czy kino 3.1 (czyli kolummy + centralny + sub ma jakikolwiek sens?

Zasłony można odsłonić, z reguły. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłam RN602 + Tesi261.  Jutro bedzie u mnie.

A jeśli można jeszcze pytanie w kwestii chyba technicznej?

Dnia 27.02.2021 o 15:51, TomekN napisał:

Przez efekty w KD rozumie się efekty dźwiękowe w dodatkowych kanałach np. surround (głośniki po bokach kanapy) oraz efekty basowe z subwoofera. Ścieżka dźwiękowa 5.1 ma kanał LFE "Low Frequency Effects" - to jest to .1 i niesie specjalne dźwięki o częstotliwości, o ile pamiętam, do 120Hz. Niektóre amplitunery mieszają też kanał LFE z pasmem innych kanałów poniżej punktu cross-over, np. 80Hz). Wiele kolumn nie jest w stanie odtworzyć basu zbyt niskiego - na ogół schodzą do ok. 40...50 Hz. A subwoofery nawet poniżej 20 Hz, dlatego są tak polecane do kina bo zapewniają przejmujący, niski dźwięk.

Co się dzieje z ścieżką dźwiękową 5.1 z jakiegoś filmu, która będzie odsłuchiwana w 2.1? Chodzi mi o te dźwięki słyszalne w głośnikach surround. Słyszalne są one w tych dwóch stereofonicznych głośnikach? Czy w tym2.1 jest to dźwięk okrojony, pozbawiony tych odgłosów które wydobywają się z tych surround?

I na odwrót, słuchając muzyki w systemie 5.1 korzystamy tylko z dwóch głośników?

Wybaczcie jeśli za głupie pytanie, próbuje pojąć różnice.

I chciałam bardzo podziękować użytkownikom którzy pomogli mi w wyborze sprzętu. Za poświęcony czas i odpowiedzi na pytania, które mogły wydawać sie niedorzeczne. Dziękuję!:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2.1 - potocznie to 2 fronty + subwoofer, ale podejrzewam że chodzi ci o 2 fronty + centralny.
Jeśli tak, to dźwięku z reszty kanałów nie będzie. Nie widziałem jeszcze urządzenia tej klasy które da się skonfigurować 2xfront+centralny.

5.1/5.0 w stereo - przeważnie najlepiej brzmi jeśli grają tylko 2 fronty. Inna kombinacja to udawanie dźwięku dookólnego + ewentualne all channels stereo. Jak to będzie brzmiało? Dużo zależy od akustyki pomieszczenia (czy dźwięki z poszczególnych kanałów nie będą się znosiły) i jakości głośników dookólnych. Niemniej zapewne skończysz z wyłączeniem takiej konfiguracji na rzecz 2.0.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o typowe stereo. Z subwooferem. Ciekawi mnie po prostu jak rozchodzi się dźwięk. W 5.1 idzie on na każdy głośnik, łącznie z surround. I zastanawia mnie co się dzieje z dźwiękiem którego przeznaczeniem są te głośniki tylne. Nie wiem jak wytłumaczyć 🤭

Czy stereo w filmach wyłapuje tylko to co przednie głośniki (frontalne i centralny) w 5.1 czy każda ścieżkę dźwiękową, łącznie z tymi surround? Z tym, że wypluwa te dźwięki takie zmiksowane, bez podziału na centralny, frontalne i tylne 🤔 ale rozkimna 😅

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jeśli nie masz u siebie jakichś głośników a odtwarzasz dźwięk kinowy( 5.1 czy 7.1 czy jeszcze inny) to dźwięk z pak których nie masz zostanie wmiksowany do pozostałych głośników. Są do tego odpowiednie programy zapisane w amplitunerze. I to takie miksujące w górę ( ze stereo dźwięk kinowy) jak i odwrotnie w dół.

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...