Skocz do zawartości

Kino domowe vs. Stereo


S4Home

Recommended Posts

33 minuty temu, seba3002 napisał:

A to Ty jesteś posiadaczem tej góry marantz ów 😁. No pięknie to wygląda. Pogratulować 😊

A tak. To ja. :) 

Sprzęt składam raz na 15-20 lat. Nie lubię wymieniać i szukać jakiejś supersynergii między elementami. Jak kupię to już najczęściej na lata. :) Ostatnio miałem właśnie amplituner 5.1 + DVD Yamahy (DSP-AX620; DVD-S510). Głośniki Jamo z serii E6 (2x E670 front, 2x E630 tył, E6CEN, E6SUB). W kinie grało świetnie, ale w stereo kulało okrutnie. Płasko i bez wyrazu. Niskie i wysokie trzeba było podkręcać. Teraz te same Jamo teraz z dzielonym Marantzem. Zupełnie inna historia. Słucham na Pure Direct czyli sekcja korekcji odcięta. I jest o wiele lepiej niż z Yamahą i podkręconymi skrajami pasma. Gra czysto i wyraźnie. Jak włączę korekcje, to mam wrażenie że jest za dużo skrajnych części pasma. Czyli jednak jest różnica w odsłuchu. Albo stereo w cenie amplitunera, albo dużo droższe kino żeby brzmiało jak stereo. Tańsze amplitunery AV to jednak mocny kompromis.

Edytowano przez Zenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze taka kwestia, że nie każdy potrzebuje "przyzwoitego" stereo i i kina. Niektórym wystarcza, że na filmie jest głośno a przy muzyce dudni bas. I jeśli komuś do szczęścia tyle starcza to też moim zdaniem jest ok. Ja mam amp i CD marantza połączone z cyrusem one i kolumnami dali zensor 5. Dla mnie to gra miodnie a pewnie dla 99 % audiofili to kiszka 😊. Tak więc punk widzenia zależy od punktu siedzenia. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz chciałem mieć dzielony sprzęt. Jak pisałem Yamaha grała średnio - CD odtwarzane z DVD, na wielokałowym sprzęcie. Kiedy dojrzałem do decyzji zakupu przeczytałem artykuł w Audio ( :) ) o dzielonym systemie Marantza i stwierdziłem że tego szukałem od lat. :) Bo albo były mega drogie amplitunery za 15-20 tys. albo coś co już miałem. Niby najwyższy model DSP-AX620 i to bez tunera FM (integra 5.1 za 2,5 tys. - wyjątek w świecie kina), ale to jednak nie było to. Po kilku latach od artykułu sprzęt się unowocześnił i kupiłem już procesor bez tunera :) , końcówki i źródła dźwięku. Jestem mega zadowolony, a to chyba najważniejsze. To mnie ma pasować. :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, seba3002 napisał:

A czy dałoby się zrobić taką ankietę ilu użytkownikow tego portalu urzytkuje amplitunery AV, ilu amplitunery stereo, ilu wzmacniacze a ilu łączy amplitunery AV ze wzmacniaczami. No i może ilu jeszcze soundbary. Pozdrawiam. 

Chyba się da. Spróbuję

A jednak nie. Nie widzę nigdzie opcji ankiety.

@RoRo pomożesz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dnia 2.09.2019 o 07:54, S4Home napisał:

To jest inna sprawa. Nie chodzi o sam bitratr. Tidal ma lepszą platformę i mam wrażenie dlatego gra lepiej. Ale działa też przez to wolniej.

To trochę tak jak niektórzy uważają że na YT są dobre kawałki. Owszem niektóre brzmią ładnie bo są "podrasowane" w odpowiedni sposób. Ale jakość dźwięku na tej platformie to maks 320kbps

Jeśli weźmiesz plik MP3 i FLAC np z dysku to gwarantuje ci że nie odróżnisz.

 

Trochę odkopie 😏

 

hmm w sumie nie zgodzę co do tych mp3. Dam taki przykład. Mam radyjko SONY w samochodzie nic specjalnego ale chodziło mi przede wszystkim o jakość w rozsądnej cenie. Do tego głośniczki JBL z serii Stage + Club 5020 ( swoją drogą świetne połączenie bo gra to o niebo lepiej od zestawu fabrycznego Blaupunkt "bose to droższa opcja" w Audicy :) Oprócz tego ważne było by radioodtwarzacz posiadał bluetooth oraz wejście USB na pena. Ogólnie jest tak że słucham głównie z telefonu właśnie spotify nie mniej na pendrajwie też mam zgrane różne kawałki. Nie wiem czy to wina radia ale pliki na penie są w formacje wave oraz FLAC bo w mp3 jak sprawdzałem jest ciszej i jak by bez tej dynamiki - tak to czuję. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Czy ktoś ma doświadczenie z systemem 3.0 lub 3.1? Nie mam u siebie miejsca póki co na surroundy. Myślałem o kupnie amplitunera kd z preoutami do frontów, które podpiąłbym do wzmacniacza stereo, który mam obecnie. Amplituner napędzałby więc tylko głośnik centralny.

Czy amplituner "ogarnie się", że nie ma surroundów i puści dźwięk z tych kanałów na fronty? Ewentualnie czy można takie przekierowanie ustawić?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z reguły gdy ustawisz że masz centralny , fronty i subwoofer, wtedy system gra po prostu bez kanałów tylnych. Bardzo dużo ścieżek dźwiękowych filmów jest nagranych wyłącznie jako stereo i kanał głośnika centralnego jest emulowany z tego co ma docierać ze środka z naciskiem na dialogi. Gdy nie siedzisz dokładnie po środku pomiędzy kolumnami takie rozwiązanie ma sporo sensu. Gdy siedzisz w bazie stereo, głośnik centralny nie jest konieczny. Subwoofer to sprawa zupełnie osobna. Teoretycznie w ścieżkach filmowych powinien występować jako osobny kanał defektowy. Jednak zwykle go brak. Z systemem 3.1 nie powinno być problemów. Jednak jeśli na ścieżce dźwiękowej są zapisane informacje o kanałach tylnych, to nie zostaną one odtworzone.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jaknb, ja korzystam z takiego rozwiązania ze względu na to, że zamiast iść w rozbudowę kina domowego poszedłem w stereo (kupno wzmacniacza i odtwarzacza sieciowego). Nie wykluczam co prawda rozbudowy systemu o 2 kolumienki efektowe ale na razie jest to właśnie 3.1. Zapewne zaraz odezwą się przeciwnicy tego rozwiązania 🙂 ale ja widzę w nim kilka plusów. Przede wszystkim jeśli film bądź inna audycje ogląda więcej niż jedna osoba i masz tylko 2 fronty to wtedy dla osób siedzących z boku kolum scena zaczyna się "burzyć". Tylko osoba siedząca centralnie między kolumnami slyszy dialogi stąd skąd powinna, czyli ze środka ekranu/tv. Poza tym większa część "akcji" to i tak w filmach kolumna centralna, fronty i oczywiście sub. A w przyszłości jeśli będzie Ci czegoś brakować zawsze możesz dokupić 2 głośniki efektowe 🙂. Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele amplitunerów umożliwia imitację grania tyłów ale to działa lepiej lub gorzej do póki nie zamontujesz z tyłu kolumn. Wtedy wiesz że jednak nie działało. Taka jest prawda.

Moim zdaniem nie szedł bym w tą stronę chociażby dlatego że to już powoduje że musisz wybrać amplituner kinowy. Albo 5.1 albo stereo

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam forumowiczów. Przymierzam się do zakupu pierwszego systemu audio i po kolejnym researchu forum mam coraz większe dylematy ;) Czy iść w stereo 2.1 czy zastanowić się na KD 5.1 w dłuższej perspektywie.

Konkrety:

1.       Kwota 2 tys. PLN na start (amplituner plus dwa głośniki na początek).

2.       Sprzęt: amplituner raczej nowy nowy kolumny mogą być używane

3.       80% film 20% muzyka

4.        rock metal

5.       W dalszej perspektywie rozbudowa systemu

6.       Podłączona konsola, NC+, NETFLIX, Chromecast Audio

Poniżej schemat salonu z aneksem 22 m2

image.png.7916575c0eca2de4593d119e7c306deb.png

I tak zastanawiałem się nad amplitunerem YAMAHA V485 wtedy tańsze głośniki albo V385. I tu pytanie o 5.1 czy wszystko wyjdzie jak trzeba z akustyką w tym salonie, bo żeby to zmieścić głośniki frontowe muszą mieć max 82 cm (tyle mam miejsca pod meblami), a z drugiej strony oglądam dużo  NETFLIXa i Bluray + konsola więc to 5.1 było by potrzebne. Więc liczę na pomoc i doświadczonych użytkowników forum.

Edytowano przez ZbigFL
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, S4Home napisał:

W takiej cenie odpowiedź jest jednak jedna :)

stereo.

za mały budżet na kino a tym bardziej na połączenie kina i stereo

 

 

Zdaję sobie sprawę, tylko zestaw będzie sukcesywnie rozbudowywany ;) A nie chciał bym zmieniać za jakiś czas amplitunera, poza tym chciał bym mieć wszystkie sprzęty spięte razem. Może na początek V385 + INDIANA LINE Nota 260XN ? Czy to będzie hulać na początek ?

Edytowano przez ZbigFL
Sprostowanie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, 1Ender napisał:

 

 Licz budżet x 2,5 lub 4 by w miarę dobrze zagrało w muzyce. 5000 - 8000 zł za nowy sprzęt. 

Ale, jeżeli masz takie życzenie to kup nowy zestaw kina domowego, bo nikt Ci nie zabroni. Twoje pieniądze Twój wybór. 

Ok. te początkowe 2 tys. ma być przeznaczone na zalążek systemu 5.1, w miarę amplituner (V385 lub V485) + podstawki, co jakiś czas będę dokładał kolejne części zestawu. Chodzi o to żeby za chwile nie wymieniać amplitunera i żeby mógł spiąć wszystkie sprzęty razem. Chyba że źle podchodzę do tematu....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz na początek stereo i potem rozbudować je o subwoofer, to zupełnie inna droga niż kupienie V485 plus 2 kolumny które potem wylądują jako tyły i resztę kolumn musiał byś dokupić z czasem. Na dźwięk decydujący wpływ mają kolumny, które napędza jakiś wzmacniacz. Ograniczajac się do mniejsze liczby kanałów od początku możesz mieć lepsze kolumny z lepszym wzmacniaczem lub więcej kolumn z amplitunerem KD ( gorszym jako wzmacniacz ) .

Przykład stereo:  SMSL Q5pro ( to znacznie lepszy wzmacniacz niz V485 ) + Magnat Quantum 723. Do tego system możesz rozbudować o subwoofer taki jak Rel T5   lub jakiś inny używany podobny lub większy REL.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, MobyDick napisał:

Jeśli chcesz na początek stereo i potem rozbudować je o subwoofer, to zupełnie inna droga niż kupienie V485 plus 2 kolumny które potem wylądują jako tyły i resztę kolumn musiał byś dokupić z czasem. Na dźwięk decydujący wpływ mają kolumny, które napędza jakiś wzmacniacz. Ograniczajac się do mniejsze liczby kanałów od początku możesz mieć lepsze kolumny z lepszym wzmacniaczem lub więcej kolumn z amplitunerem KD ( gorszym jako wzmacniacz ) .

Przykład stereo:  SMSL Q5pro ( to znacznie lepszy wzmacniacz niz V485 ) + Magnat Quantum 723. Do tego system możesz rozbudować o subwoofer taki jak Rel T5   lub jakiś inny używany podobny lub większy REL.

Ok, ciekawe rozwiązanie z tym stereo ale chciał bym też podpiąć konsolę a tu brak odpowiednich wyjść...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, tomek4446 napisał:

"Więcej już nic nie kupię."

Ileż to razy sam tak mówiłem ? :)

Ale jak już mam kupione wszystko co chciałem, to co mam kupić? 😀 Co najwyżej mogę zrobić upgrade dwóch wzmacniaczy 2ch+5ch (7ch) na jeden 8ch. I to wszystko. 😀

 

4 godziny temu, ZbigFL napisał:

Witam forumowiczów. Przymierzam się do zakupu pierwszego systemu audio i po kolejnym researchu forum mam coraz większe dylematy ;) Czy iść w stereo 2.1 czy zastanowić się na KD 5.1 w dłuższej perspektywie.

Konkrety:

1.       Kwota 2 tys. PLN na start (amplituner plus dwa głośniki na początek).

2.       Sprzęt: amplituner raczej nowy nowy kolumny mogą być używane

3.       80% film 20% muzyka

4.        rock metal

5.       W dalszej perspektywie rozbudowa systemu

6.       Podłączona konsola, NC+, NETFLIX, Chromecast Audio

Poniżej schemat salonu z aneksem 22 m2

image.png.7916575c0eca2de4593d119e7c306deb.png

I tak zastanawiałem się nad amplitunerem YAMAHA V485 wtedy tańsze głośniki albo V385. I tu pytanie o 5.1 czy wszystko wyjdzie jak trzeba z akustyką w tym salonie, bo żeby to zmieścić głośniki frontowe muszą mieć max 82 cm (tyle mam miejsca pod meblami), a z drugiej strony oglądam dużo  NETFLIXa i Bluray + konsola więc to 5.1 było by potrzebne. Więc liczę na pomoc i doświadczonych użytkowników forum.

Możesz kupić amplituner z wyjściami pre-out i za jakiś czas dokupić końcówkę lub wzmacniacz stereo z wejściem direct. Wtedy masz konkret. Fronty zasilane końcówką, a surroundy amplitunerem. Ale muszą wtedy pracować dwa urządzenia. 

Edytowano przez Zenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...