Skocz do zawartości

VADEMECUM PODŁĄCZENIA - Czyli kiedy mam problem, jak co podłączyć


S4Home

Recommended Posts

Dla części z Was temat wyda się wręcz banalny, jednak z niewiadomych mi bliżej przyczyn, pytanie o takowe podłączenia pojawia się co tydzień na różnych forach. Więc zbierzmy to może wszystko to wszystko w całość i podsyłajmy tylko linki :)

Zacznijmy od Amplitunera kinowego (Rys. 1). Jeśli posiadanie wzmacniacz stereofoniczny, lub amplituner stereo część gniazd będzie się pokrywać, części nie będzie. Amplituner jest centrum domowej rozrywki, więc do niego powinniśmy wpiąć wszystkie pozostałe urządzenia audio-video.

- Złącza Component (po lewej stronie kolor zielony i ciemny zielony). To analogowy sygnał wideo(tylko) dzielony na kolory. RGB. Złącze stosowane raczej dawniej. W odtwarzaczach DVD, BD i TV. Wpinając tego typu urządzenia możemy także wyjść tym samym standardem, lub amplituner daje nam możliwość konwersji tego typu sygnału do postaci cyfrowej i wyjścia przy pomocy złącza HDMI.
- Wejścia HDMI (czerwone u góry). To obecnie standard podłączeń. Większość urządzeń audio-video są właśnie wyposażone w tego typu gniazda. Standard jest wciąż rozwijany i poszerzany. W tym przykładzie proszę zwróćcie uwagę w które gniazdo podpinacie urządzenia. Oprócz standardowego podpisu w stylu BD, SAT, itp na dole jest oznaczenie HDCP 2.2 lub właśnie jego brak. Specjalnie oznaczyłem właśnie te dwa złącza. HDCP 2.2 pozwala Wam na podłączenie urządzeń z sygnałem 4K HDR natomiast te bez oznaczenia nie. W przykładzie gniazdo po prawej stronie akceptuje takowy sygnał a po lewej nie.
-Wyjścia HDMI (pomarańczowe u góry). To wyjścia sygnały audio-video do odbiornika telewizyjnego. Niby nic, a jednak. Złącze może być jedno, dwa lub trzy. Na razie nie spotkałem więcej. Wówczas przeważnie to które jest główne oznaczone jako "MAIN" może mieć także dodatkowe oznaczenie "ARC".
To gniazdo jest także wejściem sygnału audio z TV. Ale uwaga, aby to prawidłowo działało należy zastosować kabel HDMI który ma żyłę do ARC oraz włączyć odpowiednie ustawienia zarówno w amplitunerze jak i TV. Pozostałe gniazda wyjściowe mogą działać w dwojaki sposób. 1. Puszczają sygnał ten sam co na złącze "MAIN", wówczas przeważnie wykorzystujemy je do podłączenia TV + PROJEKTOR. Lub, gniazda mogą wypuszczać sygnał z innego gniazda wejściowego. Wówczas jest to wykorzystywane jako podłączenie drugiego TV w osobnym, innym, pomieszczeniu.
- Wejścia cyfrowe, coaxial i optyczne (żółte i bordowe). Mniej więcej to sygnał tej samej klasy. Nie o to chodzi w tym poście aby je porównywać. Złącza coaxialne wykorzystują kabel typu chinch (Rys. 5) natomiast optyczne (Rys. 4). Złącze optyczne jest obecnie częściej stosowane. Kable są stosunkowo tanie i niezawodne. Uwaga! Wpinając kabel zaślepka wejściowa na kabel wchodzi do środka, sama. Nie bójcie się. Wyciągając kabel ma ona się automatycznie zamknąć z powrotem. Jest to ochrona gniazda przed wpadaniem kurzu.
- Analogowe wejścia chinch (kolor ciemny niebieski). Tu podłączamy za pomocą kabla chinch (Rys. 5) urządzenia posiadające analogowe wyjścia cyfrowe. W przypadku stereo są to CD, odtwarzacz sieciowy itp. W kinie domowym te gniazda są rzadko wykorzystywane.
- Wejście gramofonowe (jasny niebieski) to także wejście typu chinch. Jednak to gniazdo posiada inna czułość niż pozostałe gniazda analogowe opisane wyżej. Jeśli wasz gramofon nie posiada przedwzmacniacza gramofonowego podłączcie go do tego gniazda. Jeśli natomiast macie przedwzmacniacz osobno lub wybudowany w Wasz gramofon podłączcie go do innego gniazda niż PHONO. W przeciwnym razie dublujecie przedwzmacniacz.
- Wyjście na subwoofer (w środku, szare). Obecnie większość amplitunerów posiada podwójne gniazdo. Są jednak takie które posiadają pojedyncze. Te podwójne służą do podłączenia dwóch subwooferów (np standard THX). Kabel ma końcówki typu chinch (Rys. 5). Jednak tu polecam stosować kable specjalnie przeznaczone do subwoofera. o różnicach kiedy indziej.
- Pre OUT (jasno różowy). Bardzo często pożądane gniazdko, przez wielbicieli dobrego kina w połączeniu ze stereo. Z tych gniazd za pomocą kabli chinch (Rys. 5) wychodzimy na zewnętrzne wzmacniacze mocy, odciążając przy tym zasilacz amplitunera.
- Wyjścia głośnikowe (cały pasek seledynowy na dole). Przeważnie gniazda są podpisane. jednak i tak z tym część nowych użytkowników ma problem. Do Front podłączamy kanały przednie, center to centralny a surround to klasyczne tyły w systemie 5.1. W tym przypadku mamy jeszcze do dyspozycji surround back do rozszerzenia 7.1 oraz Height 1 oraz 2 do zastosowań tak zwanych kanałów przednich górnych. Obecnie rzadko spotykany standard. Jednak często gniazda te możemy przyporządkowywać w amplitunerze w inny niż standardowy sposób. W tym przypadku dodatkowe opisy są pod spodem. I tak Height 2 możemy wykorzystać do nagłośnienia 2 strefy, a Height 1 jako strefę trzecią lub Bi-Amping dla kanałów przednich.Które z nich przypadają Atmosowi najlepiej sprawdzić w instrukcji. Jak podłączać same kable do gniazd to symbolizuje Rys. 2
Pozostałe gniazda w amplitunerze pomijam. No może poza LAN, tu podpinany interent kiedy nie chcemy korzystać z wbudowanej anteny Wi-Fi. Złącza RS232, Trigger, control są raczej używane przez użytkowników którzy mieli wcześniej do czynienia z budową kina.W tym przypadku jest jeszcze złącze Video in. Nie sadzę jednak aby ktokolwiek z Was korzystał jeszcze z tego typu gniazd.

Na Rys. 3 mamy typowy dekoder telewizji kablowej w tym przypadku UPC, jednak dekodery satelitarne i wszelkie inne będą miały podobne złącza.
- Analogowe wyjście chinch (szare) to gniazdo przeznaczone do podłączenia wzmacniaczy. W przypadku posiadania amplitunera nie polecam tego typu podłączenia.
- Wyjście HDMI (pomarańczowe). Za jego pomocą podłączymy dekoder do amplitunera przesyłając mu jednocześnie obraz i dźwięk. Podłączając tym gniazdem mamy możliwość zmiany ścieżki nadawanego programu (filmu) na oryginalną i wykorzystanie wszystkich kolumn zgromadzonych w ramach naszego kina domowego.
- Cyfrowe wyjście optyczne (czerwone). Jest alternatywną metodą podłączenia dekodera do amplitunera kina. Np. takiego który nie ma złącz HDMI, lub do przetworników cyfrowo analogowych w systemach stereo.

Rys. 6 to typowy odtwarzacz Blu-Ray.
- Wyjście HDMI (czerwone). Podobnie jak w poprzednim przypadku polecam zastosować to gniazdo. Wówczas ścieżka dźwiękowa dostępna na płycie BD jest dostępna w oryginalnym formacie. Możemy przysłać dźwięk DTS HD Master Audio oraz Dolby True HD. Przesyłamy także obraz do amplitunera.
- Wyjście cyfrowe coaxialne (pomarańczowe). To alternatywne wyjście dźwięku audio cyfrowego względem poprzedniego omawianego dekodera. Może występować wymiennie z gniazdem optycznym. To gniazdo nie pozwala nam jednak na przesył dźwięku w jakości HD. Sygnał klasycznego DTS oraz Dolby 5.1 jest jednak dostępny.
- Wejście LAN ( niebieskie). Wejście dla kabla ethernetowego. Jeśli nasz odtwarzacz BD posiada funkcje SMART oraz nie posiada lub nie chcemy korzystać z wbudowanego Wi-Fi.

Rys 7a oraz 7b symbolizuje podłączenie komputera. Czy to stacjonarnego czy laptopa.
- Złącze HDMI (czerwone). Najczęściej spotykane podłączenie audio+video, obok podłączenia sieciowego które nie daje możliwości przesyłania obrazu. Aby aktywować dźwięk do tego wyjścia należy wejść do panelu sterowania -> dźwięk -> wybrać HDMI OUT. Starsze modele komputerów nie są w stanie tym złączem wysłać dźwięku w jakości HD.
- Złącze jack/wyjście optyczne (czerwone) z drugiej strony.
Na pozór wygląda jak typowe wyjście słuchawkowe jack (rys. 5). Cześć komputerów posiada jednak wewnątrz tego gniazda drugie cyfrowe optyczne. Aby je wykorzystać należy zastosować przejściówka (rys. 4). Czy nasz komputer posiada takowe współosiowe gniazdo (2 w 1) należy sprawdzić w instrukcji. Z reguły takie gniazda są podpisane jako S/PDIF. Gniazdo częściej wykorzystywane do systemów stereo i przetworników cyfrowo analogowych lub amplitunerów nie posiadających gniazd HDMI.

Jeśli czegoś Wam brak. Piszcze.
Piotrek

57570y_d.jpg

chinch.jpg

dekoder-upc-horizon-477171103.jpg

odtwarzacz-bd-samsung-bdj5900-wifi-3d-smart-rybnik-476398450.jpg

optyczny.jpg

pioneer-sc-lx701-1.jpg

zlacza_lewa_ec17b5.jpg

zlacza_prawa_6bbbcb.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Ale ja mam amplituner który ma dac,ja łącze laptopa przez hdmi,ale ciekawi mnie co by było gdybym nie miał,czyli jeszcze jeden zewnętrzny dac bym musiał kupić?bo przez wejście słuchawkowe z laptopa to cicho gra,bo wczoraj sprawdzalem,a usb jakie? Usb2 czy 3?czy chodzi tu tylko o przewód z jednej strony usb a z drugiej rca bez daca bo ma amplituner?i ciekawe jak to gra,bo usb to raczej do przesyłania danych?

Edytowano przez Daniel Daniel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby Twój amplituner miał wejście USB do podłączenia komputera lub smartphonie nie było by problemu. A tak potrzebne jest użądlenie które posiada wejście USB i wyjście w standardzie jaki posiada Twój amplituner :) > Takie coś nazywa się konwerterem USB/SPDiF . W praktyce można do tego celu użyć zewnętrznej karty dźwiękowej lub DAC-a z wyjściem cyfrowym.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to nie jest takie USB :) . Zapewne masz tam złącza typu A . Do podłączenia komputera zwykle używa się złącza typu B w różnych rozmiarach. Takie złącze musi mieć do tego odpowiednią funkcjonalność. Amplitunery AV zwykle nie wyposaża się w takie coś.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacze również  rzadka. Częściej są w nie wyposażone DAC-i a niemal zawsze zawsze zewnętrzne karty dźwiękowe. Można również spotkać konwertery z hdmi na spdif lub RCA. Jednak USB ma tu większy sens. Niektóre laptopy mają zaszyte wyjście cyfrowe w złączu słuchawkowym. Czasem jest to złącze optyczne na jego końcu lub wyjście analogowe może stać się wyjściem elektrycznym. W przypadku komputerów stacjonarnych, chyba większość płyt głównych ma wyjścia cyfrowe dźwięku, jeśli nie na tylnym panelu to wprost z powierzchni płyty w rejonie złącz audio do wyprowadzenia do złącz na przód obudowy. 

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj ale zagmatwane.

Od początku!

Komp ma wyjście HDMI i USB. Obydwoma można przesłać audio.

HDMI jeśli odbiornik także go posiada.

USB jeśli odbiornik posiada wejście USB typu B. Kwadratowe? Nie klasyczne prostokątne!

Wejście A klasyczne służy do podłączania pamięci masowych i dawniej rozszerzeń typu Bt lub Wi-Fi. 

Co dalej jest niewidomą?

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i chyba niema laptopów z portem USB typu B :). Możesz go podłączyć do TV lub amplitunera AV lub każdego innego sprzętu multimedialnego za pomocą hdmi. Do portu USB możesz podłączyć urządzenia audio posiadające złącze typu B. Takie złącza mają np. drukarki w formacie dużym, często dyski twarde i huby USB mają gniazda  typu B w formacie mini , a najbardziej popularnym do niedawna złączem w smartphonach było złącze micro USB również typu B :) .  Bardziej przyszłościowe ma być złącze typu C, którego cechą jest to że można nim łączyć urządzenia w których po obu stronach przewodu jest właśnie takiego typu gniazdo. To złącze jest na tyle na razie mało popularne że zwykle używa się go zamiast złącza typu B z OTG. I co chcesz jeszcze więcej ? :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no teraz już wiem bo tak byłem ciekawy wiesz,czyli dobrze że kupiłem amplituner,bo inaczej musiałbym kupić komputer stacjonarny by z neta posłuchać :-) ogólnie testuje połączenia ,czyli jak hdmi,z telefonu  i kompa jack-chinch,radio fm vs dab vs z dekodera tv przez hdmi i chinch :-) na razie wygrało Hdmi we wszystkim chociaż jest to przewód audio video,nie testowałem coaxial i optyka jeszcze bo nie mam na stanie chwilowo 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam. Mam pewien problem. Zakupiłem mój pierwszy amplituner. Jest to Onkyo 646. Do tego dekoder nc+ konsola ps4 tv lg. Problem polega na tym iż amplituner w ciągu dnia spisuje się dobrze. Przełącza sygnały automatycznie w trybie czuwania z dekodera na konsole i zpowrotem. Ale gdy idę spać wyłączam dekoder i tv. Rano gdy uruchamiam dekoder włącza się tv ale amplituner nie puszcza sygnału z dekodera do tv. Wszystko podpięte przez hdmi. Pomocy bo nie mam już siły. 

Pomocy

15213771787461271527642138250535.jpg

1521377247785437988963902672798.jpg

15213772771867067010853199477912.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dekoderze jest wlaczone cec. Tv włącza się razem z nim ale wyskakuje brak sygnału. Jakby amplituner nie widział impulsu że został włączony dekoder i nie daje sygnału na dane wyjście hdmi 

Jedna kombinacja ustawień dała mi efekt taki ze uruchomienie dekodera włączalo telewizor ale i startował amplituner. A ja chcę żeby ampek był cały czas w trybie czuwania. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...