Skocz do zawartości

VADEMECUM PODŁĄCZENIA - Czyli kiedy mam problem, jak co podłączyć


S4Home

Recommended Posts

Jeśli chcesz podłączyć drugi głośnik równolegle z tym który tam jest, to może skończyć się uszkodzeniem jego wzmacniacza. W większości przypadków wzmacniacze i głośniki użyte w subwooferach są zbudowane tak aby wykorzystać w pełni możliwości sprzętu. Jeśli użyto w subie głośnik o impedancji 4 ohmy to można podłączyć do niego 2 głośniki po 8 ohm połączone równolegle lub jeśli jest tam głośnik 8 ohm to można podłączyć szeregowo 2 głośniki po 4 ohmy. Jest jeszcze możliwość podłączenia szeregowo z głośnikiem 4 ohmy drugiego również 4 ohmy. Skutek jednak będzie taki, że wzmacniacz będzie oddawał na oba głośniki mniejsza moc niż wcześniej na jeden. Podłączenie do głośnika 4 ohmy drugiego o impedancji 4 ohmy równolegle doprowadzi do obciążenia impedancją 2 ohmy co może łatwo uszkodzić wzmacniacz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witajcie
Potrzebuję pomocy w kabelkologii bo nie mam już sił by to ogarnąć.
Sprzęty do połączenia  to Onkyo 676 , TV Samsung UE7002, dekoder satelitarny Evobox z Polsatu oraz konsola PS3 jako odtwarzacz bluray .
Do Onkyo pod wyjście HDMI Main podłączony jest TV .  W ustawieniach amplitunera  jest  HDMI out  -> Main,   HDMI CEC   ->On,  HDMI Standby Trough -> Auto
 Audio Return Channel -> Auto
Kabel z Onkyo idzie do modułu One Connect Samsunga  wejście HDMI nr 4 oznaczone jako  ARC. 
TV włączoną opcję Anynet+ (HDMI CEC)
Do kolejnych 2  wejść HDMI  modułu One Connect (nie wiem czy są ARC bo nie ma napisu)) podłączyłem  konsolę PS3 oraz dekoder TV Sat Polsatu.  W dekoderze TV jest włączona opcja HDMI CEC.

Gdy zmienię podłaczenie dekodera TV sat z One Connect telewizora na Onkyo HDMI 2(CBL/SAT) to dźwiek z TV idzie przez kino ale idzie tez przez głośniki telewizora. Robi się echo. Mogę to wyciszyć ale chyba nie o to chodzi. Poza tym wyłączenie telewizora nie wyłącza dekodera ani kina domowego  wiec  mimo że nie ma obrazu to słychać dźwiek z programu TV. 

Gdzie robię błąd? Jak skonfigurować kabelki żeby wszystko grało?  Wcześniej przed podłączeniem dekodera TV sat gdy była tylko TV naziemna nie było kłopotu. Telewizor sterował kinem domowym i PS3  i dźwiek szedł zawsze po HDMI. Wyłączając telewizor wyłłączałem jednocześnie kino. Mogłem wybrać w menu telewizora dźwiek HDMI. Teraz nie mogę . Jest tylko dźwiek telewizyjny i optyczny . 
Pomocy bo osiwieję...
pzdr

Z. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Witam,

pytanie mam odnośnie rys. 2
rozumiem że różnice są generalnie kwestią wygody wpinania i wypinania głośników, ale czy są jakieś w jakości dźwięku, stosując widełki czy bananki? względem tej pierwszej opcji.

i jeśli nie stosować końcówki czy lepiej jest polutować końcówkę czy zostawić "gołą" 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Banany są najwygodniejsze do podłączania głośników, dlatego są tak popularne w konfekcjonowanych kablach. Główną zaletą wideł jest to ze lepiej nadają sie do bardzo grubych kabli. Powinny teoretycznie zapewnić większą powierzchnię styku w złączu.

Ocynowanie końcówki przewodu zabezpiecza go przed oddzielaniem się luźnych żyłek miedzi przewodu i powinno poprawić kontakt na dłuższa metę. Miedź ma skłonność do utleniania się na powierzchni, a tlenek źle  przewodzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety mój temat już znika w czeluściach forum więc zapytam tutaj, posiadam amplituner z Pre-Out i chcę do niego kupić wzmacniacz tak żeby móc sobie słuchać i dobrego kina domowego a kiedy najdzie mnie taka ochota przełączyć się na wzmacniacz i muzyki przez ten wzmacniacz. W jaki sposób można to ze sobą połączyć tak żeby działało stereo ale żeby było sterowanie przez amplituner? Jakie wejścia lub wyjścia powinien posiadać wzmacniacz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz mieć sterowanie głośności przez amplituner av to potrzebujesz końcówki mocy stereo lub 2 szt monofoniczne na kanały przednie lub wzmacniacza z wejściem na końcówkę jego mocy. Jeśli amplituner av ma sterować wejściami a regulacja głośności ma się odbywać z poziomu wzmacniacza musi być podłączony do sprzętu av jako druga strefa pod dowolne wejście liniowe wzmacniacza. Oba połączenia mogą być zrobione równocześnie i wtedy pozostaje wybór z którego korzystasz. Wskazane jest wtedy użycie przewodów tej samej długości dla obu połączeń aby nie tworzyć pętli masy. Podłączanie pre-out do wejścia liniowego może stwarzać pewne problemy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Wojtek_Ajla napisał:

Zapomniałem wspomnieć, amplituner przez Spotify 

A, to wszystko dokładnie tak jak opisał kolega MobyDick. Spytałem , bo w przypadku podłączenia źródeł typu CD, gramofon, magnetofon ,lepszy efekt daje podpięcie bezpośrednio pod integrę lub wzmacniacz dzielony . W przypadku Spotify z amp.KD sama końcówka mocy wystarczy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie po co się stosuje kable gotowe, zarobione np złoconymi wtykami. Koszt takich kabli to często kilka stówek i więcej. I jak widzę w sklepach ktoś je jednak kupuje... Nie wierzę że zwykł słuchacz jest w stanie odróżnić dzwięk puszczony normalnym niezarobionym kablem miedzianym np 2x2.5mm2 od dzwięku puszczonego pięknym gotowcem np QED za 600zł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz o głośnikowych?

- banany stosuje się dla łatwego, szybkiego montażu. Dlatego salony z tego korzystają. Ludzie ktorzy mają problem  podłączeniem sprzętu stoi w szafce itp. Dla wygody. Ja sprzęt czyszcze raz na dwa miesiące, wyciągam, odpinam odkurzam itp. Nie wyobrażam sobie robić to na klasycznych kablach.

- widełki. Mają dużą powierzchnie styku  i blokują (prawidłowo zrobione) utlenianie końcówek, (mowa o słabszych kablach)

- Są jeszcze inne zakończenia, jak Speakon, Czy zalutowywane końcówki itp.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Mam problem ze zmuszeniem do współpracy ampli Yamahy (v485) i TV Panasonica (system Viera Link). Ampli (wyjście hdmi out) połączony z Tv kablem hdmi (wejście hdmi-2 oznaczone ARC). Dodatkowo do wejscia hdmi w ampli mam podpięty kablem hdmi tuner sat. ARC chyba działa ok bo na tv jest obraz menu z ampli i dzwięk z tv wychodzi do ampli i wszystko gra na glosnikach zewnętrznych. Problem jest z atomatyką przełaczania. Tzn normalnie włączając TV powinien mi się włączać amplituner, niestety nic takiego sie nie dzieje. Muszę ręcznie włączyć ampli, ręcznie włączyć tuner sat, ręcznie przelączyć wejście hdmi na tv z domyślnego 1 na 2. Generalnie masakra... zamiast jednego pilota musze teraz używać trzech. Jeśli ARC działa to dlaczego nie działają komunikaty CEC które wyzwalają włączanie wyłączanie poszczegolnych urządzeń? Oczywiście nie działa też regulacja dzwięku na ampli pilotem z tv itp...
Nie działa też aplikacja Veira link która w Panasonicu umożliwą konfigurację urządzeń podłączonych do TV poprzez HDMI. Po kliknięciu Viera Link dostaje komunikat - Funkcja nieobsługiwana.
Czy może pomóc zmiana kabla hdmi na inny? Co jeszcze mogę zrobić ?

Edytowano przez TiB
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wcześniej to wszystko działało ? Jeśli działało to jest szansa ze będzie działało znowu. Czasem pomaga zresetowanie ustawień urządzeń łączonych do stanu początkowego i ustawianie wszystkiego od nowa. Problem może również tkwić w przewodzie. Jeśli jednak nie działało wcześniej to bardzo możliwe ze nie będzie. Często jest tak że urządzenia wg specyfikacji zgodne z CEC nie do końca współpracują ze sobą lub w bardzo ograniczony sposób.

Czasem warto wyłączyć CEC w jednym z urządzeń aby dobrze działały inne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Podepnę sie pod temat, gdyż mam mały, może nie problem, ale zgryz.

Mam Apli Yamaha RXV 685, Tv Philips pus7303, oraz Minix Tv android box (z zainstalowanym Kodi). 

Pospinane są HDMI w następujący sposób.

Z Tv HDMI 1 Arc/Mhl  do Aplitunera przez HDMI out 1 takze z arc

Minix  wpiety w HDMI in 1  yamahy, a z amplitunera do telewizora poprzez wspomniany wyżej HDMI out 1arc. 

Moje pytanie brzmi jak to podłączyć (przepinając kable/dokładając jakis hdmi), a może zmieć coś w ustawieniach, by majac włączoną muzykę poprzez np. radio internetowe czy spotify, można było przełączyć na minix i np. przeglądać bibliotekę mediów  w Kodi (oczywiście bez odtwarzania filmu). Czyli w skrócie zmiana źródła z A na B, bez zatrzymania dźwięku ze źródła A.

W tym momencie przy takim połączeniu jeden kabel HDMI z ampli do tv "obsługuje" zarówno Minix-a jak i aplikacje z Yamahy. W opcjach źródeł Tv mam jedno aktywne HDMI1 (Yamaha /Minix) Wiec jeżeli włączę Spotify przez aplituner, to na ekranie Tv pojawia się oczywiście spotify, zmieniając źródło na Minix, Spotify sie wyłącza. 

Jedynym wyjściem jak na razie to podłaczenie Minixa do Tv w oddzielne gniazdo Hdmi np 2. Tak ze pod Hdmi 1 mam yamahe, a pod HDMI 2 Minix-a. Wtedy w źrodłach Tv pod hdmi 1 pojawia sie Yamaha , a pod 2 Minix.  I w takiej konfiguracji mogę słuchać czegos przez Ampli i grzebać w Minix. Wolal bym jednak podłączyć Minix-a bezpośrednio do Yamahy. 

 Da się coś takiego zrobić? Z góry dzieki za odpowiedź.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...