Skocz do zawartości

VADEMECUM PODŁĄCZENIA - Czyli kiedy mam problem, jak co podłączyć


S4Home

Recommended Posts

CD praktycznie na pewno w ten sposób posłuchasz. Z radiem FM to raczej mało prawdopodobne. Nawet jeśli znajdziesz kogoś kto ma tego Pianocrafta może tego nie wiedzieć, bo wyjście optyczne w takim sprzęcie jest mało użyteczne i jest chyba prawdziwą rzadkością z tego powodu. Dla samego CD kupowanie tej wierzy raczej nie ma sensu. Ja bym do tych kolumn podłączył raczej Chromecasta Audio i streamował muzykę po sieci lokalnej i z netu, masz wtedy też radio internetowej, pod warunkiem dostępu do internetu po sieci wi-fi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W TV LG serii 9C mam gniazdo wyjściowe cyfrowe audio opisane "AUDIO OUT/ H/P 🎧" według wszystkich znaków na niebie, ziemi i w manualu jest to zwykłe SPDIF COAX RCA - ale jest kwadratowe z wcięciami na rogach,

Jakim kablem to obsłużyć?

 

SPDIF.png

Edytowano przez Pafnucy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam prośbę o poradę dotycząca podłączenia urządzeń. Mam amplituner Marantz  SR6013, podłączyłem do niego końcówkę mocy Roksan K3 do wyjścia pre-out, ale kiedy włączam aplikację Heos lub TV/SAT Roksan przechodzi w tryb stand-by, natomiast kiedy amplituner jest wyłączony Roksan jest w trybie włączonym. Jak to porawić?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.02.2020 o 19:34, Damian D napisał:

Pytanie do posiadaczy Nvidia Shield TV Pro 2019.

Czy z tego urządzenia można przesyłać dźwięk do wbudowanego we wzmacniacz DAC poprzez USB lub Bluetooth? Jeżeli tak to jakiej jest on jakości? 

nie. USB służy do odczytu a BT jest jednokierunkowy,.

Dnia 21.02.2020 o 21:27, Sofo napisał:

Witam, mam prośbę o poradę dotycząca podłączenia urządzeń. Mam amplituner Marantz  SR6013, podłączyłem do niego końcówkę mocy Roksan K3 do wyjścia pre-out, ale kiedy włączam aplikację Heos lub TV/SAT Roksan przechodzi w tryb stand-by, natomiast kiedy amplituner jest wyłączony Roksan jest w trybie włączonym. Jak to porawić?

Czyli mijają się. Ręcznie oba wyłącz. Poczekaj chwile i wtedy włącz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.02.2020 o 17:51, S4Home napisał:

Jest to zwykłe SPDIF COAX RCA?

A co to to jest????????????

mi to wygląda na jack może ewentualnie ze współosiowym złączem optycznym do którego potrzebujesz przejściówki.

Coaxial i RCA to nie jest na pewno. :P:P:P:P

to to to ja rozumiem tak:

SPDIF - standard transmisji

COAX - typ kabla

RCA - typ złącza

A co do mojego pytania to na pewno jest tam jack ale raczej bez optyki, ta jest obok:

gniazda.png.fa2806c336c7c76844b80278899158ab.png

 

A w instrukcji jest taki obrazek sugerujący kompatybilność z RCA

 

gniazdo.png.53d23dc3a8f63be0c293a54fc9b48a95.png

Edytowano przez Pafnucy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, MobyDick napisał:

Bardzo wyraźnie widać że jest tam po prostu wyjście jack do podłączenia słuchawek. Nic nie wskazuje na to aby miało to być wyjście cyfrowe i nie ma nic wspólnego z RCA. Skąd pomysł na to że ma to być SPDIF COAX RCA ?

Rysunek z instrukcji sugeruje, że podobnej konstrukcji gniazdo jest stosowane w innych modelach TV jako wejście component, więc drogą pokrętnej dedukcji pomyślałem, ze może to jet jakieś tego typu wyjście

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To musiało być bardzo pokrętne myślenie :)

Opis gniazda na obudowie i objaśnienie w instrukcji są bardzo jednoznaczne.

Od jakiegoś czasu dość często w płaskich TV w taki sposób umieszcza się wyjście analogowe jack 3,5 mm.

Nie widziałem nigdy takiej sytuacji, ale możliwe było by umieszczeni w nim wyjścia cyfrowego optycznego w postaci mobilnej.

W postaci takiego gniazda mogą być realizowane różne złącza elektrycznie, bo pozwala ono na użycie do 4-rech pinów ( w tym jeden masy ).

Wyjście optyczne jest poniżej więc więcej złącz cyfrowych audio tego typu nie można się spodziewać na TV. Pozostają tylko HDMI.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.02.2020 o 07:36, S4Home napisał:

nie. USB służy do odczytu a BT jest jednokierunkowy,.

Czyli mijają się. Ręcznie oba wyłącz. Poczekaj chwile i wtedy włącz.

Wyłączyłem ale jakoś nie specjalnie to coś dało. Jeszcze się upewnię, że RCA podłączam do wejścia input w końcówce mocy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

1.Telewizor Samsung zakupiony 8 lat temu .

Posiada przyłącza;

-3 hdmi in

-1hdmi DVI

-pc/dvi audio in

-usb 1 (hdd)

-digital audio out (optical)

-usb 2

2.Tuner satelitarny z przyłączami;

--wyjście hdmi

-usb 3.0

-usb 5v-0,5 A max

3.Amplituner Onkyo tx nr 838 

Jak wykonać podłączenia ,aby ogladając telewizor ,nie zawsze trzeba było włączać amplituner . Z rana wiadomości posłuchać przed pracą itd.

Amplituner chcę włączać tylko do filmów i koncertów .

 

 

Edytowano przez rd168
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączam się do wątku, bo chcę doprecyzować kilka rzeczy. Mój sprzęt: starszy telewizor plazmowy z obsługą ARC/ HDMI CEC (Viera Link), Yamaha 685 (+ linia Zensor) i dekoder Horizon UPC.

1. Zanim podłączyłem się do UPC miałem NC+ i tu wszystko chodziło jak "Bóg przykazał", dekoder podpięty był do HDMI1 na ampli, telewizor podpięty przez ARC, wciśnięcie "power" na pilocie dekodera odpalało najpierw dekoder i TV, później ampli. Oczywiście miałem wrażenie, że system się uczy, bo od początku tak nie było....po kilku odpaleniach w tej samej sekwencji przyciśnięć pilota system zapamiętał i później wystarczał jedynie pojedynczy przycisk. Tu jestem "głupi", bo rzekomo sprzęt od Canal+/Cyfry też nie wspiera CEC.....ale telewizor włączał się po kliknięciu przycisku zasilania dekodera - więc albo był CEC albo poszły dwie komendy  z pilota...nie mam pojęcia.

2. Z pewnych względów przesiadłem się na UPC, nie doczytawszy, że dekoder Horizon nie obsługuje CEC (żenujące moim zdaniem).

3. Utrzymanie tej samej konfiguracji połączeń co z NC+ przyniosło porażkę w postaci wielokrotnego klikania różnymi pilotami.

4. Aktualnie mam następujący schemat połączenia:

a) telewizor z ampli przez HDMI ARC

b) dekoder UPC do telewizora przez HDMI (in).

Pilot dekodera sparowany z TV. Tak więc włączam dekoder UPC przyciskiem "BOX", następnie włączam telewizor (na tym samym pilocie) przyciskiem "TV". Start telewizora powoduje uruchomienie ampli po linii ARC i po chwili słychać też dźwięk z amplitunera. 

Mimo jako takiego "ogarnięcia" tematu jest kilka problemów.

1. Przyciśnięcie na pilocie amplitunera Yamaha przycisku dostępu do menu (np. konfiguracji głośników - ikona "kółka zębatego") wywala amplituner do jakby innego źródła i po wyjściu z menu jedynym sposobem na ponowne oglądanie treści z UPC jest wyłączenie sprzętu. Restart samego ampli nie pomaga, trzeba go wyłączyć i jeszcze raz od początku odpalić sekwencję (UPC+TV). Pomimo ustawienia konfiguracji SCENE w tym przypadku nie pomaga naduszanie klawisza SCENE (pomaga w przypadku opisanym poniżej).

2. Naciśnięcie przycisku "INPUT" na aplitunerze, np. na TUNER - zapodaje dźwięk z innego źródła, ale nie da się wrócić do źródła sygnału z ARC-a.....chyba, że ustawicie sobie, podczas pracy z kontentem UPC, konfigurację SCENE (co ja zrobiłem). Jak nie macie zrobionej konfiguracji SCENE, to w takim przypadku trzeba restartować sprzęt.

Teraz moje pytania:

1. Czy coś zrobiłem źle? Czy wobec braku CEC-a w dekoderze UPC postąpiłem słusznie podłączając go bezpośrednio do TV jako HDMI-IN? Czy może jednak podpiąć dekoder UPC do ampli i/lub ewentualnie dopiąć jeszcze optyka z wyjścia w TV do wejścia w amplitunerze? (w przypadku połączenia dekodera bezpośrednio z telewizorem przez HDMI)?

2. Dlaczego tryb z ARC-a pokazuje się na wyświetlaczu Yamahy jako "AUDIO1" (tak, wiem, że można zmienić jego nazwę) - myślałem, że ta nazwa odpowiada SPDIF? (dźwięk na pewno nie idzie optykiem) 

3. Czy istnieje jakiś "work-around" względem problemu z dekoderem Horizon? Nie wiem, jakaś przystawka  ....?

4. Czy dekoder Horizon może ew. sterować amplitunerem Yamaha... (programowanie pilota)?

Generalnie chodzi o to, żeby jak najmniej operować pilotem/pilotami. Moja kobieta sobie po prostu z tym nie radzi, a ilość zamieszania jakie w związku z tym wprowadza rośnie wykładniczo do ilości koniecznych kliknięć.

Dziękuję bardzo   

Edytowano przez azymut38
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam to i jakbym widział układankę LEGO 2 latka. Nie że podłączyłes cóż źle. Tylko że nic nie działa jak trzeba. Mam wrażenie że jesteś w temacie więc raczej robisz to dobrze. Zdalnie ciężko jest powiedzie . Czasem urządzenia nie dogadują się za pomocą HDMI a nawet robią konflikt. Nie wiem czy tak nie jest u ciebie. Być może będziesz skazany na sterowanie kilkoma pilotami i wyłączanie cec wszędzie. 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe. Szkoda, że nie miałem LEGO w tym wieku....na wolnym czasie spróbuję jeszcze raz po staremu podłączyć, bo pytanie zasadnicze jest takie - czy amplituner w trybie standby powinien wystartować po podaniu mu sygnału przez HDMI i/lub dodatkowo dźwięku po SPDIF? Teoria jest taka, że chyba powinno tak być...wówczas już nie martwię się o start TV, który powinien odpalić po starcie amplitunera. Połączę więc dekoder UPC z amplitunerem po HDMI i dodatkowo optykiem, a tv z amplitunerem zostawię po HDMI ARC. Zobaczymy. Przetestuję kilkanaście startów systemu, z doświadczenia wiem, że Yamaha potrafi nie zaskoczyć za pierwszym razem.  Nie tylko ja zauważyłem, że wcześniej z dekoderem canal +, po kilkunastu startach system jakby sam się "ustawił"....nie wiem dokładnie co zaszło, ale najwyraźniej ampli zapamiętał powtarzaną sekwencję i już dalej "zapodawał" właściwe tryby. 

Edytowano przez azymut38
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zakładasz coś co w praktyce nie funkcjonuje. Z zasady wzmacniacze nie uruchamiają się gdy dostaną sygnał na wejściu i nie wyłączają gdy go brak. No chyba że ich konstruktorowi przyszedł taki pomysł. Jest to jednak niezwykle rzadkie. CEC powinno dawać takie możliwości przez HDMI, jednak nie zawsze i bywają z tym problemy. Producenci mają swoje wersje tego mechanizmu i nie ma nawet pewności czy jeśli masz urządzenia jednego producenta wszystko zawsze będzie działało bez problemu. Wiele urządzeń uruchamia się automatycznie gdy dostaną zasilanie i chyba tylko taka pozostaje możliwość, czyli włączanie wszystkiego na raz listwą zasilającą która może być zdalnie sterowana.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, MobyDick napisał:

CEC powinno dawać takie możliwości przez HDMI, jednak nie zawsze i bywają z tym problemy. Producenci mają swoje wersje tego mechanizmu i nie ma nawet pewności czy jeśli masz urządzenia jednego producenta wszystko zawsze będzie działało bez problemu. 

Tak problem, że rózni producenci to różnie nazywają - trzeba by w instrukcji poszukać albo pogrzebać w menu i poszukać wszystkiego co ma w nazwie control

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...