Skocz do zawartości

VADEMECUM PODŁĄCZENIA - Czyli kiedy mam problem, jak co podłączyć


S4Home

Recommended Posts

Ja z innej beczki. Tv mam podłączone do amplitunera kina domowego. Jeśli włączam UPC Horizon to w ustawieniach tv dźwięki wszystkie włączone, dostępne. Jak zarzucę Youtube albo Netflix to już nic nie jest aktywne. Na ampli nie idzie oryginalny dźwięk. Amplituner nie dostaje np Atmosa z Netflixa. Ma ktoś z Was tak?

Zauważyłem, że jak wszystko puszczam bez ampli to jest ok. Mogę zmieniać ustawienia dźwięku. Ale jak włączam amplituner to wszystko po wyłączane i po blokowane. Brak możliwości zmiany. Może coś jednak w amplitunerze muszę zmienić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moim zdaniem problem tkwi w ustawieniach TV. Sprawdź, czy pozwala przepuścić po HDMI ARC dźwięk przestrzenny albo może nawet lepiej niezdekodowany (Bitstream). Bo wygląda na to, że telewizor robi w tej chwili swoje dekodowanie i przynajmniej częściowy downmixing.

Horizon podaje sygnał wprost do amplitunera, więc ten prawidłowo otrzymuje format dźwięku przestrzennego (w wypadku UPC przeważnie DD5.1, jeśli dobrze pamiętam).

Edytowano przez Konrad Kulwicki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Konrad Kulwicki napisał:

To moim zdaniem problem tkwi w ustawieniach TV. Sprawdź, czy pozwala przepuścić po HDMI ARC dźwięk przestrzenny albo może nawet lepiej niezdekodowany (Bitstream). Bo wygląda na to, że telewizor robi w tej chwili swoje dekodowanie i przynajmniej częściowy downmixing.

Horizon podaje sygnał wprost do amplitunera, więc ten prawidłowo otrzymuje format dźwięku przestrzennego (w wypadku UPC przeważnie DD5.1, jeśli dobrze pamiętam).

Może tak być. Niestety. Mam chromecasta ultra. Może jego gdzieś wepnę. I przez telefon będę sterować. Tylko jak go kiedyś wpiołem do ampli, żeby na projektor szło to jakoś 4k nie uzyskałem. W ogóle jakość nie specjalna. Dlatego w szafie leży. ale może coś źle podłączałem? Jestem w czarnej dupi..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek pogrzeb w ustawieniach:

  1. Wyjścia audio w telewizorze. Sprawdź, czy masz opcję przesłania bitstream po HDMI ARC. Może to rozwiąże problem z dźwiękiem z apek Netflix/Youtube na TV..

    ...ale pójście drogą Chromecasta Ultra jest lepsze, bo masz wtedy tego Netflixa i Youtube też na projektorze, zatem w dalszej kolejności sprawdź:
     
  2. Czy masz to 4k przy podpięciu Chromecasta wprost do TV/projektora, jak pyta S4Home.
    Jeśli tak, to najpierw grzeb w ustawieniach amplitunera, może tam jest gdzieś ogranicznik włączony z jakiegoś powodu na wyjściu, a potem próbuj z innym kablem HDMI między amplitunerem a TV/projektorem.
    Jeśli nie - to grzeb w ustawieniach projektora/TV, czy na pewno przyjmują sygnał 4K, może tam jest gdzieś ogranicznik włączony z jakiegoś powodu na wejściu ;)

Jakość przez Chromecast Ultra mogła być niespecjalna w porównaniu z apką w TV również z powodu przepustowości sieci - Chromecasta Ultra poleca się podłączać po Ethernecie (nawet dawali, przynajmniej w US, do niego zasilacz z gniazdem RJ45). Jeśli u Ciebie chodził po wifi, to mógł mieć słabe połączenie (zwłaszcza, jeśli tv masz podpięte kablem, co nie jest nieprawdopodobne :))

A z ciekawości - jaki amplituner, jaki TV i jaki projektor? ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.04.2020 o 18:25, Konrad Kulwicki napisał:

Czy znacie jakiś sposób, by AVR włączał się (i ustawiał na odpowiednie wejście) otrzymawszy sygnał po kablu optycznym, ew. model amplitunera posiadający taką funkcję?
Chodzi mi o możliwie gładką współpracę z Chromecast audio przy amplitunerze bez CC built-in

Dla ciekawych - znalazłem rozwiązanie tego problemu, wykorzystujące platformę do automatyki domowej - Home Assistant, której i tak używam :). Da się bez problemu ogarnąć włączenie, ustawienie głośności i przełączenie ampli na odpowiednie wejście, gdy źródło typu Chromecast, Sonos itp zacznie odtwarzanie :).

Obsługiwane jest chyba większość popularnych marek AVR, na pewno Denon/Marantz, Yamaha i Onkyo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.04.2020 o 09:18, STELVIO napisał:

Jak będę mieć chwilę to to wszystko posprawdzam po kolei. Mam ten zasilacz co można kabel internetowy podłączyć. Tv oled LG B7, amplituner Denon x4400h I projektor Jvc x7900.

Skoro masz amplituner Denona, projektor i chromecasta, to może w wolnej chwili sprawdzisz i podpowiesz mi, czy ten typ tak ma, czy ja trafiłem pechowo i sprzęt musi pojechać na kurację/wymianę, bo na odpowiedź serwisu poczekam pewnie trochę:
1. HDMI CEC włączone w amplitunerze, włączone w projektorze, oba w trybie uśpienia 
2. Chromecast podpięty do amplitunera
3a. Odpalasz przesyłanie na chromecasta YouTube, Netflixa, cokolwiek - co się włącza?
3b. Włączasz amplituner z pilota, przyciskiem odpowiadającym złączu, do którego jest wpięty chromecast - co się włącza?

Edytowano przez Konrad Kulwicki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zanim kolega Stelvio coś przetestuje, to dodam tylko od siebie, że te wszystkie ARC, CEC'i i inne "umilacze" czasem sprawiają więcej problemów, niż dają korzyści. Największa szansa na ich poprawne działanie jest wtedy, kiedy poszczególne sprzęty są z jednej stajni producenta. W innym przypadku występuje duża szansa, że coś nie będzie działać prawidłowo. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam, że u mnie coś mnie wkurzało. Po zakończeniu użytkowania Chromecasta i ponownym przejściu na zwykłą tv czy Blu Ray nic nie działało. Musiałem wyjąć chromecasta. Wtedy obraz wskakiwał. Chromecast zawsze podłączałem do ampli. Następnym razem chciałem bezpośrednio do projektora spróbować. Ogólnie tylko dla projektora go kupiłem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MobyDick napisał:

Chromecast Audio ma to do siebie że jego wyjście optyczne cały czas świeci gdy tylko jest podłączony do zasilania. To często stwarza problemy przy automatycznym wykrywaniu sygnału na wejściu.

CEC obejmuje w zasadzie wyłącznie automatykę złącz HDMI.

Teraz akurat mówię o 'zwykłym' chromecascie, tym od wideo, który jest podłączany po HDMI :) Z CCA już sobie poradziłem automatyką.

3 godziny temu, Markcox napisał:

dodam tylko od siebie, że te wszystkie ARC, CEC'i i inne "umilacze" czasem sprawiają więcej problemów, niż dają korzyści.

To prawda, najpewniejszy sposób to wyłączyć to wszystko w cholerę i uzywać programowalnego pilota typu Logitech Harmony do obsługi wszystkiego i niewykluczone, że tak koniec końców zrobię ;)

Ale wciąż, mam wrażenie, że coś nie działa jak powinno i mogłem trafić felerną sztukę. Pan z salonu Denona, z którym o tym mówiłem, wprost nie potwierdził, że to problem z amplitunerem, ale był zdziwiony i zasugerował kontakt z serwisem.

A problem jest taki, że gdy odpalam źródło podpięte do AVR-X2600H po HDMI (mam dostępne w domu dwa - Chromecasta i PS4), odpala się rzutnik, ale amplituner już nie.

Trochę tak, jakby Pass Through działało non-stop, niezależnie od jego ustawień - bo Źródło Pass Through mam ustawione na 'puste' wejście, a i tak ampli przepuszcza obraz i dźwięk z konsoli/Chromecasta na projektor.

Dopiero pełne wyłączenie Pass Through zatrzymuje sygnał, ale wtedy amplituner też się nie włącza, bo... nie da się wyłączyć PT bez wyłączenia HDMI CEC. 😜

Włączenie z pilota Denona danego źródła też nie powoduje włączenia czegokolwiek oprócz amplitunera, ustawionego na odpowiednie wejście, a wyłączanie to już w ogóle wszystkiego osobno.

 

Edytowano przez Konrad Kulwicki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem to w salonie Denona, na 2 różnych źródłach, na modelu x6500h - objawy takie same.

Wygląda na to, że Denon spierdzielił oprogramowanie i ustawienie Źródło Pass Through jest po prostu ignorowane - przepuszcza dowolne źródło, nie tylko to wybrane. Albo ta funkcja działa w jakiś inny, tajemniczy i nielogiczny sposób ;).

Może serwis odpowie na moje zapytanie i rzuci na sprawę więcej światła.

W każdym razie ustaliłem, że to nie (tylko) mój egzemplarz jest felerny, ale TTTM.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Czesc,

Koledy prosze o pomoc. Mam problem z ustawieniem funkcji CEC na trzech urzadzeniach ( Tv lg , dekoder inea 2760wf i ampli marantz 1710)

Przesylam zdjecia jak mam to ustawione na wszystkich urzadzeniach.

Chodzi mi o to aby efekt finalny byl taki zeby amplituner nie wlaczal ani wylaczal zadnych innych urzadzen ( a przy takim ustawieniu jak mam teraz - na zdjeciach )  wlaczenie lub wylaczenie ampli powoduje wylaczenie dekodera od Inei.

Dekoder od Inei mialem instalowany kilka dni temu i zanim nie wpisalem w ampli nowego hasla do WiFi to mialem tez taknze pilotem od dekodera wlaczalem jednoczesnie tv. Natomiast po wpisaniu wyzej wymienionego hasla musze osobno wlaczav tv i dekoder.

Prosze o pomoc. Jak to ustawic aby pilotem od dekodera wlaczac tez tv i aby ampli wlaczal sie tylko z pilota?

20200517_083250.jpg

20200517_082218.jpg

20200517_082317.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Kazior1975 napisał:

Chodzi mi o to aby efekt finalny byl taki zeby amplituner nie wlaczal ani wylaczal zadnych innych urzadzen ( a przy takim ustawieniu jak mam teraz - na zdjeciach )  wlaczenie lub wylaczenie ampli powoduje wylaczenie dekodera od Inei.

No to w amplitunerze musisz wyłączyć CEC

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...