Skocz do zawartości

VADEMECUM PODŁĄCZENIA - Czyli kiedy mam problem, jak co podłączyć


S4Home

Recommended Posts

Moje zdanie jest takie , w KD chodzi o spójność dźwięku , a więc nie może być tak , że któryś z zestawów kolumn /fronty , surround /czy centralny gra lepiej a któryś gra gorzej. Cała idea dźwięku wielokanałowego , przestrzennego opiera się na prezentacji całościowej, a za nią odpowiada rozmieszczenie kolumn, ich spójność charakterystyki / czyli najczęściej z tzw. jednej stajni :) /, jakość procesora . Kolejna sprawa , że jak już coś końcówką mocy wzmocnimy, to później system kalibracji i tak nam to wszystko ujednolici. I dobrze , bo jak pisałem chodzi o spójność, a nie wyrywanie się przed szereg :)  Sam mam podłączone w tej chwili dwie końcówki mocy do KD / jedna fronty , druga centralny/ ,ale tak szczerze to tylko dlatego by się nie kurzyły w piwnicy, jak miałem długi remont ,a i po nim, jakiś czas amp. grał bez wspomagania i o dziwo spadku jakości nie zaobserwowałem :) Dokupowanie samej końcówki mocy do KD wg. mnie mija się z celem , jak mamy już iść ta drogą to po prostu kupujemy procesor i do tego dokładamy końcówki mocy , montujemy całe panele głośników w ścianach i mamy KINO :) Czym innym jest oczywiście podłączenie integry , w celu uzyskania dźwięku z frontów tak w kinie jak i w stereo, a więc rozdzielenie systemów. Choć to też nie jest proste z uwagi na inny dobór kolumn do kina , a inny do stereo.      

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Chyba Miro 84 ...Ale *dlaczego* przyniesie korzyść? ;) "Bo tak"? Czy dlatego, że stoi za tym konkretna przesłanka wynikająca z fizyki i konstrukcji sprzętu?

@MobyDick I dziękuję bardzo, to już jest konkretna odpowiedź, mająca dla mnie sens, wszystkie klocki są na miejscu, wszystko logiczne i wyjaśnione.

Edytowano przez Konrad Kulwicki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Konrad Kulwicki napisał:

@Chyba Miro 84 ...Ale *dlaczego* przyniesie korzyść? ;) "Bo tak"? 

Przedewszystkim poprawa kontroli separacji pasm. Słowo klucz: intermodulacja.

https://pl.qwe.wiki/wiki/Intermodulation

 

Pozatym @MobyDick wyjasnil dogłębnie zagadnienie.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, MobyDick napisał:

Sporo zależy od tego w jakim budżecie ma się to zmieścić. Najlepszym rozwiązaniem były tu DAC w wyjściami zbalansowanymi o regulowanym poziomie.

np. Audiolab M-DAC

Podłączenie TV kablem optycznym do tego DAC-a i dalej kablami XLR z DAC-a do kolumn aktywnych.

Przepraszam bardzo, ale czy ja gdzieś napisałem że wygrałem w lotto? 3399zł :O

Co byłoby najtańszym rozwiązaniem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I własnie tego zabrakło :D . Łatwo było by znaleźć coś dużo droższego. Czy z tymi kolumnami masz jakieś przejściówki do podłączenia pod sprzęt z wyjściami niesymetrycznymi ?

To jest chyba najtańsza opcja: https://pl.aliexpress.com/item/4000726198863.html

Do tego będą potrzebne przejściówki z gniazda RCA na wtyk jack 6,3 mm mono i kable RCA. Ewentualnie gotowe kable z jednej strony zakończone takimi wtykami jack z jednej strony i RCA z drugiej.

np. takie : https://www.megascena.pl/adam-hall/adam-hall-3-star-przewod-audio-2-x-rca-male-2-x-6-3-mm-jack-mono-3-m.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MobyDick Śliczne dzięki!

Cytat

np. takie : https://www.megascena.pl/adam-hall/adam-hall-3-star-przewod-audio-2-x-rca-male-2-x-6-3-mm-jack-mono-3-m.html

Dokładnie takie przewody posiadam.

W tej chwili monitory podłączone mam w ten sposób pod interfejs focusrite solo.

Myślałem o czymś takim jak:

 https://www.electro.pl/komputery-i-tablety/akcesoria-komputerowe/pozostale-akcesoria-komputerowe/adapter-logitech-980-000912?utm_source=ceneo&utm_medium=cpc&utm_content=845390&utm_campaign=2020-05&utm_term=Pozostale-akcesoria-komputerowe&ceneo_spo=true

(tylko czy będę mógł kontrolować poziom głośności pilotem od tv?)

Edytowano przez Przemysław Ionsun Chojnacki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, JaZz napisał:

Dzięki, a poniższy nada się?


https://allegro.pl/oferta/klotz-ac106-kabel-do-subwoofera-1x-rca-cinch-4-m-7887320338?reco_id=89d63265-9f8e-11ea-92e6-b02628c7e7b0&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951

Wnioskuję że o to chodzi, ale chcę się upewnić.

Tak ten przewód powinien się nadać, choć pewnie znalazło by się sporo tańszych przewodów. Do subwoofera nie musza być jakieś szczególnie wyrafinowane przewody. Istotna jest tu w dużej mierze zdolność ekranowania, bo subwoofer będzie buczał.

44 minuty temu, Przemysław Ionsun Chojnacki napisał:

@MobyDick Śliczne dzięki!

Dokładnie takie przewody posiadam.

W tej chwili monitory podłączone mam w ten sposób pod interfejs focusrite solo.

Myślałem o czymś takim jak:

 https://www.electro.pl/komputery-i-tablety/akcesoria-komputerowe/pozostale-akcesoria-komputerowe/adapter-logitech-980-000912?utm_source=ceneo&utm_medium=cpc&utm_content=845390&utm_campaign=2020-05&utm_term=Pozostale-akcesoria-komputerowe&ceneo_spo=true

(tylko czy będę mógł kontrolować poziom głośności pilotem od tv?)

Myślę że podłączanie tych kolumn dość już leciwym odbiornikiem bluetooth nie bezie najlepszym pomysłem. Jeśli masz możliwość podłączenia np. słuchawek bluetooth do tego TV to pewnie zadziała. Jeśli masz możliwość sterowania głośnością z wyjścia bluetooth pilotem to pewnie uda się i tu. Jednak mogą być problemy z ciągłym łączeniem się TV z takim odbiornikiem i opóźnieniami przekazu dźwięku. Ten z Aliexpress ma nowszy moduł bluetooth z aptX o niskim czasie opóźnienia , jednak lepiej korzystać z połączenia kablem optycznym. Wtedy najpewniej regulacja głośności będzie działała tylko z pilota tego DAC-a.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpuśćmy już sobie ten cały DAC proszę. Dlaczego uważasz, że to leciwy odbiornik bluetooth? Nie, nie mam opcji podłączenia słuchawek pod tv. Generalnie jak widzę produkty z  aliexpress, to widzę miernotę, podróby, szajs, dlatego wolę takiego logitecha, ale mogę się mylić oczywiście. Sam niedawno kupiłem na ali tytanowe garnki turystyczne, ale to zupełnie inny temat.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Logitech jest od wielu lat w sprzedaży i obsługuje Bluetooth 3.0 bez aptX , nie mówiąc o aptX LL. Jeśli nie ma możliwości podłączenia do tego TV słuchawek bluetooth to i jego nie podłączysz. Gdyby jednak była taka możliwość to dźwięk będzie się rozjeżdżał z obrazem i to bardzo wyraźnie.

3 minuty temu, JaZz napisał:

najtańszy 4m jaki znalazłem po wpisaniu frazy kabel subwoofer, ale może poszukam jeszcze rca itp

Ten kabel nie musi być specjalnie do subwoofera i nie musi być pojedynczy. Wiele przewodów podwójnych można bez problemu rozdzielić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Przedewszystkim poprawa kontroli separacji pasm. Słowo klucz: intermodulacja.

Ok, poczytałem i... Hm.

Mam wrażenie - być może błędne - że zjawisko to będzie zachodziło przy bi-ampingu tak czy siak? Proszę, poprawcie mnie, jeśli rozumuję błędnie: 
Przykładowo mój Denon x2600h po ustawieniu końcówek na bi-amping nie określa, które wyjścia są na górne, a które na niskie tony. Zatem obiema końcówkami idzie ten sam, pełnopasmowy (oczywiście obcięty ustawieniami crossovera w ampli) sygnał. Czyli intermodulacja, o ile dobrze zrozumiałem artykuł z Wikipedii, wciąż będzie zachodzić?
Może są amplitunery, które dokonują podziału sygnału na odpowiednie końcówki przy bi-ampingu, ale jeśli ten crossover byłby inny, niż podział w zwrotnicy kolumn, to część sygnału byłaby tracona, więc wydaje mi się to absurdalne.

Bo wyjaśnienia, które przedstawił @MobyDick jeszcze do tego mi pasują o tyle, że konstrukcja zwrotnicy może sprawić, iż pobór mocy przez sekcję górnotonową będzie faktycznie inny (mniejszy) niż niskotonowej, choć sygnał idzie pełnopasmowy - trochę tak, jakby sygnał szedł do dwóch różnych kolumn o różnej impedancji?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim użyciu bi-ampingu jak amplitunery kd zazwyczaj nie stosuje się żadnej zwrotnicy aktywnej. Obie końcówki mocy obsługują pełne pasmo, jeśli chodzi  napięcie. Jednak zwrotnica kolumn sprawia że w pasmie zaporowym dla danej części zwrotnicy prąd który przez nią płynie jest bardzo niewielki. Końcówki mocy bez obciążenia są zwykle w stanie generować znacznie wyższe napięcia wyjściowe niż z obciążeniem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Konrad Kulwicki napisał:

Mam wrażenie - być może błędne - że zjawisko to będzie zachodziło przy bi-ampingu tak czy siak? 

Intermodulacja zachodzi tak czy siak w zespolach glosnikowych. Bi-amplifikacja "pomaga" usunac ten problem chociaż to zależy od układu zwrotnicy. Np. Zespoły z rozbudowaną zwrotnica czyt. Wyzszych rzedow wedlug moich wiadomosci sa mniej podatne na intermodulacje niz zwrotnice pracujace np. Z spdkiem 6dB/oct. Dlatego zalety bi-amp/tri-amp najbardziej mozna odczuć na zestawach z lagodnym nachyleniem zwrotnic. Byc moze dlatego niektorzy nie widzą sensu użycia dodatkowych koncowek mocy.

 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, JaZz napisał:

@MobyDick więc mogę kupić taki 10x tańszy od poprzedniego co podlinkowałem? :D

https://allegro.pl/oferta/vitalco-kabel-przewod-1x-rca-chinch-5-0m-promocja-8308704244?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

Byłoby słychać między nimi różnice? 

Skoro jest ekranowany, to pewnie się nada. Dobrze jednak jeśli będzie lepiej dobrany długością, bo dłuższy kabel zawsze będzie miał większą tendencję do zbierania zakłóceń.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jest różnica. I w poprzednio posiadanym przeze mnie amplitunerze kina domowego klasy 685. Tylko było to co innego. Korzystałem z tego rozwiązania.

Licza się końcówki mocy. Zasilacz w 685 jest wydajny więc tu nie będzie spadku mocy na reszcie.

Moim zdaniem biorąc pod uwagę że tutaj rozmawiamy o kablach za 10-15 zł za metr to te 50 zł bym dołozył i podłączył w Bi-Ampingu.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, S4Home napisał:

 

Moim zdaniem biorąc pod uwagę że tutaj rozmawiamy o kablach za 10-15 zł za metr to te 50 zł bym dołozył i podłączył w Bi-Ampingu.

 

 

Dokladnie tak. Zamiast dywagować mozna sie przekonac na słuch. Budżetu domowego ten kabel dodatkowy raczej nie zrujnuje :)

 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

23 godziny temu, MobyDick napisał:

No to spróbuj ze słuchawkami lub jakimś głośnikiem bluetooth. Wtedy się przekonasz czy działa i jeśli zadziała to się przekonasz czy będzie działała regulacja głośności z pilota TV. 

  Wielokrotnie podłączałem głośnik bluetooth jbl charger 3. Regulacja głośności z pilota nie działała.

23 godziny temu, MobyDick napisał:

Masz jakieś informacje jakę formaty audio bluetooth obsługuje ten TV ?

Niestety nie.

Masz może pomysł na takie samo urządzenie https://pl.aliexpress.com/item/4000726198863.html ale w lepszym wykonaniu, w rozsądnej cenie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyślałem jeszcze o SMSL Sanskrit 10th (SK10) Nie ma wprawdzie bluetooth, ale ma wejście USB kompatybilne ponoć z systemem Android i jeśli masz TV z tym systemem to jest szansa ze będzie obsługiwał regulację głośności tą drogą. Do tego ten DAC ma swojego pilota z regulacją poziomu wyjściowego. Co do tamtego taniego, to z tego co pamiętam ktoś tu na forum kupił taki lub bardzo podobny do wieży Yamaha Pianocraft i jest bardzo zadowolony. Są też tanie DAC-i do smartphonów z jedynym wejściem USB i to również powinno zadziałać z telewizorem z Androidem. Trudno jednak wyrokować jak będzie wyglądała sprawa głośności z pilota TV.

Wygląda na to że na regulację głośności pilotem TV przez bluetooth raczej nie ma co liczyć, skoro z głośnikiem to nie działa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. A propo podłączania. Przed kupnem chcę się upewnić. Mam amplituner Yamaha HTR 4066. Wygląda na to, że kabel jakim jest podłączony do niego aktywny subwoofer - z serii Jamo E 500 szwankuje, bo aby działał subwoofer co jakiś czas muszę przekręcać w prawo lub w lewo wtyczkę na kablu jakim jest on podłączony (przy subwooferze). Coś chyba nie styka już tak dokładnie. Poza tym szukam kabla RCA aby podłączyć komputer (karta dźwiękowa SB ZxR) z amplitunerem. Czy te kable które podaje w linkach będę dobrze działały?

https://www.euro.com.pl/kable/techlink-iwires-pro-711053.bhtml     ten kabel oczywiście do subwoofera...

https://www.euro.com.pl/kable/techlink-711033.bhtml     no i ten kabel od kompa do ampka…

I też chcę się upewnić. Czy jak podłączę komp z ampkiem poprzez RCA (czyli stereo), to czy "normalnie" działa wtedy subwoofer? Czy jest on jakby częścią stereo?

Chcę kupić w Euro, bo raz że akurat ten kabel mi się spodobał no i mam tam znajomości. Chyba że macie pomysł na lepsze kable w znośnej cenie? Pomóżcie, dzięki i pozdrawiam. :D 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Mam nadzieję, że piszę pod dobrym postem z poniższym problemem. 

Zestaw to amplituner RX-V685, dwa głośniki Musiccast 20.

We wszystkich urządzeniach oprogramowanie jest aktualne.

Mój problem jest taki, że za pomocą aplikacji Musiccast Controller nie mogę powyższych głośników podłączyć jako głośniki surround. Konfigurację przeprowadzam zgodnie instrukcją. Na końcu pojawia sie komunikat jak na załączonych zdjęciach. Aplikacja jest zainstalowana na Galaxy S9, router to Asus RT-N66U.

W każdej innej konfiguracji powyższy zestaw pracuje poprawnie w tym konfiguracji stereo.

Wspomnę że reset powyższych urządzeń także nie pomógł.

Za wszelką pomoc z góry dziękuję.

MusicCast 1.jpg

MusicCast 1.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, S4Home napisał:

Wireworld robi świetne a tanie kable do suba. Polecam.

Podłączając komputer w ten sposób będziesz miał jedynie stereo. Nie o to chodzi. Podłącz przez ....... uwaga werble ..... HDMI :)

To ja już mam podłączony komputer przez optyka. I dzięki temu korzystam z centra. Ale tego centra mogę poświęcić. Pytanie czy jak podłączę przez cinche to czy będzie działał subwoofer?

Z centra będę korzystał przy konsoli i przy dekoderze - bo je mam podłączone przez HDMI...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.05.2020 o 15:28, Amarok napisał:

Dzień dobry,

Mam nadzieję, że piszę pod dobrym postem z poniższym problemem. 

Zestaw to amplituner RX-V685, dwa głośniki Musiccast 20.

We wszystkich urządzeniach oprogramowanie jest aktualne.

Mój problem jest taki, że za pomocą aplikacji Musiccast Controller nie mogę powyższych głośników podłączyć jako głośniki surround. Konfigurację przeprowadzam zgodnie instrukcją. Na końcu pojawia sie komunikat jak na załączonych zdjęciach. Aplikacja jest zainstalowana na Galaxy S9, router to Asus RT-N66U.

W każdej innej konfiguracji powyższy zestaw pracuje poprawnie w tym konfiguracji stereo.

Wspomnę że reset powyższych urządzeń także nie pomógł.

Za wszelką pomoc z góry dziękuję.

MusicCast 1.jpg

MusicCast 1.jpg

Zadzwoń do TopHiFi. Nie spotkałem się z tym błędem.

Dnia 29.05.2020 o 17:41, pablo7 napisał:

To ja już mam podłączony komputer przez optyka. I dzięki temu korzystam z centra. Ale tego centra mogę poświęcić. Pytanie czy jak podłączę przez cinche to czy będzie działał subwoofer?

Z centra będę korzystał przy konsoli i przy dekoderze - bo je mam podłączone przez HDMI...

1. Jeśli wypuścisz dźwięk 5.1 to tak

2. Jeśli wypuścisz dzwięk k2.0 to w opcjach amplitunera możesz i tak włączyć suba.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...