Skocz do zawartości

VADEMECUM PODŁĄCZENIA - Czyli kiedy mam problem, jak co podłączyć


S4Home

Recommended Posts

1 godzinę temu, Tenfilip napisał:

Slusznie sie obawiasz, zwlaszcza jesli robisz to przy wlaczonym zasilaniu. 

Standard przewiduje włączanie na żywo:

https://www.datapro.net/techinfo/hot_plug_detection.html

14 godzin temu, err_or napisał:

Od dłuższego już czasu zmagam się z zagwozdką "podłączeniową", którą nie wiem jak rozwiązać. Posiadam amplituner Yamaha RX-V485, telewizor i projektor. Do amplitunera w hdmi in jest podłączonych kilka rzeczy typu laptop, konsola, Amplituner posiada tylko jedno hdmi out (arc), i tam jest na codzień podłączony telewizor...i teraz mój problem polega na tym, że za każdym razem jak chcę obejrzeć jakiś film na projektorze, to muszę ten kabel hdmi od telewizora odpinać z tego złącza hdmi out (arc) i podpinać kabel od projektora...

a nie lepiej kupić amplituner z dwoma wyjściami hdmi? Yamaha RX-V683, 685 ma dwa wyjścia. Onkyo 686, 696 ma dwa wyjścia itp itd. Przy okazji podniesiesz sobie klasę sprzętu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.06.2022 o 12:11, lolekdrugi napisał:

Standard przewiduje włączanie na żywo:

https://www.datapro.net/techinfo/hot_plug_detection.html

a nie lepiej kupić amplituner z dwoma wyjściami hdmi? Yamaha RX-V683, 685 ma dwa wyjścia. Onkyo 686, 696 ma dwa wyjścia itp itd. Przy okazji podniesiesz sobie klasę sprzętu.

a nawet się chwilę nad tym zastanawiałem, ale ceny na tą chwilę są ponad moje możliwości...inna sprawa, że ja ze swojej Yamahy jestem zadowolony, chodzi tu tylko o te felerne jedno hdmi out :) fakt, nie ma wspomagania dolby atmos i pewnie innych bajerów, ale to akurat o takim atmosie (sufitowych głośnikach), to w mieszkaniu mogę zapomnieć ;) trzeba będzie pewnie spróbować taki hdmi splitter 🤔 albo nie wiem, nowy projektor, który by się łączył z amplitunerem bezprzewodowo :P 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, err_or napisał:

nie ma wspomagania dolby atmos

nie chodzi o wspomaganie dolby atmos tylko Twój amplituner jest 5.1, do atmosa potrzebujesz minimum 7.1

1 godzinę temu, err_or napisał:

le to akurat o takim atmosie (sufitowych głośnikach), to w mieszkaniu mogę zapomnieć

niby dlaczego? Jak masz podwieszany sufit to nie ma problemu. Jak nie masz, to można kombinować z odpowiednimi kolumnami na suficie. W USA jak nie chcą wieszać na środku to wieszają na łączeniu ściany z sufitem na bokach chociaż wtedy efektu nie ma takiego jaki przewidzieli twórcy atmosa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, lolekdrugi napisał:

nie chodzi o wspomaganie dolby atmos tylko Twój amplituner jest 5.1, do atmosa potrzebujesz minimum 7.1

niby dlaczego? Jak masz podwieszany sufit to nie ma problemu. Jak nie masz, to można kombinować z odpowiednimi kolumnami na suficie. W USA jak nie chcą wieszać na środku to wieszają na łączeniu ściany z sufitem na bokach chociaż wtedy efektu nie ma takiego jaki przewidzieli twórcy atmosa.

najzabawniejsze jest to, że tu właśnie nie chodzi o kwestie tego jak te głośniki zainstalować, tylko o to, że jakbym takie głośniki zainstalował to bym miał problem z sąsiadami z góry ;) najlepiej by było mieszkać na ostatnim piętrze, albo w domku wolnostojącym to wtedy "miód-malina" ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

qrcze a ja mam cały czas obawy, że moje 5.1 wieczorami podczas oglądania to może już przeszkadzać 🤔 

a wiecie może Panowie, czy taki kabel hdmi 10metrowy po podpięciu projektora z amplitunerem, to ta długość będzie przekładała się na jakość odbioru? Muszę jakoś raz a dobrze ten projektor "zainstalować"  -a nie tak jak do tej pory wyciągać z szafki i podpinać za każdym razem...i tu będzie mi taki długi kabel potrzebny żeby go gdzie bokiem pokoju pochować i podpiąć do ampka....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, err_or napisał:

qrcze a ja mam cały czas obawy, że moje 5.1 wieczorami podczas oglądania to może już przeszkadzać 🤔 

bo tak może być, najbardziej przeszkadza subwoofer.

 

17 godzin temu, err_or napisał:

a wiecie może Panowie, czy taki kabel hdmi 10metrowy po podpięciu projektora z amplitunerem, to ta długość będzie przekładała się na jakość odbioru? Muszę jakoś raz a dobrze ten projektor "zainstalować"  -a nie tak jak do tej pory wyciągać z szafki i podpinać za każdym razem...i tu będzie mi taki długi kabel potrzebny żeby go gdzie bokiem pokoju pochować i podpiąć do ampka....

problem to będzie dostać 10 metrów hdmi które działa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sa kable bezprzewodowe, jak cos. Tak czy siak, u mnie dzialal taki dlugi kabel, tylko czasem cos psioczyl. Chyba zmienilem sile sygnalu HDMI w amplitunerze na maksa, ale to bylo dawno i nie pamietam dokladnie. Ale dzialalo. 

Dnia 9.06.2022 o 20:11, lolekdrugi napisał:

dlaczego? Te głośniki są skierowane na Ciebie w dól i tak idzie dźwięk. Dodatkowo jak mnie pamięć nie myli tam idzie tylko powyżej 120Hz.

Mozna sobie ustawic inne odciecie i przy sluchaniu muzyki w Multi Stereo pojdzie pelne pasmo... ale to raczej nie bedzie mialo miejsca ;)

Dnia 7.06.2022 o 12:11, lolekdrugi napisał:

Standard przewiduje włączanie na żywo:

https://www.datapro.net/techinfo/hot_plug_detection.html

 

Ponoc takie podpinanie wlasnie uwalalo mase plyt w amplitunerach

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, lolekdrugi napisał:

problem to będzie dostać 10 metrów hdmi które działa.

5 m. to mam pewniaki , ale 10 m to już loteria.

4 godziny temu, Tenfilip napisał:

Ponoc takie podpinanie wlasnie uwalalo mase plyt w amplitunerach

nie ponoć tylko na 100% :) Osobiście widziałem coś koło 12 szt. amplitunerów załatwionych w ten sposób.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie :) 

a więc zakupiłem splitter hdmi w sklepie (z możliwością zwrotu) i po podpięciu niby wszystko działa...przycisk na urządzeniu zmienia, czy to ma być sygnał na projektor, czy na telewizor i jest ok. Nie wiem tylko, czy się czepiam, czy szukam dziury w całym, ale mam wrażenie, że podczas oglądania obraz lekko "klatkuje" ? 🤔 problem teraz znowu jest taki, że po dokładnym przyglądnięciu się pokojowi, to raczej odpada takie na stałe "puszczenie" kabla HDMI gdzieś bokiem, bo i ciężko by go było schować, to po pierwsze, a po drugie to chyba rzeczywiście musiał to by być kabel powyżej 5m...
Tak, więc rozglądam się za innymi opcjami, typu możliwość podłączenia jakiegoś modułu bezprzewodowego pod projektor i przez to łączyć się z amplitunerem? Jest w ogóle coś takiego możliwe? Żeby bezprzewodowo oglądać film na projektorze i mieć dźwięk normalnie z amplitunera?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, err_or napisał:

Tak, więc rozglądam się za innymi opcjami, typu możliwość podłączenia jakiegoś modułu bezprzewodowego pod projektor i przez to łączyć się z amplitunerem? Jest w ogóle coś takiego możliwe? Żeby bezprzewodowo oglądać film na projektorze i mieć dźwięk normalnie z amplitunera?

powyżej napisali, że są opcje na bezprzewodowe hdmi ale ceny dla 4k potrafią być zaporowe. Dla FHD jest znośnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Tenfilip napisał:

To nie byly jakies kolosalne pieniadze, chyba kilkaset euro

kilkaset euro w PL to nie są małe pieniądze. Z resztą nie tylko w PL. Za 4K z obsługą 4:4:4 było chyba nawet więcej.

około 890 wersja dla FullHD: https://allegro.pl/oferta/bezprzewodowy-transmiter-hdmi-sph-w50n-4k-dual-11865595588 i nawet FHD@120Hz nie pociągnie.

1.5k pln wersja 4k ale tylko 30Hz: https://sklepwideo.pl/transmiter-hdmi-lkv688n-22-p-7861.html

I nie potrafię teraz zlokalizować takiego który obsługuje 4k@60Hz.

 

Edytowano przez lolekdrugi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, lolekdrugi napisał:

kilkaset euro w PL to nie są małe pieniądze. Z resztą nie tylko w PL. Za 4K z obsługą 4:4:4 było chyba nawet więcej.

około 890 wersja dla FullHD: https://allegro.pl/oferta/bezprzewodowy-transmiter-hdmi-sph-w50n-4k-dual-11865595588 i nawet FHD@120Hz nie pociągnie.

1.5k pln wersja 4k ale tylko 30Hz: https://sklepwideo.pl/transmiter-hdmi-lkv688n-22-p-7861.html

I nie potrafię teraz zlokalizować takiego który obsługuje 4k@60Hz.

 

Hej, nie mowie male, ale nie nazwalbym tego "zaporowym". 

Ja myslalem o tym, ale tez jest to 4k@30Hz: https://peakdousa.com/product/peakdo-4k-station-pro-black/

Filmik od Linus Tech Tips o tym: 

W sumie faktycznie ciezko moze byc z 4k@60Hz, nie pomyslalem o tym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i witam ponownie z kolejną zagwozdką!

Zakupiłem ostatnio HDMI splitter firmy Unitek 4K 60Hz UHD oraz kabel HDMI, też Unitek 8K HDMI 2.1 (8K 60Hz, 4K 120Hz) - podpięte wszystko zostało jak należy do amplitunera i dzisiaj napotkałem problem. Włączam sobie telewizor,  Xboxa One S, żeby sprawdzić jak to hula, a tu obraz zaczyna znikać, tak jakby go na sekundę wyłączyło i włączyło. Pomijam fakt, że nie za każdym razem (i często z dużym opóźnieniem) od razu łapie ten obraz -trzeba na tym switchu Uniteka kilka razy w ten przełącznik kliknąć żeby zaskoczyło, ale jak już złapie to tak jak pisałem - rozłącza się ten obraz 🤔 czasami po kilku minutach co kilkadziesiąt sekund, a czasami zaraz po włączeniu konsoli, dosłownie co kilka sekund...
pomyślałem więc sobie, spróbuję podpiąć laptop i zobaczymy jak tu sprawa będzie wyglądała. Włączyłem film i też po kilkunastu sekundach ta sama historia...
Pytanie teraz takie - o co to chodzi? Problem o tyle dziwny, że wczoraj wieczorem oglądałem film na VOD z Xiaomi Tv Sticka 4K (też podpięty jak Xbox i Laptop do amplitunera) i tam ten obraz ani razu czegoś takiego nie zrobił?

Edytowano przez err_or
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.06.2022 o 18:53, err_or napisał:

Pytanie teraz takie - o co to chodzi?

 

Dnia 18.06.2022 o 18:53, err_or napisał:

Pomijam fakt, że nie za każdym razem (i często z dużym opóźnieniem) od razu łapie ten obraz -trzeba na tym switchu Uniteka kilka razy w ten przełącznik kliknąć żeby zaskoczyło

sam sobie odpowiedziałeś :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Przepraszam jesli pisze zapytanie laika.

Posiadam amplituner DENON AVR 1513. Czy jest możliwość podpięcia tego wzmacniacza do sprzętu 4k (tv, ps4, dekoder upc) za pomocą przewodu HDMI? 

Podłączyłem wszystko i nie mam ani obrazu ani dzwięku. Jedynie komunikaty z wzmacniacza (pasek glosności przy podgłaśnianiu itd)

Prosze o odpowiedź

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AVR 1513 to podstawowy i niskobudżetowy model Denona z 2012r. HDMI to 1.4a i obsługuje SD (576i), HD (1280x720p) oraz Full HD (1920x1080p)

https://audio.com.pl/testy/kino-domowe/amplitunery-av/2115-denon-avr-1513

https://archiwum.rms.pl/denon-avr-1513-avr1513-amplituner-wielokanalowy-5-1

 

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrazu 4K do wejść amplitunera nie podłączysz, co najwyżej FHD. Raczej jest jednak ARC, więc po podłączeniu wszystkich źródeł do TV to mógłbyś uzyskać dźwięk dzięki HDMI na amplitunerze prosto z TV (też musi być HDMI ARC). Możesz też oczywiście skorzystać z wejść analogowych albo optycznych.

servlet.FileDownload?file=0155F000007dQy

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...