Skocz do zawartości

Upgrade systemu 5.1 do 5.1.2 po kosztach


tomekfm

Recommended Posts

Witam,
Postanowiłem zrobić mały upgrade mojego kina domowego, zaczęło się od wymiany ampltunera (PHILIPSa FR965, widoczny jeszcze na zdjęciu, został zastąpiony przez ONKYO TX-NR676E). Nowy amplituner wspiera Dolby Atmos oraz DTS:X, więc naszła mnie ochota na rozszerzenie obecnego zestawu składającego się z zestawu Tonsil Fenix oraz subwoofera Tonsil Activ 100 zamkniętego w pokoju mającym 10-13m^2 . Planuję zrobić to budżetowo, do 500zł (ale sprzęt używany jak najbardziej też wchodzi w grę, więc wydaje mi się to realne).

Teraz problemy, po pierwsze co widać na zdjęciach, aktualnie system ustawiony jest nie zgodnie ze sztuka i wytycznymi THX, a z w myśl świętej zasady:

Cytat

Jak się niema co się lubi, to się lubi co się ma.

Starałeś się jak mogłem i nie miałem żadnego pomysłu jak lepiej kolumny rozmieścić, więc rozmieściłem tak jak jest to widoczne na zdjęciach (subwoofer będzie jeszcze zmieniał swoją lokalizację metodą prób i błędów, bo mam aktualnie kilka pomysłów jak inaczej mogę go umieścić, więc będę próbował). Także raczej staramy się na znalezieniu miejsca dla dwóch dodatkowych kolumn efektowych, zostawiając resztę tak jak jest, chociaż jestem otwarty na propozycję doświadczonych kolegów.

Drugi problem, to sufit... cieniutki (naprawdę  bardzo cieniutki) betonowy, zbrojony strop, a na nim 6cm styropianu moim zdaniem skutecznie utrudnia wieszanie na nim czegokolwiek, a już chyba całkowicie eliminuje zastosowanie głośników sufitowych, czyli chyba najlepszego sposobu na rozszerzenie 5.1 do 5.1.2. Z kolei te śmieszne głośniczki, mające niby odbijać dźwięk od sufitu, podobno nie dają zbyt ciekawych efektów. Więc zacytuję inną, również świętą zasadę: 

Cytat

Jak się niema co się pragnie, co się bierze co popadnie.

I tutaj z pomocą przyszła instrukcja z nowego amplitunera z propozycją rozmieszczenia głośników "5.1.2 Channel System-1 (Front High Speakers/Rear High Speakers)" (do zobaczenia w załączniku). Wydaję mi się to najsensowniejsze rozwiązanie do mojego pokoju. Kolumny efektowe Tonsil Fenix-Sat, na rynku wtórnym da się dokupić za 300zł/para. Więc budżet zadowolony, tylko nasuwają się pytania:

1. Czy to ma prawo działać przy moim układzie kolumn/pokoju?
2. Lepiej wybrać wariant "Front High Speakers" wieszając kolumny efektowe troszkę szerzej niż frontowe (na szerokość ekranu z rzutnika), czy wybrać wariant "Rear High Speakers" wieszając kolumny w jednej linii z frontowymi/efektowymi (są w miarę podobnie rozstawione na szerokość, fronty stoją minimalnie bliżej siebie).
3. Czy kolumny podwieszone pod sufitem powinny być skątowane w dół? Jeśli tak, powinny grać ("patrzeć") na słuchającego, czy środek pokoju?
4. Trzymać się jednego zestawu i szukać pary Tonsil Fenix-Sat, czy może jednak rozważyć też inne kolumny/głośniki?

Oczywiście jestem otwarty na wszelkie propozycje z odpuszczeniem tematu włącznie (chociaż nie ukrywam, że chciałbym spróbować). Gdyby pojawiło się ciekawe rozwiązanie wychodzące, po za budżet, to też chętnie posłucham i być może przełożę rozbudowę w czasie.

YDXJ0411.jpg

YDXJ0415.jpg

YDXJ0417.jpg

YDXJ0418.jpg

onkyo.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

O tym nie pomyślałem, a faktycznie ma duże znaczenie, głośniki chciałem zamontować w suficie na szerokość systemu, w odległości minimalnie przed kolanami osoby siedzącej na miejscu odsłuchowym, czytałem, że takie umieszczenie daje najlepsze efekty, czyli raczej mimowolnie były by skierowane na miejsce odsłuchu, no i chyba głośniki do ATMOS powinny grać bardziej kierunkowo niż samochodowe? A co z głośnikami firmy TAGA? np. TCW-100R, TCW-180R? albo ArtSound MD50?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośniki samochodowe w domu.

Typowy błąd. Są tanie grają czysto i głośno, ale w 1,5m kwadratowego.

Dlaczego sub JBL samochodowy ładny kosztuje 400 zł a do domu 1500 zł?

No Panowie różnica jest. Chcesz tanio dobrze? Masz Magnata z serii Home do domowego użytku, STX czy Pylony. Gra to zdecydowanie lepiej.

Jak masz pytania to pisz.

Piotrek

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia budowy głośników nie jest w takim stopniu powiązana z ceną samych przetworników i całych kolumn. Do zabudowy samochodowej często produkuje się głośniki o dość specyficznych parametrach. Jednak ich budowa nie odbiega zbytnio od tej jaka mają głośniki domowe. Kompletne zestawy koncentryczne są zbudowane tak aby optymalnie grały pod pewnym kontem i w mocno wytłumionym małym pomieszczeniu. Skuteczność głośników samochodowych jest często większym priorytetem niż w nagłośnieniu domowym. Ich specyfikę można czasem dobrze wykorzystać i do celów takich efektowe często bardzo dobrze się nadają.

Głośniki w tanich subwooferach domowych wcale nie wyróżniają się szczególnie dobrą jakością. Czasem łatwiej jest o lepszy głośnik samochodowy , który po zabudowaniu w odpowiedniej obudowie i zasileniu go odpowiednim wzmacniaczem może dać bardzo dobre rezultaty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...