Skocz do zawartości

Przekroczenie mocy wzmacniacza (Pioneer VSX830K)


birkopf

Recommended Posts

Witajcie, 

Potrzebuje porady :)

Mam VSX-830K i podłączone do niego 2x dwu-drożne kolumny Eltax Symphony 170W każda (Tak wyczytałem...). 

Wzmacniacz ma 5x 130W i obecne te dwie duże zabierają 4 kanaly. 

Chcę kupić 2x tylne i 1x centralny Eltax Hollywood MKIII by zrobić 5.1 ale jest na nich jedynie napisane ze obsługują "do 100W RMS".

Już kończę... :)

Jeżeli zepne blaszkami 4 podłączenia na każdej z dużych kolumn, będę miał tylko jedna kolumnę na jeden kanal, mogę wtedy podłączyć wszystkie 5 na wzmacniaczu ale wtedy mam 170W na dwóch kanałach i "poniżej 100W" na trzech pozostałych... 

Jak sądzicie - Spali go ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, birkopf napisał:

Wzmacniacz ma 5x 130W

zwykła papierowa specyfikacja, nie mająca wiele wspólnego z rzeczywistością 

jaki to dokładnie model tych Eltax'ów?

spokojnie możesz podłączyć wspomniane 5.0. i nic nie spalisz (jak dobrze podłączysz ;) ). ale musisz mieć świadomość spadku wydajności ampli na kanał. Pomyśl oczywiście nad subwooferem do całego zestawu (bo rozumiem, że idziesz w wielokanał do wykorzystania jako KD?!)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. 

Wzmacniacz to Pioneer VSX 830 K, mam aktywny SubWoofer Yamaha więc basy idą w LFE.

Kolumny to:

2x główne Eltax Symptomy 6.3 (Music Power 170W, Sinus Power 90W)

1x centralny Eltax Hollywood MK III (max 100W RMS) 

2x tylne Eltax Hollywood MK III (max 100W RMS)

Niestety moce są bardzo słabo opisane i w różnych wartościach... Natomiast Pioneer ma 5x 130× Discreet Power... Cokolwiek to kurka znaczy....

Edytowano przez birkopf
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moc muzyczna, RMS... poczytaj w wolnej chwili :) 

W każdym razie nie obawiaj się wspomnianego przez Ciebie spalenia, prędzej cherlawości samego ampli przy rozłożeniu na 5 kanałów.

Raz jeszcze zaznaczę, że 5x130W które tak podkreślasz, to zwykły marketing. Owszem, każda końcówka jest w stanie wyciągnąć te wspomniane (prawie) 130W, ale... w sytuacji w której jest obciążona sama.

https://audio.com.pl/testy/kino-domowe/amplitunery-av/2532-pioneer-vsx-830

tu masz test tego ampli. Przy obciążeniu 5 kanałów stosunek mocy wg. testu wychodzi 5x59W

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...