Skocz do zawartości

Poprawa akustyki - wycofany (?) bas


Kamil C

Recommended Posts

Cześć,

potrzebuję pomocy. Postaram się dość dokładnie przedstawić sytuację. Zacznijmy od sprzętu:

  • NAD C326BEE + STX Electrino 250 spięte 3m kablami QED Reference Silver Anniversary XT (bez żadnych bananów i widełek bezpośrednio zaciśnięty).
  • Źródło I: gramofon Stanton t.80 z wkładką Shure M44-7 + preamp Lehmann Audio Black Cube Statement (zdjęte zworki od domyślnego gaina, bo dla mnie trochę za mocny sygnał był).
  • Źródło II: Yamaha WXAD-10
  • Źródła są podpięte RCA od prolinka (planuję wymianę, ale najpierw inny gramofon)

W znacznej mierze słucham winyli, z Yamahy idze czasami radio internetowe lub spotify.

 

Jeśli chodzi o pomieszczenie to nie jest ani trudne, ani łatwe. Pokój o wymiarach ok 6m x 4m. Dużo skosów, bo to poddasze. Poniżej plan pokoju i zdjęcia:

image.png.9926f1153cfc289ee1bbf71e67c149ea.png

IMG_20180127_162957.thumb.jpg.a6ec58a3dcacb0fbb98b94cb747134dc.jpg

IMG_20180127_163005.thumb.jpg.f1d84164cde2a46f6e4c166eeb0ed717.jpg

IMG_20180127_163032.thumb.jpg.c793c278e54a71dda50e9fe7da98fec1.jpg

Miejscem odsłuchowym jest fotel (też na dniach zostaje zmieniony na taki z opcją relax ;)). Wszystko byłoby spoko, tylko brakuje mi basu. Zielonymi kołami zaznaczyłem miejsca, gdzie basu jest więcej (ale też kosztem innych elementów) i tak:

  1. na linii między głośnikami basu jest zdecydowanie najwięcej. Jeśli przekręcę głośniki w stronę środka (fotela), to bas wciska się głębiej w kąt.
  2. na kanapie - tutaj winą chyba jest zbyt bliskie ustawienie głośnika koło grzejnika i szafki z płytami i z tego kąta odbija się w stronę kanapy (choć tutaj wszystko w stereofonii jest jakieś poprzesuwane).
  3. koło drzwi - za fotelem, scena bardzo podobna do ego co mam na fotelu ale basu jest więcej (nie tyle co między głośnikami, ale więcej niż odsłuch z fotelu).

Mam nagrane telefonem odsłuchy (Selah Sue - This World winyl, pokrętło głośności na wzmacniaczy godz. 10, tone defeat w NADzie włączony (pominięcie regulacji tonów)). Poniżej linki (choć nie wiem czy na tych filmikach słychać różnicę).

Poniżej zdjęcia prezentujące ustawienie kolumn:

image.thumb.png.4972726f9b77bb0da46e6cf40c11ac1b.png

 

Obrócenie kolumn w kierunku fotela nie pomaga, tylko wciska bas głębiej w kąt, samego fotela bardziej cofnąć chyba nie dam rady (pokombinuję z ustawieniami biurka, al zyskam max 10-15 cm). Spróbuję jutro przykryć grzejnik kocem na czas odsłuchu, ale to chyba tylko sprawi, że na kanapie basu będzie mniej...

No i nadszedł czas na pytanie - czy mogę jakoś "wypchnąć" bas z pomiędzy kolumn do przodu? Niestety pomieszczenie nie jest ustawne i nie bardzo mam jak inaczej poustawiać meble (po prostu się nie zmieszczą). W związku z tym czy mogę zamontować coś na ściance kolankowej za szafką z hifi i na skosie nad hifi co by odbijało lub wypychało bas w kierunku fotela?

 

Pozdrawiam,

Kamil

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobnie , w takiej odległości od kolumn basu mniej , bliżej tylnej ściany basu dużo , zapewne tak działają zjawiska falowe niskich częstotliwości ;) Weź jakiś duży dywan niech ktoś Ci przytrzyma za fotelem i sprawdź czy się zmieni , jeśli tak to masz odpowiedź ...

By mieć bas "wszędzie" odpalam subwoofer

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpalenie subwoofera nic nie da na zjawiska falowe... to też dźwięk jakby nie patrzeć, bez względu na to co go emituje to podlega zjawiskom falowym. Nawet będzie gorzej, bo zapewne zejdzie niżej z częstotliwościami. 

Dywan za słuchaczem tez nic nie da. Będzie całkowicie transparentny dla niskich częstotliwości.

 

To co słyszysz to efekt tzw. modów własnych czy też częstotliwości rezonansowych w pomieszczeniu. W jednym miejscu masz minimum basu w drugim maksimum. Niestety przez to że pomieszczenie o tak nieregularnym kształcie to żeby je właściwie wyznaczyć potrzebna byłaby konkretna analiza tzw. metodą elementów skończonych i numeryczne rozwiązanie równania falowego dla Twojego pomieszczenia - wtedy wyznaczy się które częstotliwości są problematyczne i gdzie są ich "źródła", gdzie się kumulują. A najlepiej to trzeba by je zmierzyć, ale wtedy to już potrzebna by była wizyta akustyka u Ciebie. Ja mam specjalny subwoofer właśnie do takich pomiarów :D gdybyś był zainteresowany to daj znać

Kontynuując - wyznaczasz rozkłady (miejsca kumulacji tych modów), wiesz już jakie to są częstotliwości (tutaj można skonfrontować je z tymi zmierzonymi) i wtedy trzeba albo znaleźć odpowiednie rezonansowe (bo innych nie ma sensu) pułapki basowe albo poprosić kogoś o zaprojektowanie i wykonanie i umieścić je w tamtych miejscach. Reasumując, sporo roboty i niestety kosztów, bo i wiedza i sprzęt potrzebny do tego :P ale jest to bezpośrednia droga do rozwiązania problemu, czasem serio taka "inwestycja" paru tys. w akustykę jest znacznie lepszym pomysłem niż kolejna wymiana kolumn czy wzmacniacza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakup suba odpada - wiem, że z electrino mogę wycisnąć to na czym mi zależy, więc wolałbym kasę z suba przeznaczyć na rozwiązania akustyczne?

Teraz trochę czasu brak od pod koniec przyszłego tygodnia pokombinuję jeszcze z ustawieniem kolumn i ich obracaniem, może coś się uda poprawić jeszcze. Dziś przy wykorzystaniu kołdry wytłumiłem okolice prawej kolumny (grzejnik i sciana regału z płytami) i tak jak przypuszczałem bas na kanapie nie był odczuwalny już. Spróbuję jeszcze ustawić za fotelem materace (bo trochę ich mam i zobaczę co będzie. 

Nie ukrywam, że chciałbym lepszą akustykę mieć, ale pewnie w przeciągu 2-3 lat się przeprowadzę, więc nie wiem czy jest sens pakować kilka tysi w to pomieszczenie?

Myślałem jeszcze czy nie zbudować ścianki kolankowej i skosu dyfuzorami jakimiś gotowymi, a na skosie nad kanapą założyć jakies absorbery gotowe. Choć z tego co pisze @Bartek z Mega-Acoustic to raczej to rozwiązanie niespecjalnie pomoże.

Pozdrawiam, 

Kamil

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym wypadku nie pomoże a już zwłaszcza dyfuzory, nawet takie głębokie rzędu 20 cm działają raczej od 400 Hz max, tutaj masz problem z czymś zupełnie innym.

I powtarzam, zakup suba nic nie pomoże bo to nie jest problem w tym że kolumny nie przenoszą basu... tylko w pomieszczeniu. Ew. zmiana ustawienia może pomóc, masz rację, ale tutaj bez konkret obliczeń jesteś skazany na metodę prób i błędów. Nawet nie jestem w stanie za bardzo Ci poradzić w którą stronę z tymi kolumnami iść :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_20180128_193449.thumb.jpg.57b75562636a5f339c35750be76a127e.jpg

IMG_20180128_193507.thumb.jpg.65094e48314b05072d3fac149382a122.jpg

IMG_20180128_193521.thumb.jpg.c35e387a8ee3d7e6da5655040dded317.jpg

IMG_20180128_193529.thumb.jpg.90a35aa815fae5bfe85c45f15b765a96.jpg

IMG_20180128_193458.thumb.jpg.adc6e14114d8b7e84148f15e9deb95cd.jpg

 

Trochę więcej zdjęć pomieszczenia (fotel już zmieniony ;D). Rozważam jeszcze zmianę położenia głośników:

image.thumb.png.99f4cef85dada1eac8897e3e2f0d1b1c.png

Opcja A - nie muszę przenosić hifi, ale musiałbym kupić kabel i do jednej kolumny byłby dłuższy.

Opcja B - kabel w przejsciu, straciłbym biurko (gdzieś trzeba to wszystko postawić:P)

Jakieś opinie? Może jakieś inne ustawienie jeszcze?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Częstotliwości i ich rozkład nie - one zależą od pomieszczenia, ale jest czasem szansa na to że jak odpowiednio umieścisz kolumny to ich wpływ będzie bardzo łagodny tj. w węźle kilku modów (tam gdzie ma minimum ciśnienia). Ale taka sytuacja ma miejsce baaardzo rzadko, a bez dokładnej znajomości tych modów i ich rozkładów to raczej nie da się trafić na słuch :P 

Edytowano przez Bartek z Mega-Acoustic
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...