Skocz do zawartości

Zapytanie o wybór kolumn podłogowych


burzq501

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 59
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

2 godziny temu, MobyDick napisał:

Jednak w przypadku amplitunera kd płacisz za więcej końcówek mocy i elektronikę kinową. Dlatego z reguły dla uzyskania podobnego poziomu jakości dźwięku co z wzmacniacza musisz za amplituner zapłacić sporo więcej. W tym wypadku powinieneś kupić amplituner kd za kilka tyś.

Ale już używane kilkuletnie ampli kd cenowo się zrównuje się z pierwotnie tańszym ampli/wzmaku stereo. To może warto taką opcję rozważyć? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@burzq501, trochę się spóźnię, ale co tam. Nie jestem znawcą, raczej dopiero zaczynam swoją przygodę z powaznym audio. I polecam STXy? ja mam electrino 250 z nadem c326. Faktycznie basu trochę brakuje (choc w moim przypadku to trochę wina ustawienia i trochę pomieszczenie ciężkie akustycznie), ale muzykalność, trójwymiarowość dźwięku (to się chyba głębią sceny nazywa) mnie zwala z nóg. Muzyki słucham różnej - od jazzu i swingu przez rock,  rap, reggae, po elektronikę. I w każdym gatunku electrino sobie radzi. Także myślę, że będziesz zadowolony. A o zestawieniu z denonem to czytałem, że też robi robotę. 

Pozdrawiam, 

Kamil

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój nad chyba też z na wyjściu 2x50W. Wydaje mi się, ze taki układ ma sens, bo przeważnie głośności nie kręci się na max. Ja zazwyczaj slucham z ustawieniem na godz 10.30. Szczegółów jest dużo, głośność odpowiednia, może basu troszkę za mało. Jak chce głośno słychać to przestawiam na godz 13. I też daje rade (choć wtrdy dźwięk nie ma juz takiej swobody i lekkości). Myślę, ze powyżej godz. 15 mogłyby sie zniekształcenia pojawić, co mogloby uszkodzić wysoko i średnio tonowe głośniki. No te to tylko moje domysły, bardziej doświadczeni koledzy pewnie wyjaśnią. 

Pozdrawiam, 

Kamil

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znamionowa moc tych Electrino to 75 W na kanał. Jednak najwięcej mocy jest zwykle reprodukowane w zakresie częstotliwości około 100 Hz. Już przy kilkunastu watach Membrana głośnika będzie się wychylać w zakresie w którym cewka głośnika nie będzie jej napędzać liniowo. Kiedy słuchasz muzyki zwykle nie potrzeba więcej niż kilku watów na kanał i to tylko w chwilach kiedy są jakieś głośniejsze dźwięki. Ten Denon ma moc 50 W przy zniekształceniach na poziomie kilku setnych procenta przy obciążeniu 8 ohm. Nie znaczy to ze nie jest w stanie oddać większej mocy. O ile pamiętam to jego poprzednia wersja była w stanie wyprodukować 80 W przy 1 % na 8 ohmach wg laboratorium Audio i 120 W przy 4 ohmach. Nowa wersja nie powinna być słabsza. Nie bój się Nie powinieneś mieć problemów z niedoborem mocy :) .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla porównania z testu Yamahy rx-v379 wynika że jest w stanie oddać 100W przy obciążonym jednym kanale, przy 2 90W i przy pięciu po 36W na kanał na obciazeniu 8 ohm. Obciążenie głośnikami 4 ohmowymi może sprawić jej kłopoty. \moc nie stanowi tu jednak problemu, bo z opisu osłób porównujących ja z wzmacniaczem w jej cenie jej bas brzmi płasko i jest to normą w tego typu amplitunerze kinowym. Jeśli podłączy się do niej niezbyt duże kolumny i subwoofer problem znika w tej kwestii. Pozostaje tylko niezbyt wyrafinowany dźwięk ( zupełnie normalny dla amplitunera kd w jej cenie ).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, burzq501 napisał:

Zauważyłem że pojawiają się w sieci zestawy Denon PMA 720AE + STX Electrino 250...i zastanawiam się jaki jest w tym sens skoro wzmacniacz jest 2x50W a kolumny są 150cio watowe?? 

Co to jest moc wzmacniacza ?

Co to jest moc kolumn?

Nie no serio. Podstawy. A później pisanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

burzq501 zadałem sobie "mały trud" poczytania o czym piszesz i konkluzja jest jedna, posłuchaj minimum z 2-3 wzmacniaczy i tyluż kolumn w różnych konfiguracjach... Czy zrobisz to w salonie, przy kawie, czy w elektromarkecie, nie ma znaczenia, bo brakuje Ci elementarnego rozpoznania własnego gustu i znajomości brzmienia marek i zasady zestawień sprzętu( pod kątem brzmienia, bo nie mocy). Co mają wspólnego STX Electrino 150 vs Jamo s626, co ma wspólnego Denon 720 i kinowa najtańsza Yamaha 383? Niestety nie masz żadnego doświadczenia co chcesz i jakie brzmienie lubisz. Kupowanie w ciemno nie ma sensu(obojętnie czy się nie znasz, czy coś już tam słyszałeś), szkoda kasy nerwów, rozczarowań.

Co do ostatniego pytania to albo odpuść sobie zagadnienie( bo na jego podstawie też widać że nic nie słuchałeś), albo poczytaj . Generalnie to trochę jakbyś szukał sobie nowego auta, a głównym problemem było jak to potem będzie skoro ma wóz ma prędkość maksymalną np. 170km/h  a Ty masz na drodze znaki 50km/h, 110km/h. Na poważnie to prawdziwe 2x 50W przy 8 ohm (przy 4 ohm więcej) w wzmacniaczu stereo ( zwykle realnie więcej) to i tak faktycznie więcej, co ważne lepiej niż jakieś 5x 90W( zwykle zmyślone) w tanim amplitunerze kinowym. Kolumna zwykle ma jakby zwyżkę mocy względem wzmacniacza, aby nie ulec uszkodzeniu( oczywiście kolumna mocy nie ma tylko wytrzymałość na nią). A przy efektywnych kolumnach( powyżej 87dB) i normalnym pokoju mocy nie musisz mieć nie wiadomo ile, chyba że nagłaśniasz aulę.

Edytowano przez jacek75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was ponownie... wybralem sie dzisiaj na odsluch Stx Electrino 150...co prawda odsluch nie byl wykonywany na wspomnianym przezemnie Denonie poniewaz nie bylo gona stanie sklepu a na Yamaha rn303... powiem tak pierwsze wrażenie bylo bardzo pozytywne, jednak po przesluchaniu kilku kawalkow Pan podlaczyl dla porownania Stx 250...bylo znacznie lepiej, chyba nic dziwnego... ale na koniec zaproponowano mi posluchanie Jamo c95... i tutaj dzwiek wydobywajacy sie z nich zmiażdzył mnie calkowicie... przełączalismy sie kilka razy pomiedzy stx 250 i Jamo c95 i nie moglem sie nadziwic jaka jest roznica... jak narazie Jamo c95 jest moim faworytem...ale przed ostatecznym zakupem jeszcze raz wybiore siena odsluch kilku propozycji sprzedawcy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie che Cie przekonywać do kupowania tańszych kolumn, tylko podkreślam nawet porównywanie Electrino 250 to w dalszym ciągu kolumny które nie nadają się do wzmacniaczy Yamahy. Dlatego powinieneś sobie zdawać sprawę z tego że to porównanie było mało miarodajne. Do tego od droższego sprzętu można więcej wymagać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Cześć Wam. Minęło trochę czasu, ale w końcu doszło do mojej przeprowadzki i nadszedł czas na zakup :) Padło ostatecznie na Yamahe RN 303 D i kolumny podłogowe Jamo C95. Po 4 tygodniach użytkowania z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że jak na moje zapotrzebowanie jestem MEGA zadowolony :) Funkcjonalność wzmacniacza na wielki plus, design kolumn również, a co do jakości odsluchów...czystość i przestrzenność dźwięków jakie wydobywają te kolumny zaskoczyły mnie bardzo pozytywnie. Jeżeli chodzi o niskie tony jakie są generowane przez ten zestaw w zupełności są wystarczające, bassik proporcjonalnie wzrasta ze wzrostem głośności i nie dominuje w żadnym zakresie poziomu glośności, jest poprostu świetnie zbalansowany do tonów średnich i wysokich. Jedyny minus jaki się doszukałem (i zaznaczam ze to pierdoła) to, to że nie ma możliwości podbicia bass i treble z poziomu pilota. To chyba tyle...pozdrawiam :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...