Skocz do zawartości

ODSŁUCH HI-FI na YOUTUBE?


S4Home

Recommended Posts

Postanowiłem napisać ten krótki artykuł gdyż doszło do mnie iż taka praktyka jest coraz częściej spotykana przed zakupem. Widać to zarówno po informacjach od potencjalnych klientów, po opiniach osób, które przyznam, widać nie miały ze sprzętem do czynienia, oraz co nieco niepokoi, po ilościach wejść na takowe filmy.

Z tego miejsca nie chciałbym tu nikogo szykanować za ten sposób wyboru. Zastanawiam się tylko jaki obraz takowego odsłuchu daje taki film? Skoro nagrywający ma:

-inne pomieszczenie

-nagrywa to nie do końca wiadomym sprzętem (z reguły telefon)

-nagrywa to zapewne w jakiejś kompresji

-odtwarzamy to w domu na…… no właśnie

Te czynniki powodują iż z Hi-Endu możemy zrobić marketowy bubel, a z taniego nic nie wartego produktu, sprzęt najwyższej klasy. Mam swoje przypuszczenia dlaczego taki trend panuje, ale wybaczcie inna branża też to czyta, zostawię to dla siebie. Zastanawiam się tylko jak rozwinąć taką metodę, bo jak widzę to walka z wiatrakami.

Czy statyw z wcześniej ustalonym modelem kamery, telefonu itp., zawsze w tym samym pomieszczeniu , zawsze w tym samym miejscu, na tej samej muzyce, nagrywający różne kolumny (np. 5 modeli) dał by obraz? Ja absolutnie za tym nie jestem, ale może to jest wybór gorszego zła?

Wziąłem pod lupę jeden z bardziej popularnych modeli. To tylko przykład, wiedziałem, że będzie nim dużo filmów.  Zobaczcie:

https://www.youtube.com/watch?v=Dt__S7VUaVs

https://www.youtube.com/watch?v=8kkvfm-n3Ug

https://www.youtube.com/watch?v=K1a-Nnc5y10

https://www.youtube.com/watch?v=znPKASd-3fo

https://www.youtube.com/watch?v=a4rOyglOzGc

 

Przed ostatni to film naszego kolegi Baliego, pewnie część z Was zna. A ostatni, no sory ale wziąłem jako skrajny przykład. Realnie, ustalmy, że nikt z Was nie zna tych kolumn. Z tych filmów, co powiecie? Jak grają? Jaki mają bas? Czy są ostre? Mają dobrą stereofonie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na fb widziałem i typ z odżywkami + whisky miażdży , kolumny na różnych wysokościach :D 

Sam parę filmików nagrałem i powiem iż plik z kamery vs to co yt przerobi to już przynajmniej 2x utrata dźwięku , kamera też potrafi z 2x obciąć = 4x obcięty dźwięk do realiów, tak więc można pooglądać coś tam wysnuć z tego , ale tylko prawdziwy odsłuch da pojęcie jak to realnie brzmi.

Jak pisałem gdzie indziej , u mnie zmiana hdmi na optyk z PC zmieniła diametralnie brzmienie systemu (był filmik jak ktoś coś podobnego pokazywał ale różnica z zewn. DAC-iem i było słychać) ;) tak samo moje filmy z onkyo i yamahą (jak jeden ten sam utwór) ukazują inne brzmienie.

Tak więc jaką drogę przyjąć ? Wybadać opcje na forum , obadać testy , filmy yt , skoczyć na odsłuchy , i jak wybierze się elektronikę to może wtedy wypożyczyć do domu z 2 parami kolumn , ew. jak mały budżet to po 1 parze i wymieniać ... Chyba ,że ktoś w salonie audio stwierdzi iż to jest to - to wtedy brać :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, moje ulubione kolumny. Świetnie pasują do tego wątku. :4_joy:

Umówmy się, na filmiku z YouTube'a możemy sobie co najwyżej popatrzyć na ładny sprzęt, i podziwiać fantastyczne echo w pustych, dizajnerskich salonach, w których często sprzęt stoi. To nie jest jakikolwiek substytut dla odsłuchu własnym uchem. To nie działa. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.01.2018 o 19:48, grzegorz8370 napisał:

????? to tak na powaznie? przeciez w ten sposob sie nie da ocenic jakosci sprzetu.

Ok, bo myślałem że tylko ja wariuje.

4 godziny temu, Top Hi-Fi Szczecin napisał:

O, moje ulubione kolumny. Świetnie pasują do tego wątku. :4_joy:

Hehehe. Mogę wrzucić Bowersy :):) Żarcik Chill out. Wiecie o co chodzi. Problem na prawdę istnieje.

2 godziny temu, tomaz75 napisał:

Czy tylko ja wszedzie widziałem Jacka Danielsa?Mi po nim wszystko sie podoba:409_wine_glass::29_smirk:

No i właśnie to był ten kontrast na + :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh ten z Z7 na RTVce pozamiatał..:D. W sumie nie licząc systemu, gdzie Zensory grały z MH a35.2, to wszędzie padaka, ale ustawienie na RTV "wygrało" ten konkurs :P

Jeżeli chodzi o to, czy da się wyrobić jakieś zdanie na temat kolumn poprzez obejrzenie materiału wideo na yt, to jak dla mnie zdecydowane NIE. :).  

Nawet w tym przypadku:

Swoją drogą-super sprzęt ma gościu :). Docelowo grają u niego LS 50 KEF'a :P.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AKG N60C, ale to i tak nie ma znaczenia wielkiego-YouTube degraduje dźwięk i zauważ, że każda z tych osób ma całkowicie inną elektronikę, pomieszczenie itd. :).
Moim zdaniem po prostu głupotą jest na podstawie nagrań z YT próbować wyciągnąć jakiekolwiek wnioski co do sprzętu, który został nagrany. Nie polecam takich praktyk :P

Edytowano przez Loney
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aj tam , dla kogoś kto nie ma żadnego pojęcia to jakaś droga poznawcza , niektórzy jak kupią w ciemno w internecie to i tak będą zadowoleni jeśli nie posiadali żadnego "lepszego" sprzętu ;) Bez odsłuchów w salonie audio nie poznają lepszych/gorszych = to co kupią będzie dla nich najlepsze :D 

Ja przyznam iż na odsłuchach jedynie ma silver 6 grały tak jak słyszałem na jakimś porządnym filmiku (chyba z Rosji) , reszta różnie ... Najbardziej mnie zaskoczyły (in minus) sapphire 25 które grały inaczej niż na filmach kolegi play video (z którym korespondowałem i potwierdził me spostrzeżenia , których na filmikach nie było słychać) , tak więc różnie bywa.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Daniel Daniel napisał:

Kubak napisałem Ci tam na Youtube,ja jutro sprawdze innym telefonem,nagralem cztery filmy i skasowalem trzy bo słuchać się nie dało,telefon sam mi scisza dźwięk podczas nagrywania,a potem podglasnia,by potem gdy użytkownik przez słuchawki slucha,zeby słuchu nie stracił chyba,porazka normalnie

No nieprawdopodobne.....

 

Widzę że wątek zaczyna obierać kurs na akceptacje tego typu "sposobu" poznania dźwięku.

Po pierwsze, trzeba mieć doświadczenie w nagrywaniu dźwięku , mieć dobry sprzęt co oznacza dobre mikrofony i rejestrator oraz mikser/konsoletę.

Nagrywanie komórką,kamerka, nawet ze statywu to zdanie się na automatyke zaszytą we wnętrzu sprzętu i za każdym razem będzie po prostu inaczej. Tym bardziej że w żadnym z tych sprzętów nikt nie podaje jak pracują mikrofony (jaka mają charakterystykę)

To co zostało zaprezentowane to totalna amatorszczyzna, która ma chyba na celu tylko zrobienei sobie jakiejs oglądalności.

BZDURA po prostu.

Nadal amatorskie podejście to zakup np. zoom h4n lub tascam dr-40 - przynajmniej mamy kontrole nad poziomem nagrania ale nadal pozostaje kwestia mikrofonów...

Dajcie spokój z tymi filmikami bo to żaden punkt odniesienia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Fafniak napisał:

Nadal amatorskie podejście to zakup np. zoom h4n lub tascam dr-40 - przynajmniej mamy kontrole nad poziomem nagrania ale nadal pozostaje kwestia mikrofonów...

 

No i ciągle pozostaje kwestia, że odsłuchujemy nagrany materiał na swoim sprzęcie, więc dowiadujemy się wyłącznie tego, jak gra nasz sprzęt. Słynne już "dobre słuchawki" nic tu nie zmieniają. Dowiemy się jedynie tego, jak one grają.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.01.2018 o 19:48, grzegorz8370 napisał:

 

????? to tak na powaznie? przeciez w ten sposob sie nie da ocenic jakosci sprzetu.

A ja bym powiedział, że jak ktoś ma wprawne ucho i sporo w życiu słyszał, to coś tam się wyłowić tą metodą da. Pewne cechy dźwięku. Oczywiście nie można brać tego jeden do jednego, ale nie odrzucałbym wbrew pozorom tej metody.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...