Skocz do zawartości

ODSŁUCH HI-FI na YOUTUBE?


S4Home

Recommended Posts

Myślę, że temat bardzo ważny i podkreślający ... głupotę ... takich testów. 

O ile testy może w jakimś procencie mogą wychwycić różnicę w bartwie danego głośnika, tak wybór audio  na podstawie testów z youtube, to naprawdę głu-po-ta. 

Przecież taki test nie odda głębi ani sceny. Nie odda tego czego użytkownik wymaga od dźwięku. 

Nie mniej takie testy specjalnie mnie nie dziwią. W dobie lenistwa ludzkiego wyobrażam sobie, że istnieje spory odsetek ludzi, którzy kupią audio jedynie na podstawie tego typu porównań. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam odsłuch urządzeń na Youtube wprawdzie nie ma wielkiego sensu, bo jest uzależniony w dużej mierze od sprzęty na którym został nagrany i na którym go odsłuchujemy, jednak daje możliwość porównania dwóch urządzeń i jeśli jedno z nich możemy posłuchać to zawsze mamy jakąś informację na temat różnic tonalnych pomiędzy nimi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.04.2022 o 11:37, MobyDick napisał:

Sam odsłuch urządzeń na Youtube wprawdzie nie ma wielkiego sensu, bo jest uzależniony w dużej mierze od sprzęty na którym został nagrany i na którym go odsłuchujemy, jednak daje możliwość porównania dwóch urządzeń i jeśli jedno z nich możemy posłuchać to zawsze mamy jakąś informację na temat różnic tonalnych pomiędzy nimi.

I w sumie tylko temu te testy mogą służyć. Są ciekawostką i wstępem do tematu, do jakichś poszukiwań. Tu się zgadzam z kolegą. Nikt nie każe nam podejmować decyzji na podstawie tych filmów.

Dnia 8.04.2022 o 10:41, kowallosu napisał:

Myślę, że temat bardzo ważny i podkreślający ... głupotę ... takich testów. 

O ile testy może w jakimś procencie mogą wychwycić różnicę w bartwie danego głośnika, tak wybór audio  na podstawie testów z youtube, to naprawdę głu-po-ta. 

W sumie nie ma co oceniać. YT to kolejne medium, nośnik informacji, która ma czemuś służyć. Tak naprawdę "mądrość" testu na YT niczym nie różni się od "mądrości" na innych nośnikach. Pierwsza zakładka od lewej, czyli najważniejsza, na audio.com.pl to "TESTY". Testy tu, czy testy tam niczym się nie różnią. Żadne medium nie odda i przedstawi tego, czego szukamy w muzyce i na czym nam w niej zależy. Są to TYLKO wstępniki, ciekawostki. Pozwalają zorientować się w temacie, rozejrzeć po powierzchni. 

W związku z powyższym - nie wydaje mi się żeby można to było nazywać głupotą. Jest medium to ludzie próbują się poprzez nie skomunikować i tyle. Ten ma swoje wady i zalety - jak każdy sposób komunikacji. No bo nie powiecie chyba, że test pisany jest lepszy... no bo niby w czym? Odda głębie, barwy i inne właściwości dźwięku? No, ale chyba nie nazwiemy tego wszystkiego głupim, nie?

Z każdych testów (i nie tylko) trzeba korzystać świadomie. Trzeba pamiętać jakimi ograniczeniami obarczony jest nośnik informacji, z którego korzystamy. Tylko tyle i aż tyle.

Żeby to sobie na szybko sprawdzić każdy może, a nawet powinien, nagrać własny zestaw i wrzucić na YT i sobie posłuchać tu i tu. Fajna, uświadamiająca zabawa. 

I jeszcze jedno pytanie, a gdyby te filmiki w tytule nie mały "TEST", a "PREZENTACJA" to byłoby ok? Ludzie obecnie mylą pojęcia, często źle używają wyrazów. Internet jest dostępny dla każdego. Zobaczcie ile jest "antyków" z czasów PRL na OLX. Czy warto zaraz o tym wszczynać dyskusję? Mądry się uśmiechnie, mniej mądry kupi bo antyk. Tak już jest.

Tytuł wątku też jest trochę przewrotny, ale dzięki temu pokazuje jak ludzie lubią dyskutować o niczym, jeśli tylko jest to chwytliwie nazwane :). Na tej samej zasadzie lubimy odsłuchiwać HI-FI na YT i w gazetach i innych dziwnych miejscach, gdzie muzyki nie ma. Dla rozrywki najbardziej! 😀 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

28 000 wyświetleń.

................. Czy jakiś dodatkowy komentarz jest tu potrzebny?

Piotr, nie wiem czym się bulwersujesz. Dokonałeś nadinterpretacji tytułu filmu. Ktoś nagrał jak robi test kolumn focala - prawda? Prawda. Ten film to relacja z testu kolumn Focal Aria 948 - jak zresztą każdy taki film. Film tego typu niczym innym nie może po prostu być jak tylko relacją. Ale jak wiemy tytuły żądzą się własnymi prawami - mają być zwięzłe, łatwe do zapamiętania, chwytliwe!

Z tą nadinterpretacją to tak jak ja zamówiłem kiedyś aluminiowe klamki do szafek. Jak przyszły okazało się, że są z plastyku tyle, że w kolorze aluminiowym 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry .

To mój drugi post na forum ,pierwszy był też dziś z prośbą o pomoc😀. Podzielę się moimi doświadczeniami z kupna sprzętu audio. Kiedyś niestety z braku czasu czy sklepów sugerowałem się prasą z branży audio i moje 3 zakupy nie pokrywały się z tymi testami. 2 były porażką (zachwalany Denon) i 1 zakup oceniony przez branżę tak sobie okazał się ok (Marantz) ale niestety awaria go wyeliminowała. Niedawno ponownie wybierałem sprzęt lecz w moim wieku i już mniejszym entuzjazmie podjąłem decyzję o zakupie "używki"  .Po przeczytaniu wątków na forach (również na tym) mój wybór zawęził się do kilku modeli. Jak wszyscy wiemy najlepiej jest posłuchać i podjąć decyzję .No ale gdzie posłuchać używanego sprzętu ? Wtedy z pomocą przyszło youtube. Jednak nie słuchałem pojedynczych "testów" tylko porównań kilku sprzętów i w pewnym sensie po rodzaju brzmienia wybrałem coś dla siebie a moje doświadczenia np .do warczącego basu w tańszych Denonach potwierdziły się.                                          Na koniec powiem tak .Nie ma nic lepszego od odsłuchu ale jeżeli nie ma możliwości to wstępna weryfikacja na forach a potem można w bezpośrednich porównaniach spróbować  wybrać barwę brzmienia które nam odpowiada nawet na youtube .Podkreślam słowo barwę bo raczej przestrzeni nie usłyszymy nawet na dobrych słuchawkach ,choć   pewne małe różnice   są odczuwalne jednak takie smaczki to tylko na żywo.  

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Dedal75 napisał:

I pewnie nie ma różnicy na jakich słuchawkach odsluchasz ? I czy będą wpięte w pc bezpośrednio albo porządną dziurkę ? Pzd

Mam słuchawki tanie i droższe. Na CD różnica jest spora na yt jest ale mniejsza może dlatego że słucham z pc. Przestrzeń jednak najlepiej oceniać na żywo .Barwę ja wybrałem z testów na yt. i jestem zadowolony bo pokryło się z opisami na forum oraz moimi oczekiwaniami.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jako raczkujący w stereo też postanowiłem się wypowiedzieć na ten temat :) Dla mnie nie zrozumiałe jest sprawdzanie jak dany sprzęt brzmi skoro słucham tego "przez swoje kolumny", na myśl przychodzą mi wieże z lat 90' w reklamach tv kiedy to sprzęt jest pokazany jak wygląda i w tle jakaś muzyka - podobno z niej płynąca, będąc małym myślałem wow ale to śmiga ... słuchając przez głośniki TV :) Na youtube zerkam czasami jak ktoś ma rozmieszczony sprzęt tzn. szukam np. fajnej komody i stojaków pod głośniki to zerkam jak ktoś ma to zrobione :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo tutaj prawdy zostało napisane, w każdą stronę.

Oczywiście, że nie można ocenić jakoś poważnie brzmienia kolumn za pomocą odsłuchu NAGRANIA dźwięku z tych kolumn mikrofonem, skompresowanego i odtworzonego na słuchawkach. Dokładnie tak samo, jak nie można ocenić telewizora wysokiej klasy, oglądając obraz z niego nagrany na kamerze i odtworzony na innej matrycy - n.p. laptopa.

To oczywiście niemożliwe. ALE...

Zaróno oglądanie telewizorów jak słuchanie kolumn na YT może mieć(ale zwykle nie ma) pewną wartość informacyjną.

Ja bym zaryzykował - że i jedno i drugie NIE pomoże wybrać dobrych kolumn/telewizora niedoświadczonym użytkownikom.

I należy takim userom to uswiadaniać i odradzać wyciąganie przedwczesnych wniosków.

Ale MOŻE - pod pewnymi warunkami - pomóc doświadczonym, osłuchanym userom. Oczywiście - nie wybrać, bo tacy userzy i tak nie wybiorą sprzętu na Youtube, tylko zorientować się co do pewnego ogólnego charakteru brzmienia i przede wszystkim - wyłapać pewne ewidentne wady czy może inaczej - zmanierowanie brzmienia.

A jakie to warunki? Rejestracja filmu musi być wykonana kompetentnie i przez kogoś kto rozumie co robi i posiada sprzęt i umiejętności.

Nie dowiemy się  z YT jak to będzie u nas, jak tak do końca zabrzmią kolumny/zaświeci telewizor na żywo.

Ale jeśli telewizor ma charakterystyczne wady(podświetlenie matrycy, przesunięcie w jakiś kolor) to będzie to widać.

Jeśli kolumny mają charakterystyczne brzmienie, nosowość(niespasowanie fazowe), tendencje do przeostrzania pewnych zakresów - to wprawne ucho to wyłapie.

Czyli - nie tyle YT pozowli wybrać, to nonesens. Ale dobrej jakości nagranie pozwoli doświadczonemu userowi zorientować się czy warto sobie głowę zawracać i z czym(ogólnie) ma do czynienia.

Oczywiscie - większość takich filmików ma ZEROWĄ wartość. Nagrywane smartfonem albo pojedynczym mikrofonem mono.

Ale tu znów - doświadczony user rozpozna od razu z czym ma do czynienia(nagraniem tragicznym, bardzo złym czy może w miarę przyzwoitym).

Wrzucam dwa linki -  do dwóch filmów na których rają te same kolumny(na jednym dodatkowo porównane z wersją podstawkową). Czy te filmiki są bezwartościowe? No, nie. Niosą sporą ilość informacji bo są dość kompetentnie zarejestrowane. 

Czy są podstawą do zakupu? ABSOLUTNIE NIE. MOGĄ być podstawą do wybrania się na odsłuch jeśli komuś się spodoba ,co usłyszy - aby zweryfikować rzeczywistość z youtube. ALBO - do rezygnacji z takowego bo doświadczony user złapie pewną powtarzalną "manierę" grania tych paczek.

Tak więc nie potępiałbym w czambuł. Tylko niestety - znakomita większość filmików to dramat a i mało zorientowanym userom może zaszkodzić a nie pomóc.

I drugi filmik:

 

Edytowano przez MrJansjo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np. Kraftesty mają pewną przewagę nad niektorymi testami. Tzn. Zmiana zachodzi tylko w różnicy kolumn. Cały tor z akustyką włącznie jest niezmienny. Mając do porownania nie jeden czy dwa testy ale juz "Cały ciąg" różnych kolumn można wyciągnąć wnioski jak zmienne są "odczytywane" przez testera. Oczywiscie nie powie nam to jak bedzie u Nas, ale jakaś informacja jest!

Pozdr. @Kraft

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do tego co napisałem dodam to, co widzę na tym filmie ... (nie słyszę) ...  o tym pisałem, skoro np. tu są duże kolumny, a słuchacz jest na "właściwej pozycji" to mikrofony są przy kolumnach? Nie w miejscu odsłuchu bo to chyba inny dźwięk w tym momencie, poprawcie mnie jeśli się mylę bo nie wiem czy nie plotę :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Chyba Miro 84 napisał:

Np. Kraftesty mają pewną przewagę nad niektorymi testami. Tzn. Zmiana zachodzi tylko w różnicy kolumn. Cały tor z akustyką włącznie jest niezmienny. Mając do porownania nie jeden czy dwa testy ale juz "Cały ciąg" różnych kolumn można wyciągnąć wnioski jak zmienne są "odczytywane" przez testera. Oczywiscie nie powie nam to jak bedzie u Nas, ale jakaś informacja jest!

Ale co do "jak będzie u nas" to i taki sam zarzut można przedstawić odsłuchom w salonie/sklepie. Zorientujemy się co do charakteru grania, ale ostateczny test i tak będzie dopiero po ustawieniu u siebie w domu(i zazwyczaj zdziwienie :).

Ja do tego podchodzę filozoficznie. Odsłuchy w salonie/na audio show dają informację jak kolumna gra(w jakimś pomieszczeniu) a w domu dowiemy się jak zagra u nas. No nie da się tego w 100% przewidzieć słuchając gdzie indziej.

Niemniej - jak kolumny grają ciemnoto i u nas bedzie ciemno a jak dają "mnóstwo basu" to i u nas dadzą. I na dobrych filmach z YT tez to usłyszymy. Ale sceny, ostatecznej barwy, interakcji z naszym pomieszczeniem - nie usłyszymy nigdzie, dopóki ich nie wstawimy w swoje docelowe miejsce.

16 minut temu, sebik_85 napisał:

Ja do tego co napisałem dodam to, co widzę na tym filmie ... (nie słyszę) ...  o tym pisałem, skoro np. tu są duże kolumny, a słuchacz jest na "właściwej pozycji" to mikrofony są przy kolumnach? Nie w miejscu odsłuchu bo to chyba inny dźwięk w tym momencie, poprawcie mnie jeśli się mylę bo nie wiem czy nie plotę :)

Z tego, co widać jak zwisają kable od mikrofonów to one są mniej więcej na linii kolan słuchacza(albo zaraz przed). Pewnie że bedzie zawsze "nieco inaczej" ale to nie jest mała klitka i ciasny rozstaw aż tak, żeby pewne oddalenie od sweet spot dawało "całkiem inne brzmienie". Bez przesady - też nie ma co robić ze słuchania muzyki jakiegoś "siedzenia  w bezruchu w jedynym słusznym miejscu i wpatrywaniu się w skupieniu w ołtarzyk" :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Widziałem porownania na yt gdzie zmiana zachodzi tylko przy wymianie jednego elementu np. Kolumna i dołączony wykres pasma przenoszenia zmierzony mikrofonem w zastanej akustyce. Można jakieś tam wnioski wyciągnąć słuchając i obserwując jakie zmiany zaszły w pomiarach.  

Tylko to jest wykres zależności kolumny do pomieszczenia nadal. Tego konkretnego.

11 godzin temu, marcinmarcin napisał:

Ja też poprawy nie słyszę, ale różnica jest spora. Przed jest dużo wysokich, po jest ich bardzo mało 

Zgadzam się. Tylko co nam to mówi tutaj?

Że mozna ując górę? Ale do jakiego poziomu? Czy przy tym traci się stereofonie? Głębie? Rozdzielczość? Może dynamikę? Ile spada ta góra?

PS Krafttesty są obarczone jedną podstawową wadą. Autor nie rozumiemy istoty doboru elektroniki do kolumn. Wiem że z jednej strony dobrze że punkt odniesienie jest stały z drugiej jednak strony no są kolumny które wymagały czegoś innego. Do tego nie ma tam złych wniosków.

 

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Powtórzę jeszcze raz .Można brać pod uwagę youtube., pod względem barwy ,może nawet dynamiki dżwięku przy bezpośrednich porównaniach różnych sprzętów  ale przestrzeni powietrza nic nie zastąpi .Ja po raz kolejny się przekonałem za pośrednictwem youtube że kupiłem nieodpowiedni sprzęt (kolumny ) zachwalany na forach .Elac b6.2 brzmiały na youtube pudełkowato i na żywo podobnie .Żadne wygrzanie nie pomogło .W porównaniu ze starymi jbl brzmią jak jakiś edifier komp. Więc kierunek youtube  ,wnioski własny i tylko własny odsłuch. Dobrze gdyby na forach były porady rzetelne a nie handlowe. Dlatego tu powinni być pasjonaci a nie sprzedający choć  są wyjątki  od reguły i tak trzymać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...