Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze wzmacniacza/ampli


KaczyWest

Recommended Posts

Cześć,

Planuję zakupić sprzęt grając. Będzie to mój pierwszy "poważny zestaw", wcześniej używałem mini wieży Sony i głośników 2.1 JBL.  

Muzyka której słucham to głównie rock, stary hip-hop i trochę bluesa. Żona słucha popu, muzyki klasycznej i filmowej. Ponadto zestaw będzie podłączony do tv, poza filmami, ja lubię oglądać koncerty, żona programy muzyczne typu x-factor. Pomimo podłączenia do TV na pewno wolę zestaw stereo a nie kino domowe.

Pokój ma ok 4m x 6m. Kolumny będą ustawione na dłuższej ścianie, w taki sposób że pierwsza będzie prawie na środku ściany, druga bliżej jej końca, pomiędzy nimi tv. Na przeciwko kanap + fotel, na podłodze gruby dywan. 

Wolał bym dźwięk bardziej  dynamiczny, z zaznaczonym basem, ale nie przesadzonym. 

Muzykę będę odtwarzał z płyt cd których mam bogatą kolekcję, oraz ze spotify lub tidala. Pamięci usb, ani ipodów nie planuję podłączać. Na początek płyty będę odtwarzał w posiadanym blu-ray LG, ale z czasem planuje dokupić  odtwarzacz cd. 

Kolumny: Budżet max 1000zł za sztukę. Prawdopodobnie będą zmuszony wybrać JBL Arena 170, ponieważ te wielkością i wyglądem odpowiadają moje żonie. Ważne żeby był nie za duże i występowały w kolorze białym. 

Wzmacniacz: Ponieważ kolumny prawdopodobnie mam wybrane, pozostaje kwestia doboru wzmacniacza lub amplitunera. Ponieważ planuję podłączyć TV oraz osobno blu-ray zależy mi na wejściach cyfrowych. Kolega namawiał mnie na sprzęt Yamahy. Po zapoznaniu się z ofertą spodobał mi się model R-N602, wydaje mi się on ciekawą opcją, jednak nie do końca jestem przekonany czy to jest to czego szukam.  Na pewno jego dużą zaletą są możliwości sieciowe. Jednak z drugiej strony wydaje mi się że do słuchania muzyki ze spotify, która ma być tylko dodatkiem w tle ze względu na wygodę, wystarczającym rozwiązaniem będzie Google Chromecast Audio podpięty cyfrowo do wzmacniacza. Takie rozwiązanie powinno być tańsze niż R-N602 a wydaje mi się że wzmacniacz, zagra lepiej niż amplituner, nawet trochę droższy. Jeżeli chodzi o wzmacniacz to ciekawi mnie Marantz PM6006. Wzmacniacz ten odpowiadał by mi ze względu na 3 wejścia cyfrowe, akurat do podłączenia blu-ray, tv i chromecasta. Nie znalazłem innego wzmacniacza w podobnej cenie z odpowiednią liczbą wejść cyfrowych. Czy Marantz sprawdzi się z tymi kolumnami Arena 170 lepiej niż wspomniana Yamaha? A może powinienem zwrócić uwagę na coś innego? Nie bardzo mam czas jeździć na odsłuch , dlatego zanim pojadę chciał bym wiedzieć czy to co mnie interesuje w ogóle do siebie pasuje.

Gramofon: Ostatnia sprawa to gramofon. Posiadam trochę winyli ale brakuje mi do nich gramofonu. Proszę o polecenie gramofonu do 1000zł. Nie zależy mi  na bajerach typu USB, chciał bym jakąś prostą konstrukcję na początek, ale taką aby z czasem móc wymienić wkładkę na lepszą. Czy gramofon Pro-ject essential to dobra konstrukcja? Zależy mi na tym aby gramofon występował w kolorze białym.

Pozdrawiam,

Piotrek

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Zacznę od elektroniki. Wybór amplitunera sieciowego typu wspomniana Yamaha R-N602 lub konkurencyjne Onkyo TX-8250 oraz Pioneer SX-N30AE to rozwiązania bardzo wygodne, w pełni wyposażone. Ale oczywiście w podobnym, a nawet mniejszym budżecie możemy zakupić klasyczny wzmacniacz, który zaoferuje wyraźnie lepsze brzmienie. Bardzo dobrym przykładem jest Marantz PM6006. To bardzo dobry wzmacniacz, oferujący równe, lekko ocieplone, plastyczne brzmienie ze szczegółową górą pasma oraz dobrze kontrolowanym basem. W podobnym budżecie mamy jeszcze Onkyo A-9050. To bardziej analityczny, szybki dźwięk z mniejszym dociążeniem. Natomiast mam także dla Ciebie propozycję trochę droższą, ale wyróżniającą się dźwiękowo - spójrz proszę na wzmacniacz NAD C338. Urządzenie ma już wbudowany chromecast.

Kwestia kolumn - Jbl Arena 170 to kolumny o bardzo efektownym, koncertowym dźwięku, eksponujące wyraźnie skraje pasma. Kosztem tego jest mocno cofnięty środek. Jeśli szukamy taki charakter dźwięku, jak najbardziej polecam. Jeśli natomiast szukamy trochę spokojniejszego, pełniejszego dźwięku, proszę spojrzeć na kolumny Pylon Audio Pearl 25. Zestaw ten także dostępny jest w kolorze białym. To bardzo dobra konstrukcja, która zapewni mocny, szybki, ale także dobrze wypełniony, uniwersalny dźwięk. Drugą opcją jest także polski zestaw STX Electrino 250. To bardziej mocne, otwarte, dynamiczne, energetyczne granie. Zresztą spójrz proszę na bardzo ciekawe pakiety na bazie tych kolumn - NAD C338 / STX Electrino 250 oraz Marantz PM6006 / STX Electrino 250. Kolejną bardzo ciekawą opcją jest niestety trochę droższy, ale wyraźnie lepszy brzmieniowo zestaw kolumn Indiana Line Tesi 542. To bardziej plastyczne granie ze świetnym, nisko schodzącym basem i równą górą pasma. Kolumny wyróżniają się także bardzo ekskluzywną stolarką, wyglądają bardzo dobrze. Na koniec propozycja najnowszej, brytyjskiej konstrukcji Monitor Audio Monitor 200. To równe, pełne, dynamiczne, bardzo uniwersalne brzmienie.

Gramofon - namawiam na jedną z konstrukcji producentów, specjalizujących się w gramofonach od lat. Spójrz proszę na ofertę Pro-Ject oraz brytyjska Rega. W przypadku Pro-Ject dobrą opcją będzie model Elemental, natomiast jest to najbardziej budżetowy model w ofercie firmy, wiążący się z pewnymi kompromisami. Znacznie lepszym wyborem będzie Pro-Ject Essential III. W przypadku Rega optymalnym wyborem jest Planar 1. To dwa gramofony, które po pierwsze są solidnie zbudowane, po drugie oferują bardzo dobrą klasę dźwięku, a po trzecie dają duże możliwości rozbudowy w przyszłości. Z tańszych konstrukcji jest jeszcze Audio-Technica AT-LP120USBHC.

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, w przypadku pytań oraz specjalnej oferty cenowej dla forumowicza, oczywiście służę pomocą. Zapraszam jednak serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania poszczególnych rozwiązań. W naszym salonie masz do dyspozycji dziesiątki urządzeń i kolumn, które w komfortowych warunkach możesz odsłuchać i porównać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

JBL Arena 170 to mała kolumna. Nie ma mowy o nisko schodzącym głębokim basie. W tej cenie zdecydowanie Polska Melodika BL40 MK II, Magnat Quantum 677 lub Heco Music Style 500.

To kolumny które zapewnią optymalną ilość i kontrolę basu.

Co do samego amplitunera Yamaha RN602 wydaje się być najbardziej odpowiednia. To jeśli szukasz funkcjonalności połączonej z dźwiękiem. Jeśli sam wzmacniacz to Marantz PM6006 lub Yamaha AS 701.

Możesz do nas podjechać na odsłuch albo możemy Ci wysłać sprzęt do testów w domu.

Daj znać.

Piotrek

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...