Skocz do zawartości

Pierwszy gramofon


Recommended Posts

Witam

Noszę się z zamiarem zakupu pierwszego w swoim życiu gramofonu, a dokładniej noszę się z zamiarem zamiany mojego pre Atoll pr100 (który wyceniłem na około 1000,00zł) na gramofon. Dostałem propozycję na zamianę na gramofon z linku poniżej:

https://www.olx.pl/i2/oferta/gramofon-marantz-6100-semi-automat-CID99-IDnA8e6.html?ref[0][path][0]=4705882731&ref[0][params][action]=answer&ref[0][params][id]=4705882731&ref[0][params][my_chat]=1&ref[0][params][xtor]=EREC-58-[id1]-20180203-[link]-19346615%401-20180203193943&ref[0][params][utm_source]=serviceletterMessage&ref[0][params][utm_medium]=email&ref[0][params][utm_campaign]=link&ref[0][action]=myaccount&ref[0][method]=answer

z dopłatą z mojej strony 500,00zł.

Oczywiście mam parę pytań do Was:

Czy jest warty swojej ceny?

Czy jeżeli mój przyszły pre, który jest w budowie (będzie to pre lampowe firmy WBA- konstrukcja dual mono z wyjściami xlr) nie będzie posiadał pre gramofonowego to jaki i w jakich pieniądzach pre gramofonowe będę musiał do niego dokupić?

Moje pozostałe audio to:
Końcówka mocy: Musical Fidelity A5CR
Kolumny: Thiel CS3.6
Źródło- Onkyo Dx6850

Pozdrawiam
Daniel

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 51
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

DamianRyn
co do preampu gramofonowego - warto porozmawiać z WBA by dołożył do budowanego dla Ciebie urządzenia moduł przedwzmacniacza gramofonowego.
Od razu spytaj się o takie pre, które będzie obsługiwało zarówno wkładki MM jak i MC.

Używane firmowe pre gramofonowe to  koszt od 200zł, niezłe modele to 500-1000zł, a dobre zaczynają się od tysiąca (granice kwot są umowne, ale realne...). Zazwyczaj nie ma sensu wydawać na przedwzmacniacz gramofonowy więcej niż wydajesz na sam gramofon (napisałem "zazwyczaj", bo może się trafić okazyjnie dobry gramofon za 300zł i do komplety pre za tysiąc).

Jeśli chodzi o gramofon MARANTZ 6100 z Twojego linku - trudno powiedzieć na ile jest on zadbany, jaka jest wkładka (sama nazwa Toshiba to mało, może być warta kilkadziesiesiąt złotych). W związku z powyższym nie podejmuję się odpowiedzieć czy warto się wymienić:-(
A masz jakiś gramofon w okolicy? Najlepiej kupować z odbiorem osobistym - albo od firmy (czy sprzedawcy, a najlepiej osoby z któregoś forum audiofilskiego -  która jest pewna i wie co sprzedaje).

Pozdrawiam
PS. Zgodnie z Twoją prośbą drugi Twój wątek usunąłem z innego działu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DamianRyn, ten Marantz jest wart  może z połowę tej ceny. Tym bardziej, że tak jak pisał RoRo, wkładka jest warta pewnie kilkadziesiąt złotych.

Bierzesz pod uwagę tylko wymianę swojego pre na gramofon? Myślę, że łatwiej byłoby sprzedać Atolla i wtedy szukać gramofonu za gotówkę. Może to potrwać to troszkę dłużej, ale będziesz miał większe pole manewru w wyborze gramofonu dla siebie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Rozmawiałem z Panem Piotrem z WBA i uda się zbudować pre gramofonowe. Będzie to zewnętrze pre w dodatkowej obudowie gdyż nie chciałem się ograniczać w swoim przedwzmacniaczu tylko do jednego wejścia liniowego i jednego na gramofon. Pan Piotr zbuduje zewnętrzny pre które będzie miało dodatkowo 3 pary innych wejść liniowych dzięki czemu zyskam na ilości wejść :) Niestety będzie to tylko pre obsługujące wkładkę MM.

Co do zakupu gramofonu to na dzień dzisiejszy w grę wchodzi tylko zamiana. Jeżeli sprzedam swój pre Atoll to wtedy oczywiście w grę zacznie wchodzić kupno. Budowa mojego pre znacznie przekroczyła zakładany budżet i na razie nie mam innych możliwości.

Dziękuję za podpowiedzi. Na razie wygląda mi na to, że wszyscy którzy chcą się zamienić mają grubo zawyżane ceny swoich gramofonów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda Damian, ze tak wyszlo z pre Atolla ze nie wymieniłeś go na plny...byloby latwiej z gramofonem. Ja niestety się nie znam wiec w kwestii gramofonow nie doradzę Ci. Widzę, ze wciagneło Cię audio na zamowienie :). Zobaczysz ile wazy i jak jest zrobione coś pożądnego. Bez grama chinszczyzny, byle czego i tylko na dobrych podzespolach. Ja mam jeden z pierwszych modeli pre wba i widzę jak Piotrek się rozwinoł. To nie są żarty :).

Roro slyszał ta pierwszą zabawkę wpietą w dobry tor audio. Wstydu nie było choć wiadomo, ze trochę odstawalo od pre za rownowartość samochodu w czasie jego produkcji. Wyobraź sobie, ze w zeszlym tyg rozmawialem z Piotrkiem i jesli w przyzzlosci zdecyduję się na gramofon to on przerobi mi na wysokiej klasy pre gramofonowe wymieniając część podzespołów montujac jakąś riaa czy cos tam. Nie śmiejcie się ale bliżej mi do techniki cyfrowej niz analogowej i gramofonu jeszcze nie miałem.

Dla Ciebie tez wskazowka, ze w przyszlosci mozesz upgreidowac swoje pre w miarę rozwoju techniki lub własnych upodobań. Zobaczysz, ze lampy wciagajà... ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że się nie zawiodę... zarówno tak jak nigdy nie miałem gramofonu, nie miałem nigdy lampowca. Mało tego, nigdy nawet nie słyszałem jak gra i tu idę całkowicie w ciemno. Z opisów wynika, że jest to coś czego szukam. Wasze podpowiedzi też skłaniają mnie ku temu rozwiązaniu. Cieszy mnie to, że będę miał kawał ciężkiego i dobrej jakości sprzętu. Zawsze uważałem, że lepiej mieć coś dobrego nawet kosztem czasu i wyrzeczeń niż dziadować i kupować nowe budżetówki :)

Boję się tylko, że jak wgryzę się w lampy to później ciężko będzie mi dobrać końcówkę mocy do Thieli, a lampy do nich to przecież cena kosmos :(

No cóż kto nie ryzykuje ten nie pije szampana ;)

Audiowit musimy się kiedyś spotkać u mnie i u Ciebie i posłuchać swoich zestawów :) Gusta mamy chyba podobne więc może być ciekawie :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Napisałem do właściciela zapytanie o wkładkę. Po rozmowie z Piotrem, zaznaczył mi, że mój preamp gramofonowy będzie obsługiwał tylko wkładki MM i nie wiem czy o to się sprawa nie rozbije?! No chyba że do każdego gramiaka można założyć każdą wkładkę? Sorry jeżeli pytanie jest głupie lub banalnie proste ale w kwestii gramofonów jestem zupełnie zielony. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polskie gramofony, to prawdziwe kinder niespodzianki. Nigdy nie wiadomo co siedzi w środku (jaka elektronika i w jakim stanie). Odnośnie samego Daniela - spytaj właściciela o to jaki jest rok produkcji. Pod talerzem jest naklejka z tą informacją. Najlepiej jakby to był gramofon z połowy lat siedemdziesiątych. Późniejsze egzemplarze miewają niezły misz masz w elektronice.

Co do wyboru samego gramofonu - 1000zł za Daniela to bardzo dużo (chyba, że w komplecie jest jakaś porządna wkładka). Mam jednak świadomość, że ceny gramofonów, w ostatnim czasie, poszybowały mocno do góry... Dlatego jeżeli nie spieszysz się z nabyciem garmiaka, to radziłbym szukać dalej. Powinno się udać trafić jeszcze coś lepszego niż Daniel.

Na koniec o wieszaniu wkładek MM i MC na różnych gramofonach. W budżetowych urządzeniach spotyka się zazwyczaj MMki. Nie oznacza to jednak, że w takich gramofonach nie można zawiesić wypasionej wkładki MC. Tyle, że w przypadku tych drugich, ważne jest ich dokładne ustawienie, co przeważnie nie jest możliwe w tanich gramofonach (a w zasadzie w tanich ramionach gramofonowych). Sytucja odwrotna, czyli wkładka MM w drogim i zaawansowanym gramofonie, też jest możliwa. Jest to nawet o tyle lepsze rozwiązanie, że zapewniamy w ten sposób, wkładce najlepsze warunki pracy, o które czasem ciężko jest w podstawowych gramofonach.

Osobną sprawą jest dobranie wkładki o odpowiedniej podatności do konkretnego ramienia i jego masy efektywnej. O tym może jednak innym razem ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Poniżej przesyłam zdjęcia gramofonu Daniel na który Pan Marek chce się ze mną zamienić. 

Roku produkcji Pan nie mógł znaleźć, ale ma go 8 lat i mówi, że jego stan jest fabryczny. Do zrobienia jest tylko polerka pokrywy. 

Wkładka to MF100 oryginalna. Tyle był w stanie mi Pan powiedzieć. 

Chce się zamienić łeb w łeb. Trochę kusząca propozycja gdyż słucha na nim Beethovena i inne takie więc świadczy to o tym, że nie jest to handlarz i jego stan może być na prawdę dobry :)

Co myślicie? Może to dobry gramiak na początek?

Messaging1519400256111.jpg

Messaging1519400250777.jpg

Messaging1519400245731.jpg

Messaging1519399684891.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się zdecydujesz na tego Daniela, to musisz mieć na uwadze fakt, że na starcie będzie Cię czekała inwestycja w nową wkładkę (koszt to minimum 150-400zł). Na MF'ce szybko się zniechęcisz do winyli :)

Spytaj się może jeszcze tylko Pana Marka, czy gramofon trzyma obroty i czy da się je płynnie regulować.

1 godzinę temu, DamianRyn napisał:

Co myślicie? Może to dobry gramiak na początek?

Dobry, tylko dlaczego taki drogi?

Może uda Ci się wytargować lepsze warunki wymiany i Pan Marek coś Ci dopłaci? Może chociaż dwie stówki na dołożenie do nowej wkładki ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dobre wieści. 

Sprzedałem swojego Atolla,  więc możemy zmienić zasady wyboru gramiaka. Budżet około 1000zl.

Na jakie firmy najlepiej patrzeć? Skąd kupować? Po czym poznać wkładkę MM bo nie zawsze jest opisana. 

Znalazłem coś takiego na all... :

http://allegro.pl/gramofon-hi-end-micro-seiki-mb-14-vintage-fidelity-i7190804781.html#thumb/2

Pozdrawiam 

Edytowano przez DamianRyn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie! Znacznie ulatwie to nam zakup gramofonu. 

Jeżeli chodzi o wkładki, to w gramofonie za 1000zł raczej nie znajdziesz wkładki MC. A jeżeli Ci się uda, to będziesz niezłym szczęściarzem. Sprzedasz ją i będziesz miał na jakąś topową wkładkę MM :)

Ten Micro Seiki, który podlinkowałeś, to całkiem porządny gramofon. O niebo lepszy od Daniela. Może jednak uda się jeszcze znaleźć coś lepszego w tym budżecie. Jak znajdę chwilkę, to przejrzę portale aukcyjne i odezwę się jak coś wypatrzę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem całkiem ciekawy gramofon:

https://m.olx.pl/oferta/gramofon-akai-ap-003-CID99-IDsaeUW.html

Jeżeli jest w dobrym stanie i wszystko jest sprawne, to jest to nienajgorsza cena. Zostałoby Ci jeszcze na nową wkładkę :)

Druga opcja to Saba PSP-248 z Allegro. To najwyższy model gramofonu od tego producenta. Właśnie skończyła się aukcja i nikt go nie wylicytował, więc może uda się dogadać ze sprzedającym w sprawie ceny (był pierwotnie wystawiony za 680zł). 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po rozmowie z Panem od Akai. Stan ponoć bardzo dobry. Na obrotach 33 pracuje u niego bez zarzutów. Na obrotach 45 nigdy nie słuchał bo nie miał takich płyt. Czy jest możliwe, że jeżeli chodzi na 33 to nie będzie chodził na 45? Stan wizualny bardzo dobry, wręcz idealny. Gra u tego Pana 4 lata bez zarzutów. Cena 600zl już z przesyłką. Bardzo dużym plusem jest to, że całkiem za darmo oddaje wszystkie swoje płyty. Mówi że ma ich kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt. Przy mojej kolekcji aż 1szt to nawet bardzo duży plus ;) Podejrzewam, że te kilkanaście płyt to też parę stówek?! 

Jaki mógłby być koszt wkładki do tego Akai? 

Do PSP nie dzwoniłem bo nie ma podanego tel. 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie powiedział Ci jaka tam jest wkładka zamontowana. Podejrzewam jednak, że nie jest to nic szalonego skoro się tym nie chwali w opisie gramofonu.

Co do obrotów, to jest to możliwe, że tylko na jednym zakresie będą problemy z ich stabilnością. Jest to jedna stosunkowo mało prawdopodobne. 

2 godziny temu, DamianRyn napisał:

Podejrzewam, że te kilkanaście płyt to też parę stówek?! 

Tak, jeżeli to jakieś "normalne" płyty, a nie np. "Przeboje Disco Italiano Roku 1982" ;) 

Wkładkę do gramofonu dobrałbym w momencie, gdy będziesz już miał u siebie gramofon i preamp. Posłuchasz troszkę na wkładce, która jest zamontowana w Akai i łatwiej będzie Ci wybrać nową wkładkę, na podstawie tego czego będzie Ci brakować w brzmieniu. Najtańsze nowe MMki, to koszt około 150-200zł. Za jakieś 200-400zł można też kupić jakąś starą wkładkę (np. Shure M75, M95, Philips GP400, itp.) i do tego nową igłę. Może jednak będziesz chciał celować trochę wyżej... zależy jak bardzo wkręcisz się w winylowe krążki :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wkładki to faktycznie nic na jej temat nie mówił. Mówił jedynie o tym, że igła jest już zużyta i nie da się na niej słuchać płyt. Mówił też że pożyczał kiedyś jakąś długą (nie drugą) igłę od znajomego i wtedy brzmiało to bardzo dobrze. 

Co do płyt to chwalił się płytami z muzyką typu Dire Straits itp. więc wszystko to co tygryski lubią najbardziej ;)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...