Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
S4Home

PRAWIDŁOWE ROZSTAWIENIE KOLUMN STEREO

Recommended Posts

Zaznaczam, że problem jest bardziej złożony niż mogło by się wydawać. W pierwszej kolejności powinniśmy zaglądnąć do materiałów dostarczonych przez producenta kolumn i stosować się do zaleceń tam zawartych. W następnej kolejności zaufać własnemu słuchowi  i nieco poeksperymentować. Niniejszy zbiór informacji przeznaczony jest dla osób rozpoczynających przygodę i jest jedynie wskazówką a nie zaleceniem.

1.       Odległość od ściany tylnej

Na początek chcę zaznaczyć iż mitem jest typowe sformułowanie, że można kolumny z bas reflexem (przednim) ustawiać blisko ściany. Jedno nie ma z drugim specjalnie do czynienia. To czy kolumny będą „możliwie” dobrze grać blisko ściany świadczy całość konstrukcji a nie sam „wylot powietrza”. Jednak nie o tym teraz. Są szkoły, które bronią swoich kolumn i twierdzą iż są odporne na bliskość ścian. Tu mogę podać przykłady jako obudowy zamknięte, linie transmisyjne (PMC) czy membrany pasywne (Tannoy Precision 6.4). Z reguły jednak producenci podają iż kolumny powinny stać oddalone powyżej 50 cm od tylnej ściany. Druga szkoła mówi o zasadzie 1/3 do 1/5 długości pomieszczenia. W tym zakresie powinniśmy je postawić. Znalazłem także informację, iż kolumny powinny stać od 5cm do 1m oraz powyżej 2,2m od tylnej ściany. Oznacza to aby unikać odległości od 1 do 2,2m

2.       Rozstaw kolumn oraz odległość do słuchacza

Tu producenci są niemal zgodni. Odległość między kolumnami dobrze aby zawierała się miedzy 1,2m a 2,5m z kolei odległość kolumn do słuchacza była równa odległości między kolumnami. Oznacza to, że kolumny oraz słuchacz mają tworzyć trójkąt równoboczny. W przypadku braku możliwości takiej rozstawy musimy zadbać aby odsłuch był w trójkącie równoramiennym, czyli obie kolumny są oddalone od słuchacza o tą samą odległość.

3.       Wysokość odsłuchu

W przypadku kolumn podłogowych sprawa jest prostsza. W Przypadku monitorów powinniśmy zadbać  o odpowiednią wysokość standów. Finalnie czy to w przypadku kolumn podłogowych czy monitorów kopułka wysokotonowa powinna  się znaleźć +/- na wysokości naszych uszu.

4.       Posadowienie kolumn

Tu także większość producentów jest ze sobą zgodną. Kolumny powinny stać stabilnie w sposób możliwie jak najlepszy zapewniając zachowanie drgań w obudowie. To czy kolumny będą stały na kolcach, gumowych nóżkach jest innego rodzaju sporem. Ważne aby nie przywierały całą powierzchnią spodu kolumny do podłoża.

5.       Skręcenie kolumn

Tu spotkałem się z bardzo różnymi opiniami:

a)      Dali (wstęgowe) zaleca aby ich kolumny stały prostopadle do ścian. Oznacza to że nie powinniśmy skręcać tych kolumn w stronę słuchacza.

b)      Kolejna szkoła (Tannoy, Klipsch) zaleca skręcenie aby linia osi kolumn przecinała się w miejscu odsłuchu

c)       Dalej (PMC) zaleca aby linia przecinała się50 cm za słuchaczem

d)      Ambasador Marantza Pan Ken Ishiwata skręca kolumny znacząco do środka. Ich oś przecina się ok metr przed słuchaczem.

 

6.       Położenie w pomieszczeniu

Unikajmy położenia kolumn w rogach pomieszczenia. Gdzie zbiera się bas. Unikajmy także wstawiania kolumn pomiędzy różne elementy wyposażenia pokoju, jak szafy, segmenty czy inne meblościanki. Powinniśmy także zadbać aby bezpośrednio przed kolumnami nie znajdowały się inne przedmioty, które mogły by spowodować zakłócenie fal. Tu polecam chociaż na jeden odsłuch odstawić na bok stolik, który przeważnie znajduję się na domowym wyposażeniu.

 

Ciekawie zobrazował to Audio Physic na przykładzie interaktywnych slajdów. Mimo, iż ich kolumny wymagają innego ustawienia zachęcam do zaglądnięcia:

http://www.audiophysic.de/aufstellung/beispiel_e.html

 

1.JPG

2.JPG

3.gif

4.JPG

5.JPG

6.JPG

7.JPG

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...