Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam.

Kupiłem wzmacniacz http://67.211.221.202/store/product/TPA3116-Bluetooth-Amplifier-TPA3116D2-2-1-Subwoofer-Amplifier-Digital-Audio-Board-50-50W-100W-Bass-HIFI/3052015_32842016553.html

i chyba mnie trafi, nie ma zasilacza.Chciałbym zasilacz z napięciem końcowym DC 18-19 v ale jak się okazuje na ok 10A.

Na płytce wzmacniacza znajduje się gniazdo z dc 12-24 tak jakby zasilacz był taki jak np. do modemu ale nie ma takiego zasilacza na taki prąd.

Jaki prosty zasilacz żeby to dobrze (bez zakłóceń)  grało.

Pozdrawiam

LM

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba są impulsowe i z reguły tego typu wzmacniacze są zasilane z zasilaczy takich jak ten drugi. Ten do zasilania LED-ów może za bardzo siać zakłóceniami. Jednak da pełną moc wzmacniacza. Ten drugi jest z założenia właśnie do tych wzmacniaczy ( widać to w opisie ). Jednak będzie ograniczał moc wzmacniacza. W praktyce nie powinno to być zbyt wyczuwalne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ograniczenie jest nawet wskazane ponieważ mam głośniki pozostałe z Media-Tech Tornada Pro DB 2.1

gdzie jak można doczytać satelity mają po 2 x 32 W a sub 76 W, zaś  według tabelki na ALI                                                                                                                              przy 4 Ohm i 19V satelity osiągną moc - 40 do 45W a sub - 48 do 70W czyli chyba bezpiecznie.

Przy 4Ohm i 24 V  satelity 50 d0 55W i sub 75 do 95W a to już chyba mogłoby zniszczyć suba.

Tak mi to wygląda z pozycji człowieka nie znającego się ogólnie na elektryce i informatyce.

Dzięki jeszcze raz.

Pozdr.

Edytowano przez luckyman49
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej sytuacji ten zasilacz dedykowany do takich wzmacniaczy będzie najbardziej optymalny. Myślę że nawet i taka moc będzie z nadmiarem dla tych głośniczków. Inną opcją było by użycie transformatora do zasilania halogenów 11-12 V o mocy nie mniejszej niż 100-150 VA z mostkiem prostowniczym i kondensatorem filtrującym. Dało by to po wyprostowaniu napięcie ~15-17 V .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo tych moich pytań ale teraz ostatnie, czy warto (trzeba) dołożyć jeszcze układ opóźniający załączanie głośników?

Bo te w Media mocno tłukły zwłaszcza sub. W internecie są takie układy ale tylko na 2 kanały a co z subem,

czy można podłączyć dwie kolumny pod jeden kanałów czy trzeba je podłączyć oddzielnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://pl.aliexpress.com/item/TPA3116-TPA3116D2-2-1-Subwoofer-Wzmacniacz-Cyfrowy-Wzmacniacz-Audio-Bluetooth-Pok-adzie-50-50-W-100/32842016553.html

Płytka którą kupiłeś to kompletny wzmacniacz impulsowy bez obudowy i zasilacza, Zasilacz taki jak ten 18,5 V po podłączeniu sprawi że wzmacniacz będzie działał. Najprawdopodobniej same układy na których jest zbudowany posiadają miękki start. Dlatego nie przejmuj się tym, chyba że taki problem się pojawi.

Generalnie do jednego wyjścia podłącza się z zasady jedną kolumnę. Jeśli podłączysz 2 kolumny o impedancji 4 ohm równolegle, to da obciążenie 2 ohmy. Taka sytuacja nie jest dopuszczalna dla tego wzmacniacza. Jeśli połączysz je szeregowo po 2 to da obciążenie 8 ohm. To da mniejszą moc wyjściową ze wzmacniacza, ~20 W na kanał. W takiej sytuacji na jedną kolumnę przypadnie po ~10 W . To ma raczej niewielki sens.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie będzie dobry. To jest pewnie zasilacz do laptopów. Co najwyżej może okazać się że ma nieco inną wtyczkę ( Sprawdziłeś to ? ) . A to jak to będzie grało sam się przekonasz. Dobrze że ma nieco wyższe napięcie wyjściowe i wyraźnie większy prąd wyjściowy.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Hej.                                                                                                                                                                                                                                                                                Jeszcze jedna prośba napisałem do GOTRONIKa co zrobić jeśli mam układ 2.1 i pozostało to bez echa.  Poprosiłem więc o jakiś schemat urządzenia ponieważ przy innych urządzeniach jest tylko 2 przekaźniki  a tu 4  więc pomyślałem, że można to będzie wykorzystać do mojego układu Otrzymałem rysunek gdzie widać, że do układu można przyłączyć tylko 2 kanały czyli lipa?

 

 

 

obraz.png.3babb6b6aa6155d0e67558c45f3dacde.pngobraz.png.8078a77835d8a368b78b0c1af2df8c90.png

 

 

 

 

Edytowano przez luckyman49
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na wyjściu wzmacniacza dla obu kanałów L i P masa ( - ) jest wspólna, to wystarczy jeden przekaźnik, czyli jedno wyjście. Drugi kanał będzie obsługiwał subwoofer. Można również dołączyć dodatkowy przekaźnik podłączony do zasilania tych które są na płytce. Pozostaje nadal otwarte pytanie czy ten wzmacniacz nie posiada już układu opóźnionego startu? Wtedy ta płytka jest zbędna i niema sensu jej montować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Obojętnie czy połączysz głośniki szeregowo lub równolegle ( bez dodatkowych rezystorów ) to moc z wzmacniacza podzieli się na oba po połowie. Rezystory sobie daruj w tym przypadku bo połowa mocy pójdzie na ciepło wydzielane na nich. Wtedy dostaniesz 6 watów na oba głośniki czyli po 3 W na każdy. Gdy połączysz je szeregowo po 2 uzyskasz impedancję obciążenia takiej pary 8 ohm. Wtedy wzmacniacz powinien dac nieco więcej niż te 6 W na taki układ. Pewnie z 8W, bez niepotrzebnego marnowania mocy wzmacniacza, który obciążenia 2 omy pewnie by nie przeżył. Do tego będziesz potrzebował większy głośnik w osobnej ( lub oddzielonej obudowie do niższych częstotliwości. Ten powinien mieć 4 omy lub 2 połączone równolegle ale o impedancji po 8 ohm każdy. W opisie masz bardzo wyraźnie napisane ze impedancja obciążenia powinna mieć wartość 4 do 8 ohm. Przy większej impedancji masz mniejszą dostępną moc, a przy niższej wzmacniacz pójdzie z dymem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Witaj Moby Dick.

Chciałbym jeszcze po raz przedostatni wrócić do wzmacniacza z początku wątku.                                                                                                                                               Dokupiłem jeszcze do niego przedwzmacniacz https://pl.aliexpress.com/item/32966230676.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27425c0fJN7SKo                                              Pomyślałem, że zasiliłbym obydwa urządzenia z tego samego zasilacza ale nie wiem czy by pociągnął. Przy przedwzmacniaczu nie pisze jaki prąd potrzebny                               ale on chyba nie potrzebuje dużego. Pomyślałem również o zasilaczu                                                                                                                                                                        https://pl.banggood.com/AC-DC-Switching-Power-Supply-Module-AC-100-240V-to-DC-24V-9A-Power-Supply-Board-p-1086527.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN,  prąd ma dobry 19 A jednak napięcie ma już 24 V. Trochę za dużo, nie chciałbym przeciążać głośników większą mocą.                              Czy po podłączeniu obu urządzeń to napięcie obniży się o kilka voltów? Widziałem test dwóch bardzo podobnych wzmacniaczy chińskich i żaden nie osiągał takiej mocy jak pisano, więc może przy trochę wyższym napięciu mój wzmacniacz też nie osiągnie opisywanej mocy.

Byłbym wdzięczny za podpowiedź fachowca

Pozdr. LM

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na spadek napięcia pod obciążeniem bym za bardzo nie liczył.  Pozostaje znaleźć zasilacz o mniejszym napięciu , które obniży moc maksymalną wzmacniacza lub zachować zdrowy rozsądek z głośnością. Ten zasilacz bez problemu powinien zasilić obie płytki. Taki mikser będzie bardzo minimalnie obciążał zasilacz. Pozostaje jeszcze kwestia tego , czy ten zasilacz dostarczy odpowiednio czyste napięcie. W przeciwnym wypadku będzie słychać zakłócenia.

Szum tętnienia: <150mV to dość sporo. Na pewno będzie potrzebny kondensator pomiędzy zasilaczem i zasilanymi płytkami.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Hej

Trafiłem na ten temat podczas szukania informacji o zasilaczu do głośników. Szczęśliwy traf chciał, że (podobnie jak @luckyman49) też posiadam głośniki Media-Tech Tornada Pro DB 2.1.

Niedawno zakupiłem wzmacniacz AIYIMA TPA3116 i niestety mam problem z zasilaczem. Znalazłem stary zasilacz Tracer Powercrate 90 i odciąłem w nim końcówkę. Niestety okazało się, że są 3 kabelki, z czego 2 to + (jeden 15V, drugi 2,3V). Czy może coś się popsuć jeśli je z sobą połączę w celu uzyskania większego napięcia?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulację napięcia raczej nie uzyskuje się na tej zasadzie.

Jeśli napięcia dodatnie wyglądają tak jak piszesz to możesz uzyskać pomiędzy nimi różnicę 12,7V. Gdyby były na nich napięcia dodatnie 15 i 17,3V, to wtedy można z nich uzyskać różnicę 2,7V. Połączenie równoległe dwóch dodatnich przewodów nie da sumy ich napięć. Raczej da spalony zasilacz :) .

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...
Dnia 5.02.2018 o 15:50, MobyDick napisał:

Myślę ze można by użyć taki zasilacz impulsowy. Do wyjścia przydało by się podłączyć równolegle dodatkowo kondensator filtrujący.

Taki zasilacz powinien wystarczyć do tego wzmacniacza.

Mógłbym prosić o jakiś przykład kondesatora??

Mam zamiar zasilić ten wzmacniacz https://allegro.pl/oferta/crunch-gpx1000-4-wzmacniacz-4-kanalowy-4x125w-rms-4786238654

tym zasilaczem:

https://allegro.pl/oferta/zasilacz-12v-400w-33a-ip20-do-tasm-led-cctv-7809818261?fromVariant=7558637046

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Cześć MobyDick.                                                                                                                                                                                                                                                Pisaliśmy trochę czasu temu o moim wzmacniaczu. Mój projekt trochę sobie poleżał z wielu powodów (m.inn. dokupiłem przedwzmacniacz,                                                      no i nie spieszyło mi się  a i trochę myślałem, że porwałem się z motyką na słońce)  ale w końcu skończyłem go.                                                                                  Uruchomiłem go dopiero dzisiaj ponieważ trochę kiepsko wlutowałem gniazda jack. Do tego dokupiłem pełną obudowę, powycinałem otwory                                                   i pomontowałem to wszystko. Jednak chyba trochę nie tak dogaduje się przedwzmacniacz ze wzmacniaczem. Być może powodem jest kabel z dwoma jackami                          W pewnym momencie drgają membrany suba ale kiedy odwrócę kabel jest ok.                                                                                                                                                     Do tego zmontowałem sobie mikrofon w obudowie ale milczy. Może niepotrzebnie jest potencjometr 10k.Tak to wygląda.

1.1.jpg

2.1.jpg

3.1.jpg

4.1.jpg

5.1.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...