Skocz do zawartości

wzmacniacz 6ohm/kolumny 4ohm


jacek

Recommended Posts

Witam wszystkich
mam pytanie jakie mogą być skutki podłączenia kolumn o impedancji 4 ohm do wzmacniacza 6-16ohm?
czy wielkość kolumn (drożność) ma jakieś znaczenie?, jakie mam wyjście?
nie mam pienążków na lepszy wzmak a kolumn nie zmienię
Dziękuję za wszelkie pomysły
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnio w AUDIO 3/2008 przeczytałem coś takiego:

"Na tyłach amplitunerów niemal zawsze znajdziemy ostrzeżenie: "Speaker Impedance - Minimum 8 Ohm", a w najlepszym przypadku 6 ohm. Tymczasem większość kolumn głośnikowych jest faktycznie 4 omowa. Zagra czy nie zagra, tylko się wyłączy, a może uszkodzi? Problem jest podobno... biurokratyczny, podłączenie obciążeń 4-omowych powoduje wzrost temperatury ponad granice dopuszczalne przez przepisy UE, stąd producenci oficjalnie nie dopuszczają takich obciążeń, będąc w pewnej zmowie z producentami zespołów głośnikowych - którzy dla uspokojenia klientów przedstawiają swoje konstrukcje jako 8 omowe podczas gdy faktycznie są one 4-omowe. Nawet kupując wzmacniacz A/V za 20000zł jesteśmy wciągani w te gierki, i większość będzie pewnie się dopytywała, jakie kolumny mogą bez obaw podłączyć... Trudno uwierzyć, aby nie mogły to być wszystkie kolumny, jakie widzimy wokół. Producenci amplitunerów w instrukcji obsługi informują, że można używać kolumn 4-omowych, ale należy liczyć się z tym, że w pewnych warunkach załączy się układ zabezpieczeń, trzeba będzie odczekać chwilę, by ponownie korzystać z urządzenia... Przynajmniej śpijmy spokojnie, że niczego nie zepsujemy."

może to Ci pomoże
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat 4-6-8 omowych kolumn jest częśto poruszany w pytaniach - na szczęście też w odpowiedziach icon_cool.gif
W skrócie: podłączać mozna, tylko nie należy przesadzać z głośnością... Zresztą napisał już o tym wcześniej Audionet

Proponuję zajrzeć na zakładkę FAQ, gdzie mamy m.in. temat (w "Audio, współpraca zespołów głośnikowych ze wzmacniaczami")
http://www.audio.com.pl/index.php?page=faq&katId=3
"Czy większość amplitunerów rzeczywiście nie jest zdolna do współpracy z 4-omowymi zespołami głośnikowymi?"

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...