Skocz do zawartości

Wybór gramofonu + ampli + kolumny


Recommended Posts

Witam

Proszę o pomoc dotyczącą wyboru sprzętu do gramofonu. 
Zdecydowałam się na zakup nowego gdyż moj obecny niedomaga a nie ma zadnego seriwsu w okolicy i chcę już coś lepszego. Mam trzy typy Rega P1, Pro-ject Debut Carbon DC oraz Teac TN350
Mam jednak problem z dobraniem wzmacniacza i kolumn - pomieszczenie ok 35 m2. Dużo czytałam w necie o różnym sprzęcie i mam już kompletny mętlik w głowie dlatego bardzo proszę o poradę.
W salonie, w ktorym mam możliwość odsłuchu dwóch gramofonów - Rega i Pro-ject zaproponowano mi takie opcje :
wzmaniacz Onkyo A9010, Marantz PM6006
Kolumny Tannoy Mercury 7.4 , Wharfedale Diamond 10.4.
Znalazlam jednak na necie możliwosc zakupu w bardzo przyzwoitej cenie wzmacniacz Audiolab 8000A oraz Rotel A10.

Czy może ktoś się wypowiedzieć na temat tych opcji ?  

Aha.. budżet do 7 tys.

Dzięki

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

   Witaj. Jesteś chyba pierwszy, który dobiera zestaw do gramofonu. Skoro i tak zastanawiasz się nad modelem gramofonu, to zacznij raczej od początku czyli: kolumny, wzmacniacz ew. amplituner i na końcu gramofon. Poczytaj w dziale stereo, tam jest mnóstwo informacji na ten temat. Na pewno coś znajdziesz. Nie spiesz się, bo ten jest wskazany w przypadku łapania pcheł, a nie w czasie wyboru sprzętu audio.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RA-10 to najsłabszy pod względem mocy i najtańszy Rotel (nawet nie ma pilota) w ofercie.
Przy takiej planowanej kwocie warto zastanowić się nad czymś lepszym.

Na gramofon wydasz ok. 1500zł, warto więc by na wzmacniacz przeznaczyć trochę więcej.
Jakiej muzyki słuchasz i czy coś będziesz więcej podłączała poza gramofonem?
O kolejności zakupów napisał już przedmówca...

Pozdrawiam
PS. Ryfkis - witaj na naszym ForumB|

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zaczełam od d... strony ale po prostu wiedziałam jaki chce gramofon i po odsłuchu, na którym byłam, upewniłam się, że jest to Rega p1, można więc uznać, że taki gramofon mam. Bez gramofonu budżet to 5500z zł - na kolumny i wzmacniacz. 

Chcialabym do tego odtwarzacz strumieniowy. Tutaj nie wiem czy lepiej kupic cos w stylu Yamaha WDAX-10 czy Yamaha r-n602/Onkyo TX-8250( te to wlasciwie amplitunery z bajerami).

Muzyki slucham elektronicznej, rocka, indie, muzyka filmowa, zdarza sie akustyczna. 

Podane typy to także to co mi zaoferowano w salonie przy moim budżecie. Jak napisałam byłam na odsłuchu, kolumny ktore dodatkowo przesluchalam to Aurora 700, Monitor Audio Monitor 300 oprocz Tannoy Merkury 7.4 i Wharfedale.  

 

P.S. Miło mi bardzo RoRo!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze co do gramofonu - zazwyczaj można wybrać lepszą wkładkę niż standardowa. Warto też zdecydować się na zewnętrzny przedwzmacniacz gramofonowy (zazwyczaj są lepsze od tych, które są wbudowane w amplituner i wzmacniacz - o ile oczywiście w ogóle jest w nich wbudowany preamp, bo nie zawsze tak jest). Ale oczywiście taki przedwzmacniacz można dokupić później - jeśli będzie potrzebny (a w dodatku jak się zdecydujesz, to poszukać używanego - to połowa ceny, a i tak trzeba wydać na coś sensownego 500...1000zł).

Skoro Rega zdobyła Twoje serce, to niech i tak będzie (bo nie jest zła B|). A z jakim modelem ProJecta porównywałaś tę Regę?

Pod względem komfortu obsługi zapewne wygodniejszy będzie stereofoniczny amplituner z funkcjami sieciowymi -ale najlepiej porównać ze zwykłym wzmacniaczem stereo w porównywalnej cenie (uwzględniając cenę streamera).
Jak widać możliwości jest sporo, więc masz trochę tematów do przemyśleń.

Jeżeli masz trochę czasu na decyzję - to proponuję kilka wizyt w salonach, bo z każdą kolejną zdobywasz większe doświadczenie. No i pytaj się również o egzemplarze poekspozycyjne lub demonstracyjne, bo wkładkę i tak zapewne będziesz miała nową w komplecie ( a gwarancja na poekspozycyjne sztuki jest taka sama jak na nowe).

Pozdrawiam
PS. Płeć piękna nie jest zbyt licznie reprezentowana na naszym Forum (choć mocno - bo mamy Panią Administrator), więc tym bardziej się cieszę z Twojej obecności tutaj!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regę P1 porównywaliśmy z Projected Debut Carbon - ten sam przedział cenowy. 

Teraz siedzę i zacznę rwać włosy z głowy bo mnożą mi się możliwości. Zasugerowano mi amplituner stereo Onkyo tx-8250 i do tego przedwzmacniacz gramofonowy regę fono/project box s, mi kołacze się jeszcze po głowie marantz pm6006+ na6005 ale nie ma kilku fajnych opcji takich, które ma onkyo. 

RoRo napisałeś o tym by przeznaczyć więcej na wzmacniacz myślałeś o jakimś konkretnym ?  - ja po prostu nie miałam żadnych typów bo w marantzach jest przeskok z 1,6k na 3k... a w salonie to pewnie niedługo facet jak zobaczy, że znowu do nich idę to zablokuje drzwi i nie będzie odbierał maili ewentualnie zaproponuje kawałek podłogi do spania i klucze. Niestety w moim mieście jest raczej tylko ten jeden salon oferujący taki sprzęt.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie to przykładowy inny model przedwzmacniacza - w ramach wyprzedaży jest nowy ProJect Phono-Box za 790zł

https://planetadzwieku.com/pro-ject-phono-box-ds.html

Jeśli zaś chodzi o dobranie pary: kolumny + wzmacniacz (a zapewne stereofoniczny amplituner sieciowy) to jeszcze dość zasadnicze pytanie: czy kolumny będziesz mogła rozstawić zgodnie z zasadami akustyki i odpowiednio oddalone od ścian  (min. pół metra) i nie wciśnięte w narożniki pokoju? Bo jeśli będą miały stać byle jak, to szkoda pieniędzy na jakieś wymyślne sprzęty.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie mam dużo swobody w ustawieniu kolumn, z tym, że będą stać w salonie gdzie jest jeszcze parę mebli ale da się je poprzestawiać  (i nawet trzeba będzie). Niby skłaniam się bardziej do kupienia wzmacniacza i kiedys tam ewentualnie sieciowy ampli, tyle, że znam siebie i pewnie jak teraz nie kupie to bedzie to baaaaardzo odległa przyszłość. Boje się też tego jak bedzie grało onkyo z tannoyami. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie zastanawiałaś się nad używanymi kolumnami?
Zakładając że szukasz nowych za ok. 2500zł (para), to już można kupić dobre kolumny z używanych :-)
Poniżej przykładowy link do udanych JAMO  (choć sprzedawca chyba lekko tuszuje wady sprzedawanych przez siebie sprzętów pisząc o innych kolumnach "delikatne wgniecenia membran" )

http://allegro.pl/jamo-707-a-klasa-denmark-szklo-rarytas-idealne-i7204414047.html

Albo jeśli lubisz bardziej "moderne" kształty to poszukać poekspozycyjnych JAMO C97
http://allegro.pl/jamo-c-97-kabel-melodika-sklep-bydgoszcz-i7201333369.html

Wyższe modele JAMO zazwyczaj ładnie się zgrywają zarówno z ONKYO jak i Yamahą (często były sprzedawane w kompletach). Czy w salonie w Twoim mieście (swoją drogą - gdzie mieszkasz, bo może niedaleko są kolejne salony albo ciekawe komisy?) mają inne kolumny w interesującym Ciebie zakresie cen?

Pozdrawiam
PS. No i jak zwykle - warto słuchać przed zakupem, a przede wszystkim sprawdzić możliwość odsłuchu sprzętu u siebie w domu!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałam się nad używanym sprzętem tylko, że dla mnie to oznacza niekończące się szukanie i wybieranie bez dokonania wyboru. Na pewno ma tu duże znaczenie, że się po prostu na tym nie znam tak bym mogła wybierac z używanego sprzętu. Odsłuch ze względu na dojazd prawie niemożliwy, zostają salony audio.

Mieszkam w Rzeszowie, są tu dwa sensowne sklepy Nautilus ( tu byłam na odsłuchu) oraz Magellan i jeden także, ze sprzętem  używanym choć nie wiele tego jest, przynajmniej na stronie  - Linia Dzwięku

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba salony są dobre jeśli chodzi o ceny i asortyment  (Nautilus2 ma fajne ceny na nowy sprzęt!, a Linia Dźwięku sporo używanego sprzętu na który daje gwarancje).

Warto byś podjechała do Linii Dźwięku i osobiście porozmawiała i posłuchała u nich (na wszelki wypadek lepiej się wcześniej umówić).

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Hej, 

trochę czasu minęło ale poszłam do Linii Dzwięku i tam z kolei panowie mają koooompletnie odmienne zdanie na temat gramofonów, wzmacniaczy i kolumn. Twierdzą, że Regi to się nie da słuchać ( może kiedyś 30 lat temu), że Audio Technica AT-LP120 to wg nich w tych widełkach cenowych to nie ma porównania i sto razy lepsza od Regi P1. Wzmacniacze to zupełnie inne by zaoferowali (tutaj kolorowo opowiadali o AMC - mnie kompletnie nie znana marka)  a kolumny hmmm zachwalają przede wszystkim Pylon Saphire 25. Inna sprawa, że kosmicznego wyboru nie mają, może to lepiej. 

Idę na odsłuch w przyszły poniedziałek.

Może ktoś ma doświadczenie z takim sprzętem ??

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...