Skocz do zawartości

Ustawienie sprzętu 5.1 (Crossover dla BASU)


elyordts

Recommended Posts

Drodzy forumowicze. Jakiś czas temu złożyłem sobie sprzęt 5.1, który w pełni spełnia moje oczekiwania. Nie jestem jakoś obeznany w temacie dlatego piszę do was z prośbą o pomoc w zweryfikowaniu ustawień sprzętu. Na początek z czego się składa:
Amplituner: Yamaha RX-V481
Głośniki: Front - 200 W (42H-20Khz)
                Środek- 150 W (60Hz-20Khz)
                Tyły - 140 W (65Hz-20Khz)

Sub:        Yamaha YST-SW030 ( Moc dynamiczna 130 W) 28Hz-200kHz
Tak jak wspominałem nie jestem jakimś ekspertem i na moje potrzeby sprzęt jest wystarczający z racji tego, iż nie posiadam dużego pokoju. Jeżeli chodzi o używanie na co dzień to zdecydowanie kontent Blue-ray oraz 4K tylko i wyłącznie filmy, czasami gry (wszystko podłączone do telewizora 4K poprzez HDMI ARC oraz PC-Karta graficzna,konsola ps4, Odtwarzacz blue-ray).
Czytałem gdzieś, że ważną sprawą jest ustawienie punktu odcięcia subbofera aby odbierał te niskie częstotliwości, których "głośniki nie dadzą rady" . Wiem i zdaję sobie sprawę, że sub nie jest najlepszych lotów jest to niska półka cenowa ( o dziwo naprawdę daje rade):D ale orientacyjnie chciałbym się spytać jak mam to wszystko ustawić. Amplituner posiada funkcję YPAO, z której oczywiście skorzystałem tj z mikrofonu który sam ustawia potrzebną częstotliwość ale dla suba te wartości zostają nie zmienione. Sub posiada tylko jedno pokrętło od dźwięku, nie posiada drugiego które jest odpowiedzialne właśnie za ten punkt odcięcia częstotliwości. Zmieniałem te opcję i słychać różnicę ale chciałbym poznać zdanie ekspertów. W ustawieniach amplitunera crossover można ustawić przedział od 40 Hz do 200Hz. Druga sprawa gdzieś czytałem również że ustawienia LARGE należy ustawić tylko na głośnikach frontowych, reszta na SMALL, jak tak to dlaczego ?. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam. Dorzucam zrzut z ustawień Amplitunera oczywiście to co poszło z mikrofonu. 

20180211_195448.thumb.jpg.b58bed401a3a01af074003eeb536e9c9.jpg

 

 

image.png

Edytowano przez elyordts
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do częstotliwości 80Hz nie można ustalić kierunkowości basu. A zatem proponuję maksymalnie taką częstotliwość odcięcia ustawić w parametrze "Crossover" w amplitunerze. Poza tym pozostaw włączoną funkcję "Extra Bass", spowoduje ona, że pasmo niskotonowe będzie jednocześnie kierowane(dublowane) do subwoofera i innych kolumn, w twoim wypadku ustawionych jako "Large" , czyli przyjmujących pełne pasmo. Ustawienie głośników jako "small" powoduje, że pasmo kierowane do nich będzie obcięte do wartości ustawionej w parametrze "crossover" i z reguły zalecane jest po prostu do małych kolumn. A zatem wyreguluj poziom głośności na subwooferze, tak , aby ci odpowiadał i powinno wszystko być ok.

Edytowano przez Iron
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Czyli finalnie mam ustawić w crossover 200 Hz i głośność na subie zaczynać od połowy ? według preferencji. Głośniki mają zostać tak jak jest ustawione na LARGE ?,
czyli każde pasmo poniżej 60 Hz tak jak teraz mam ustawione, które "leci" na głośniki przejmuje sub ?, nie wiem czy dobrze to rozumiem :D. Dziękuję za pomoc.  

Aha i doczytałem jeszcze w instrukcji Amplitunera dopiero teraz, żeby ustawić SMALL dla głośników które mają średnicę głośnika poniżej 16 cm a tak się składa ze front ma jakieś 14 może mniej a centrum oraz surround mają po 13-12. Jak do tego podchodzić ?, Przepraszam za pytania heh zaciekawiło mnie to a nie mam na ten temat żadnej wiedzy. :D 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro kolumny główne masz ustawione jako "Large", to "crossover" ustaw na maks 80 Hz. Przy włączonej funkcji "ekstra bass" wzmocni to odtwarzanie basu. Po prostu bas odtwarzany przez kolumny główne,  będzie dublowany przez subwoofer. A pozostałe kolumny możesz ustawić jako "small", do nich wtedy będzie kierowane pasmo powyżej ustawiena "crossover".

Edytowano przez Iron
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponowałbym: crossover ustaw na 80 Hz i wszystkie kolumny na small i postaraj się nie rozkręcać subwoofera zbyt głośno. Takie ustawienie pozwoli dość swobodnie grać wszystkim kolumnom pełnym pasmem. Jeśli będziesz potrzebował więcej basu to użyj do tego regulacji barwy. Przy takim ustawieniu wszystkie kolumny będą miały pełne pasmo przenoszenia całego systemu (28Hz-20kHz).

Ewentualnie zostaw tak jak ustawił wszytko mikrofon.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Propozycja kolegi MobyDicka ma jedną wadę. Aby mieć pełne pasmo , musi być koniecznie włączony subwoofer. W przypadku słuchania muzyki w stereo (np. w trybie "direct"), gdzie grają tylko kolumny główne, moim zdaniem lepsze jest ustawienie ich jako "Large". Eliminuje to potrzebę ciągłego włączania subwoofera. Ja mam Tannoy M1 ustawione jako "large" i nic się im nie dzieje. A najlepiej wypróbuj kilka ustawień i wówczas sam zdecydujesz, co dla ciebie jest lepsze

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W większości amplitunerów tryb direct ( jeśli taki mają ) oznacza pominięcie wszelkich ingerencji w sygnał , a w tym również flitów pasmowo-przepustowych. Dlatego taki tryb nie wprowadzi ograniczeń w ustawieniu kolumn przednich jako małe kolumny z ograniczonym pasmem w trybie gdy korzystamy z filtrowania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...