Skocz do zawartości

ustawienie kolumn


kazalski

Recommended Posts

Witam, jak wiadomo ustwienie kolumn jest wazne w jakosci brzmienia ( do czego chyba wszyscy darzymy icon_smile.gif) jednak moj pokoik to dosc dziwna bryla i dlatego prosilbym Was o drobna korekte, wzkazowki , bo w moim odczuciu cos jest nie tak icon_smile.gif

pozdrawiam

ps. chcialem dodac ze moje kolumny maja bass reflexy z tylu ;]

rysunek przedstawiajacy moj pokoik ;]
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/228aa0b3329e5f3d.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siedzialem nad tym schematem, myslalem... i juz prawie znalazlem wyjscie, gdy nagle zobaczylem maly podpis okna i dzwi balkonowe. Przykro mi, ale bedzie baaardzo ciezko. Moze zrob zdjecia pokoju ? Realne zdjecia moze troche pomoga.

Glowny problem to ta dosyc spora mebloscianka. Pewnie jest wysoka i do tego jednoczesciowa ? icon_wink.gif
Jak znam zycie musi ona zostac (?)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze zaraz zdjecie zrobie .. ale wczensiej musze sposprzatac icon_biggrin.gif .. choc z wierzchu ;p a zanim to zrobie to odpowiem na pytanie icon_smile.gif

Sklada sie (patrzac od przodu) po lewej z duzej szafy ( wys ok 200 ) po srodku z biurka i nadstawki ( wys ok 185) i szafki z polkami ( wys 200 ) po prawej. nie koniecznie musi zostac ... czego sie nie robi dla przyjemnosci sluchania muzyki icon_smile.gif .. tylko nie za bardzo mam wiele mozliwosci przemeblowania .. jedna moze byc zamiana mebli z lozkiem .. ( lozko dosuniecie do lewej kolumny a meble na srodek sciany gdzie jest lozko icon_smile.gif ;p )
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zobaczylem zdjecia to juz zupelnie mnie zatkalo :/ Nie mam pomyslow co tu zrobic.

Najlepiej to bylo by ta mebloscianke cala wyeksmitowac z pokoju. No ale wiem "tak to tylko w Erze ..."

Przy tym ukladzie, ktory masz to nie za gra poprawnie. Lewa kolumna jest w koncie, a basrefleks dmucha prosto w ta luke pomiedzy sciana, a mebloscianka icon_sad.gif
Wyciagnij lewa kolumne i postaw na wprost (mozna lekko dogiac na sluchacza), mniej wiecej tam gdzie jest kontakt.
Prawa kolumna oddalona od sciany okolo 40-50 cm.
Przy tym ustawieniu, przestrzen pomiedzy kolumnami bedzie okolo 1,5m. Powinno grac troche lepiej, ale cudow i tak nie bedzie.

Mozliwe, ze poprawi sie dzwiek, gdy przesuniesz mebloscianke w kierunku tej luki. Wtedy luka powstanie po drugiej stronie. Z drugiej strony moze tam bas troche dzwonic. Drugim wyjsciem jest przesuniecie mebloscianki prawej do konca i pozostawienie biurka na srodku. To chyba bedzie optymalne ustawienie dla dzwieku.

Moze ktos poda jakis lepszy pomysl :/

Jesli jestes bardzo zdesperowany mozesz lozko dac tam gdzie kolumny, a kolumny w miejsce lozka. Od sciany okolo 70cm po bokach okolo 40 cm. Z dokladnym rozstawieniem trzeba juz powalczyc w realu.

W tym pokoju lepiej sprawdzily by sie kolumny z przednim otworem basrefleks, a najlepiej to chyba monitory.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje propozycje,

ta ostatnia uwzglednia wyrzucenie jednej czesci mebloscianki i wlozenie w luke lozka.

ktora z konfiguracji jest najlepsza ? nikt tego Ci nie powie, akustyka potrafi byc zaskakujaca. Wszystko zalezy od typu scian, budownictwa...
W przypadku, gdy kolumny ida w miejsce lozka
za kolumnami bedzie gola sciana, to tez nie dobrze. Wypadalo by wtedy zastosowac jakies ustroje rozpraszajace.

Musisz probowac i zdecydujesz na sluch. Powodzenia ...

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma sprawy,

ustawiaj tak kolumny, by odleglosc pomiedzy nimi wynosila okolo 1,5 m (wiecej nie wyjdzie w tym pokoju).
Odleglosci od scian w miare mozlisoci jak najwieksze.
Kolumny mozna tez ustawiac wg zasady trojkata rownobocznego. W przypadku, gdy odleglosc pomiedzy kolumnami bedzie 1,5m, baza odsluchowa oddalona mniej wiecej o ta odleglosc. Pozniej mozesz przesuwac sie o kilkadziesiat cm w przod i do tylu, tak by wybrac optymalne miejsce.

Na poczatku stawiaj kolumny na wprost, pozniej lekko doginaj. Za kazdym razem odsluch kotrolny.
Wybierz optymalne ustawienie icon_smile.gif

powodzenia ...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

moje propozycje,

ta ostatnia uwzglednia wyrzucenie jednej czesci mebloscianki i wlozenie w luke lozka.

ktora z konfiguracji jest najlepsza ? nikt tego Ci nie powie, akustyka potrafi byc zaskakujaca. Wszystko zalezy od typu scian, budownictwa...
W przypadku, gdy kolumny ida w miejsce lozka
za kolumnami bedzie gola sciana, to tez nie dobrze. Wypadalo by wtedy zastosowac jakies ustroje rozpraszajace.

Musisz probowac i zdecydujesz na sluch. Powodzenia ...




W/g mojej oceny propozycja nr 3 kolegi hybyrd83 jest najbardziej optymalna akustycznie i ergonomicznie. Ale powiem i tak - masz duży problem z tymi meblami i tym pokojem. Przychylam się tez do podpowiedzi kolegi abyś pomyślał o wymianie kolumn na inne mające basrefleks z przodu albo na porządne monitorki. Bardzo dużo by to pomogło.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jadac autobusem wpadlem na jescze jeden pomsyl , pogodzenia mebli razem z lozkiem o glosnikami , tutaj daje zdjecie

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/17da1c43691a7bd9.html


prawa kolumna ( patrzac na wprost ) bedzie za soba miala do wysokosci 1,10 m sciane z kaloryferem powyzej okno, lewa za soba jakies 30 cm sciany na wysokosc do sufitu , nie wiem czy to okno cos przeszkadza. odleglosc mebloscianki od sciany z oknem wyniesie jakies 80 cm .. wiec bedzie tam troche przestrzeni .. co o tym myslicie ?? czy to kompletnie bledne myslenie zeby kolumny z takimi bax reflexami stawiac przed oknem w odleglosci jakies 40-50 cm ?


btw . hybryd83 co miales na mysli mowiac o ustrojach rozpraszajacych ? co to jest :> ?

pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kazalski,

Twoja ostatnia propozycja, tez nie jest najszczesliwszym rozwiazaniem icon_sad.gif
W tym przypadku pozostanie dzura, obok prawej kolumny. Basrefleks dmucha do tylu, bedzie tam prawdopodonie podbijal sie bas. Niestety rozlozenie mebloscianki rownomiernie na scianie prawej, nie wiele pomoze, bo wtedy lewa kolumna nie bedzie miala symetrycznej odleglosci do sciany w stosunku do prawej kolumny. Pierwsze odbicia dzwiekow beda zupelnie sie roznily.

Na czuja, polecam moja propozycje numer 3. Za kolumnami mozna wtedy dac ustroj rozpraszajacy w formie piramidek. Jesli natomiast bedzie problem z srednica i wyzszym basem, wtedy nalezy sprobowac polwalcow (ale nie wiem czy bedzie tam tyle miejsca). Piramidki moga okazac sie najlepsze.

Co to sa powalce i piramidki ? icon_smile.gif Podaje bezposredni link do strony producenta:
http://www.hoohacoustic.com/sklep_rozprpoch.html

Widze, ze sprzet jest bardzo budzetowy i chyba nienajlepiej dobrany do tego typu pomieszczenia. Proponuje bys sprobowal z optymalnym ustawieniem, a w najblizszej przyszlosci zastanowil sie nad wymiana sprzetu (nie koniecznie wiele doplacajac)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...