Skocz do zawartości

Prośba o ocenę/dobór zestawu stereo


ToraTora

Recommended Posts

Rozumiem choć nie do końca. Te Heco, jak rozumiem mają być Maluchem bo mniej kosztują czy dlatego, że Ci się nie podobały?

Masz prawo do swojego zdania, ja nie prezentuję tu żadnych prawd objawionych, tylko dzielę się swoimi subiektywnymi i indywidualnymi opiniami, z którymi nikt nie musi się zgadzać. Sam korzystałem z takich porad na tym forum na etapie poszukiwań, inaczej by mnie tu nie było.

Napisałem co myślę o Heco, wydaje mi się, że ze swoją specyfiką dadzą większości zainteresowanych, to czego szukają, bo w swojej kategorii cenowej wydają się zwyczajnie dobrymi i przyjemnymi kolumnami, co potwierdzają tu liczne głosy zadowolonych użytkowników. Ja oczekiwałem jednak czegoś innego i chyba dość wyraźnie napisałem dlaczego, w moim odczuciu odstają od Elaców i Kefów. Przy okazji zaznaczyłem, że słuchałem wcześniej znacznie droższych kolumn od Heco, które IMO wypadły z tym konkretnym amplitunerem gorzej i nadal to podtrzymuję.

Pozdrawiam i gratuluję znalezienia wymarzonego sprzętu.

Edytowano przez ToraTora
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 166
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Heh czyli trafiłem ;)

Mnie wystarczyło 10s podczas odbierania moich kolumn by stwierdzić ,że te kefy grają elegancko ... Drzwi do sali odsłuchowej były lekko przymknięte , zapytałem nie wiedząc co tam gra o model i właśnie to były kefy 750-ki ...

W swojej cenie bardzo przyjemny sprzęt. I jak autor pisał , kto może sobie pozwolić najlepiej wypożyczać sprzęt , albo jeździć parę razy na odsłuchy by nie mieć efektu "wow" który nas może potem zamęczyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No trafiłeś :D Nie spodziewam się, że każdy się w nich zakocha ale jak już się porządnie wsłuchałem w to co dostałem, to dla mnie, gra to bardzo fajnie. Im dalej w las, tym bardziej utwierdzałem się w przekonaniu, że to jest "to".

 

23 godziny temu, greg napisał:

Obstawiam wyniki u Tora Tora:

1.Kef 2.Aurora 3.Elac

Do mnie niebawem na odsłuchy do 803d dotrze trójpak: aurora 700, kef750, magnat 727. Trochę to długo kurier od chłopaków z s4Home wiezie, ale pewnie w poniedziałek będzie. Też podzielę się wrażeniami. 
 

 

Nie słyszałem akurat tych Magnatów, jestem bardzo ciekawy Twoich opinii na temat całego trójpaka i życzę zadowolenia z wyboru.

 

Edytowano przez ToraTora
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka słów o Twoim teście Tora Tora.

Fajnie wszystko napisane widać to, że podszedłeś do sprawy poważnie i włożyłeś dużo pracy w sprawdzenie tych kolumn . Fajnym językiem napisane nie audiofilskim, ale widać, że masz lekkość w pisaniu i nie przynosi Ci to najmniejszego problemu, ale do rzeczy.

Wynikiem tego testu nie jestem w ogóle zaskoczony, z tym że dla mnie jest on po prostu nie do końca dobry i sprawiedliwy. Już piszę dlaczego. Z najprostszej przyczyny porównałeś sprzęt w cenie 3 tys zł ze sprzętem za ok 6 tys zł. Moim zdaniem to jest trochę pozbawione sensu. To tak jakby porównać samochód z salonu za 50 tys zł z samochodem za 100 tys zł i pisać, że jednak cena robi robotę w tym przypadku i że warto dołożyć jak kogoś stać. Może nie każdy się zna na motoryzacji, ale za 50 tys zł mamy fiata Tipo, a za 100 tys zł np Vw Passata jak myślicie Panowie i Panie którym jeździ się lepiej? Nawet nie musimy sprawdzać, a odpowiedź każdy zna.

Wiem w sprzęcie Hi-Fi jest trochę inaczej, ale mimo wszystko, jeśli byłeś wstanie przeznaczyć na kolumny głośnikowe  ok 5-6 tys, to sprawdzanie Heco, które można mieć nawet poniżej 3tys  zł jest chyba bezcelowe. Cały zestaw Heco Aurora 700  z Y 803 kosztuje tyle co te droższe testowane przez Ciebie kolumny.

I tak: w cenie do ok 3-4 tys zł heco są na prawdę dobre, do 6 tys zł te Kefy podejrzewam, że są jednym z lepszych wyborów, ale już mając przeznaczone ok 9-10 tys zł na kolumny, w życiu nie brał bym ich pod uwagę i chyba tak to działa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sądzę ze miało to sens. Kolumny Heco Aurora są ostatnio mocno polecane na tym forum i można by sądzić ze ich relacja jakość cena sprawia że bez problemu mogą konkurować z kolumnami 2 razy droższymi. I faktycznie do pewnego stopnia można mówić o ich porównywalności. Kwestia dotyczy głównie tego, jakiego dźwięku oczekujemy. O KEF Q750 również krążą różne opinie. Na ceneo ktoś stwierdził ze są brzydkie i grają kiepsko. Jak widać można mieć zupełnie inne zdanie na ten temat. Może była to opinia konkurencji :) .

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, dzięki za opinie.

Ok, no to od początku, bo chyba nie do końca się zrozumieliśmy. Nie jestem żadnym blogerem ani jutuberem, nie będę raczej przeprowadzał żadnych innych testów w najbliższym czasie. Cały ten topic i moje opinie, to jedynie dowód moich zmagań z wyborem sprzętu przed jakim staje spore grono użytkowników a nie recenzja sprzętu do gazety. Ten test nie miał za zadanie deprecjonować jakichkolwiek kolumn ani windować jakiegokolwiek innego zestawu. To tylko i wyłącznie pamiątka oraz podsumowanie moich wrażeń z poszukiwań wymarzonego sprzętu. Zaraz greg może napisać, że Heco zjadają Kefy i Magnaty albo na odwrót a ja go w pełni zrozumiem. Sam się posiłkowałem zdaniem tu obecnych, co mi ułatwiło poszukiwania więc tu zostawiam tylko swoją opinię a nie objawiam żadnych prawd, może ktoś będzie miał podobne wrażenia a może uzna, że pisałem farmazony i będę szanował to zdanie, bo cały czas dyskutujemy o subiektywnych opiniach.

Po pierwszym poście w tym temacie widać, że zaczynałem od budżetu rzędu 6-6.5 tysiąca za cały zestaw. Miały być Indiana Line Tesi 561, potem padały inne pomysły i moja wizja zestawu, jak i budżet ewoluowały choć mogę wam zdradzić, że finalnie nie zapłacę dużo więcej jak można by pomyśleć (pozdrawiam i kolejny raz polecam S4Home). Cały przebieg tego tematu, omawiany test i posty jakie tu się pojawiają nie miały w założeniu na celu zestawić trzech modeli kolumn z różnych półek cenowych. Równie dobrze mógłby to być test Indiana Line Tesi 561 z Zensorami 7 i Heco. No ale tak się złożyło, że akurat tych kolumn słuchałem w skrajnie odmiennych warunkach i pisanie tu o teście byłoby pozbawione sensu. Po prostu po kilku tygodniach poszukiwań kolumn do 803ki i wielu sprawdzonych zestawach, zostałem z tymi konkretnymi, moim zdaniem, rzetelnie testowanymi modelami. Na podstawie odsłuchów i recenzji to właśnie te 3 modele wydały mi się najciekawsze. To, że są one z różnych półek cenowych, to zupełnie inna i niezamierzona przeze mnie kwestia. Gdyby wygrały Heco, podejrzewam, że sporo osób by się ucieszyło, bo wyszłoby, że dla kolejnej osoby grają lepiej niż zestawy za 6 tysiaków. U Chemika tak przecież było i mam podobne wrażenia do jego, w stosunku do sprawdzanych przez niego zestawów.

Mogłem napisać krótko i nie bawić się w testy - Kefy i na tym skończyć. Są droższe od Heco więc wszystko jasne. No ale dla mnie właśnie nie było. Po to chyba piszemy na forum żeby dyskutować i wyrabiać sobie zdanie. Po co przepłacać jak można mieć więcej i lepiej za mniej. Dla kontrastu B&W 683 S2 kosztują 6600 za parę. W terminologii samochodowej to jest właśnie ten samochód za 100tys jak nie drożej. No i jeśli weźmiemy pod uwagę Yamahę 803D to jednak wziąłbym zamiast nich Heco za te 3000zł czyli ponad połowę mniej. Po prostu w tym zestawieniu grały mi lepiej. Czyli jednak czasem można. No i wówczas też test jest pozbawiony sensu, bo zestawiamy różne półki cenowe (wszak cenowo to Tipo vs Passat) czy to jednak wartościowa opinia, bo być może nie warto przepłacać? W terminologii piłkarskiej "pieniądze nie grają".

Nie brałem tego trójpaka do domu po to żeby któreś kolumny traktować jako "ciekawostkę". Nie, wszystkie traktowałem jako potencjalnych pretendentów i kandydatów. Heco były pierwotnie najbardziej realną opcją z racji budżetu oraz tak wielu pochlebnych opinii i to na nie się nastawiałem. Liczyłem, że mnie oczarują a dla mnie laika, różnica między droższymi graczami, będzie na tyle nieadekwatna w cenie, że zdecyduję się na nie. Nie zawiodły mnie, to bardzo dobry produkt, zagrały w moim odczuciu naprawdę fajnie i każdemu z budżetem do 3 tys na kolumny je gorąco polecam. No ale nie będę kłamał, różnica okazała się jednak dla mnie słyszalna (a przecież słuchałem w ciemno) i stąd zdecydowałem się dopłacić do Kefów. Kto inny może mieć zupełnie inne wrażenie i żywsze, cieplejsze oraz agresywniejsze brzmienie Aurora 700 w stosunku do Kefów,  bardziej do niego przemówi a on sam uzna, że nie ma żadnego sensu dopłacać. W świecie drogiego sprzętu audio kogoś by to naprawdę zdziwiło?

No i tu na koniec ciekawostka. Wziąłem do testu ceny katalogowe, wiedząc, że znając legendarne oferty S4Home dla forumowiczów, zapłacę znacząco mniej. Mogę chyba napisać, że do KEFów dopłacę w stosunku do Heco nieznacznie ponad 1000zł za całą parę w stosunku do tego co napisałeś. Dużo? Mało? Dla mnie w porządku. Skoro poświęciłem na to tyle czasu i uzyskałem zadowalający mnie efekt, dostrzegłem różnicę, to dam radę jeszcze tego tysiaka uciułać za to co mi się tak spodobało i co chciałem dostać.

Elaci, które dostałem są sprzętem poekspozycyjnym, który kosztuje na stronie 5400 zł ale podejrzewam, że tu też można jeszcze trochę urwać. W tym wypadku brałem pod uwagę tylko wspomniany model powystawowy. No i ok, niech kosztują ten tysiąc więcej od Kefów ale tu nie znalazłem argumentów żeby dodatkowo dopłacać. Czyli okazało się, że Heco kosztowały tysiąc mniej od Kefów a Kefy tysiąc mniej od Elaców. No i tak jak do tych środkowych uznałem, że warto dopłacać, tak do tych najdroższych już nie, wręcz wypadły gorzej niż Q750 w mojej opinii, choć ktoś może tu mieć zupełnie inne zdanie. Wracając do porównania samochodowego - ten mój test to jakbyś testował samochód za 30 tysiaków, porównywał go z tym za 50 tysiaków i dodatkowo z autem za 70 tysięcy.  W moim odczuciu (kolejny raz to podkreślam), ten za 50 tysiaków jeździł lepiej od tego za 30 ale ten za 70 nie zrobił wielkiej różnicy w stosunku do tego za 50. A w ramach ciekawostki testowałem jeszcze sporo za 70, 60 i 40, które moim zdaniem wypadały gorzej od tego testowanego za 30.

 

Moby, widziałem tę opinię znacznie wcześniej. Każdy słyszy inaczej więc absolutnie nie zamierzam z nią dyskutować ale mam inne zdanie w tej kwestii :)

 

 

Edytowano przez ToraTora
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na testach miałem kolumny za 2500 (bo akurat większych za 3940 nie było) , 3000 , 5000 i 5600zł (ceny standardowe) i wybrałem te za 5000 z rabatem ;)

Różnica jakości była kolosalna , mimo iż te za 3000 były w wielu testach mocno chwalone ...

Co śmieszne niekiedy wydaje nam się iż chcemy dany typ dźwięku , a potem okazuje się iż wybieramy coś lekko innego bo te opisowe określenia nie są tym czego szukaliśmy :P 

Dlatego często powtarzam wybrać sobie parę kolumn w budżecie X ,a potem dorzucić 1-2 parę X + 30-50% zależnie jaki budżet - warto mieć pkt. odniesienia i wiedzieć za co te 30-50% więcej płacimy - toteż ToraTora zrobił

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok, rozumiem

pewnie pomyślałeś, że jako właściciel Heco 700 z 803-ką poczułem się urażony, a tak nie jest.

Chodziło mi jedynie o to, że w każdym zakresie cenowym znajdzie się jakiś lider/liderzy i zazwyczaj lider z wyższej półki cenowej będzie lepiej grał od lidera z niższej półki cenowej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.03.2018 o 17:27, greg napisał:

Obstawiam wyniki u Tora Tora:

1.Kef 2.Aurora 3.Elac

Do mnie niebawem na odsłuchy do 803d dotrze trójpak: aurora 700, kef750, magnat 727. Trochę to długo kurier od chłopaków z s4Home wiezie, ale pewnie w poniedziałek będzie. Też podzielę się wrażeniami. 
 

 

Widzisz jak jest. Wypożyczamy ciągle i cały czas. 

Dnia 17.03.2018 o 22:50, Oxywie napisał:

Hej. Sorry ...ale dla mnie to pieprzenie kotka za pomocą młotka...Takie testy nic w mojej ocenie nie wnoszą . " Te głośniki dają to czego oczekuje większość słuchaczy. Są żywe, dynamiczne, fajnie eksponują wokal, dają naprawdę dobre poczucie przestrzeni, mają przyjemny, fajnie schodzący, mięsisty bas - zwłaszcza w tej cenie". Przecie wszyscy takich poszukujemy.....Osobiście też takich szukałem, po kilku odsłuchach znalazłem, ale nie są to Heco 700. To tak, jakby testować Fiata, marząc o Alfie z tym samym silnikiem, zwłaszcza w tej cenie....

No ciekawe. Czyli wolisz czytać gazetki i wybierać w ciemno?

@ToraToraja dziękuję ci za przesłuchanie i odsłuch. Świetny test! Świetnie że sam wybrałeś zestawik!!

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że nie miałaby z nimi żadnego problemu.

Myślałem o nich wcześniej. Q950 są już naprawdę duże, wydaje mi się, że są po prostu za duże do takiego pomieszczenia jak moje i mogłyby za mocno tłuc, barwę pewnie mają podobną. Jeśli chodzi o dźwięk to strzelam, bo nie słyszałem ich na żywo ale fajnie jakby ktoś się wypowiedział. Wydaje mi się, że jest jak z Aurorami 1000 i tu trzeba mieć te 30m2 albo w pobliżu żeby to właściwie zagrało. U mnie na 22m2 Q750 spokojnie wypełniają pomieszczenie dźwiękiem. Aurory 700 i U5 FS zresztą też nie miały z tym problemu.

Z czystej ciekawości interesuje mnie za to jak mogłyby brzmieć w takich pomieszczeniach 15-25 m2, Q750 w stosunku do mocnych, podstawkowych LS50 i R300. Ja od początku chciałem kolumny podłogowe ale dyskutowaliśmy o tym długo podczas testów. @S4Home  będziecie mieli LS50? Kolega, fan kolumn podstawkowych, który ostatnio na nie poluje, podczas odsłuchów mnie o to pytał. Jak je oceniasz w porównaniu do R300? Będę wdzięczny za zdanie kogokolwiek kto miał do czynienia z takimi zestawami i czuje się na siłach wydać jakąś opinię.

Edytowano przez ToraTora
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LS50 wbrew swoim rozmiarom są w stanie grać w dość dużych pomieszczeniach. Pewnie ponad 30 m kw było by już dla nich zbyt dużym wyzwaniem, jeśli chodzi o głośność. Jednak ich bas schodzi w nich niżej niż wielu niezbyt dużych kolumn podłogowych. Do bardzo głośnego słuchania w dużym pomieszczeniu raczej się nie nadadzą. Pojedynczy głośnik 13cm mimo sporych liniowych wychyleń ma swoje ograniczenia. Po ( mądrym ) wspomożeniu przy użyciu dobrego subwoofera sprawa może się bardzo poprawić. Ja bym pewnie wybrał takie rozwiązanie niż KEF R500, które są naprawdę niezłe.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, bartek2 napisał:

Ciekawe jak grają wobec tego Kefy 950 czy 803-ka by je uciągnęła?

Testuj. Kefy 950 będziemy mieć na dniach.

6 godzin temu, ToraTora napisał:

@S4Home  będziecie mieli LS50?

Raczej tak. Na razie półki z podstawkowymi są pełne ale już o nich myślałem więc tak.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt przyjechał - pierwsze przełuchania KEFów i Auror za mną. Trochę inaczej słyszę niż ToraTora. Może kwestia akustyki pomieszczenia. Pierwsze wrażenia takie, że KEF-y są u mnie rzeczowe, dokładne, z jasnym środkiem, precyzyjnym ale ubogim dość basem. Heco cieplejsze, więcej basu, może nieco mniej precyzyjnego, ale ten bas mi bardziej odpowiada bo tam gdzie się go spodziewam jest. W KEFach bas jest jakoś nieśmiały. Pierwsze wrażenie też takie, że Heco są grają efektowniej, KEF-y dokładniej. Jutro mogę nie mieć czasu na ciąg dalszy słuchania. W środę dołączą Magnaty 727. Rozwinę opis pewnie w czwartek/piątek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę potwierdzić co napisałeś, możliwe, że wyraziłeś się precyzyjniej w kwestiach muzycznych ode mnie. Przeczytałem jeszcze raz swój "test" i generalnie potwierdza się charakterystyka tych sprzętów bo opinie są zbliżone. Myślę, że już na tym etapie jestem w stanie napisać, że przemyślenia mamy bardzo podobne, za to możemy mieć inne muzyczne preferencje i oczekiwania :)

Z niemal wszystkim co napisałeś mogę się zgodzić. Heco są w swoim brzmieniu efektowniejsze, żywe, cieplejsze, mają agresywniejszy i mocniejszy bas od Kefów, pod kątem przestrzeni też tu nie miały absolutnie się czego wstydzić. Q750 są świetnie zrównoważone, bardzo dokładne i precyzyjne, te określenia pasują odnośnie ich specyfiki. W pierwszej chwili bas w KEFach też wydał mi się nieśmiały (to dobre słowo), jak się już z nim osłuchałem to tylko coraz bardziej mi się podobał. Jest spokojniejszy, znacznie bardziej zrównoważony, przy dłuższych odsłuchach mi to bardziej odpowiadało i koiło uszy. Im więcej się w nie wsłuchiwałem tym bardziej doceniałem ich zrównoważenie, zwłaszcza, że sam amplituner jest żywy. Przy mocniejszym i znacznie głośniejszym graniu, Heco, przy swoim efektownym graniu, potrafiły mi się gubić wyżej, trochę zaskrzeczeć i dudnić, Kefy pozwalały piosence brzmieć ale zgrabnie "trzymały" dźwięk równo cały czas i to był jeden z elementów, które mnie też w nich urzekł, Elaci zresztą też to miały. Żeby wyrównywać w tych kwestiach szanse, lubię słuchać głośno więc musiałem operować +/- na pilocie, tak żeby je zrównywać mniej więcej na ten sam poziom, bo Heco są jednak głośniejsze i przy Kefach trzeba było podbijać volume. Do Twojej opinii mogę dopowiedzieć, że Elaci grały ciszej od Kefów, miały od nich więcej basu i przestrzeni, Q750 wydały mi się za to żywsze i ciut lepiej zbalansowane choć tu trudno jakkolwiek krytykować U5.

Na pewno sam na to wpadłeś (ja niestety nie okazałem się na początku taki sprytny przez co straciłem dzień na ciągłym przełączaniu kabli...) ale w 803D są 4 wejścia na kolumny i wystarczy pożyczyć od kumpla kabel - można podłączyć naraz dwa zestawy i wygodnie przeskakiwać pilotem z jednego na drugi co bardzo ułatwia porównywanie obu modeli.

Dodam, że po rozpakowaniu i pierwszym, szybkim 40 minutowym odsłuchu, powiedziałem żonie, że wygląda na to, że Aurory z nami zostaną, bo z całego grona, jako najżywsze w brzmieniu, zrobiły na mnie najlepsze wrażenie, grały po prostu najefektowniej i najbardziej energicznie z całego grona a ich bas robił wrażenie. Dopiero po kolejnych 2-3h zaczęło mi się trochę przestawiać.

Jak wspomniałem wcześniej, absolutnie mnie nie zdziwi jak HECO komuś najbardziej przypadnie do gustu i nie dość, że nie zauważy różnic na ich niekorzyść w stosunku do droższych konkurentów, to jeszcze zagrają dla niego  po prostu lepiej i dadzą mu dokładnie to czego szuka. To są zwyczajnie dobre kolumny a to, że postawiłem na inny, droższy zestaw w najmniejszym stopniu nie deprecjonuje ich jakości.

Wychodzi na to, że test jednak mógł mieć sens i to nie cena zdobi kolumny a dźwięk jaki dają ;) Kibicuję Ci w Twoich wyborach, życzę 100% satysfakcji z uzyskanego dźwięku i wyboru zgodnego ze swoimi preferencjami. Z rad jak z poradnika pani domu to pamiętaj tylko żeby nie nastawiać się na coś konkretnego opiniami innych (np. mnie :) ) ani cenami sprzętu. Tu trzeba się od tego odciąć. Usiądź wygodnie, puść głośno swoje ulubione kawałki po kilka (albo kilkanaście razy) a sam będziesz wiedział co masz wziąć jeśli to faktycznie będzie "to". Dawaj znać co dalej i powodzenia!

 

Edytowano przez ToraTora
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się jeszcze z czystej ciekawości zastanawiam, czy Kefy nie grają ciepłym dźwiękiem? Bo to że Heco grają mocniej, większym basem i bardziej efektownie to rozumiem, ale nie rozumem tego, że skoro Heco są cieplejsze to mają bardziej łagodne usposobienie? To mi się trochę gryzie, bo to by znaczyło że Kefy są chłodniejsze bardziej analityczne, bardziej ostre?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szybko - potrzeba nie lada zdolności literackich, żeby oddać subtelne różnice w brzmieniu. Czytam testy kolumn w pismach branżowych i widzę czasem bardzo ciekawe figury językowe, mające oddać to co słychać, niektóre fajnie działające na wyobraźnie, ale częściej mające wywołać jakiś rodzaj skojarzenia, przybliżenia niż dokładnego nazwania. Można oczywiście próbować, ale czytam swój wpis z wczoraj i widzę, że to jest karkołomna zabawa. Odczytałeś opis KEfów jako analitycznych, nieciepłych, a na pewno tak bym ich nie opisał. Bo na pewno z Yamahą to nie jest zimne granie. Jest "ciepło" ale to ciepło się nie narzuca. Generalnie w KEFach brzmienie określił bym jako eleganckie i dyskretne, nie narzucające się. Po odsłuchu całej trójki postaram się przedstawić swoje wrażenia, ale już wiem, że nie będę się silił na próbę charakteryzowania brzmienia kolumn tak, żeby można sobie o każdej z nich osobno wyrobić zdanie. Nie czuję się do tego kompetentny. Uczciwie będzie opowiedzieć tylko o zestawieniu trójki na konkretnych przykładach muzycznych i w ramach moich oczekiwań, mojego gustu. Tylko taki opis odłuchu całej trójki KEF, Heco, Magnat może mieć jakąkolwiek wartość dla forumowiczów.   

14 godzin temu, ToraTora napisał:

Dodam, że po rozpakowaniu i pierwszym, szybkim 40 minutowym odsłuchu, powiedziałem żonie, że wygląda na to, że Aurory z nami zostaną, bo z całego grona, jako najżywsze w brzmieniu, zrobiły na mnie najlepsze wrażenie, grały po prostu najefektowniej i najbardziej energicznie z całego grona a ich bas robił wrażenie. Dopiero po kolejnych 2-3h zaczęło mi się trochę przestawiać.

U mnie było odwrotnie, wpierw 3 godz. w ciągu KEFy, po nich Aurory. No i duże zdziwienie, bo to jest bardzo odmienne granie...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, dzięki,

fakt opisywanie dźwięku jest niesamowitą zabawą, wciągającą i bardzo inspirującą.

Coś niesamowitego, ale jak pierwszy raz włączyłem swój zestaw Y 803 + Aurora 700, miałem wrażenie wielkiej delikatności i subtelności w dźwięku, nawet takiego lekkiego wycofania, ale to mogło być spowodowane tym, że byłem przyzwyczajony do zupełnie innego nagłośnienia, kiedyś kolumny Tonsil, później wieża SONY z lat 90-tych:-)

Edytowano przez bartek2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość kolumn w budżecie ~3000zł może proponować podobne rozwiązania by zainteresować potencjalnego nabywcę ;)

Tak jak ktoś zauważył skrzeczenie i dudnienie ... to samo miałem z pylonami sapphire 25 , mocno zachwalanymi wszędzie. Niby spoko , bardzo dobra stolarka , ogromne kolumny , ale właśnie na dłuższą metę dudnienie by mnie zamęczyło.

Być może producenci w "budżetowych" sprzętach podkręcają tu i tam , może to takie rozwiązanie dla ludzi którzy wcześniej mieli wieżę sony , czy jakieś słabe kolumny , i nie ma co temu zaprzeczać czy krytykować. Takie kolumny to i tak przepaść jeśli ktoś nie miał czegoś lepszego;)

Gdyby heco aurora 700 w swojej cenie grały "lepiej" od kolumn prawie 2x droższych to byłoby to dziwne ... Tylko właśnie to "lepiej" jest zależne od naszego gustu muzycznego , niektórzy lubią jak bas nie ma odpowiedniej kontroli itd. ;)

Lepsze kolumny dają Nam dodatkowe subtelności i smaczki , a bas zawsze da się poprawić , niekiedy odpalę subwoofer , ale ogólnie lepiej mi się słucha na pure audio 2.0 , no nie wiem może gust i jakość prezentowana przez parę focali daje mi lepsze odczucia. Scena , stereo , wierne odtwarzanie to jest to co tworzy efekt "wow".

No i warto posłuchać parę razy zestawów bo jeśli po wieży sony wpadamy na kolumny za 3000-6000zł to każda zrobi na Nas wrażenie , trzeba tylko ochłonąć z emocji i się zastanowić czy coś nas nie zamęczy z czasem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, bartek2 napisał:

ok, dzięki,

fakt opisywanie dźwięku jest niesamowitą zabawą, wciągającą i bardzo inspirującą.

Coś niesamowitego, ale jak pierwszy raz włączyłem swój zestaw Y 803 + Aurora 700, miałem wrażenie wielkiej delikatności i subtelności w dźwięku, nawet takiego lekkiego wycofania, ale to mogło być spowodowane tym, że byłem przyzwyczajony do zupełnie innego nagłośnienia, kiedyś kolumny Tonsil, później wieża SONY z lat 90-tych:-)

No widzisz i to jest chyba kluczowe - do jakiego doświadczenia się odnosimy. Testerzy sprzętu w branżówkach słyszeli takie ilości różnorodnego sprzętu, że mają się do czego odnosić. Inna sprawa jak jest z ich wiarygodnością... Ile już czytałem recenzji z frazą: "te głośniki nie zagrają jak audiofilskie X za 30tys., ale w budżecie do 5tys. słychać niewiarygodnie dużo" ;) Dlatego nawet kulawe opisy ludzi bez osłuchania na forum są niekiedy bardziej przydatne, choćby w wyborze sprzętu do odsłuchu...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, bartek2 napisał:

Tak się jeszcze z czystej ciekawości zastanawiam, czy Kefy nie grają ciepłym dźwiękiem? Bo to że Heco grają mocniej, większym basem i bardziej efektownie to rozumiem, ale nie rozumem tego, że skoro Heco są cieplejsze to mają bardziej łagodne usposobienie? To mi się trochę gryzie, bo to by znaczyło że Kefy są chłodniejsze bardziej analityczne, bardziej ostre?

Kefy są neutralne. Jak pisałem w teście, one nie dodają wiele emocji od siebie, można powiedzieć, że są wręcz nieco powściągliwe, grają przyjemnie ale to nie jest tak, że od razu opada szczęka bo hukną basem albo wysokimi. Nic z tych rzeczy. Jeśli już bliżej im w stronę jakiegoś grania to w stronę ciepła. Przy tym są naprawdę dokładne i szczegółowe. Ładnie schodzą nisko ale cały czas wszystko jest pod kontrolą, podobnie ma się sprawa z basem. Urzekły, przynajmniej mnie, właśnie tą swoją neutralnością i zdyscyplinowaniem Też dzięki temu dźwięk choć plastyczny, gładki, swobodny i melodyjny, jest cały czas niezwykle precyzyjny, nie drażni w żadnym momencie. No i powtórzę kolejny raz - stereofonia fantastyczna.  To przykład kolumny, która nie ujmuje Cię tym, że od początku nie możesz oderwać od niej uszu i zachwycasz się jej basem. Nie, ona raczej buduje Twoje powolne zauroczenie tym jak gra jako doskonale zbalansowana i zorganizowana całość. Przynajmniej w moim przypadku i w połączeniu z Y803D (czy tam wzmakiem S-701), która z kolei nie zalicza się do neutralnych amplitunerów i daje trochę życia i ostrości od siebie.

Takie opisy, to jak już zauważyliście, ciężka sprawa i trudno pismem opowiedzieć dźwięk. Trzeba po prostu tego posłuchać i wyciągnąć własne wnioski :) 

 

 

1 godzinę temu, greg napisał:

U mnie było odwrotnie, wpierw 3 godz. w ciągu KEFy, po nich Aurory. No i duże zdziwienie, bo to jest bardzo odmienne granie...

A jeszcze dojdą Ci Magnaty, które wydaje się, że brzmieniowo są całkiem inne. Nie zdziwię się jak najbardziej Ci przypadnie do gustu. Będzie ciekawie :) Zapytam jeszcze z ciekawości - przed odsłuchem domowym słuchałeś wcześniej jakichś innych zestawów? No i spróbuj sobie poprzełączać te kolumny na bieżąco. My mieliśmy fajną zabawę jak katowaliśmy te same kawałki albo ich fragmenty, osoba słuchająca nie wiedziała co gra, czasem grały obie naraz a potem przeskakiwaliśmy z jednego zestawu na drugi pilotem i to wtedy można było najlepiej uchwycić różnice, bo pamięć w tych muzycznych kwestiach jest wyjątkowo krótka z tego co mi się wydaje. 

1 godzinę temu, Kubakk napisał:

Gdyby heco aurora 700 w swojej cenie grały "lepiej" od kolumn prawie 2x droższych to byłoby to dziwne ... Tylko właśnie to "lepiej" jest zależne od naszego gustu muzycznego , niektórzy lubią jak bas nie ma odpowiedniej kontroli itd. ;)

Dziwne albo i nie. Ja jestem w stanie sobie wyobrazić, że sporej grupie użytkowników, która dostałaby te same zestawy to Heco zagrałyby najlepiej. Każdy po prostu szuka czegoś innego w dźwięku. To jak z samą muzyką. Jedni słuchają muzyki klasycznej a inne gatunki "gryzą" ich uszy, podczas gdy ktoś inny z przyjemnością na kanapie słucha techno albo electro czy obecnego popu. Trudno tu napisać, że któraś z tych grup jest lepsza, bo preferencje są subiektywne i najważniejsze to mieć przyjemność z tego czego się słucha. Z kolumnami jest podobnie, część jest robiona z lepszych części, przez bardziej renomowane marki, za co też się płaci ale trudno przekonywać się na siłę i dokładać kasy do czegoś, w imię samego prestiżu albo nazwy, skoro lepiej w gust i oczekiwania wkomponowuje się tańszy zestaw.

 

 

Edytowano przez ToraTora
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, ToraTora napisał:

Dziwne albo i nie. Ja jestem w stanie sobie wyobrazić, że sporej grupie użytkowników, która dostałaby te same zestawy to Heco zagrałyby najlepiej. Każdy po prostu szuka czegoś innego w dźwięku. To jak z samą muzyką. Jedni słuchają muzyki klasycznej a inne gatunki "gryzą" ich uszy, podczas gdy ktoś inny z przyjemnością na kanapie słucha techno albo electro czy obecnego popu. Trudno tu napisać, że któraś z tych grup jest lepsza, bo preferencje są subiektywne i najważniejsze to mieć przyjemność z tego czego się słucha. Z kolumnami jest podobnie, część jest robiona z lepszych części, przez bardziej renomowane marki, za co też się płaci ale trudno przekonywać się na siłę i dokładać kasy do czegoś, w imię samego prestiżu albo nazwy, skoro lepiej w gust i oczekiwania wkomponowuje się tańszy zestaw.

 

 

Co nie zmienia faktu ,że te "lepsze" kolumny też potrafią pokazać pazura , i przywalić ;)  dogrzejesz kefy to też pewnie barwa się jeszcze zmieni , tzn. tam gdzie będzie potrzebne większe dociążenie to ono się pojawi...

Niektóre firmy lecą na prestiżu ,ale też know how kosztuje , własnoręcznie konstruowane głośniki , pomiary szczegółowe itd. , niemniej jeśli taki ma silver 6 spadł cenowo z 5600 na 3600zł to trochę dało do myślenia o czymś ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kubakk napisał:

Większość kolumn w budżecie ~3000zł może proponować podobne rozwiązania by zainteresować potencjalnego nabywcę ;)

Tak jak ktoś zauważył skrzeczenie i dudnienie ... to samo miałem z pylonami sapphire 25 , mocno zachwalanymi wszędzie. Niby spoko , bardzo dobra stolarka , ogromne kolumny , ale właśnie na dłuższą metę dudnienie by mnie zamęczyło.

Być może producenci w "budżetowych" sprzętach podkręcają tu i tam , może to takie rozwiązanie dla ludzi którzy wcześniej mieli wieżę sony , czy jakieś słabe kolumny , i nie ma co temu zaprzeczać czy krytykować. Takie kolumny to i tak przepaść jeśli ktoś nie miał czegoś lepszego;)

Gdyby heco aurora 700 w swojej cenie grały "lepiej" od kolumn prawie 2x droższych to byłoby to dziwne ... Tylko właśnie to "lepiej" jest zależne od naszego gustu muzycznego , niektórzy lubią jak bas nie ma odpowiedniej kontroli itd. ;)

Lepsze kolumny dają Nam dodatkowe subtelności i smaczki , a bas zawsze da się poprawić , niekiedy odpalę subwoofer , ale ogólnie lepiej mi się słucha na pure audio 2.0 , no nie wiem może gust i jakość prezentowana przez parę focali daje mi lepsze odczucia. Scena , stereo , wierne odtwarzanie to jest to co tworzy efekt "wow".

No i warto posłuchać parę razy zestawów bo jeśli po wieży sony wpadamy na kolumny za 3000-6000zł to każda zrobi na Nas wrażenie , trzeba tylko ochłonąć z emocji i się zastanowić czy coś nas nie zamęczy z czasem.

Kubakk rozumiem, że Ty od dziecka słuchałeś muzyki na wysoko audiofilskim sprzęcie? To tylko pogratulować statusu i wysmakowanego gustu skoro tak.

Nie przesadzaj też z tym dudnieniem i jazgotem. Piszesz jakbyś posiadał kolumny głośnikowe co najmniej 5 razy droższe z drogą lampą. Ja rozumiem, że każdy lubi udowodnić przed samym sobą, że zrobił dobrze wybierając coś droższego i teraz ma sprzęt o klasę wyżej, ale tak nie jest.

Uwierz mi, że zanim kupiłem swój zestaw podszedłem równie poważnie do tematu zakupu jak Ty, bo to nie jest kupno parówek na śniadanie (przynajmniej dla mnie). 4 miesiące słuchania wszystkiego w cenie do ok 10 tys zł i zastanawiania się.

Uważasz, że Heco nie mają dobrej kontroli basu z Y 803? Hehe dobry żart

Poprawiasz bas subwooferem przy podłogowych kolumnach:-) ehh

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...